20.6.2024 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

ESEJ: Harašení zbraněmi kdysi a dnes

Během současné ukrajinské krize se politici a media překonávají v ostrém vymezování vůči Rusku a současně servilně nadržují „Západu“. Neobjektivnost se vymkla pojmu nevyvážená a neobjektivní informace a přiblížila se válečnému štvaní, pokud již této hladiny nedosáhla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 8.2.2022 6:41

Obě referenda dopadla stejně, ale jedno je irelevantní a Vy ho nepočítáte. Je mi to jasné.

J. Hovorka 7.2.2022 22:40

P. Simanove, to vylíčení světodějného poslání Pražského jara 1968, kdy celý svět byl jen krůček od dokonalého společenského uspořadání podle geniálního mustru KSČ, Lidových milicí, STB, SČSP a pod., tak to se vám vážně povedlo! Moc nechybělo, a KSČ se ze státostrany stala světostranou ! A polit. Einstein s. Dubček mohl být rovnou ředitelem social. planety Země s lidskou tváří! A z Bílého domu mohlo být muzeum revolučních tradic zeměkoule a husitského světového hnutí v čele (nebo možná v cele) s Vasiľem Biľakem.Tak tohle fantazírovaní s. Simanova opravdu vojska Varšavské smlouvy i US námoř. pěchota nemohly jen tak pominout! A jak jste přišel přišel, s. Simanove, na geniál. odhalení, že Západ vymyslel teorii " omezené suverenity"? Dosud se tvrdilo, že to byl nápad s. Brežněva - to byl Rus a jeho krajané si dodnes s touto geniál. myslenkou pohrávají, viz Gruzie, Krym, Armenie, přip. Ukrajina a vůbec celá střední Evropa! Bože , co se od vás ještě dozvíme - určitě opět něco českého a zároveň světodějného?

J. Kočvar 7.2.2022 22:09

Pokud měl autor prvního příspěvku zjevně na mysli referendum z roku 2014, tak je o generaci starší referendum pro účely této diskuse naprosto irelevantní. Neoznačení ozbrojenci v únoru 2014 obsadili krymský parlament, moc převzal vůdce tamní strany, která předtím ve volbách do krymského parlamentu získala 4,02 % hlasů, a za přítomnosti ozbrojenců nechal poslance hlasovat.

J. Kočvar 7.2.2022 21:51

Od Vás to zní jako poklona.

V. Novak 7.2.2022 20:54

Neplete.

Lže.

J. Karza 7.2.2022 20:52

V mezinárodních vztazích, které jsou plné rozporů a protichůdných zájmů si otázky a odpovědi musí klást každý jejich aktér. Malé východoevropské státy by měly mít kromě obav z Ruska i obavy z toho, že se lehce mohou stát spíše objektem, než subjektem bezpečnostního řešení v Evropě, které dominantně ovlivňují Spojené státy. Ty nejsou v nejlepší vnitropolitické kondici a jejich zahraničně politická doktrína ve vztahu k Rusku nese mnohá zatížení z minulosti. Není zcela racionální a pragmatická a velkou otázkou je, nakolik je schopná reflektovat zájmy evropských zemí.

Každá náruč má i svá rizika. Svět se mění a je plný rozporů.

O. Seliger 7.2.2022 19:25

Amestii, tedy beztrestnost. Takže zločinci za porušování zákona a lidských práv za upalování občanů v Oděse a za vraždění novinářů nebudou v Ukrajině potrestáni. A dluhová únie ještě tyto nácky podporuje.

O. Seliger 7.2.2022 19:18

Tak Majdan probíhal od 21.11.13 do 22.2.14 a referendum 16.3.14. Samozřejmě se nesmí ani špitnout o Antimajdanu. O účasti krymského busu na tomto a jeho přepadení banderovci a likvidace účastníků. O vyhrožování a teroru proti odpůrcům puče, věznění, mučení a vraždění. Po skončení si banderovci odhlasovali

P. Hák 7.2.2022 17:31

A to první referendum tedy nepočítáte?

