26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ESEJ: Dekáda arabské kontrarevoluce

Od vzpoury blízkovýchodních společností uplynulo už deset let, mnohá velká očekávání však zůstala nenaplněna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kalina 21.2.2021 20:30

To jsem se musel pousmát, když jsem četl, že "Bašár A." vyvolal v Sýrii občanskou válku. jemu to vyhovovalo tak jak to bylo. Řekl bych dokonce, že kdyby se do Sýrie nikdo nesr..l, tak o Arabském jaru tamtéž by se vůbec nemluvilo. boje v Sýrii dle toho jak to sleduji v médiích vyvolaly vnější mocnosti a Rusko to nebylo. Můj tip by byl, že USA chtěly odškodnit sunnity, kteří ztratili moc v Iráku ve prospěch šíjitů Sýrií, kde to bylo opačně, tedy "šíitská" a jiné menšiny vládly většinovýn sunnitům. Připomínám, že hlavni sunnitská moc na Arabském poloostrově je Saudská Arábie a severně jsou nearabští, ale sunnitští Turci. Oběma zemím se režim v Sýrii mocně zajídal. Viděl bych jako klíčové slovo KOMPENZACE za Irák.

M. Pivoda 20.2.2021 14:52

Trvalý (a nevratný) společenský dopad mají jen revoluce technologické.

Nikoliv revoluce zorganizované či vyprovokované revolucionáři. V jejich světě je to nekonečný řetěz událostí: revolucí. kontrarevolucí, revolucí, ...

P. Dvořák 20.2.2021 15:55

Opravdu jste přesvědčený o tom, že "revoluce zorganizované či vyprovokované" nemají trvalý (a nevratný) společenský dopad?

To by ale znamenalo, že např. VŘSR, která nepochybně byla vyprovokovaná, také neměla trvalý (a nevratný) společenský dopad?

Mohl bych pokračovat donekonečna: Únor 1948. Události 1967/1969. Listopad 1989. Koneckonců i třeba jakási islámská revoluce v Íránu 1979 . . . .

Dějiny VŽDY jsou nekonečný řetěz událostí, které jsou nahrazeny "protiudálostmi" nebo chcete-li "kontraudálostmi". Takže hrát si můžeme se slovíčky, jestli to byla revoluce, kontrarevoluce, puč nebo převrat a pod. Ale nemůžeme přece říct, že události nemají trvalý dopad.

M. Pivoda 20.2.2021 15:59

A počítáno od roku VŘSR, co mělo větší vliv na současnou společnost? Měly větší dopad technologie, nebo ideologie?

J. Jurax 20.2.2021 17:15

Obé v komplikované provázanosti.

J. Kanioková 21.2.2021 12:06

Přesně !

P. Dvořák 20.2.2021 17:18

Tak to bych se neodvážil rozsoudit.

K čemu vám jsou technologie, když nejsou použity pro účely jakékoliv ideologie? Ať už kladným způsobem jako elektrifikace, robotizace, počítače, mobily a pod., nebo třeba dobývání vesmíru. Ovšem bohužel v protikladu i negativním způsobem jako zbraně.

Zeptám se jinak. Vzpomeňte na hnusnou a nezapomenutelnou kapitolu dějin: Co mělo větší vliv na holocaust, technologie masového vyvražďování nebo ideologie? Myslím, že šly ruku v ruce.

M. Pivoda 20.2.2021 17:25

Silné technologie jsou vždy dvousečnou zbraní. Řekl bych, že historie ukázala, že aby si lidé uvědomili praktický dopad technologií, musí ty technologie být nejdříve zneužity.

Technologie se změnila, ale lidská podstata zůstala (určitě na genetické úrovni).

P. Dvořák 20.2.2021 18:44

Nepochybně lidská podstata zůstala na genetické úrovni. Jak "civilizovaní" žijeme jenom zlomek na časové ose vývoje a je nutno si uvědomit, že náš živočišný druh byl původně výhradně jako kořist.

Postupně se vyvíjel nejprve pouze v agresivního predátora a později v agresivního predátora, který začal více než ostatní predátoři používat mozek.

To byl jediný způsob, jak se takový slabý článek vývoje mohl "prožít" až do dnešního stavu a do dnešních dnů.

J. Ganaur 20.2.2021 13:02

Masaryk chtěl padesát let.I v dnešní uspěchané době je to na desetiletí nebo spíš na staletí.Změnit myšlení lidí tak lehce nejde, to je na generace.I u nás.

V. Bok 20.2.2021 16:23

A proč chcete změnit myšlení lidí,? To je to největší ... Co může byt. Komouši na to meli 70 let. A za dva roky meli ve volbach 6,8% pokud si dobře pamatuji. Tedy v kolebce, Rusku. I když to tam bylo vzneseno židovskými intelektuály. Většinou zlikvidovanými v čistkach. Sedmdesát let vtloukani do hlav a tohle... Teď jsou sofistikovanější nastroje. Facebook, Twitter atd... Ty na mladé fungují. Bohužel.

V. Církva 20.2.2021 20:06

Myšlení lidé v arabských zemích budou muset změnit, pokud chtějí svobodu a být šťastní. Jde jen o to, zda jde o přirozené procitání, pochopení reality, nebo komunistické násilné "přeprogramování" do nereálného jak si přeje paní Cortez.

J. Ganaur 21.2.2021 8:34

Tak.Ale nač chodit tak daleko,stačí se rozhlédnout kolem sebe.:-(