9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

DOBRÁ ZPRÁVA: 21. století čínské NEBUDE

Nemovitosti, měna, akciové trhy, technologie, demografie: všechny tyto problémy se nyní sešly a Čínu čeká v nejlepším případě stagnace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 9.11.2023 18:59

Že by Amíci kopírovali německou Ostpolitik transformovanou do verze Westpolitik? ;-)

J. Majzlík 9.11.2023 18:55

Pro toho, kdo desítky let používal ve své práci špičkové registrační přístroje americké firmy T......ix nebylo před ca dvaceti lety dobrou zprávou, že je lze nahradit levnějšími a srovnatelnými přístroji, licenčně vyráběnými v ČLR. Důvody jeho laických, avšak nikoliv osamocených obav z předávání vyspělých technologií ze Západu do Číny se dnes ukazují jako předmětné, viz např. nedostatek některých léků a součástek na trhu, její brakování surovin v Africe a pod. Postupně se tak vytvořil ekonomický kolos, disponující k naší škodě i významným lidským potenciálem. Nebezpečí pro nás může dolehnout, až se (případně) její plynulý vývoj, prosperita vyčerpá a dostaví se efekt setrvačnosti systému, u něhož došlo k nežádoucí změně jeho dosud fixovaných pracovních podmínek. V takovém případě by krize, která by mohla proběhnout v daleké Číně zasáhla v první řadě křehké ekonomiky.

Možná je mezi shovívavými čtenáři někdo, kdo si pamatuje, že v roce 1962 byl slibován rozvoj bytové výstavby a postupné zvyšování naší životní úrovně, což mělo být podloženo naší grandiózní spoluprací s komunistickou Čínou. A právě v tomto roce se námi očekávaná spolupráce zhroutila, neboť narazila na jejich "kultůrní revoluci". Takže další poučení z krizové situace bychom už měli.

V. Humble 9.11.2023 18:44

Takovejch predpovedi uz tu bylo. Zajimave je ze Cina zacina prebirat oteze ve technologiich od zapadu 5G, mobilni telefony a v posleni dobe i microprocesory nebo elektricke auta jako priklad. Co autor nechape je ze Cina se zveda diky ohromne a tvrde vnitrni konkurenci. V porovnani s treba evropu je tam kapitalismus proti socialismu v EU. Kdyz to porovnanm s USA prijde mi ze USa padnou mnohem drive nez Cina. Vysoke skoly v USA jsou prorostle ideologiemi a produkuji vymastene blazny a veda, technika se drzi hlavne diky zahranicnim pracovnikum kteri dostavaji viza a dalsi vyhody, jejich dluh je neuveritelny nemuzou to nikdy splatit, dollar zrejme prestane byt svetovou menou az se to stane populace hrozne zchudne. USA oproti minulosti nejsou producent ale hlavne konzument produktu ktere se vyrobi jinde coz je celkem problem pokud se dostanete do krize.

V. Čermák 9.11.2023 18:11

Co ta ČR zase blbne? když Čína rostla, tak jsme ji odháněli Ťybetskými vlajkami a teď když krachuje, tak tam Pojar v předklonu o cosi žadoní...:-/

V. Němec 9.11.2023 16:20

Připomíná mi to propagandistické články před rokem 1989, ze kterých vyplývalo, že Západ je každým dnem blíže ke krachu. Asi stejně dobrá škola.

J. Farda 9.11.2023 18:55

Taktak, podoba možná ne náhodná, ale on nakonec zkrachoval, na rozdíl od toho Západu, bolševismus a jeho imperiální svět - který soudruh Pútin otaxíroval jako největší geopolitickou katastrofu XX. století - se odebral na rovněž propagandou vzývané smetiště dějin ... ;-)

J. Kostelanský 9.11.2023 16:07

Když experti ze Západu hodnotí Rusko nebo Čínu, je to zárukou toho, že z toho bude kapitální bejkovina.

