Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

DĚJINY: Postava generála Pinocheta

Generál Augusto Pinochet nebyl vzorem ctností, jenomže zemi hrozilo vinnou předchozí katastrofální levicové vlády totální ekonomické zhroucení. Je odsuzován, přitom komunista Fidel Castro se na Kubě dopustil srovnatelných zločinů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MP

Cituji z prvního odstavce článku: "... jenomže zemi hrozilo vinnou předchozí katastrofální levicové vlády totální ekonomické zhroucení ..."

Komentář

Nejsem politik. Nehodnotím zde proto ani generála Pinocheta, ani tehdejšího Chilského prezidenta Salvadora Allende. Upřesním zde jen to, co se běžně neví.

Tehdy totiž "hrozilo", že prostřednictvím plánů britského kybernetika (a předsedy světového spolku pro operační výzkum/operační analýzu) Stafforda Beera, by se Chile v budoucnosti mohlo stát docela zajímavým státem v regionu Latinské Ameriky, pokud by něco bývalo bylo nastalo. Jenže to právě nenastalo.

Pokud by se tehdy bývaly byly realizovaly a prakticky i uspěly "technokratické" návrhy Stafforda Beera, jak efektivněji řídit ekonomiku státu (tzv. životaschopné systémy komunikující prostřednictvím tehdy dostupné IT technologie. Systém S. Beera prý bylo jakési spojení mezi tehdejší kybernetikou a dnešní AI.)

Já jsem tu "technologickou progresivistickou filozofii" Stafforda Beera četl, vydal o tom obsahově i formálně zajímavou knihu (například různá témata byla vytištěna na papíru různé barvy). Knihu S. Beera bylo možno sehnat i v ČSSR mezinárodní knihovní výpůjčkou ze západních knihoven. K čemuž došlo.

0 0
možnosti
MP

V rámci současné české demokracie, se i k tomuto tématu může svobodně vyjadřovat naprosto každý, kdo má díru do řiti, i když o tom tématu vůbec nic neví.

0 0
možnosti
RV

Dokonce i Putin zachránil Rusko před kolapsem, kam směřovalo za Jelcina. Stačí se podívat, jak začalo ekonomicky růst a dokonce nás od roku 1990 dohání:

https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.PP.CD?locations=RU-UA-CZ

0 0
možnosti
VC

Tak ona to byla doba nepřehledná. V Latinské Americe předchozí systém taky nepřinášel zrovna prosperitu a lidé se shlédli v socialismu. Chile ukázala že je to pitomost a moderní kapitalismus dobrá věc.

Dnes už bychom měli mít rozum. Jenže komunismus se nám zabalil do liberalismu a zelených obalů, ruský neobolševismus plete lidi tím že už jde o kapitalismus a Čína že má tržní systém.

Prosperující je dnes ta Čína ale zase lidé nemají tolik svobody.

Myslím že soukromé podnikání a konkurence spolu s dlouhodobějším plánováním cílů, vzdělávání, strategických investic a vnější ochrana trhu státem se ukazuje jako funkční.

Ale možná není problém Západu v nutnosti státních zásahů jako spíš k opuštění ekonomických doktrín rychlého krátkodobého zisku. No o progresivistické hysterii s CO2 gendrem a multikulturalismem ani nemluvě.

V každém případě humánnějšího Pinochete teď potřebuje EU jako sůl. Ale jsou vlaštovky jako Twitter.. Space X

0 0
možnosti
RL

Ty lidi ta Čína a Rusko pletou hlavně proto, že přes veškerý bolševismus jsou dnes pravicovější než celá EU!

A TO JE TEN PROBLÉM! ;-€

0 0
možnosti
MP

Socialismus je bohužel stále oslavován. Snad jednou nadejde čas, kdy bude trestným činem.

0 0
možnosti
JP

Autor má naprostou pravdu. Když to trochu rozšíříme, takový Hitler a jeho pohůnci taky milovali německého dělníka a nenáviděli německé kapitalisty a šlechtice. Způsobili smrt desítek milionů lidí podobně jako Stalin. Jenže vrah je pouze jeden. Nebo vrazi Mašíni versus nevinné oběti po zuby ozbrojené. Jedni vrazi jsou hrdinové, druzí vrazi jimi zůstávají. Ano, přesně tak to vidí mnoho spoluobčanů. A nevysvětlíte nic.

0 0
možnosti
Foto

Ať má v mravním soudu Historie Pravdu kldokoli, dobývání presidentského palaácen v Santiagu a Ael presidente Mártir, kterak kráčí odhodlaně vstříc svým vrahům jako pravý lantinskoamerický hrdina velké historické telenovely.

0 0
možnosti
Foto

Nejpůsobivějsí modernistický puč v přímém přenosu, do poslední chvíle Alende Mluví do rozhlasu a pak stihačky nalétávají na impozantní prezidntský palác a ta smrt se odehrála ve velikém sále, naaranžovaný jako moderní Sókrates a nebo autentický?

0 0
možnosti
VP

V59a89ň65u68r47a 18P43e59t91r

19. 9. 2023 10:01

1) Pinochet se chopil moci na základě výzvy parlamentu, protože Allende porušoval zákony a parlament ignoroval.

2) Marxistické bojůvky prováděly, za nečinnosti Allendovy vlády zcela protiprávní "revoluční akce" proti zámožnějším občanům!

0 0
možnosti
VC

Tak ono to takto z dálky času i daleké Evropy těžko posuzovat co je lež a co propaganda, zda byli krutější komunisté či konzervativci podporovaní CIA. Pravda ale je že kapitalismus tehdy pro chilskou ekonomiku byl lepším řešením a komunisti by ho dobrovolně nenechali. Nezávislý pohled z dálky ale taky někdy přináší nové názory.

Pak se dá říct že jinak asi nešlo a Pinochet to udělal dobře.

Jak to bylo ve skutečnosti asi neví ani Chilané. Už se jim tam zase rozlézá socialismus.

0 0
možnosti
MP

- Coby dnešní pamětník musím konstatovat, že po tolika letech od skutečných událostí, lze dnes tvrdit cokoliv.

- Coby člověk, který pracovně strávil 9 měsíců (v roce 1986) na ostrově Kuba, shledávám, že na Neviditelném psovi významného českého sci-fi spisovatele, může zde dnes hovořit každý, kdo má díru do řiti. Může dnes hovořit zde jako expert (také ohledně planety Botera, vzdálené 70 tisíc světelných let).

0 0
možnosti
RL

Ano, proto se ti tady také tak líbí, ty naše malá hloupoučká UI, protože tady nechají mlít nesmysly každého, i tebe. ;-D

0 0
možnosti
VK

Chile má výhodu v těžbě nerostů, jimž dominuje zejména měď. Další výhoda je že více než 90% obyvatel je evropského původu a ten zbytek jsou indiáni. Afroameričani tam nežijí.

0 0
možnosti
JH

Troch pro upřesnění pojem jakýsi afroameričan v Chile opravdu není, ovšem černoch se tam určitě najde. Jinak souhlas!!

0 0
možnosti
FN

Ziegler obhajuje Pinocheta tím, že jiní diktátoři dělali totéž. To je argument ve stylu nezletilých uličníků. Gustík rozbíjel okna, ale maminka ho brání tím, že sousedův Filík dělal to samé.

0 0
možnosti
PK

Navrátile, zpochybněte fakta, jinak toho raději moc neříkejte.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz