27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

BREXIT: Patetická klauniáda

Psát o brexitu se v těchto bouřlivých dobách stává nevděčnou záležitostí, neboť situace se může změnit několikrát za den a britský premiér poté, co měl situaci pevně v rukou a nechal naprosto nečekaně na pět týdnů zazdít parlament.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Huml 9.9.2019 4:58

Je to saskarna ,

k popukani.No tom videu Boris vypada jak popleta chyceny na hruskach. Ocividne si ted nevi rady, zpackal co mohl, mel by vlastne resignovat, asi to tak dopadne.

J. Krynický 9.9.2019 4:04

May "vyjednala" smlouvu a oni ji

posléze v tragikomické sérii hlasování v Dolní komoře katapultovali.

No ještě aby ne, když ta hrobařka britské policie a osoba přímo zodpovědná za nárůst počtu vražd a útoků kyselinou, "vyjednala" něco přímo určeného k odmítnutí a tedy vynucení odložení odchodu na jednu jednotku dočasnosti, kterou je jak víme jeden furt a trvá cca dvacet let.

Theresa May se vůbec nesnažila vyjednat slušnou smlouvu protože primárně odejít nechtěla a celou dobu pracovala na tom, jak odchodu zabránit.

Z. Koutecký 9.9.2019 0:51

Čl. 50 Lisabonské smlouvy

No, nevím, jak dalece může Parlament Velké Británie ovlivnit ukončení členství VB v EU s ohledem na ustanovení čl. 50 Lisabonské smlouvy, kde se stanoví v odst. 3:

"Smlouvy přestávají být pro dotyčný stát použitelné dnem vstupu dohody o vystoupenív platnost, nebo, nedojde-li k tomu, dva roky po oznámení podle odstavce 2, nerozhodne-li Evropská rada jednomyslně po dohodě s dotyčným členským státem o prodloužení této lhůty."

Jestliže tedy nedojde k uzavření nějaké dohody nebo k dohodě o prodloužení lhůty pro uzavření takové dohody, tak členství VB v EU končí v říjnu 2019.

Stanovisko Parlamentu to nemůže v takovém případě nijak ovlivnit. Lisabonská smlouva neumožňuje vzít žádost o vystoupení zpět. VB by mohla po vystoupení z EU jedině znovu požádat o přijetí podle podmínek čl.50 odst.4 Lisabonské smlouvy.

VB by se mohla této situaci vyhnout jedině tak, že by Parlament přijal dohodu, kterou VB nabízí EU, protože EU zatím nejeví ochotu bavit se o jiné dohodě nebo o prodloužení lhůty.

J. Krynický 9.9.2019 4:05

Re: Čl. 50 Lisabonské smlouvy

Ale prosím jich! EU že by nebyla ochotná odsouhlasit další odložení? Tomu sám nevěříte!

K. Salajka 9.9.2019 6:49

Re: Čl. 50 Lisabonské smlouvy

Nejde o EU ale o Evropskou radu a tam by hlasování mohlo být zajímavé.

J. Krynický 9.9.2019 11:42

Re: Čl. 50 Lisabonské smlouvy

Tam se budou chvíli různě prsit, kdo to dá britanistáncům víc sežrat a nakonec odhlasují prodloužení odkladu a doplní to příslušným bububu.

R. Langer 9.9.2019 15:18

Re: Čl. 50 Lisabonské smlouvy

Cha cha cha!

K. Salajka 9.9.2019 15:23

Re: Čl. 50 Lisabonské smlouvy

Rozumím dobře ? Když neplatí zákony, tím, spíš neplatí smlouvy?

Z. Koutecký 9.9.2019 21:15

Re: Čl. 50 Lisabonské smlouvy

Nevím, pane Salajko, o které smlouvě nebo její části se domníváte, že v případě Brexitu by neplatila. Pokud máte na mysli prodloužení lhůty pro uzavření dohody a tím posunu termínu vystoupení VB z EU, tak taková možnost v Lisabonské smlouvě je obsažena v čl. 50 odst.3. O prodloužení této lhůty rozhoduje, po domluvě s vystupujícím státem, Evropská rada. Souhlas Rady s prodloužení lhůty musí být odhlasován jednomyslně. Vystupující stát samozřejmě v Radě při tomto hlasování hlasovat nemůže.

K. Salajka 10.9.2019 6:19

Re: Čl. 50 Lisabonské smlouvy

Tato část smlouvy bude platit do chvíle, než Boris (tedy vystupující země) nepožádá o prodloužení. Takže si počkejme. Očekávám, že přijdou přednášky o tom, že britský parlament rozhodl, takže žádost předsedy vlády netřeba.

Opakované prodloužení lhůty k vystoupení má stejný charakter jako odklady Miloše Zemana s odvoláním a jmenováním. Je totiž zřejmé že takto dlouhé odklady nejsou vyplněné jednáním, ale že mají obstrukční povahu. Nejsou protiprávní, ale odporují duchu zákona či smlouvy.