4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

ESEJ: Přijdou bouře a hurikány

Společenský vývoj světa se podobá klimatu. Ke konci minulého století, kdy dominovaly dva základní útvary USA a SSSR, bylo politické klima stabilní s minimem výkyvů, které sem tam pošimraly světovou veřejnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 13.3.2015 18:04

Ve válce jsme, jen ten islám si zatím až tak nepřipouštíme

Ukrajina plánuje miliardy výdajů na nákup zbraní - http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/03/11/ukraine-plant-milliarden-ausgaben-fuer-waffen-kaeufe/

MMF: Ukrajina dostane 17,5 mld. dolarů od daňových poplatníků - http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/03/11/iwf-ukraine-erhaelt-175-milliarden-dollar-aus-steuergeldern/

Zbrojaři potřebují odbyt, nechť to stojí, co to stojí..

B. Hamáček 13.3.2015 20:05

Re: Ve válce jsme, jen ten

to jste dnes probírali na VUMLu ?

V. Podracký 13.3.2015 12:18

Řídím se Komenského myšlením

a hledám vždy v každé situaci "jedno podstatné". Nezabývám se odvozenými problémy, pokud nemusím. Každá z válek měla nějaké to "jedno podstatné". První světová vznikla na základě imperiálních snah o ovládnutí zdrojů, jak lidských tak přírodních. To bylo zahaleno do nacionálního, spíše imperiálního hávu. Druhá válka byla způsobena přelidněním a bídou proletářů, kteří byli ochotni umírat raději než dřít bídu ve sklepních bytech a žebrat o práci.

Co je podstatného dnes? Autor článku se na to ptá, proto bychom se měli nad tím zamyslet.

P. Princ 13.3.2015 13:59

Re: Řídím se Komenského myšlením

S "jedním podstatným" ničivým faktorem se systém obvykle dokáže vypořádat. Systém se hroutí jestliže je napaden z více stran a tento multifaktoriální efekt přesáhme jeho regulační schopnost. Ohrožení naší civilizace cítili např. již Ortega y Gasset nebo Karel Čapek, a ptali se : je to vzestupem davu, nebo selháním elit ? Nebo obojí ?

L. David 13.3.2015 10:41

Asi by bylo lepší být královstvím s moudrým panovnikem,

vládnoucím dekrety, než údajně demokratickou republikou s bandou sobeckých, rozhádaných a zlodějských politiků.

Neboť ta naše "demokracie" představuje pouze občasnou výměnu moci mezi zpovykanými  tlupami (údajně politickými stranami). Základním cílem těchto tlup je pak bohužel soustavný boj o  uchvácení co největšího podílu moci, osobních kariér i požitků. Na skutečnou poctivou správu země (pokud o ni vůbec usilují, pokud nemají přímo záškodnické cíle, jako např. zelení) jim pak už nezbývá mnoho času.

Je tedy naivní od těchto tlup, žijících dle principu urvi co můžeš a po nás potopa, očekávat přílišnou konstruktivní péči o budoucnost země, její rozvoj a její obranyschopnost jak vůči nebezpečím již existujícím, tak i vůči těm, která se s narůstající jistotou očekávat dají. Pokud dnes zemi spravují mimo jiné takoví škůdci, jako nějaký Schwarzenberg, Dienstbier, Prouza a spol., kteří nám dokonce nebezpečí přivolávají svými žvásty o nezbytnosti přijímat desetitisíce muslimských uprchlíků, pokud vychova dětí směřuje k rozvratu základních křesťanských hodnot, na kterých doposud stála civilizace, pokud nějakým bezvýznamným zeleným projde loupežnický solární zákon (na němž stále pohodově bohatnou někteří současní i bývalí politici, kteří včas "pochopili, o čem to je"), pokud dychtivě aplikujeme kdejaké lejno, které k nám spadne z Brusele, pokud ....nezbývá místo pro pokračování ...., pak není příliš naděje na to, že by nás nedostihly otřesy, které v brzké době dopadnou i na nás, bez ohledu na to, zda si to připouštíme, či nikoliv.

Já osobně se již připravuji: Postavil jsem v domě krb a nakoupil kubíky dřeva, koupím klasická kamna, v kanistrech mám něco benzínu i nafty, nechal jsem si vyvrtat studnu a vyrábím k ní vrátek, koupil jsem elektrocentrálu, nakoupil jsem petrolejku i zásoby petroleje, také svíčky a zápalky, budu stavět králíkárnu a kurník, poryl jsem kus trávníku na obdělávanou zem, buduji krecht na brambory a uvažuji o ozbrojení rodiny.

Možná, že přežijeme !

R. Gramblička 13.3.2015 10:34

velice dobrý článek

o islámu (rozhovor se Sabatinou James) přinesl poslední Reflex. Na pichlavé a občas protivné otázky reportérky odpovídala tato půvabná exmuslimka sebevědomě a fundovaně.

J. Kanioková 13.3.2015 16:19

Skvělý a smutný zároveň,

smutný proto, že dokud islám neprojde emancipací jejich žen, nemá šanci na "normalizaci", na respektovaném odsunu jejich dogmat do dávné historie.