J. Kočvar 7.2.2022 17:19

Referendum, které má na mysli autor komentáře, na který reaguji, se konalo v březnu 2014, ale ruská vojska obsadila Krym už koncem února.

F. Navrátil 7.2.2022 17:09

Velmi se mýlíte. Referendum se v autonomní Krymské oblasti uskutečnilo 20. ledna 1991 a pro samostatnost se vyslovilo 82 procent voličů. Ukrajina vyhlásila samostatnost až 26. srpna 1991! Ukrajina výsledky referenda neuznala a postupně osekala autonomní statut Krymu, i když se k jeho dodržení zavázala v Budapešťském memorandu. Právě tímto memorandem, které Ukrajina nedodržuje, se často paradoxně ohánějí laciní propagandisté.

M. Kanda 7.2.2022 17:05

R^

J. Kalina 7.2.2022 16:45

to se pletete! Rusové Krym odtrhli ještě než začal Majdan. To ví každé malé dítě!

J. Čejka 7.2.2022 16:09

R^

J. Karza 7.2.2022 16:05

Takové přesvědčení je celkem pochopitelné, protože se váže k bezpečnostní situaci v Evropě na začátku 3. dekády 21. století, a nikoli k situaci na počátku 2. světové války. Vyjadřuje ho RF v r. 2022, nikoli SSSR v r. 1940. I když kontury situace si jsou vzdáleně podobné. Tehdy se stalo bezprostředním sousedem SSSR nacistické Německo, dnes na východ expandující NATO.

Pokud jde o Budapešťské memorandum, jeho aplikovatelnost na události r. 2014 je dost komplikovaná postupem autonomní Republiky Krym, která se rozhodla ukrajinský stát, v němž probíhal ozbrojený převrat, opustit. Ukrajina tomu nedokázala zabránit, stejně jako na jiných místech svého území.

Žádný mezinárodně právní závazek není absolutní. Vždy je testován souvisejícími podmínkami, kontextem událostí a vůlí stran k jeho uplatnění a vymáhání.

Stejně tak nejsou mezinárodní smlouvy faktorem, garantujícím přetrvání defaultujících států jako takových.

J. Urban 7.2.2022 15:46

No vsak, bude to hracka. Ukrajinci maji nad Ruskem prevahu v lidech i materialu, navic Rusove valcit nebudou, protoze valku vubec nechteji. Ze jo, pane vachmajstr;-D

J. Lukavsky 7.2.2022 15:32

"Opravdu se muselo chovat jako gangster a rozdělit si sféry vlivu s druhým gangsterem Německem?" No a s kým by se měl internacionální socializmus spojit když ne s naconálním socializmem? Vždyť to byli rodní levicoví bratři. No ale pravda je, že v rodině se to nejvíc hádá i vraždí. J.L. end

J. Kočvar 7.2.2022 15:31

Agresi na Krymu Rusko provedlo před referendem, referendum se konalo v důsledku agrese a jeho výsledky tak nesmějí být uznány. Správnost referenda nepotvrdili právníci Evropské unie, ale jacísi právníci *z* Evropské unie. Ukrajina měla právo zasáhnout, když část jejího území obsadily bandy složené zčásti z cizích občanů a unášely a vraždily lidi.

P. Brecík 7.2.2022 15:26

Ta pěchota se nakonec vylodila. Politruk byl nějaký Venca Lahev, šarže privatizátoři. Kononenfutr jsme my, co jsme zvonili klíči. Vylodění bylo úspěšné - ekonomika poražené země zničena: Tatra Kopřivnice, Aero Vodochody, fabriky schopné pomoci s výstavbou JElekrárny ..... Gaulajtři jmenováni. Ovládli ČT, Tisk, F-book a další. Např. jistý wachmajstr Koudelka, který je šéfem Směrš - pobočka ČR ( Směrť špiónom ) Koudelka dostal plíšek na obojek od CIA a od té doby je nejvěrnějším hlídačem !! za misku žrádla.

