Čtvrtek 19. června 2025, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BREXIT: Začátek konce, konec začátku

diskuse (35)

Evropská unie bude bez Británie lehčí váhou a pro Česko z toho vyplývá několik úkolů

Premiérka Jejího Veličenstva Theresa Mayová doručila prezidentovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis, v němž oznámila rozhodnutí britské vlády opustit Evropskou unii. Je to začátek dvouletého konce členství Velké Británie v EU a konec začátku jejího vystupování z Unie. Začátku, který spustilo loňské referendum.

Velká Británie je významná a důležitá země a klub, který opouští, se jejím odchodem stává klubem horším a méně prestižním. My zůstáváme členem klubu, jehož už Británie členem nebude, náš klub se tak bez Británie stává lehčí váhou. O to více, že je to země se zdravým selským rozumem; s tím, čemu Britové říkají common sense.

Aby byl brexit vidět co nejméně

Pro Českou republiku z toho plyne několik závěrů. Za prvé, naše diplomacie ztrácí určitou svobodu volby, kterou jsme měli doposud. Doteď jsme mohli „triangulovat“ mezi Německem, Francií a Británií; s Německem se spojit například v probyznysových záležitostech, s Británií třeba v antiregulačních a s Francií například při zachování jaderné energie. Když nyní Británie z klubu odchází a Německo se s Francií na něčem dohodne, odmítat jejich dohodu bude pro nás velice obtížné. Ale paradoxně, jak na to upozornil bývalý velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský, odchodem Británie z EU získají všechny postkomunistické země dohromady blokační menšinu; dohodnou-li se na něčem a budou postupovat společně, mohou zablokovat cokoli, co se jim – nám – nelíbí.

Za druhé, je zájmem České republiky, aby se na vztazích s Velkou Británií i po jejím odchodu z EU změnilo co nejméně. Aby brexit byl co nejméně viditelný, slyšitelný a pociťovaný. Aby vztahy – ekonomické, politické, jakékoli – byly a zůstaly nadstandardní. Tady bude zapotřebí vytyčit českou pozici pro vyjednávání s Británií: co chtít za to, aby britští občané měli volný pohyb po kontinentu a snadnou možnost získávání zaměstnání. Jako vhodná česká priorita mě napadá: požadovat, aby naši studenti směli studovat na britských univerzitách jako doposud.

Za třetí, s kým v EU ještě více zintenzivnit spolupráci? Se zeměmi Visegrádu? S Německem? Se Skandinávií i Pobaltím? Se všemi zároveň, pokud by to vůbec šlo?

Faktem je, že naše ekonomika je provincií německé ekonomiky, a to pro nás není špatné. Tedy zintenzivnění ekonomické spolupráce s Německem je nasnadě. Ale vsadit všechno na jednu kartu – německou, jak se snaží naši sociální demokraté, kteří se „stydí“ za některé země Visegrádu – by bylo neprozíravé. Aby mi bylo rozuměno dobře; s kancléřkou Angelou Merkelovou se nám spolupracuje výborně a ona coby kancléřka je tak vstřícná a velkorysá vůči našim (a polským) zájmům, jak už asi nikdy žádný německý kancléř v budoucnu nebude. O důvod víc si přát, aby i po podzimních volbách kancléřkou zůstala.

Ale realisticky, je nutné si uvědomit, že ona kancléřkou nebude věčně. Časem po ní přijde někdo jiný. Někdo jako Martin Schulz – či přímo Martin Schulz. A chce někdo vložit ruku do ohně, že on se nad našimi hlavami nedohodne s Vladimirem Putinem? Kdyby tento případ nastal, nezbude nám než výrazně zintenzivnit obrannou a bezpečnostní spolupráci s Polskem. Prostě, my si nemůžeme dovolit outsourcing své zahraniční politiky ve prospěch Německa, pokud nejdřív nevíme, jaká ta německá zahraniční politika vlastně bude.

Za čtvrté, jaká bude zahraniční politika Británie po exitu? Někteří britští a američtí publicisté zmiňují tezi o tzv. anglosféře neboli o tom, co Winston Churchill nazýval „anglicky mluvícími národy“; tj. o zintenzivnění spolupráce Británie, USA, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu a částečně i Indie. Zdá se, že tato myšlenka není proti mysli současnému americkému prezidentovi, který, ačkoli protekcionista vůči téměř všem zemím světa, explicitně připustil možnost zóny svobodného obchodu mezi USA a Británií po vystoupení z EU.

Toto rozhodnutí bude na Britech – a taky rozhodnutí, zda Británie bude i nadále „velká“. Tím nemyslím jen otázku případné skotské nezávislosti, ale i méně doceňovanou otázku Ulsteru: budou po vystoupení Británie z EU na hranicích Severního Irska a Irské republiky obnoveny hranice a kontroly? To by s mírem v Ulsteru mohlo nehezky zamávat.

Žádné elity, rozhodl lid

Podobná rozhodnutí budou v rukou Britů a také nás, Evropanů. Odchod Velké Británie z klubu, v němž my zůstáváme, jakkoli pro nás nevítaný, má však jeden efekt. Definitivně se prokázalo, že o všem nerozhodují nějaké tajné všemocné elity, ale že lid, politický národ, může vyslat elitám jasný signál, že kurz, kterým elity kráčí, je nežádoucí. V referendu tak učinili britští voliči, v prezidentských volbách zase američtí. A paradoxem je, že ti, kdo věděli, že ten kurz není dobrý, takovýto signál nepotřebovali, ale ti, kdo jej mají zapotřebí, se i nadále bohorovně tváří, že vše je v pořádku.

LN, 31.3.2017

Autor je ředitel Občanského institutu

Aston Ondřej Neff
19. 6. 2025

Tým ministryně Decroix odvedl v krátké době dobrou práci.

Ohlas čtenářů
19. 6. 2025

V poslední době se s rčeními týkající se změny režimu roztrhl pytel.

Tomáš Vodvářka
19. 6. 2025

Pokrytectví současného světa je nabíledni.

Dokument
19. 6. 2025

Fakta nejen pro dnešní jednání Sněmovny.

přečetl Panikář
19. 6. 2025

Útok na Irenu Kalhousovou není první a asi ani poslední.

Lidovky.cz, ČTK
18. 6. 2025

Americký prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že nemůže říct, zda Spojené státy podniknou...

Lidovky.cz, ČTK
18. 6. 2025

Izrael se ve středu krátce naboural do vysílání íránské státní televize. Pustil záběry dřívějších...

Dominik Duffek
18. 6. 2025

Lvíčata zakončila evropský šampionát do 21 let premiérovým vítězstvým. V Dunajské Stredě čeští...

Martin Zvěřina
18. 6. 2025

Nečekáš snad žádnou katarzi? S trochu pozdviženým obočím se mne takto tázal kolega zkušený...

Josef Kopecký
18. 6. 2025

Vláda Petra Fiala si udržela díky poslancům koaličních stran důvěru většiny Sněmovny. Pro její...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz