27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

ESEJ: Ruský problém? To není jen Putin…

Jako ukrajinský historik znám mnoho ruských kolegů, protože dějiny našich zemí jsou propojené. Znám také mnoho rakouských, amerických, izraelských, německých, polských a dalších historiků, kteří se zabývají našimi dějinami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sura 21.4.2022 19:59

Myslím, že je jediné řešení. Nějaká nově založená Světová Organizace musí vypracovat novou Chartu společenství národů, postavenou v první řadě na uznání a zachování současných hranic států a zajištění jejich neměnnosti jinak než DOHODOU sousedů, kterých se taková změna má týkat. a samozřejmě definováním sankcí a postupů celého společenství, které tato pravidla budou garantovat.

Jinak se půjdete klouzat. Mně je to jedno, já už pomalu zavírám víko od penálu.

J. John 21.4.2022 18:42

Porovnám (na rozdíl od autora) jediný ukazatel: HDP PPP a ptám se: jak je možné, že Ukrajina má HDP PPP skoro třetinový v porovnání s Ruskem? Kde dělá chybu?

K. Filip 21.4.2022 17:44

Jsou to jen rádoby sny a fabulace pána historika. Ukrajina před válkou rozhodně nebyla politický se reformující země. Spíše skorumpovaná, politicky nestabilní ovládaná oligarchy.

P. Diviš 21.4.2022 17:51

Ukrajina se, na rozdíl od Ruska, alespoň trochu snaží.

I. Schlägel 21.4.2022 17:10

R^

L. Severa 21.4.2022 13:09

Ano, mají to v krvi. V roce 1945 v naší škole potřebovali ruští vojáci volnou jednu místnost. Řešili to vyhazováním nábytku z okna. Ředitel školy, jako veterán z ruské fronty znalý jazyka, protestoval, že je to přece škola. Dostalo se mu odpovědi: „My nepotřebujeme školy, my jsme kulturní národ.“

P. Pepax 21.4.2022 10:49

Intelektuál pravil že Ukrajinci jsou nyní tak blízko dokončení politické modernizace své země, a Rusko to teprvé možná čeká. Krásná to vize.

J. Plzák 21.4.2022 10:10

Kdejaký hňup, na kdejaké české universitě - a že jich máme - si může zřídit katedru (módně ústav) pro cokoliv, dokonce i pro LGBT, či jak se to píše.

Žádný z těchto veleduchů ale ještě nepřišel na zřízení katedry helvétských/švýcarských studií.

To je ostuda našich myslitelů.

P. Čech 21.4.2022 12:52

Na to oni, ti veleduchové, přijít nesmějí. Nutně by totiž museli prezentovat švýcarský politický systém zastupitelské demokracie, který je zcela v rozporu s u nás prosazovanému systému vlády a moci politických stran a hnutí nad občany země. A to naše, zejména ty nyní vládnoucí, politické strany a hnutí přece nemohou připustit.

P. Diviš 21.4.2022 17:52

Hlavně tu na to chybí Švýcaři.

P. Čech 21.4.2022 18:50

Už jste zde s těmi Švýcary trapní. Znám osobně několik českých občanů, kteří do Švýcarska emigrovali a nedělalo jim naprosto žádné problémy jejich systém přijmout za svůj. Stejně by tomu bylo i s jinými českými občany, pokud by zde byl švýcarský systém zastupitelské demokracie zaveden. Jediný, kdo by utrpěl by byly politické strany, které by přišly o svou moc nad občany země a jejich ovčané, kteří ovšem tvoří výraznou menšinu občanů.

J. Jurax 21.4.2022 22:01

... a nedělalo jim naprosto žádné problémy jejich systém přijmout za svůj, pravíte.

Jistě. Kdyby s tím měli problémy, Švýcaři by je vypakovali. Dokonce i na muslimy si troufnou ... ;-)

J. Plzák 21.4.2022 10:01

Hlavní problém Ruska spočívá v tom, že na něj všichni koukají přes mapu světa a zamněňují při tom geografickou velikost s velikostí národa.

Na severu Arktida, na jihu vysoké hory, na východě, většinu doby, zaostalá Čína.

