4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

BREXIT: Patetická klauniáda

Psát o brexitu se v těchto bouřlivých dobách stává nevděčnou záležitostí, neboť situace se může změnit několikrát za den a britský premiér poté, co měl situaci pevně v rukou a nechal naprosto nečekaně na pět týdnů zazdít parlament.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pospíšil 9.9.2019 21:58

Takže, pokud chce premiér prosadit Brexit,

stačí mu do uplynutí termínu nedělat vůbec nic. Nikdo jiný než on o prodloužení termínu požádat nemůže a Evropská rada nemůže hlasovat o prodloužení termínu bez žádosti a jak je psáno, musí to být po domluvě s vystupující zemí.

Je tam malinká možnost, že by parlament během těch čtrnácti dní, co budou po uplynutí parlamentních prázdnin, stihl odvolat premiera a jeho vládu, zvolil nějakého kohokoliv, kdo slíbí, že odjede žádat do Bruselu o odklad, premierem a on by to stihl a Rada Evropy by to stihla a hlasovala by jednomyslně.

Pak by nastalo to, co jsem psal po zvolení Mayové premierkou, že Brexit nebude, protože ona byla vždy proti Brexitu a mařila ho, jak mohla. Volbami, které chtěla prohrát a kampan k nim bojkotovala, čímž oslabila konzervativce, zcela laxním přístupem k vyjednávání, takže dosáhla dohody, kdy by vlastně Britanie v EU i po vystoupení byla, ale bez práva hlasovat a vůbec. Tak by se to té babě nakonec povedlo, zmařit vůli Britů, vyjádřenou v referendu.

Budu držet palce, aby se to odpůrcům nezdařilo a Brexit prošel.

M. Mařák 9.9.2019 22:01

Re: Takže, pokud chce premiér prosadit Brexit,

Také držím palce a doufám, že se stane nějaký zázrak. Ale už tomu skoro nevěřím. Brexit is dead, řekl bych.

M. Mařák 9.9.2019 19:17

Vynucená pěti týdenní přestávka parlamentu

je velmi neobvyklá jednak svou délkou (normálně je to pět až dvacet dní), no a pak svým načasováním. Jinak se jedná o běžnou zvyklost v momentě, kdy dojde k nové vládě. Nová parlamentní sezóna začíná projevem královny. Není to tedy tak, jak tvrdí v diskuzi pan Derat, že k jakési zářijové tří týdenní pauze (poslanci se právě vrátili z prázdninové parlamentní přestávky) premiér přidal dva týdny, nebo co. Nicméně se mimo tuto neobvyklost jedná o legální akt.

Svou pozici k brexitu a k členství GB v EU jsem celkem srozumitelně vyložil v článku "Brexit, naděje pro EU". Dávám odkaz na blog, ale vyšlo to i tady na NP:

https://martinmarak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=695629

Dříve jsem se nad tím nezamýšlel, neboť mne nenapadlo, že by Britové mohli odejít z EU. Když však došlo k hlasování o brexitu, uvědomil jsem si, jaká je to ohromná šance pro EU a pro evropský federativní proces. Nevěřím však již, že k nějakému brexitu někdy dojde. Podle mne je bohužel hotovo a potáhne se to kdoví do kdy, až se na to zapomene a samovolně to vyšumí.

Takže královna to podle očekávání beze slova odklepla, no a dnes večer s největší pravděpodobností poslanci odmítnou předčasné volby. Oficiální důvod opozice je ten, že nedůvěřují Johnsonovi a nechtějí mu dát tuto zbraň k dispozici do té doby, než nový zákon skutečně vstoupí v platnost a premiér nebude mít možnost se ho nějakým způsobem pokusit obejít.

P. Pavel 9.9.2019 19:58

Re: Vynucená pěti týdenní přestávka parlamentu

Oba dva zpravodajové ČT 24 z UK, tedy pan Kytka, druhé jméno jsem zapoměl, se shodovali, že ta tradice je třítýdenní, vždy v září. A, že se nejedná o dovolenou či prázdiny poslanců, naopak strany se po prázdinové přestávce v klidu připravují na parlamentní sezonu, pilují priority atd. A oba dva řekli, že Boris k této tradici přidal ty dva sporné týdny, které ovšem královna odsouhlasila. Já tedy předpokládám, že zpravodajci ČT jsou profesionálové, a znají důkladně britské reálie, tedy že mluví pravdu.