J. Lukavsky 7.2.2022 15:26

"Rusko je přesvědčené o tom, že vámi zmíněné země to dělají na úkor bezpečnosti Ruska." Zatímco ty země jsou přesvědčené, že je to naopak. Rusko by si mělo zodpovědět proč se všechny země, které měly možnost desítky let se hřát v teplé a bezpečné náruči SSSR a Varšavské smlouvy .... se tak zoufale snaží dostat do NATO. Ještě něčemu nerozumíte? J.L. end

P. Brecík 7.2.2022 15:21

USA si vyhrazují právo, "BRÁNIT" svoje zájmy kdekoliv na světě. Tak proč by své zájmy = bezpečnostní, nemohlo bránit Rusko na svých hranicích ???

L. Frankel 7.2.2022 15:17

Moc pěkný článek, děkuji!

V. Zadák 7.2.2022 15:06

Konfliktu mezi Pruskem a Rakouskem, přiblblý Šebesto?

J. Kočvar 7.2.2022 14:41

Čečenci vyhlásili nezávislost hned po rozpadu SSSR a Moskva se s tím nikdy nesmířila - od začátku tam situaci destabilizovala v plané naději, že se Čečensko ještě rádo vrátí k Rusku. (Vzhledem k historii ruského dobývání Kavkazu a k tomu, že jen v letech 1944-45 v důsledku deportací zemřela čtvrtina Čečenců a Ingušů, to byla velice pošetilá představa.) Když nevyšla materiální a pak i neoficiální vojenská podpora opozice proti prezidentu Dudajevovi, podniklo Rusko koncem roku 1994 do Čečenska otevřenou invazi, která roku 1996 skončila ruskou porážkou, přičemž zahynulo asi padesát tisíc Čečenců.

Je důležité si uvědomit, že dokud Rusko do Čečenska nevpadlo, tak Čečenci v Rusku neřádili a neposkytovali zázemí internacionálním džihádistům - ti tam nalezli až právě v důsledku první ruské invaze. Od té doby tam byl chaos.

Vlna teroru v Rusku (včetně útoku na moskevské divadlo na Dubrovce roku 2002) přišla během druhého ruského útoku na Čečensko, zahájeného poté, co zmínění džihádisté vpadli do Dagestánu roku 1999.

J. Pankovic 7.2.2022 14:23

Brežněvova ruština byla o hodně horší, než Husákova čechoslovenština;-)

O. Seliger 7.2.2022 14:23

Omyl k loupeži Krymu nedošlo. To je jen mantra loutkovodiče a určitých šašků z vršku dluhové duhové únie. I když právníci únie potvrdili správnost referenda. Krym byl samostatnou části Ukrajiny pod svoji správou. A Ukrajinskou armádou byl po referendu předán bez jediného obranného výstřelu. Také 6tis vojclů ukrarmády na Krymu zůstalo, jak v ČTV informoval pan Takáč. K masakrům Majdanu a na východě přispěly krvavé prachy ze zahraničí i místních oligarchů. Namísto jednání rozhodli pánové Jaceňuk a Turčynov o krvavé tankové a dělostřelecké diplomacii proti vlastnímu obyvatelstvu. Prostě ukázky jak si banderovci vykládají lidská práva a důstojnost člověka. A nyní se ještě pokouší míchat s dluhovou únií jako s nudlemi v bandě.

J. Urban 7.2.2022 14:18

Autorovi se nejake kapitoly z dejin SSSR taktne vytratily, valka s Finskem, Madarsko, Afghanistan... no jo, a to Ceskoslovensko 1968, zapadni mocnosti nas v tom prece tehdy nechaly, tak proc jsou ted tak nechapave a nenechaji v tom tu Ukrajinu, ze?:-/

J. Urban 7.2.2022 14:12

;-DR^

P. Diviš 7.2.2022 13:40

Brežněv byl na Ukrajině narozený Rus.

P. Diviš 7.2.2022 13:38

Takové přesvědčení je neobyčejně vhodné k napadení někoho. Co si tak pamatuji, vedlo k napadení Finska, anexi Pobaltí, Bukoviny, napadení Polska, Maďarska, Československa ...

Bezpečnostní záruky jsou důvěryhodné jen pokud jsou důvěryhodní účastníci mechanismů. Což Rusko není, viz Budapešťskou deklaraci.