26.1.2022 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

CESTOVÁNÍ: Řídit auto v Izraeli a přežít

Máte pocit, že český řidič je to nejhorší, co existuje? Do doby mého ježdění po Izraeli jsem si to myslel taky. Po této zkušenosti si klidu na českých cestách vážím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Weisskopf 16.9.2021 17:10

Vážený pane,nevím kdy jste svůj výlet v Izraeli absolvoval ale to co uvádíte není docela objektivní.Dvacet let do roku 2019 jsem jezdil jako profesional v této zemi a chci naprosto odpovědně prohlásit že izraelští řidiči jsou naprosto srovnatelní s řidiči tady u nás.Naopak musím objektivně uznat,že některé věci jsou tam rozhodně lepší než zde.Začněme zastavení na přechodu a přednost chodců je rozhodně lepší než zde.Také ovládání vozidla je vzhledem k tomu kolik izraelský řidič najede ročně kilometrů je lepší.A co se týče eilatské silnice č.90 to je kapitola sama pro sebe a překročení rychlosti na této cestě je mnohem častější. Ale také tresty teda pokuty jsou mnohem tvrdší,větší a postup policie je nakompromisní včetně event. zadržení a umístění do vazby.Situace na silnicích je poměrně stejná,zákony jsou stejné,vymáháni je v Izraeli tvrdší a respekt k policii mnohem větší.Pro izraelce amatery hovoří větší skutečnost počtu najetých kilometrů ročně a na druhé straně většinou klidnější povahy našich řidičů. V Izraeli vědí co je horká krev izraelských řidičů ale s tím je počítáno a ježdění v Izraeli je naprosto srovnatelné se situací u nás.

J. Svoboda 16.9.2021 15:42

Maroko bylo také velmi "výživné". :-) |dva pruhy a auta stojí ve čtyřech pruzích....kruháč v tomto složení je zážitek! Klakson není jako v čechách na troubení na idioty, ale tam slouží k upozornění na sebe tj. JEDU! Absolutní běs ale byl v Ghaně, kde jsem si naivně myslel, že budu řídit já.... ještě že jsem dostal k autu i řidiče v ceně vozu!!! Rozkopaná Praha s našimi řidiči je procházka rajskými zahradami. Až vám bude hodně špatně jak to tady stojí za.... vyražte ZA HRANICE!

D. Nebeský 16.9.2021 15:13

Autor asi nebyl na Maltě, natož v exotičtějších krajinách. Jinak v Izraeli vcelku pochopitelně nejsou na cedulích arabské klikyháky, ale hebrejské klikyháky.

T. Vodvářka 16.9.2021 15:43

Autor byl i na Maltě a dokonce tam jezdil ve vypůjčeném voze asi 14 dní. (na Maltě je vždy nápis maltsky a anglicky). A pana Nebeského mohu uklidnit, že na směrovkách v Israeli jsou nápisy v arabštině, latinkou a hebrejsky. Někdy jen arabsky a latinkou. Pěkný den.

A. Husová 16.9.2021 15:52

V Izraeli jsou i arabské klikyháky, vedle jiných klikyháků. :-)

L. Beneš 16.9.2021 17:21

Nápisy jsou tam jak arabské a hebrejské, tak většinou i nápisy latinkou.

M. Šejna 16.9.2021 11:06

;-D R^.

Já jsem se s podobným pocitem úlevy s láskou vratil na české silnice po návštěvě Řecka.

L. Beneš 16.9.2021 17:22

Rád jsem si tam připomínal písmena řecké abecedy používaná ve fyzice a jinde. Leckde pomohla i azbuka.

H. Lukešová 16.9.2021 8:17

Pondělí 13.9.2021 zasáhla Jeruzalém vlna arabského terorismu

V pondělí ráno byl jižně od Jeruzaléma hlášen pokus o bodný útok.

K incidentu došlo na autobusové zastávce na křižovatce Etzion v Gush Etzion, když se arabský terorista pokusil pobodat skupinu Izraelců.

Skupina vojáků IDF nasazených na ochranu křižovatky zareagovala a podle prohlášení mluvčího IDF byl terorista postřelen a zneškodněn, než se mohl dostat k zamýšleným obětem.

V pondělí odpoledne arabský terorista provedl bodný útok poblíž jeruzalémského hlavního autobusového nádraží. Terorista vstoupil do obchodu před autobusovým nádražím a bodl dvě osoby do zad. Důstojnice pohraniční policie během své pravidelné hlídce viděl bodnutí a zastřelil teroristu.

Oběti byly ve středním stavu evakuovány do zdravotnického centra Shaarei Tzedek.

Útočník byl převezen do stejné nemocnice ve vážném stavu. Lékař izraelské záchranné služby Magen David Shlomi Pinchas řekl: "Dorazili jsme na místo a nastal velký rozruch. Dva zranění leželi v bezvědomí a trpěli bodnými ranami. Poskytli jsme jim vyspělou lékařskou péči v terénu, která zahrnovala obvazy k zastavení krvácení a léky, a když byli v mírném stavu, rychle jsme je evakuovali do nemocnice. “

Dobrovolník United Hatzalah EMT Yinon Dahan řekl: "Spolu s dalšími dobrovolníky z United Hatzalah jsem ošetřil dva mladé lidi, kteří utrpěli bodná zranění. Ošetřili jsme jejich zranění a naše jednotka pro psychotraumata a reakci na krize ošetřila mnoho lidí kvůli šoku, kteří byli svědky incidentu."