M. Mařák 9.9.2019 20:11

Re: Vynucená pěti týdenní přestávka parlamentu

Jak jsem se minulý týden dočetl ve skotském a francouzském tisku, jedná se o tradiční pauzu, kterou startuje nová vláda a která začíná projevem královny. Ta procedura je koneckonců popsaná i v dnešních lidovkách, Johnson o ni požádal královnu v červenci: "Úmysl ukončit aktuální zasedání oznámil Johnson na konci července, královna Alžběta II., která jedná na doporučení předsedy vlády, s tím souhlasila. Původně se hovořilo o přerušení v období od 9. do 12. září. Vláda se nakonec rozhodla ukončit zasedání v nejbližším možném termínu."

https://www.lidovky.cz/svet/vynucena-prestavka-britskeho-parlamentu-zacne-po-pondelni-schuzi-znovu-se-sejde-v-pulce-rijna.A190909_131014_ln_zahranici_ele

M. Mařák 9.9.2019 20:12

Re: Vynucená pěti týdenní přestávka parlamentu

...předminulý týden...

K. Janyška 9.9.2019 21:33

Re: Vynucená pěti týdenní přestávka parlamentu

Co vás to tak trápí, karviňoku ? Dzp.

M. Mařák 9.9.2019 21:36

Re: Vynucená pěti týdenní přestávka parlamentu

Jsem člověk zvídavý, pane Janyško, no a zajímám se o hodně věcí.

M. Prokop 9.9.2019 21:57

Re: Vynucená pěti týdenní přestávka parlamentu

A ještě více jich propagujete, vesměs nereálných.

P. Pavel 9.9.2019 19:00

Výborný Saša Vondra v dnešním Interview.

Doporučuji, i o brexitu a přístupu EU k UK. Jeden z mála politiků, který má ještě zdravý selský rozum, ovšem opřený o zkušenosti se svých ministerských funkcí.

V. Pavelka 9.9.2019 20:18

Re: Výborný Saša Vondra v dnešním Interview.

Poradil si i s notorickým usměrnovačem a skákačem do řeči baculákem.

M. Prokop 9.9.2019 21:58

Re: Výborný Saša Vondra v dnešním Interview.

Jo, zaslechl jsem a ohodnotil jako dobré.

F. De Winter 9.9.2019 14:31

Zastupitelská demokracie nefunguje.

Toto je jasný příklad toho, jak zástupci lidu ignorují vůli těch, které zastupují. Proto je třeba jim přistřihnout křidélka přímou demokracií švýcarského typu.

M. Valenta 9.9.2019 14:50

Re: Zastupitelská demokracie nefunguje.

Musím Vás trochu zklamat. Na federální úrovni se i ve Švýcarsku uplatňuje jen nepatrná část (často bývají zrušena z formálních důvodů) z celkového počtu referend z nichž většina proběhne na kantonální či nižší úrovni. Ale i přesto se jedná o důležitý vnitropolitický politický nástroj, který ovšem vyžaduje informovaného, zodpovědného voliče a na tento druh rozhodování navyklého voliče.

J. Kopis 9.9.2019 15:00

Re: Zastupitelská demokracie nefunguje.

Mohl byste pane Valenta uvést nějaký kurz, nebo školení pro dle vás nezodpovědného a neinformovaneho voliče, aby se z něj stal volič odpovědný a informovaný a tím pádem způsobilý využít institutu referenda? Děkuji

M. Prokop 9.9.2019 15:09

Re: Zastupitelská demokracie nefunguje.

Volič odpovědný a informovaný a tím pádem způsobilý využít institutu referenda je ten, který si ta referenda na vrchnosti prostě vydupe, případně vrchnost vymění za takovou, která jim nebrání.

Tak to asi pan Valenta nemínil, ale tak to je (So geht das.) :-P

M. Valenta 9.9.2019 15:12

Re: Zastupitelská demokracie nefunguje.