Kde se ta sběř měla něco naučit?

Obchodovat ano, přátelit se, jen s výhradami.

J. Lukavsky 21.4.2022 13:19

"zamněňují při tom geografickou velikost s velikostí národa." Ona i ta geografická velikost Sibiře je trošku iluze, je dána válcovou projekcí glóbu Země do mapy. Tak směrem o oběma pólům se vlastně ta plocha jaksiž nafukuje. Antarktida vypadá jako polovina Země. No a nemluvě už o ekonomice. Thaiwan je trpaslíček velikostí, ale vyrábí většinu čipů....a bez čipu auto nejede, letadlo neletí.. J.L. end

V. Kolman 21.4.2022 9:52

Podobnost čistě náhodná?

Před časem jsem viděl pořad o výchově německé mládeže za vlády Adolfa Hitlera. Mladí muži (už od dětského věku!) byli vychováváni v "bojovém duchu" a k nelítostnosti, bez soucitu k druhým. Projev emocí byl pokládán za slabost.

Je to všechno jenom náhoda???

P. Diviš 21.4.2022 10:29

Jistěže ne. Společný rys agresivních diktatur.

J. Farda 21.4.2022 15:56

https://www.youtube.com/watch?v=ovopiVt_jok * https://www.youtube.com/watch?v=phdzMXAhFPI

M. Valenta 21.4.2022 9:22

Zamindrákovaní rusáci tvoří ca 80% populace. S tím se nedá nic moc dělat. Nejlépe izolovat. A kvantová fyzika? Bez ní by Západ možná ani nevyhrál. Einstein a spol. zdraví z Los Alamos.

J. Štěpán 21.4.2022 8:58

Komplexem země s velkým posláním viditelně netrpí jenom Rusko. Ale vždy to skončí u bomb a raket.

P. Diviš 21.4.2022 10:31

Komplex je to jen u Ruska.Protože jen u něj paranoia, mesiášství a imperialismus naráží na praktické možnosti uskutečnění (slabá ekonomika).

P. Dvořák 21.4.2022 12:11

Přesně, současné Rusko je učebnicovým příkladem typického imperialistického státu s dobyvačnými choutkami.

J. Stehlik 21.4.2022 8:49

Před pár lety jsem četl analýzu, že čím větší vymahatelnost práva , tím bohatší společnost . A to je základní parametr. Proto jsou USA tak uspěšné . Protože tam si volíte šerifa , soudce , státního zástupce . Lidé rozhodují v porotních soudech a jsou tak namočeni do rozhodování . A stejně tak i decentralizace moci (daní) . Protože peníze jsou moc . Obce mají své daně , státy také a unie též . To je záruka nezávislosti a svobody. I když to zdálky vypadá že američané blbnou a mají problémy , tak tento systém a záruka nevměšování a svobod do běžných rozhodovacích systému uvnitř funguje a pohání motor rozvoje . Naopak čím víc u nás na východ evropy , tím je kladen větší duraz na centralizaci a pojetí vrchnosti . Lidé pak nemají duvěru v soudy a policii (to jsou jen prodloužené ruce vlády).

U nás to také moc nefunguje . I když policie a soudy fungují po rakousku a jsou svázány hodně předpisy , tak lidé jim nerozumí a i ta duvěra je chápána s duvěrou ve vládu . Kraje a obce jsou jen přívěškem vrchnosti (peníze dostávají ze státu) . Realitní trh nefunguje - nemovitosti jsou uložení peněz místo užitkového smyslu a často jsou ladem . Vrátili jsme se napolo do feudalismu , kdy vlastník realit je nejrovnější mezi rovnými.

P. Čech 21.4.2022 8:58

" Lidé pak nemají duvěru v soudy a policii".!

Lidé nemají důvěru nejen v soudy a policii, ale ani v moc zákonodárnou, výkonnou a soudní obecně. Zejména ovšem proto, že tyto moci občané neovládají a ovládají je politické strany a hnutí v rozporu s čl.2, odst.1 ústavy. Občané nemohou výše uvedené demokratické moci využívat přímo, jak to ve skutečné demokracii má být a jsou tak pasováni do role nějakého druhořadého organismu v systému vlády a moci politických stran . A tady, v naprostém nedostatku zásadních demokratických principů je nám neustále nalháváno, že žijeme v nějaké, zcela iluzorní, parlamentní demokracii. Parlament totiž nevládne ve jménu občanů a le občanům. A tady je ten zakopaný pes!

