9.6.2024 | Svátek má Stanislava


Diskuse k článku

DĚJINY: Postava generála Pinocheta

Generál Augusto Pinochet nebyl vzorem ctností, jenomže zemi hrozilo vinnou předchozí katastrofální levicové vlády totální ekonomické zhroucení. Je odsuzován, přitom komunista Fidel Castro se na Kubě dopustil srovnatelných zločinů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 19.9.2023 13:23

Cituji z prvního odstavce článku: "... jenomže zemi hrozilo vinnou předchozí katastrofální levicové vlády totální ekonomické zhroucení ..."

Komentář

Nejsem politik. Nehodnotím zde proto ani generála Pinocheta, ani tehdejšího Chilského prezidenta Salvadora Allende. Upřesním zde jen to, co se běžně neví.

Tehdy totiž "hrozilo", že prostřednictvím plánů britského kybernetika (a předsedy světového spolku pro operační výzkum/operační analýzu) Stafforda Beera, by se Chile v budoucnosti mohlo stát docela zajímavým státem v regionu Latinské Ameriky, pokud by něco bývalo bylo nastalo. Jenže to právě nenastalo.

Pokud by se tehdy bývaly byly realizovaly a prakticky i uspěly "technokratické" návrhy Stafforda Beera, jak efektivněji řídit ekonomiku státu (tzv. životaschopné systémy komunikující prostřednictvím tehdy dostupné IT technologie. Systém S. Beera prý bylo jakési spojení mezi tehdejší kybernetikou a dnešní AI.)

Já jsem tu "technologickou progresivistickou filozofii" Stafforda Beera četl, vydal o tom obsahově i formálně zajímavou knihu (například různá témata byla vytištěna na papíru různé barvy). Knihu S. Beera bylo možno sehnat i v ČSSR mezinárodní knihovní výpůjčkou ze západních knihoven. K čemuž došlo.

M. Pivoda 19.9.2023 13:32

V rámci současné české demokracie, se i k tomuto tématu může svobodně vyjadřovat naprosto každý, kdo má díru do řiti, i když o tom tématu vůbec nic neví.

M. Pivoda 19.9.2023 13:50

... Stafford Beer coined and frequently used the term POSIWID (the purpose of a system is what it does) to refer to the commonly observed phenomenon that the de facto purpose of a system is often at odds with its official purpose. ...

K. Křivan 19.9.2023 15:11

To totální ekonomické zhroucení v Chile skutečně nastalo.

M. Pivoda 19.9.2023 19:01

Já jsem v Chile nikdy nebyl, takže tamní reálnou situaci nedovedu posoudit. Nevyvracím názor K. Křivana. Pouze uvádím, že nejsem schopen tamní situaci posoudit.

Naopak: Za 9 měsíců mého pobytu na Kubě jsem nikdy neslyšel jednu jedinou stížnost na místní poměry. Až když před mým odjezdem do CSSR, Fidel Castro kubánským velmi skromně žijícím občanům řekl, že Kubánci si budou muset "utáhnout své opasky". Tehdy jsem poprvé zaslechl sarkastickou poznámku od mé kolegyně v kanceláři vůči Fidelovi. Proč? Asi proto, že jako matka dětí si kolegyně tehdy představila, co asi bude muset, jako matka, svým dětem odepřít.

Závěr: Nedoporučuji občanům domácíma očima hodnotit situaci v zahraničí.

V. Petr 19.9.2023 19:43

Pokud byste byl v SSSR za Stalina, zaručeně byste neslyšel žádnou stížnost na místní poměry"

L. Stejskal 19.9.2023 21:39

R^ Když byli v ČSSR na práci Kubánci, v 80. letech, hodně jsem mezi ně chodil. Kromě jejich překladatele Raúla, mého kamaráda, který posléze požádal u nás o politický azyl, také nikdo neřekl kritické slovo proti Castrovi a tamním poměrům. Dokonce jsem se dozvěděl: "Fidel es nuestro padre" (Fidel je nás otec). Zeptal jsem se tedy, jestli jsou všichni bratři a sestry. Tak to prý zase ne. A tak je to se vším... (Jeden Čech, který dělal topiče v kotelně na jejich ubytovně, dokonce s jednou Kubánkou odešel do Castrova ráje - a netrvalo dlouho a byl hodně rychle zpátky.)

