28.9.2023 | Den české státnosti


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 19.9.2023 13:23

Cituji z prvního odstavce článku: "... jenomže zemi hrozilo vinnou předchozí katastrofální levicové vlády totální ekonomické zhroucení ..."

Komentář

Nejsem politik. Nehodnotím zde proto ani generála Pinocheta, ani tehdejšího Chilského prezidenta Salvadora Allende. Upřesním zde jen to, co se běžně neví.

Tehdy totiž "hrozilo", že prostřednictvím plánů britského kybernetika (a předsedy světového spolku pro operační výzkum/operační analýzu) Stafforda Beera, by se Chile v budoucnosti mohlo stát docela zajímavým státem v regionu Latinské Ameriky, pokud by něco bývalo bylo nastalo. Jenže to právě nenastalo.

Pokud by se tehdy bývaly byly realizovaly a prakticky i uspěly "technokratické" návrhy Stafforda Beera, jak efektivněji řídit ekonomiku státu (tzv. životaschopné systémy komunikující prostřednictvím tehdy dostupné IT technologie. Systém S. Beera prý bylo jakési spojení mezi tehdejší kybernetikou a dnešní AI.)

Já jsem tu "technologickou progresivistickou filozofii" Stafforda Beera četl, vydal o tom obsahově i formálně zajímavou knihu (například různá témata byla vytištěna na papíru různé barvy). Knihu S. Beera bylo možno sehnat i v ČSSR mezinárodní knihovní výpůjčkou ze západních knihoven. K čemuž došlo.

M. Pivoda 19.9.2023 13:32

V rámci současné české demokracie, se i k tomuto tématu může svobodně vyjadřovat naprosto každý, kdo má díru do řiti, i když o tom tématu vůbec nic neví.

M. Pivoda 19.9.2023 13:50

... Stafford Beer coined and frequently used the term POSIWID (the purpose of a system is what it does) to refer to the commonly observed phenomenon that the de facto purpose of a system is often at odds with its official purpose. ...

K. Křivan 19.9.2023 15:11

To totální ekonomické zhroucení v Chile skutečně nastalo.

M. Pivoda 19.9.2023 19:01

Já jsem v Chile nikdy nebyl, takže tamní reálnou situaci nedovedu posoudit. Nevyvracím názor K. Křivana. Pouze uvádím, že nejsem schopen tamní situaci posoudit.

Naopak: Za 9 měsíců mého pobytu na Kubě jsem nikdy neslyšel jednu jedinou stížnost na místní poměry. Až když před mým odjezdem do CSSR, Fidel Castro kubánským velmi skromně žijícím občanům řekl, že Kubánci si budou muset "utáhnout své opasky". Tehdy jsem poprvé zaslechl sarkastickou poznámku od mé kolegyně v kanceláři vůči Fidelovi. Proč? Asi proto, že jako matka dětí si kolegyně tehdy představila, co asi bude muset, jako matka, svým dětem odepřít.

Závěr: Nedoporučuji občanům domácíma očima hodnotit situaci v zahraničí.

V. Petr 19.9.2023 19:43

Pokud byste byl v SSSR za Stalina, zaručeně byste neslyšel žádnou stížnost na místní poměry"

L. Stejskal 19.9.2023 21:39

R^ Když byli v ČSSR na práci Kubánci, v 80. letech, hodně jsem mezi ně chodil. Kromě jejich překladatele Raúla, mého kamaráda, který posléze požádal u nás o politický azyl, také nikdo neřekl kritické slovo proti Castrovi a tamním poměrům. Dokonce jsem se dozvěděl: "Fidel es nuestro padre" (Fidel je nás otec). Zeptal jsem se tedy, jestli jsou všichni bratři a sestry. Tak to prý zase ne. A tak je to se vším... (Jeden Čech, který dělal topiče v kotelně na jejich ubytovně, dokonce s jednou Kubánkou odešel do Castrova ráje - a netrvalo dlouho a byl hodně rychle zpátky.)