8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

EGYPT: Kéž se to napodruhé podaří

Sledoval jsem události 3. července se stejným zájmem jako dění v únoru 2011. S tím rozdílem, že na odchod Mubaraka jsem nahlížel s obavami, zatím co zbavení moci Mursího jsem přijal s úlevou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 5.7.2013 20:06

Takže dnes - 3 mrtví a

Spálených domů, které patří skupině Koptů, které byly spáleny je 23. Policie střílela slzný plyn bomby k zastavení střetů.

Policie chrání desítky Koptů na policejní stanici, v blízkosti oblasti, kde se střety probíhají.

J. Kanioková 5.7.2013 20:19

Aha, tak omyl,

dnes spáleny 3 domy, ale v posledním období už celkem 23.

J. Chaloupka 5.7.2013 11:12

Myslím, že těm Egypťanům zapoměli říct, že chleba

se získává jen prací. Sám z nebe nespadne. Ostatně soudím, že v zemích podobných Egyptu je zejména pro naši civilizaci nejlepší vojenský sekulární režim. A samozřejmě bychom měli zastavit jakoukoliv finanční pomoc. Máme sami dluhy, kam se podíváme, a ještě rozdáváme.

Možná, že i nám by prospěl vojenský sekulární režim. Ovšem nesměla by mít v čele generála Picka, tu bezpáteřní amébu ochotnou přísahat každému režimu.

M. Kašík 5.7.2013 9:02

Problém je jinde než si všichni myslíte

a je modelový. Stačí se držet základních faktů a ne keců o islamismu a revolucích. pak pochopíte i vlastní budoucnost.

Podle zdroje zde http://data.worldbank.org/indicator/AG.LND.ARBL.HA.PC¨

má Egypt 400 metrů čtverečních obdělávané půdy na hlavu, sice velmi úrodné, ale již nerozšiřitelné, dvouprocentní přírůstek obyvatel ročně.

Kromě turistiky prakticky nemá zdroj deviz takže není za co dovážet viz vývoj dluhu tamtéž. Takže nejsou a nebudou zdroje na dovoz potravin. Zejména pokud nepokoje vyženou turisty. Je úplně jedno kdo v Egyptě vyhraje volby či co si Egypťané myslí.

Tyhle situace jsou téměř 100% spouštěčem válek. Hádejte proti komu bude tahle - jsme v průseru.

L. Křivan 5.7.2013 9:48

Re: Problém je jinde než si všichni myslíte

Pane Kašíku, dovolil bych si jen trochu upřesnit. Egyptské oyvatelstvo se od konce 2.světové války zdvojnásobuje během asi tak dvaceti let.  Celá ekonomika má v postatě tři zdroje: turismus, průplav a finanční a potravinovou pomoc USA. Správně jste napsal, proužek úrodné země je nezvětšitelný a spíš ubývá.

400m^2 to není pole ale spíš slušný záhonek. Při 4 sklizních do roka by mohl jednu osobu uživit. Pokud se z ní za dvacet let nestanou dvě.

Válka s Israelem by znamenala pro Egypt pohromu. Konec turismu, průplav by taky nefungoval a USA by těžko mohly posílat pšenici a dolary.  Armádě se daří skvěle. Jen blbci by obětovali blahobyt pro nevyhratelnou válku.  Takže jedinná válka, která hrozí, je občanská válka moderních Egypťanů s muslimskými.

M. Kašík 5.7.2013 19:53

Re: Problém je jinde než si všichni myslíte

Mno.....neznáme penetraci armády muslimy z venkova - může být značná. Aby to náhodou neskončilo popravami generálů......Já se obávám, že penetrace bude značně velká.

J. Kanioková 5.7.2013 8:55

Egypt: Trvalé problémy podkopávají stabilitu.

Výcuc z článku z webu Stratfor - Egyptská krize sahá mnohem hlouběji, než ukazuje nedávný politický chaos. Zásadní je, že Egyptu dochází peníze. Tenčící se devizové rezervy ukazují na negativní platební bilanci.  Stoupá eg. závislost na zahraničních dodávkách ropy a víc pšenice neuroste. Egyptská těžba ropy dosáhla vrcholu  v roce 1996 a země se poprvé stala čistým dovozcem v roce 2007. Vládní dotace na palivové články jsou enormní zátěží pro státní finance a nemožnost během loňska včas platit způsobily výpadky dodávek a cenové hladiny v celé zemi.

Vláda má několik možností, včetně zálohování vypnout dotace v naději, že vyšší ceny pomohou snížit spotřebu. To ovšem nese vysoké riziko a významný politický odpor, takže je pravděpodobné, že vláda bude pokračovat, pokud nezvýší, svůj závazek k použití státních prostředků k zajištění dostatečné nabídky a nízké ceny.

Druhou velkou výzvou jsou potraviny . Ačkoli varování před hrozivým nedostatkem potravin byly v médiích časté, nevedlo to ke změně.  Chléb je tam základem jídelníčku, a Egypt závisí na dovozu více než polovinou své spotřeby pšenice.

I když Egypt je obrovský, většina půdy je neobyvatelná poušť. Populační růst se zrychluje, v hustě zabydlených městských centrech hrozí zhoršení. Populační růst v roce 2012 narazil na svou nejvyšší úroveň od r. 1991, dosáhl 32 porodů na 1000 obyvatel a tak se populace zvýšila na 84 mil..  Většina žije podél Nilu a při Suezském průplavu, v průměru tam žije 1 540 obyvatel na km2.  Podle statistik OECD a Světové banky vzrostla populace v Egyptě mezi 1990 až 2009 o 25,2 milionu .. To je nárůst až o 50 % od roku 1990, kdy populace to bylo „jen“ 56 mil. Míra porodnosti je v současné době 2,9 dítěte na jednu ženu, a očekává se, že zůstane nad náhradovým poměrem 2,1 po dobu nejméně příštích dvou desetiletí. V důsledku toho OSN předpokládá, že egyptská populace překročí 100 milionů eur v roce 2030. 

M. Kašík 5.7.2013 9:03

Re: Egypt: Trvalé problémy podkopávají stabilitu.

Dobrý den,

psal jste ve stejné chvíli totéž......Hezký den.

J. Kanioková 5.7.2013 9:17

:)))

J. Kanioková 5.7.2013 9:14

dokonč.

To znamená, že Egypt bude mít v příštích desetiletích stále rostoucí skupinu mladých v produktivním věku, což ještě víc zhorší značné problémy státu s cílem poskytnout jim hospodářské příležitostí, či alespoň dostatečné základní zboží.

Mubarak čelil podobným problémům a bylo to jednou z příčin povstání, které ho sesadilo. Vlna nynějších protestů, by měla být chápána jako pokračování tohoto trendu.

V důsledku, i když Egypt byl schopen zajistit určité omezené financování od regionálních hráčů, jako jsou Katar, Irák, Saúdská Arábie a Libye, zůstává teď v jednání s MMFna nějaké širší, více udržitelné finanční pomoci v nevýhodě.  V každém případě demografické a ekonomické tlaky znamenají, že úkol správy egyptských hospodářských výzev bude postupně těžší každým rokem a pro každou frakci, která bude vládnout.

Zatímco předchozím vládám se dařilo maximálně využít strategického pronájmu ze zahraničí, které má zájem na udržení stability v Egyptě, když je spojeníkem mezi Blízkým východem a severní Afrikou i šéfuje Suezskému průplavu, dnes se země stává stále víc okrajovou strategickým potřebám velkých mocností.

J. Kanioková 5.7.2013 9:20

No, ten text

jsem zhušťovala z překladače a některé špatné výrazy jsem neodchytila..

M. Kosejk 5.7.2013 8:01

----

Možná se pletu, ale myslím si, že hlavním důvodem protimubarakovské revoluce byla ekonomická situace Egypťanů. A hlavním důvodem té špatné ekonomické situace je přebujelá státní správa, která byla mocí užívána jako úplatkářská platforma pro "věrné", ale hlavně veliká a drahá armáda (paradoxně si teď hrající na ochránce Egypta)! A nějaké demokratické a nebo islamistické touhy hrály až druhé housle.

