7.6.2024 | Svátek má Iveta, Slavoj


Diskuse k článku

BREXIT: Masochismus českých euroskeptiků

Velká část českých kritiků Evropské unie britský odchod ze společenství oslavuje: za ty nejznámější Václav Klaus a Petr Mach. Jen někteří přijímají Brexit s rozpaky, třeba Petr Fiala. Jsou to přitom ti druzí, kteří reagují správně. Ze tří důvodů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 28.6.2016 9:44

Nejsou dostatečně vybaveni, to je fakt. Trochu začínám

pochybovat i IVK... Dzp.

H. Gene 28.6.2016 9:40

Re: Zabedněnost uniofilů.

"Zejména pokud by ČR chtěla s Unií obchodovat, za čož by, samozřejmě, musela plati".

A to jako proč? Co to je za nesmysl? Jako EU nebude chtít s ČR obchodovat? Tak bude taky platit?

L. Florner 28.6.2016 9:40

Re: Vy jste to nepochopil

Úchylné spolky mají nepříjemnou vlastnost reinkarnace...zaniklý úchylný spolek se dříve nebo později vracívá jako spolek jiný, někdy ještě úchylnější.

M. Valenta 28.6.2016 9:36

Souhlas

Mnozí naši "Brexitáři" nenávidí EU do té míry, že jsou ochotni se spojit s kýmkoliv. Klaus je toho zářným příkladem. Nedávno šaškoval na sjezdu AfD, abychom se pár dní poté od jejich představitelů dozvěděli, že Benešovy dekrety musí být zrušeny. A že o tomto jejich postoji Klaus nevěděl, je dosti nepravděpodobné.

L. Florner 28.6.2016 9:36

Re: Zabedněnost uniofilů.

Nemusí vyhrávat často, stačí když vyhraje jednou, pokud jsou následky velmi škodlivé. Švýcaři měli kliku v dostatku informací a rozumu kupříkladu při referendu o paušálu placeném každému obyvateli Švýcarska. Pokud by se rozhodli jinak, nejspíš by to nějakou dobu fungovalo a pak by musela nastoupit vláda a rozhodnutí upravit tak, aby se nezhroutil Švýcarský imigrační a finanční systém. To je korekce chybných rozhodnutí a protože demokracie má na chybná rozhodnutí nárok, není na korekci nic zlého. Naopak, je to sebezáchovný mechanismus, který by demokracie mít měla. Stejný korekční mechanismus by měli použít Britové, jinak se ocitnou na periferii EU, jejíž pravidla budou muset dodržovat, za přístup k ní platit a jejíž obyvatele budou muset zaměstnávat (pokud se to vůbec ještě někomu vyplatí tam jet). Tudíž podmínky stejné, jen horší pozice s menším vlivem.

L. Florner 28.6.2016 9:29

Re: Krásná ukázka, jak z relativně správných východisek

Optimisto. Nenaruší, jen bude méně chechtáků v systému a jediným výsledkem bude, že se o ně budou rybky víc prát. Ze slov Junckera lze dovodit, že nějaká sebereflexe na můstku fakt nehrozí, naopak, současné a budoucí problémy Británie dodají Junckerovcům více munice proti případným rebelům (zejména z V4).

L. Florner 28.6.2016 9:24

Re: Zabedněnost uniofilů.

Historie ukazuje, že to dělají i Britové a pak to musí velmi nákladně hasit ("Přivezl jsem vám mír").

Otázka je, jestli je lepší rezignovat a špatný systém opustit, nebo jestli není náhodou lepší pokusit se špatný systém změnit v systém lepší. Vychytat mouchy a zlepšovat věci přitom lze velmi těžko z pozice kybice. Zatímco až se hra nepodaří a v hospodě se to semele, bude každému jedno, že ten a ten nehrál a jen kybicoval a na hudu dostanou všichni (včetně Britů). Mimoto, Britské referendum nebylo primárně o Unii, ale o vnitropolitických bojích a problémech a to už od jeho vyhlášení až do součtu hlasů. Zatáhnout do vnitropolitických bojů mezinárodní pozici země, její kredibilitu a budoucnost a prosperitu vlastních občanů je neskutečná hloupost. Britové by to, vzhledem k vlastním historickým zkušenostem, už měli vědět. Evidentně je to poznání ale (opět) minulo.

O. Uživatel 28.6.2016 8:51

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 28.6.2016 8:44

Re: Zabedněnost uniofilů.

Ano, přišli jsme o spojence v rámci systému.

Jelikož to špatné je systém, dobře se stalo.

Že by Británie nevystoupila, to by nebyl rozum, ale padnutí na prdel před špatným systémem. Historie ukazuje, že to Britové obvykle nedělají.

M. Prokop 28.6.2016 8:40

Krásná ukázka, jak z relativně správných východisek

(Farage fakt nerad východoevropany v GB) lze dovodit zcela nesprávné závěry. Nejde o to, o kolik € nebo Kč bude méně na dotace. Jde o to, že ten systém je chybný a škodlivý sám o sobě a konečně ho někdo významněji naruší.

To je první krok k méně škodlivému systému.

M. Prokop 28.6.2016 8:37

Re: Tady pochopení nenajdete,

Ne, nenajde, ale z úplně jiných důvodů, které vy Hujeři chápete málo, spíš vůbec.

Eunije zbloudila na chybnou cestu zeleného socialismu, nezodpovědných úředníků i politiků a tato cesta nutně vede k průseru. Někdo to vidí a protestuje , jiný čeká, co za něj v Bruseli (Praze, Londýně) rozhodnou a zda mu milostivě něco přerozdělí.