Mohu. Jsou to jednak generace prožité ve stabilní demokratickými procesy vybavené zemi, dále prostředí, kde nevzdělaní neohrnují nos nad vzdělanými a obráceně a kde lež a krádež není běžně akceptována.

R. Langer 9.9.2019 15:15

Re: Zastupitelská demokracie nefunguje.

Aha, a to je ve Švýcarsku od kdy? Posledních 5 let, 100 let, 200 let nebo 1000 let? Nebo že by tam ta referenda měli odjakživa?

R. Langer 9.9.2019 15:13

Re: Zastupitelská demokracie nefunguje.

A jak to vlastně ti Švýcaři tak dokázali, že jsou informovaní, zodpovědní a na tento druh rozhodování zvyklí? Co kdybychom si na to zkusili zvyknout taky, to by nešlo?

M. Prokop 9.9.2019 15:17

Re: Zastupitelská demokracie nefunguje.

Šlo, ale právě toho se dobroserové bojí. Kolik jejich dobra by prostě neprošlo ...

V. Pavelka 9.9.2019 20:15

Re: Zastupitelská demokracie nefunguje.

Tahle demokracie je vám málo,abyste nakonec nepřebral,jak pitomci z volbou prezidenta,ted čumí a mají hlavu v pejru ,VODBORNICI!

I. Širůček 9.9.2019 14:21

Ale fuj!

"...asi u nás neexistuje větší fanoušek brexitu, než jsem já..." - takhle urazit Velikého Klause, že se nestydíte!

P. Han 9.9.2019 16:36

Re: Ale fuj!

Jsou v tom jisté rozdíly. Klaus přeje Britům, aby jim ta snaha vyšla. Mařák je chce vykopnout, ať chtějí nebo ne.

J. Kombercová 9.9.2019 16:43

Re: Ale fuj!

Žabožrouti to tak mají. :)

P. Pavel 9.9.2019 16:53

Re: Ale fuj!

Možná více ti poturčenci, než autentičtí žabožrouti. Dost často tomu tak bývá.

P. Pavel 9.9.2019 16:51

Re: Ale fuj!

No, on pan Mařák před brexitem tak radikální nebyl. Ani, nepsal, že UK jsou kazišuci atd. Po brexitu se chová jako uražený a neschopný manžel, kterého kopla manželka do zadku, a ten aby ukázal jaký je hrdina vykřikuje, ať si táhne když si nevážila dobrého bidla, čím dřív tím líp. Stejně byla jenom koulí na mých nohách, teď když se té zátěže zbavím, tak to teprve rozjedu. Je to úsměvné.

M. Valenta 9.9.2019 13:34

Corbin - poslední Borisův trumf

Nebýt v čele opozice Corbin, socialista lišící se od našeho Foldyny, pouze lepší rétorickou schopností a vyvolávající v mnohých Britech po právu hrůzu a děs, tak by tu Boris dnes stál s prázdnýma rukama.

M. Prokop 9.9.2019 15:10

Re: Corbin - poslední Borisův trumf

Kdyby měla teta koule ... :-P

K. Salajka 9.9.2019 13:06

Z Vašeho článku

jsem nabyl pocit že EU vedou géniové a že jde o naší vítězně směřující říší, v níž být začleněn je čest. Zvláštní je, že se málo věnujete psaní o své domovině. No asi je tam klid a život bez bouří.

Na Britské scéně je zajímavé že tím, kdo se domáhá soustavně předčasných voleb a kdo vyvolal diskusi o odchodu z EU byla Labour Party, na její tlak Cameron reagoval slibem plebiscitu.

Teď Corbyn hlasuje tak, že je jasné, že odchod nechce za žádnou cenu, což dosti připomíná situaci Teresy M.

Jestliže odmítla sněmovna vyslovit nedůvěru, znamená to, že vládě vyslovila důvěru a schválila její program. V tom je Brexit i za cenu, že bude bez dohody. Takže jaký mandát vlastně Boris dostal ?

Opravdu může sněmovna odhlasovat ano a zároveň ne ?

M. Prokop 9.9.2019 15:12

Re: Z Vašeho článku

Plebiscit nebyl ani tak na nátlak labouristů (v té věci značně nejednotných), ale v obavách z růstu popularity UKIP.