Očitá svědkyně Malka Chitat řekla, „Byla jsem v obchodě poblíž hlavního autobusového nádraží poblíž pokladny s přítelem. Najednou přišel terorista s nožem a někoho bodl do zad. Utekli jsme z obchodu."

H. Lukešová 16.9.2021 8:18

Důstojník řekl policejnímu komisaři Kobi Shabtaiovi a veliteli okresu Jeruzalém Doron Turgemanovi: „Viděli jsme spoustu lidí, jak vycházejí z obchodu a křičí, a vešli jsme dovnitř s nataženými zbraněmi. Dvě policistky vstoupily jedním vchodem, já druhým. "A poznal jsem teroristu z místa, kde jsem stál."

Ministr veřejné bezpečnosti Omer Bar-Lev ocenil pohraniční policii za rychlé ukončení útoku. „Gratulujeme pohraniční policii, která úspěšně zastavila útok na jeruzalémské centrální autobusové nádraží. Jde o hrdinky, které se statečně utkaly s teroristou a situaci zvládly profesionálně, rychle a efektivně.“

B. Hampl 16.9.2021 6:28

Máte hodně slabé nervy, zkuste si Bangkok nebo Bogotu..;-)

J. Berger 16.9.2021 6:28

(p. T. Kohout)... anebo v Číně?

T. Kubín 16.9.2021 6:04

V Izraeli jsem najel mnoho tisíc kilometrů, od severu po jih, všude mimo echt plastelínská území. Nepřišlo mi to nikde takové, jako popisuje autor - tedy nějak zvláštní. Ani chování řidičů.

T. Kohout 16.9.2021 3:56

When in Rome, do as Romans do. Každá zem má svá specifika. Se zvyky z Prahy se vám taky bude blbě jezdit po New Yorku, abych jmenoval aspoň nějaké všeobecně známé město a ne nějakou dírku kdesi? A jezdit po Miláně...

M. Šejna 16.9.2021 11:10

Milánský zvyk:

na červenou se nestojí, ale jen zastavuje. Když nikdo ze sousedící ulice nejede, pokračuje se dal i když svítí červená

V. Braun 16.9.2021 16:23

Mohu potvrdit. Když jsem si na stopce do křižovatky kam nebylo vidět dovolil zpomalit hned za mnou troubili.

J. Lancik 16.9.2021 2:18

Zkuste se vydat z Ejlatu pres Sinajsky polostrov do Kahiry a v Kahire jezdit. Nikde na svete jsem nevidel neco srovnatelneho. Mezi tunelem pod suezkym pruplavem a Kahirou lezi podel silnice spousta vraku havarovanych aut. To je jen ukazka toho co by mohl ridic v Kahire cekat a pusobi to depresivne. Prejit v Kahire frekventovanou silnici jemalem pokus o sebevrazdu. Prechazival jsem u sveho hotelu pras vyznaceny prechod. Tri pruhy v obou smerech a po nich se vali nepretrzity proud vozidel, vubec je ani nenapadne u prechodu pro pesi pribrzdit.

T. Kohout 16.9.2021 3:53

Jezdil jste v Indii? Ta se nedá překonat.

L. Beneš 16.9.2021 10:29

Chce to seznámit se s tamními zvyky. Stačí zvednout ruku se "špetkou" vytvořenou z palce, ukazováku a prsteníku obrácenou nahoru a potřást s ní lehce. Řidič hned pochopí, že se vyznáte a aspoň zpomalí.

V. Novák 16.9.2021 15:07

Jak schováte prostředník? Aby mě nějaký na.... Egypťan nesejmul, že mu ukazuju "jedničku"?

L. Beneš 16.9.2021 17:17

Tak holt udělejte tu špetku ze špiček všech prstů. Ale špetka musí ukazovat nahoru. Pokud ji otočíte směrem dolů a lehce s ní zakýváte nahoru - dolů, znamená to "bustýzí" = vyliž mi p...... Co všechno se člověk v cizině nenaučí!

J. Lancik 16.9.2021 15:54

Pane, verte neverte, necekal jsem u prechodu sam. Byla tam skupina nejmene deseti lidi, podle odevu vetsinou mistni a ti v autech dobre vedeli na co cekaji. Verim, ze ridic pochopi, ale kdo Vam zaruci, ze pochopi ridici vsichni? Tam jich ritily stovky. Nebylo tam co je jinde bezne, tlacitko kterym si muze chodec zapnout zelenou pro chodce a cervenou pro auta. Verte nebylo mi lehce kdyz jsem mezi auty silnici prebihal, zejmena kdyz jsem se ocitl ve stredu silnice a proti me se ritila auta z protismeru. Kazdy mame nejake ty vzpominky.

L. Beneš 16.9.2021 17:19

Podařilo se? Podařilo! Počet přejetých je tam velmi nízký. Tresty v lomech v poušti jsou dost tvrdé.