Muslimské bratrstvo pouze vytěžilo ze situace, kdy bylo jedinou alternativní připravenou politickou silou. A na to by se nemělo zapomínat. Muslimské bratrstvo bylo demokraticky zvoleno - protože jako jediné bylo na převzetí moci připraveno. Nevím, jestli byl rozumné ho takhle "odstřelit".  Musím říct, že Mursí mne velmi pozitivně překvapil. Nemám pocit, že by se choval nějak islamisticky radikálně. Obával jsem se hlavně jeho postoje k Izraeli a k USA - a na moje obavy nedošlo. A že hned nedošlo k zlepšení ekonomiky? A kdo z nás věří na zázraky?!

P. Maleček 5.7.2013 7:01

Islám a demokracie nejde dohromady

No všichni mají plná ústa Egypta, ale co to vlastně Egypt je. Všechno čím se v Egyptě chlubí vybudovaly neislámské civilizace a islám jen využívá a ničí to, co pro Egypt udělaly. Z toho logicky plyne, že islámem ovládané území se stane Egyptem až ho přestane plundrovat islám jako výkonná moc.

A to může udělat jen armáda s její osvícenou totalitou. Kdo cpe do jakékoliv islámské země demokracii jako teď obamovsko-bruselští pomatenci, jen zadělává na celosvětový průser. Islám bez pevné vnější ruky se zvrhne v ničící a vraždící blázinec, který ohrozí celou planetu.

L. Křivan 5.7.2013 7:52

Re: Islám a demokracie nejde dohromady

Islám vrátit tam, odkud vyšel. Do arabské pouště.  Islám je totalita. Špatná totalita. Vláda armády je lepší totalita.

J. Sinnreich 5.7.2013 1:51

Priklad Alziru

Zde v r. 1991 vyhrala "demokraticke" volby Islamska strana. Zasahla armada, volby zrusila a vysledkem byla obcanska valka se statisici mrtvych na obou stranach. Vysledkem je ovsem sice vojenska diktatura, ale sekularizovany stat, ktery pro Evropu a svet predstavuje mnohem mensi nebezpeci nez nuklearni, muslimsky Iran.

J. Kanioková 5.7.2013 1:28

No... nevím..

Jakkoliv moc držím palce všemu, co staví přehradu islamistům, nedělám si iluze..  Heslo - Revoluce má 4 cíle: chléb pro lepší životní úroveň, svobodu, sociální spravedlnost a lidskou důstojnost - mi zní tak nějak dost utopicky.  Zvláště v tamním prostředí,  kde tak šíleně vzrostl počet obyvatel a úrodnost území neroste...  nevím, co s tím.  Nemají ropu či cosi podobně žádoucího ve světě, takže s tou životní úrovní - bojím se, že je to jen sen. O "sociální spravedlnosti".... no to čtu denně v diskuzích od Španělů, Portugalců, Řeků, Italů.. atd..  Kde vzít a nekrást...?  Kde jsou skvělé inovace ke zlepšení hospodářského prostředí ?

Modernizační snahy Egypta nejsou jen jevem poslední doby, mají kořeny v minulosti. Mohamed Ali (1769-1849), egyptský vicekrál, pokládaný za zakladatele moderního Egypta, který se roku 1826 vrátil ze čtyřleté cesty do Paříže s přesvědčením, že „je nutné modernizovat jeho zemi ideami a hodnotami, které zajistily blahobyt Francii“, je jedním z prvních významných reformátorů umírněného islámu. V Egyptě je kromě toho více modernizujících proudů, o nichž se moc nepíše, ale které přesto ovlivňují politiku země. Momentální prohra islamistů (byť těch snad "umírněných") určitě nepovede ke klidu, Egypt čeká doba neklidu a naní jasné, kdo se nakonec prosadí.  Takže je třeba podobné převraty brát hodně střízlivě.

Moc jim přeji, aby tu svobodu získali a dařilo se jim ji udržet. Jen se bojím, že většina z nich pravý význam toho slova nezná, neumí v ní žít a navíc připustit, že abych mohla být svobodná, musím tu svobodu přát i svým odpůrcům. Když i u nás si velká část národa svobody nijak neváží.... Tak co teprve oni...

Myslím, že je to v islámských zemích dost drsná doba, protože si islamisti uvědomují, že rostoucí vzdělaností mladých ztrácejí na sympatiích. Tak jako ta hrůza v Sýrii. Ať se o Assadovi tvrdí kdeco, žily tam různé směry v solidní "pohodě". I tento snímek je hodně vypovídající -  http://jdem.cz/3e4g6 

J. Kanioková 5.7.2013 1:50

Egyptská armáda si nedovolí odpor vůči americkým názorům..