R. Vacek 19.9.2023 12:32

Dokonce i Putin zachránil Rusko před kolapsem, kam směřovalo za Jelcina. Stačí se podívat, jak začalo ekonomicky růst a dokonce nás od roku 1990 dohání:

https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.PP.CD?locations=RU-UA-CZ

V. Církva 19.9.2023 12:02

Tak ona to byla doba nepřehledná. V Latinské Americe předchozí systém taky nepřinášel zrovna prosperitu a lidé se shlédli v socialismu. Chile ukázala že je to pitomost a moderní kapitalismus dobrá věc.

Dnes už bychom měli mít rozum. Jenže komunismus se nám zabalil do liberalismu a zelených obalů, ruský neobolševismus plete lidi tím že už jde o kapitalismus a Čína že má tržní systém.

Prosperující je dnes ta Čína ale zase lidé nemají tolik svobody.

Myslím že soukromé podnikání a konkurence spolu s dlouhodobějším plánováním cílů, vzdělávání, strategických investic a vnější ochrana trhu státem se ukazuje jako funkční.

Ale možná není problém Západu v nutnosti státních zásahů jako spíš k opuštění ekonomických doktrín rychlého krátkodobého zisku. No o progresivistické hysterii s CO2 gendrem a multikulturalismem ani nemluvě.

V každém případě humánnějšího Pinochete teď potřebuje EU jako sůl. Ale jsou vlaštovky jako Twitter.. Space X

R. Langer 19.9.2023 12:16

Ty lidi ta Čína a Rusko pletou hlavně proto, že přes veškerý bolševismus jsou dnes pravicovější než celá EU!

A TO JE TEN PROBLÉM! ;-€

L. Kuča 19.9.2023 19:47

Tak ony ty ekonomické doktríny budou zakořeněné v mentalitě "rychlých prachů", která tu v devadesátkách rychle vyrašila a v posledních několika letech se zdá nabírat druhý dech, jenže tentokrát jako rozsáhlý nadnárodní trend. A tato mentalita zase tkví v hodnotové neukotvenosti a následném upínání se k hmatatelným věcem. I ten sebedokonalejší politický systém bude mít velké potíže, pokud jej bude masivně torpédovat obyvatelstvo, a tím prosím nemám na mysli nějaké vysloveně zločinné počínání. Naopak i za opravdu mizerných vlád může stát fungovat vcelku dobře, pokud si většina občanů počíná víceméně poctivě a se smyslem pro společenství. Domnívám se, že funkčnost země je ovlivněna uspořádáním ekonomiky velmi výrazně, ale zmíněný lidský faktor je nejen srovnatelně významný, ale navíc je původcem jakési obecné společenské přívětivosti. Docela rád bych se v tomto i mýlil, protože potom naše, a nejen naše společenskoekonomické vyhlídky nejsou zrovna dobré. Pocitově se mi euroatlantická civilizace postupně odcizuje, což je subjektivně velmi nepříjemné.

M. Pecina 19.9.2023 11:28

Socialismus je bohužel stále oslavován. Snad jednou nadejde čas, kdy bude trestným činem.

J. Ptáček 19.9.2023 10:51

Autor má naprostou pravdu. Když to trochu rozšíříme, takový Hitler a jeho pohůnci taky milovali německého dělníka a nenáviděli německé kapitalisty a šlechtice. Způsobili smrt desítek milionů lidí podobně jako Stalin. Jenže vrah je pouze jeden. Nebo vrazi Mašíni versus nevinné oběti po zuby ozbrojené. Jedni vrazi jsou hrdinové, druzí vrazi jimi zůstávají. Ano, přesně tak to vidí mnoho spoluobčanů. A nevysvětlíte nic.

Š. Formánek 19.9.2023 10:11

Ať má v mravním soudu Historie Pravdu kldokoli, dobývání presidentského palaácen v Santiagu a Ael presidente Mártir, kterak kráčí odhodlaně vstříc svým vrahům jako pravý lantinskoamerický hrdina velké historické telenovely.