Čína roste nejméně 40 let závratným tempem - 5 až 10 % ročně. Ještě v 80. letech drtivá většina Číňanů jezdila na kolech, teď se v Číně ročně prodá téměř 30 milionů aut. Za posledních 20 let tam vybudovali desetitisíce kilometrů vysokorychlostních vlaků, většina nejvyšších mrakodrapů je v Číně. Co Číňané dovedou, když chtějí, je neskutečné: např. během jednoho víkendu postavit obrovské nádraží na hlavním tahu. Nebo v několika týdnech postavit mrakodrap. Nebo se během 10 let stát lídrem ve vývoji a výrobě mobilních telefonů. Kdo před 15 let znal nějakou čínskou značku mobilů?

Když Američané Číňany zbavili možnosti kupovat moderní počítačové procesory, během několika let se jim povedalo, co zatím žádnému státu na světě: vyvinout kompletní proces od návrhů čipů až po jejich hromadní výrobu. Krom Číny to nedovede nikdo, protože i ty největší světové firmy něco musí koupit v Holandsku (špičkové litografické stroje dělá jen jedna nizozemská firma), něco na Taiwanu atd. Čína si to vše dovede už udělat sama. Čína je schopna vyrobit a také vyrábí takřka vše - od jehel po kosmické lodě. A nejen to - bez čínské produkce by možná polovina obchodů na Západě neměla co prodávat.

Krom toho těží nebo kontroluje těžbu mnohých surovín, které jsou nezbytné pro současný průmysl. A o několik parníků vede před Evropou ve vývoji a produkci elektrických aut. Ta spolu s bateriemi, solárními články a větrníky budou zlatým dolem 21. století. Více než polovina instalované energie se solárů je v Číně. Čína ve velkém instaluje, ale také ve velkém vyrábí. A proto dokáže panely vyrábět levně - Západ jí nedovede konkurovat. Podobná situace co nevidět bude i u větrníků. A aby toho nebylo málo, Čína si zabezpečila takřka bezedné zdroje levného plynu z Ruska.

Čína si buduje obchodní vztahy všude na světě, zejména s chudými a rozvojovými zeměmi. Ty mají většinou společné to, že nemají zdroje fosilních paliv, ale zato m

J. Kostelanský 9.11.2023 16:09

..., že nemají zdroje fosilních paliv, ale zato mají celoročne nadmíru slunce. Stačí si vzpomenout na Latinskou Ameriku, Afriku nebo Asii. Hádejte, co tam asi Číňané budou ve velkém exportovat a prodávat...

Např v Afghánistánu Číňané stavějí významnou dálnici (u nás bychom spíš řekli cestu první třídy) a několik set kilometrů dlouhý zavlažovací kanál. Čínské firmy jsou zkrátka všude. Zajíma je ovšem "jen" byznys - vydírání v podobě prosazování lidských práv nebo LGBT ideologie je Číně cizí.

Co může zbytku světa se 7 miliardami lidí nabídnout Západ s 1 miliardou a něco lidí? Moc toho již není, a bude toho pořád míň. U Číny je tomu ale přesně naopak.

Západ by se měl připravit na časy, že to on bude muset kopírovat čínské technologie a učit se od Číňanů, aby mu zcela neujel vlak.

Co ste toho jüanu týče, síla a význam měny závisí hlavně od toho, co se dá v zemi, která ji používá, koupit, a za kolik. Zda vyrábí něco, co může směnit s jinými státy. Proto měna Severní Koreje nemá žádnou cenu: krom zbraní tam nelze koupit nic. V Číně ovšem lze koupit téměř vše, jak jsem již napsal. Kvalita sice ještě není na úrovni Německa, ale rychle a vytrvale stoupá. Vidět to na drobnostech, které se v Číně vyrábějí, ale také na autech. Pryč jsou časy, kdy to v nových čínských vozech smrdělo lepidly a jinými chemikáliemi. V nárazových testech teď čínské značky patří k nejlepším. Atd. Atd. Současný stav technologii je v Číně zajímavý, ale podstatně zajímavější je trend. Při takovém tempu inovací si umím představit, že Čína bude někdy kolem roku 2050 jednou z nejvyspělejších zemí světa.