Obama zahajuje přezkum podpory Egypta v důsledku vojenského převratu - http://jdem.cz/3e4e8

Reakce Egypťanů na jeho projev - http://jdem.cz/3e4z8

Egyptský soudce složil přísahu jako prozatímní prezident - http://jdem.cz/3e429

Proč bylo nutné odstranit Morsiho - http://jdem.cz/3e3r3

H. Lukešová 5.7.2013 0:12

Pokud by situace v Egyptě dobře dopadla, mohl by se Egypt stát vzorem alespoň pro některé muslimské státy. tedy ty liberálnější.

Jako Tunisko, možná Maroko, či SAE...Zemím jako SA, Jemen, Alžírsku, Pákistánu či Afghánistánu nepomůže ani svěcená voda (tedy z našeho hlediska).

L. Krajicek 5.7.2013 0:20

Re: A to je co: "...by situace v Egyptě dobře dopadla."

Znamená to také, když i podruhé ve volbách vyhrají více méně ortodoxní muslimové? Budou to volby "demokratické" nebo tam zase udělá pořádek armáda?

H. Lukešová 5.7.2013 0:27

Re: A to je co: "...by situace v Egyptě dobře dopadla."

No to by byla nejhorší možná varianta, kdyby zvítězili islamisté. Pro všechny by byl dobrý výsledek voleb, kdyby zvítězili sekulární politické strany. Výsledek je samozřejmě nejistý.

L. Krajicek 5.7.2013 0:42

Re: A to je co: "...by situace v Egyptě dobře dopadla."

Pesimistický (realistický?) náhled:

No když se dívám na dnešní Turecko, kterému se někteří takyevropani snaží otevřít dveře do EU, tak až v Egyptě pozavírají dnešní sekulární generály, možná si i Egypt podá přihlášku. Potom Afgánistán, po něm Írán a nakonec i Mali.

H. Lukešová 5.7.2013 0:58

Re: A to je co: "...by situace v Egyptě dobře dopadla."

Jo a nezapomeňte také na muslimskou část Nigérie, zejména tu, ve které má vedoucí vliv Boko Haram. Ta by si také mohla podat přihlášku do EU a politici EU by mohli zahájit přístupová jednání. Berte to samozřejmě trošku jako nadsázku...

L. Krajicek 5.7.2013 1:48

Re: jako nadsázku...?

Co je pro bruselské byrokraty nemožné?

H. Lukešová 5.7.2013 11:24

Re: jako nadsázku...?

Vůbec nic.

P. Sulc 5.7.2013 1:07

Re: Pokud by situace v Egyptě dobře dopadla, mohl by se Egypt stát vzorem alespoň pro některé muslimské státy. tedy ty liberálnější.

Alzirsko ?  Asi spatne sleduji novinky, ale od dob, kdy pred lety, take po volbach, kde zmitezili muslimaci, prevzala moc armada, zda se tam klid, ne? Alzirsko, Maroko, Tunis, tam snad tolik magoru neni.

H. Lukešová 5.7.2013 1:09

Re: Pokud by situace v Egyptě dobře dopadla, mohl by se Egypt stát vzorem alespoň pro některé muslimské státy. tedy ty liberálnější.

Ano, musíme doufat. Mohamedáni demokracii nikdy neměli a mít ani nebudou. Lepší vojenské republiky, než-li islamistická zřízení.

S. Netzer 5.7.2013 6:50

Re: Pokud by situace v Egyptě dobře dopadla, mohl by se Egypt stát vzorem alespoň pro některé muslimské státy. tedy ty liberálnější.

Tak doufejte, a hlavně si přečtěte něco o Alžírsku, abyste nevykládala hlouposti.

S. Netzer 5.7.2013 6:49

Re: Pokud by situace v Egyptě dobře dopadla, mohl by se Egypt stát vzorem alespoň pro některé muslimské státy. tedy ty liberálnější.

Házet tak rozdílné země do jednoho pytle, může jen povrchní ignorant, který neví víc, než že tyto země jsou muslimské. A´t už je posuzuje z jakéhokoliv hlediska.