Š. Formánek 19.9.2023 10:15

Nejpůsobivějsí modernistický puč v přímém přenosu, do poslední chvíle Alende Mluví do rozhlasu a pak stihačky nalétávají na impozantní prezidntský palác a ta smrt se odehrála ve velikém sále, naaranžovaný jako moderní Sókrates a nebo autentický?

Š. Formánek 19.9.2023 10:25

Allende byl první a možná nejvýznamnější latinskoamerický politik, který ostře odsoudil srpen 68. Je to strašné morální dilema, i když Chicago boys ukázali neviditelnou ruku trhu v dobrém světle.

Š. Formánek 19.9.2023 10:19

... A ten generál P. byl asi frajer, a prý se mu do toho puče napřed moc nechtělo. Velmi dvojzdnačně pozitivna jako generalissimo Francesko Franco.

Š. Formánek 19.9.2023 10:36

Ale jak se stal Foucault mučedníkem filosofie sexuality smrtí na AIDS, to je věru evropská karikatura té latinskoamerické autenticity, o kterou se alespoň pokoušejí, nebo snad my jsme Poslední Lidé le hole hej, tam na Jilu Amreiky Evropan ještě přežil, ten divný člověčí druh heidegrovitý. No čtu ho, no.

V. Petr 19.9.2023 10:01

1) Pinochet se chopil moci na základě výzvy parlamentu, protože Allende porušoval zákony a parlament ignoroval.

2) Marxistické bojůvky prováděly, za nečinnosti Allendovy vlády zcela protiprávní "revoluční akce" proti zámožnějším občanům!

V. Církva 19.9.2023 11:49

Tak ono to takto z dálky času i daleké Evropy těžko posuzovat co je lež a co propaganda, zda byli krutější komunisté či konzervativci podporovaní CIA. Pravda ale je že kapitalismus tehdy pro chilskou ekonomiku byl lepším řešením a komunisti by ho dobrovolně nenechali. Nezávislý pohled z dálky ale taky někdy přináší nové názory.

Pak se dá říct že jinak asi nešlo a Pinochet to udělal dobře.

Jak to bylo ve skutečnosti asi neví ani Chilané. Už se jim tam zase rozlézá socialismus.

M. Pivoda 19.9.2023 9:42

- Coby dnešní pamětník musím konstatovat, že po tolika letech od skutečných událostí, lze dnes tvrdit cokoliv.

- Coby člověk, který pracovně strávil 9 měsíců (v roce 1986) na ostrově Kuba, shledávám, že na Neviditelném psovi významného českého sci-fi spisovatele, může zde dnes hovořit každý, kdo má díru do řiti. Může dnes hovořit zde jako expert (také ohledně planety Botera, vzdálené 70 tisíc světelných let).

R. Langer 19.9.2023 12:18

Ano, proto se ti tady také tak líbí, ty naše malá hloupoučká UI, protože tady nechají mlít nesmysly každého, i tebe. ;-D

V. Kučer 19.9.2023 8:42

Chile má výhodu v těžbě nerostů, jimž dominuje zejména měď. Další výhoda je že více než 90% obyvatel je evropského původu a ten zbytek jsou indiáni. Afroameričani tam nežijí.

J. Hanzal 19.9.2023 9:00

Troch pro upřesnění pojem jakýsi afroameričan v Chile opravdu není, ovšem černoch se tam určitě najde. Jinak souhlas!!

V. Kučer 19.9.2023 17:04

U nás se taky najde a bude jich tam méně než v Itálii.

R. Langer 19.9.2023 9:02

Tam budou žít spíš Afrochilani, ne? ;-)

K. Křivan 19.9.2023 9:13

Prostě neg ři.

J. Hanzal 19.9.2023 9:20

Asi tak!!;-D;-D

V. Kučer 19.9.2023 17:09

Je jich tam méně než ve Venezuele.

F. Navrátil 19.9.2023 8:39

Ziegler obhajuje Pinocheta tím, že jiní diktátoři dělali totéž. To je argument ve stylu nezletilých uličníků. Gustík rozbíjel okna, ale maminka ho brání tím, že sousedův Filík dělal to samé.