J. Ganaur 9.11.2023 16:17

Obávám se, pionýre, že se těchto zářných komunistických časů nedožiješ!;-D;-D;-D

J. Kostelanský 9.11.2023 16:30

Toho se, soudruhu, obávám i já. 18 už mi bylo hodně dávno a rok 2050 je ještě velice vzdálen...:-)

L. Kuča 9.11.2023 21:03

V nárazových testech číňani mezi nejlepšími? Tak akorát zbožné přání. Schválně jsem si prošel letošní IIHS Safety Pick + (to není jak ten srandovní EURO NCAP, tam je auto bez pěti hvězd spíš na pováženou) a ani si neškrtli bez ohledu na kategorii. S přehledem kralují Japonci, v nějakém odstupu za nimi Korejci a ještě tam trochu na okraji příštipkaří USA a EU. Čína vůbec nezabodovala. Ale jako jo, posunuli se o dost nahoru oproti minulosti.

Ty trendy, nastíněné v článku se rozhodně uplatní, nejpozvolněji, avšak rozhodně nejbolestněji ona nešťastná demografie. To je handicap, se kterým běží nyní vpodstatě totálně kapitalistická Čína již od startovní čáry a bude jen a jen horší. Navíc jejich přístup k byznysu je jen a jen maximalizace zisku. Ne, že by mezi námi nebyli taky takoví, ale v případě Číny je uctívání zisku (ne)oficiálním státním náboženstvím. Proto zůstává základní výzkum doménou euroatlantiku. Je totiž velmi drahý a výsledky se nedají většinou rychle zpeněžit, pokud nejsou v krátko- a střednědobém horizontu vyloženě masivně ztrátové. To je důvod proč se asijský výzkum soustřeďuje především na aplikace už objevených principů v praxi. Ano, my bychom se měli zasazovat o to, aby naše školství produkovalo použitelně vzdělané absolventy s určitým rozhledem. Ne budižknietzschemu ani přehnaně specializované fachidioty. To už leckomu začíná docházet. Ovšem nelze tvrdit, že objevitelský étos na obou stranách Atlantiku je mrtvý. Což je dobrá zpráva, protože na něm výrazné technologické pokroky stojí. Včetně těch čínských.

Vy jste vážně jeden z těch případů, který už by měl tu svoji docela nápadnou oikofobii řešit. Alespoň se nad svojí motivací zamyslet.

A. Teply 9.11.2023 15:54

K tomu nedostatku inovací:

V automobilce BYD pracuje na výzkumu nových baterií pro elektromobily 28 000 pracovníků.

Ubožáci Číňané - to VW je na tom určitě výrazně lépe...

L. Popovský 9.11.2023 20:52

To číslo mi přijde moc velké. BYD Auto měla v roce 2021 288 200 zaměstnanců.

J. Ganaur 9.11.2023 12:06

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cina-bojuje-s-deflaci-40450190:-/Mno ...., pane Matuško.;-D

J. Kostelanský 9.11.2023 17:02

A co jako má být? Inflace během Covidu vyletěla hore, ceny se teď jen vracejí na svou standardní úroveň. Na rozdíl od Evropy... :-)

Jednou - dvakrát ročně nakupuji v Číně několik desítek tisíc kusů něčeho - cena byla kolem 5-6 centů za kus. Pak najednou vylétla k 10,5 centům. A naposled jsem znovu koupil za 6 centů.

Jsem sice ekonom, ale některé ty poučky z ekonomie nepovažuje vždy za zcela platné. Jiná je deflace, která nastane po letech přirozeného a mírného růstu v důsledku poklesu výroby. A jiná je deflace, která nastane kvůli tomu, že z nějakého důvodu, který se nezakládal na realitě, vylétli nahoru a pak pomalu padají dolů.

Zatímco v Číně jak se zdá konkurence funguje, u nás nikoliv. Ceny sice vzlétly do nebeských výšin, ale přistát je jim jaksi nechce. I pan premiér to již zjistil během svých nákupů v Německu... :-) Nebo to bude tím, že Němci si dovedou pohlídat chování velkých řetězců, ale u nás se spoléháme jen na tu skutečně "neviditelnou" ruku trhu? :-)

P. Kubáč 9.11.2023 11:10

Čína je příliš veliká a složitá, aby se dalo spolehlivě tvrdit, že se hroutí, ale problémů má ještě více než je v článku zmíněno.

