3.6.2023 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

BRUSEL: Tento týden v EU (55)

Bruselu přišla tento týden řada nových legislativních návrhů souvisejících se Zeleným údělem – jde o reformu trhu s elektřinou, akt o kritických surovinách nebo akt o klimaticky neutrálním průmyslu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kuhaj 21.3.2023 13:09

Astronaut Armstrong kdysi řekl "Jak malý krok pro člověka, a jak velký skok pro lidstvo!" Po větě z článku, že Rada rozhodla o navýšení stropu Evropského mírového nástroje na skoro 8 mld. Euro, mě napadlo: Jak krátká věta, ale co se v ní skrývá hnusu! Za prvé - v tomhle ekonomickém maglajzu vyhazovat eura po miliardách je zločin, prostě zločin! Po grýndýlu další černá díra na prachy! A že se z tohoto "mírového" nástroje financuje válka, je jen dalším důkazem skutečnosti, že Orwell byl génius. Umějí otáčet ta slova tak, až je z toho jednomu úzko...

F. Navrátil 21.3.2023 8:36

Heslem Bruselu budiž: "Překovejme dotace v energii!"

M. Pivoda 21.3.2023 10:13

Metaforu "překovejme" lze uznat. Jenže!

Jenže pak by se musel ještě dostavit nějaký pozemský zázrak, aby se ty dotační peníze dostaly AŽ k inovátorům. Tzn. PŘES, například rozhledny ze smrkového dřeva a různá jiná čapí hnízda.

M. Pivoda 21.3.2023 6:49

Pravidla současné politiky: Až to nastane, tak to budeme řešit! Tzn. budeme jednat reaktivně, nikoliv proaktivně.

Na čem by již brzy měla EU začít pracovat do budoucna? Na velkých společenských změnách, které s sebou přináší dozrávající technologie umělé inteligence, AI (Artificial Intelligence), konkrétně technologie velkých/rozsáhlých jazykových modelů (LLM [large language model]).

Cituji, co tato současná nosná větev AI způsobí, ale jen obecně a jen v jazyce anglickém: "where the power of these AI systems lies: automating mundane, low-stakes, yet time-consuming tasks."

Konkrétní dopady AI budou sděleny jen pro silnější povahy. Například toto: "It makes stuff up and presents falsehoods confidently as facts."

M. Pivoda 21.3.2023 6:59

Na rozdíl od virálního (tzn. rychlostí viru šířeného) hitu OpenAI ChatGPT, který je volně přístupný široké veřejnosti, je GPT-4 v současné době přístupný pouze vývojářům.

R. Langer 21.3.2023 5:43

Jo, 40 % zpracování významných surovin. Pochopitelně "bezuhlíkově". Už to začíná, držte si klobouky. ;-D