Z. Švrček 13.3.2015 9:57

souhlas

a k posledním, větáým: za b) je správně.

P. Princ 13.3.2015 11:44

Re: souhlas

Jsem téhož názoru a hledám ty vůdce, kteří by se měli pokusit. Pročítám volební a ideové programy parlamentních i mimoparlamentních stran a mohu tuto četbu jen doporučit.

P. Švejnoch 13.3.2015 9:18

Amen

Myslím si totéž.

L. Křivan 13.3.2015 9:05

Když zvítězí ideologie, tak vždy v té nejhorší variantě.

Tak to bylo za francouzské revoluce, jakobíni, bolševici, Hitler, Stalin, Maocetung, Polpot, talibáni, IS, .....

P. Kersch 13.3.2015 8:15

Autorovi článku

Ach jo - další propagátor války. Dokonce čtvrté a velké! Těch keců o válce od lidí, kteří nemají potuchu, co to je.

P. Lenc 13.3.2015 8:24

Re: Autorovi článku

A vy máte opravdu dojem, že autor je "propagátor války a nemá potuchy"? V tom případě jste hluchý a slepý, my v té válce již nějakou dobu jsme, jenom si to nechcem uvědomit, ono se zatím nebojuje na našem území.

L. Křivan 13.3.2015 9:08

Re: zatím nebojuje na našem území.

Pokud nepovažujete za naše území Berlin, Londýn, Paříž, Malmoe, Brussel, Antwerpy, Marseillle, a spoustu dalších, kdysi 100%ně evropských měst.

P. Lenc 13.3.2015 10:18

Re: zatím nebojuje na našem území.

Tím myslím naše české území.Jinak máte pravdu.

V. Vaclavik 13.3.2015 7:59

Rim ani Komunismus

neskoncily z popudu nejakeho vnejsiho vlivu, zasahu, ale oba padly vnitrnim ideovym vyhnitim. Hybatelem kazde civilizace, kazdeho rezimu, dobreho nebo spatneho, je zivotnost jejich nosnych ideji v myslich jejich obyvatelu a vladcu. Kdyz ideje vycpi a zavladne relativismus, hodnotovy a mravni, je i ten nejvetsi obr, dobry nebo zly, na kolenou.Divosi jej pak rozeberou jako zvirata ulovi nemocny kus stada, jen v tomto pripade je nemocne cele stado a tak take cele padne obeti nejakym divochum.

Takove vysvetleni je ovsem to prislovecne hazeni perel... protoze kdyby nebylo, nebyla by nase civilizace,nebo nase zeme v upadku.

P. Švejnoch 13.3.2015 9:33

Re: Rim ani Komunismus

Pane Václavíku, máte naprostou pravdu - ale zároveň si nemyslím, že jste svým názorem v opozici k názorům ve článku.

Vezmeme-li Říši římskou jako analogii, pak příčinou jejího zániku skutečně bylo "ideové vyprázdnění" a s tím ruku v ruce jdoucí ztráta morálky. Barbaři, kteří dokonali tu zkázu, byli pouhými jakýmisi "exekutory" (ostatně - Vaše přirovnání k predátorovi, který napadne spíše oslabenou oběť, je poměrně přesné). Nebylo-li by vnějšího nepřítele, mohl se Řím ve své dekadenci potácet další roky, desetiletí a možná i staletí - než by se našel dostatečně mocný "vnitřní nepřítel", který by inicioval nějakou zásadní změnu.

Takže Váš příspěvek považuji spíš za rozvinutí článku, než za oponenturu k němu.

J. Kavalír 13.3.2015 10:00

Re: Rim ani Komunismus

Řím na tom byl podobně, jako my. Superbohatá elita, placená armáda na ochranu jejích zájmů a masa plebejců, kterým bylo všechno jedno, protože neměli co ztratit pod jakoukoli vládou.

V. Vaclavik 15.3.2015 5:21

Re: Rim ani Komunismus

Jsem rad, ze se mnou nekdo souhlasi. Ja jen ze v clanku autor uvadi jine duvody - "Pak se však SSSR ekonomicky a následne i politicky rozpadl a rovnováha byla ta tam." "Západ, který udolal komunistického obra svými liberálními idejemi a fungujícími ekonomickými vztahy" "Oc to mel jednodušší antický Rím, když ho sužovali barbari. A presto podlehl a zmizel v propadlišti dejin." 

Ja rikam neco jineho, ze SSSR se rozpadl z ideologickeho vyhniti, kdyz nikdo uz nemel vuli tvrde vladnout - za Brezneva uz to byla jen stagnace, kdy 'otroci' zustali poslusni, i kdyz kdyby se vzbourili, hlineny obr by padnul pri prvnim zatlaceni, kdy uz zbylo jen vystrkavani do popredi neperspektivnich gerontu s doufanim, ze to setrvacnosti pobezi dal jako za Brezneva... Zapad s tim nemel vubec nic co delat, 'vitezstvi' mu samo spadlo to do klina. 

A Rim jak se mnou souhlasite, mel ty same potize, ale ne s barbary, jak rika autor, ale sam se sebbou., presne jako my (Zapadni svet) dnes.