- Praktické embargo na západní polovodičové technologie, včetně výrobních linek z Holandska a Německa

- Odchod firem se sídlem na Taiwanu z Číny pryč (Foxcon, TSMC)

- odchod řady západních firem z Číny pryč - často pod hrozbou (praktického) znárodnění

- komunistickou stranou nařízené předlužení státních a polo-státních firem ( komunisti si mysleli, že to nepřinese krizi z předlužení státu - jakou viděli na Západě)

- mafiánské praktiky kliky lokálních podnikatelů a komunistických funkcionářů - například (pro komunisty) výnosné krachy malých lokálních bank.

- beznadějná situace řady Číňanů - zadlužili se na koupi bytu, který je nedostavěný, protože stavební firma krachuje a oni sami ztratili práci ze které platili hypotéku, kterou nucený správce nyní vymáhá.

A mnoho dalších, o kterých se v Česku ( patrně díky aktivitám lidí typu zemanových pohrobků a a Tvrdíka) vůbec nedozvíte.

R. Langer 9.11.2023 11:22

"- odchod řady západních firem z Číny pryč - často pod hrozbou (praktického) znárodnění

- komunistickou stranou nařízené předlužení státních a polo-státních firem ( komunisti si mysleli, že to nepřinese krizi z předlužení státu - jakou viděli na Západě)

- mafiánské praktiky kliky lokálních podnikatelů a komunistických funkcionářů - například (pro komunisty) výnosné krachy malých lokálních bank.

- beznadějná situace řady Číňanů - zadlužili se na koupi bytu, který je nedostavěný, protože stavební firma krachuje a oni sami ztratili práci ze které platili hypotéku, kterou nucený správce nyní vymáhá."

Vyměňte slovo Čína za ČESKO. ;-D ;-D ;-D

F. De Winter 9.11.2023 12:09

R^R^R^

P. Diviš 9.11.2023 12:16

Vyměňte slovo Čína za ČESKO a budete dokonale vyblázněnej. :-P

P. Kubáč 9.11.2023 13:03

Nemyslím si že by Vás někdo okradl o úspory a pak vám přes "sociální kredit" zablokoval možnost koupit si jízdenku na demonstraci proti tomu.

P. Vychodil 9.11.2023 13:15

to přijde, synku, to přijde...

P. Vychodil 9.11.2023 13:22

tuhle se čína pochlubila telefonem s 7nm čipem vlastní výroby...nevím, jsou nebo nejsou sto let za opicemi ?

nedávno se šéf TSMC vysmál USA ohledně jeho plánu otevřít hitech výrobu u nich, s poznámkou, "no, když se budete snažit, za 30-50 let to zvládnete...

rozbíhá se protičínská propaganda, stejně debilní, jako je (byla) proti RF. Tato propagandy zničila ukrajinu, protiruské sankce zničily Evropu...

tak mi připadá, že takovíto propagandisté jsou tu placeni ruskem, onde čínou...

P. Vychodil 9.11.2023 13:27

mimochodem, sice trochu od věci...dle našich propagandistů Rusko mělo vykrádat čipy z ledniček, aby bylo schopno vyrábět řizené střely...

no, dnes již i v USA uznávají vynikající úroveň ruského EW, hypersonických střel...

tož selským rozumem docházím k poznání, že takový čip z pračky, patřičně přeprogramovaný, dokáže ochromit NATO wunderwaffen...

P. Kozelský 9.11.2023 11:01

Už je Čínské, tak o co jim jde.

V. Čermák 9.11.2023 18:30

Tak nějak...

J. Matuška 9.11.2023 10:31

... autorem výroku "Přání otcem myšlenky" neboli "Lidé rádi uvěří tomu, čemu uvěřit chtějí", latinsky : "Libenter homines id, quod volunt, credunt", je římský politik, vojevůdce a historik Gaius Julius César (100-44 př.n.l.).

https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/preklad-prislovi-2

Dlouho jsem nečetl článek, na který se tak hodí toto rčení...

P. Vychodil 9.11.2023 10:28

jen takovou otázečku:

když je čína na tom ve všech směrech tak mizerně, proč USA na ní zaměřují takovou pozornost ?

P. Diviš 9.11.2023 12:18

Když je někdo v prdeli, nebo na cestě k ní, často vyvolá nějakou válku. Viz Třetí říše, SSSR, Rusko, ...

M. Šejna 9.11.2023 13:29

Tak to musejí být USA v prdeli dost často.

V. Čermák 9.11.2023 18:18

No a teď jste docentovi pokazil náladu...:-(