Kecy o důchodcích a návratu starých časů prostě dokumentují argumentační neschopnost dotyčného.

L. Florner 28.6.2016 8:19

Re: Zabedněnost uniofilů.

Super, reálné by to bylo, pokud by Unie a ČR měly srovnatelou ekonomickou sílu a nejlépe ještě podobný počet obyvatel. Pokud nemáte nějaký plán, jak z 500 milionů udělat milionů 10, nebo naopak z 10-ti milionů milionů 500, pak by splněním Vašeho přání byla ČR osvobozená od jakéhokoliv vlivu na Unii, ovšem s nutností dodržovat taková pravidla, jaká platí v Unii. Zejména pokud by ČR chtěla s Unií obchodovat, za čož by, samozřejmě, musela platit (ale měli bychom Pomazánkové máslo a Rum! Teda pokud bychom je nechtěli vyvážet do Unie). Menší a slabší mají totiž obecně jen dvě možnosti, pokud žijí vedle většího a silnějšího - buď ho umlátit kamenem, nebo se mu podvolit. Jinou možností je být součástí silnějšího a pokusit se ho změnit zevnitř. K tomu jsou ale potřeba spojenci a o toho nejvetšího bychom vystoupením Británie z Unie přišli. Oslavovači Brexitu tohle tak úplně nedomýšlejí. O tom je ten článek.

Jinak si ale myslím, že v Británii zvítězí rozum a Británie nakonec nevystoupí. Cameron sice tvrdí něco jiného, ale koho dneska zajímá, co říká Cameron. Otázka ale bude, jestli po aktuální výprasku bude Británie v Unii stále tím eurorealistickým členem, nebo se z toho všeho zjunckerovatí.

P. Lenc 28.6.2016 8:15

Re: Zabedněnost uniofilů.

Přesné, přesné a znovu přesné.

I. Mertl 28.6.2016 8:05

Tady pochopení nenajdete,

pane Kašpárku.

Místní důchodci, obcujíce z nezbytí s počítači od rána do večera, aby si mezitím jen odskočili na chudinský biftek nebo roastbeef, kteří se i v důchodu mají lépe než za svého mládí v komunismu, touží po tvrdé ruce. Vymlouvajíce se na přejmenování rumu, ztrátu pomazánkového másla a zákaz klasických žárovek - ne že by Evropa musela tolik blbnout, ale to už je byrokratickému aparátu vlastní, zchváceni hrůzou před krvelačnými muslimskými emigranty - ne že by v životě (snad s výjimkou zcestovanějších) nějakého spatřili, natož aby je proháněl z břitvou - a spojujíce svůj strach s Evropskou únií, netouží po ničem, než po zániku tohoto spolku, aby se mohli na posledních pár let vrátit do totalitního ráje, kde konečně nebudou muset - ani smět - rozhodovat o ničem. Neuvědomují si přitom, že potenci jim návrat starých časů nevrátí. Morituri te salutant, Petr Mach.

J. Mrázek 28.6.2016 6:28

Odliv zisků převyšuje příliv "dotací"...

Nechci nikterak zneužít příjmení autora, ale pláč není na místě. Naopak, co nejrychlejší úprk, než nám nadiktují jejich vůli a dosadí jejich protektora a navěky to budeme živit se svými třetinovými platy. Halík řve o pekelné cestě Czexitu a sám se svým morálním profilem jde příkladem, kam až lze klesnout. Petr Robejšek vše hodnotí realisticky a mít možnost ho s Klausem mít ve vedení státu, to by bylo nadějné. Drahý autore, zachovejte paniku, možná Vám placenou ....

J. Pospíšil 28.6.2016 3:13

Zabedněnost uniofilů.

Chlapče autore,

o procenta v těch groteskních radách, už dávno nejde. Jde o to odmítnout celý ten nesmyslný moloch s těmi dvojími a trojími většinami, co umožňují tvářit se schůzkám ministrů, že jsou Evropa. Konečně začíná řeč o tom, že Unie lidem žijícím v Evropě škodí. A vy melete o nějakých osamělostech v Unii vždy prohrávajících. Jakoby nebylo jedno, jestli proti těm nesmyslům, co jdou z té komise, si troufne zvednout ruku tu jeden, tu dva ministerští předsedové nebo ministři, když ostatní odmávnou komisi prakticky jakýkoli nesmysl. Začíná jít o to, nemuset o takových věcech hlasovat vůbec.

Vůbec nemusíme prohrávat hlasování v nějakém spolku, co nás nutí hlasovat o něčem, co nám škodí a co nechceme. Na to stačí v takovém absurdním spolku nebýt.

Pochopte, já už nechci, aby se našemu ministrovi nebo premierovi v radě hlasovalo komfortně a neosaměle. Já chci, aby taková hlasování pro mého ministra, a je to můj ministr, protože je to ministr vlády země, které jsem občanem, vůbec nepřicházela v úvahu.

A to ve všech vámi uvedených příkladech, které jste uvedl. Jeden nesmysl za druhým jste si vybral. A mohl jste jich uvést daleko víc. Skoro každé hlasování tam je o stejně absurdních záležitostech. Prakticky všechny návrhy jsou cestou neřešení problémů a kdyby se i realizovaly, tak budou jen škodit. Skoro se dá označit za překvapující a lidi už se pomalu začínají sázet o to, s jakou překvapivou blbostí příjde EU příště. A co se týče titulku, Vy sám jste masochista.

J. Vintr 28.6.2016 1:02

Vy jste to nepochopil

odchod Británie lidé oslavují jako precedens, který (doufejme) budou následovat další země a který snad povede k brzkému konci tohoto úchylného spolku ...