J. Stehlik 21.4.2022 9:07

Tak vždy bude nějaká forma vlády . V USA se to zvrhlo ve soutěž dvou stran . U nás je systém více pruchodný , ale o to více naopak centralizovaný a tedy ovlivnitelný . A jak jsem psal duležitější je duvěra na obecní urovni kde rozhodujete více na urovní obce (bydlení ,nákupy , práce) . A tedy ta klasická práce na urovni práva v okolní rovině . Když si nevyděláte na bydlení , tak systémově je něco špatně . A nemá to naprosto nic s produktivitou práce , technologiemi . Postavil jsme dva domy a není naprosto duvod k takové drahotě (chudobě) .

P. Čech 21.4.2022 9:18

Máte pravdu.Podobný systém je již více než 200 let zaveden ve skutečné zastupitelské demokracii a to ve Švýcarsku. Rozhodovací pravomoc vychází z obcí a kantonů směrem ke státu. Daně jsou vybírány v obcích, nikoliv státem. Obce si z nich ponechají co potřebují ke svému rozvoji a co mohou samy ovlivnit a vykonat. Veškeré toto konání je umocněno systémem referend. Co obcím zbude, postoupí dále směrem ke Kantonům. Ty se zachovají obdobně a zbylé finance poskytnou směrem ke státu. Stát potom je nucen s těmi penězi vyjít a nemůže si vůbec dovolit to, co např. u nás. Třeba 15 ministerstev a pod. To nejen že nesmí kvůli ústavě, ale prostě na to nemá. Počet úředníků je minimální a proto tam také vše efektivně funguje. Vím, píši to velmi zjednodušeně, ale je to tak.

J. Stehlik 21.4.2022 9:31

Dobře to píšete . Ale švýcaři stále zustali v principu evropy. USA tam dalo do vínku svobodu a nezávislost a především převis nabídky (láci ) . Tedy konkurenci . A převis nabídky je základem svobody . Kupující si vybírá , nikoliv prodávající komu prodá . A co je nejduležitější , v principu to znamená že bohatí prodávající se perou o prodej kupujícího (zjednodušeně chudého) . A zde zase jde do popředí vymahatelnost práva (policie , soudy) . Jedině proto jsou ty země bohaté . Protože bohatá země není když je pár extrémě bohatých , ale když většina si pořídí to co potřebuje a pak se kapitál točí . A nejvíce kapitálu je v realitách . A zde máme obrovský problém který nás dovede k japonizaci (drahotě a stagflaci) . A nic na tom nezmění výroba s vysokou přidanou hodnotou , jak je nám vrzeno . Prostě ceny realit se propíší do inflace (někde musíte bydlet , nakupovat , pracovat) . Zde má obrovskou výhodu USA kde obce jsou financovány z cen nemovitostí a proto je tam láce . Obce jsou tak tlačeny k rozvoji (je to jejich hlavní priorita) .

P. Diviš 21.4.2022 10:32

Ano.

J. Prikner 21.4.2022 8:48

V politice se soucit nenosí, platí jen síla.

J. Nevrkla 21.4.2022 8:04

Někteří Poláci sní o polskoukrajinske unii, prezentovaná mapa samozřejmě zahrnovala i Krym. Zajímal by mě názor tohoto historika na takovou unii.

P. Čech 21.4.2022 8:40

Ono totiž kdysi existovalo t.zv. PolskoLitevské knížectví, ale také Kijevská Rus. Doba, kdy žádná Ukrajina neexistovala. Poláci by si měli uvědomit, že historie objektivně existuje a neměla by být znásilňována jakkoliv. Byla totiž i doba, kdy neexistovale žádné Polsko. Někteří dnešní Poláci mohou samozřejmě snít o čemkoliv, nesmí však takové své sny chtít převádět ve skutečnost.