26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

BREXIT: Začátek konce, konec začátku

Premiérka Jejího Veličenstva Theresa Mayová doručila prezidentovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis, v němž oznámila rozhodnutí britské vlády opustit Evropskou unii. Je to začátek dvouletého konce členství Velké Británie v EU a konec začátku jejího vystupování z Unie. Začátku, který spustilo loňské referendum.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Juránek 3.4.2017 9:52

Přeceňování referenda

Nejsem příznivcem politického rozhodování (tj o rozhodování ve věcech komunity, polis) metodou referenda. To proto, že referendum není metoda kvalifikovaného rozhodování. Uvažte prosím svou vlastní představu o množství respondentů, kteří mají nějaké hlubší znalosti o podstatě problému o kterém se rozhoduje. Kolik respondentů je schopno a ochotno se racionálně rozhodovat? Kolik respondentů má svůj vlastní názor na věc (není manipulováno)? V referendu vůbec nemusí platit, že čím více je respondentů. tím více se vyruší náhodné odchylky od toho správného řešení, protože odpovědi jsou závislé na vlivech vytvářených zájmovými skupinami.

Referendum je tedy na místě, kdy se jedná o věci, o nichž si mouhou všichni učinit správnou představu, odpovídat jen za sebe a kdy nehrozí velké škody ze špatného rozhodnutí. Lehce si lze představit, že v případě Brexitu by referendum vlivem náhody dopadlo jinak, třeba s menší převahou jeho příznivců, dejme tomu o 0.5%, nebo o 1%, nebo o 2%. To už jsme na 50:50. Kam by se poděla naše (autora článku nevyjímaje) vehemence prohlašovat, že lid jasně rozhodl?

Chápejte, prosím, že zde vůbec neřeším, zda je Brexit správný či špatný krok.

Chci jen říci, že referenda nejsou v hodná tam, kde výsledkem má být jedinečná volba (ano/ne, jen jeden z mnoha, ...). Lidová hlasování mají smysl jen tam, kde výsledkem je pluralitní zastoupení různých možností, která spolu soupeří, tedy volby do zastupitelských orgánů všech úrovní, volba různých firem zajišťujících potřebu společnosti. Nechci prostě, aby rozhodovaly hlasy negramotných se stejnou vahou, jako hlasy lidí, kteří jsou do problému zasvěceni, ale je jich vždy méně.

Referendum v záažných otázkách je, podle mne, jen alibizmus, snaha sejmout ze sebe odpovědnost, projevem neochoty rozhodovat a proto je mi vždy podezřelé. Brexit není výjimkou.

F. Navrátil 3.4.2017 8:43

Proč obavy?

Na ekonomické spolupráci Německa a Ruska by mohla Česká republika jen vydělat.

P. Rudolf 3.4.2017 8:10

Člověče probuďte se

Tak za prvé, naše diplomacie Brexitem žádnou svobodu volby neztrácí. Naopak, díky odchodu 65 milionů občanů VB se naše pozice v EU stane silnější. Za druhé, vyjednávání povede EU, nikoliv ČR, takže musíme pracovat na takovém modelu budoucí spolupráce s VB, jaký bude schůdný pro celou sedmadvacítku. Sami neprosadíme nic. Požadovat, aby naši studenti mohli i po Brexitu studovat ve VB není potřeba, neb dnes se už všechny britské univerzity bez zahraničních studentů neobejdou. Za třetí, jak Helmut Kohl, tak Angela Merkel jako i případně Martin Schulz byli a budou k ČR velmi vstřícní, neb tací jsou ke všem svým sousedům. Pokud si to ovšem svou blbostí nepokazíme sami. Jaká však bude zahraniční politika kohokoliv nikdo neví, ovšem u Němců je to dost předvídatelné, stejně, jako že Schulz, velký astánce EU se s Putinem téměř jistě nespojí. Za čtvrté, svět je do té míry globalizovaný, že jakákoliv uskupení mohou jen pomoci vzájemnému obchotu, globální trh tím ale naprosto neovlivní. Představa, že VB přestane obchodovat se státy EU a soustředí se na jiné země, je z oblasti sci-fi.

Lid ve VB a v USA sice svým elitám vyslal signál, že takhle si to dál nepřeje, ovšem pod vlivem jiných elit, které ho umně dokázaly přesvědčit (obelhát), že jsou jedni z nich.

V. Vaclavik 3.4.2017 6:51

'Tajné všemocné elity'

jsou vzdy jen vymluvou tech, kteri nevi 'co delat', i kdyz to neznamena, ze nazoru nemaji hafo. Je to vymluva zbabelcu, kteri se boji s vecmi neco delat.

P. Sulc 3.4.2017 3:15

Rekl bych, ze clenstvi CR v EU

je ostatnim clenum ''u zadele''. Zeme v podstate polyka dotace, coz neni nic jineho nez jakas forma korupce a tak se bude Unie drzet jako kliste.