8.6.2024 | Svátek má Medard


Diskuse k článku

BREXIT: Masochismus českých euroskeptiků

Velká část českých kritiků Evropské unie britský odchod ze společenství oslavuje: za ty nejznámější Václav Klaus a Petr Mach. Jen někteří přijímají Brexit s rozpaky, třeba Petr Fiala. Jsou to přitom ti druzí, kteří reagují správně. Ze tří důvodů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kohoutek 28.6.2016 13:42

Re: Zabedněnost uniofilů.

Obchodují spolu firmy. Nikoliv státy.

M. Moravcová 28.6.2016 13:04

Re: Tady pochopení nenajdete,

nějak vám zvodnatěl mozek, mladej :-)

I. Schlägel 28.6.2016 13:03

Re: Zabedněnost uniofilů.

Problém je v tom, že vychytávat mouchy by měl provádět ten samý typ lidí, kteří ten systém zaneřádili. Rybník by si měli vypouštět sami kapři. Vyšší míru osobní zodpovědnosti by si sami pro sebe měli zařizovat ti samí lidé, kterým se líbí fungovat na základě kolektivní "zodpovědnosti" a de-facto anonymity. Platí to o elitách i běžných úřednících. Jediné štiky v rybníce tohoto byrokratického molochu jsou lobbisté. Možnost kontroly ze strany voličů je v podstatě minimální. Možnost, že německý socialista hlasující svatosvatě ve prospěch "Evropy" při tom nebude, řádně instruován, myslet na Německo, je naprosto iluzorní. Tam kde v systému nefunguje zpětná vazba, nefunguje ani samotný systém.

M. Moravcová 28.6.2016 12:52

Dotace a různé

eurofondy jsou zdrojem největší korupce. A nejen místní, ale především korupcí států evropskými institucemi za zneužití a falšování vůle občanů.

M. Moravcová 28.6.2016 12:50

Re: úsměvné

Kašpárek, no:-)

M. Vondráček 28.6.2016 12:45

Re: Tady pochopení nenajdete,

Pane Mertl,

máte o důchodcích zvláštní představy. Soudíte podle svých rodičů ??

M. Vondráček 28.6.2016 12:42

úsměvné

"veřejnou podporu Čapímu hnízdu vidím jako systémový problém a ne selhání jednotlivců. "

Někdo ukradne 50 MG a pan autor má za to že je ukradl nějaký systémový problém ...

J. Heincl 28.6.2016 11:57

Re: Zabedněnost uniofilů.

Současné ekonomické problémy Velké Británie považuji pouze za přechodné. Lidé, včetně těch na nejvyšších politických a ekonomických místech, mají vždy sklon k panice. Navíc vedení EU jistě projevuje velkou snahu Británii brexit náležitě "osladit". Až si všichni na brexit zvyknou, tak se podle mého názoru situace uklidní. Vedení EU považuji z dlouhodobého hlediska za naprosto neúspěšné. Několik faktů na podporu svého názoru: Kde je Lisabonská strategie z roku 2000 s cílem vytvořit z EU

do roku 2010 nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa

založenou na znalostech, schopnou udržitelného hospodářského růstu,

vytváření více kvalitních pracovních příležitostí a zachovávající

sociální soudržnost? Od té doby se řeší jen krize jako řecký státní bankrot, ohromná nezaměstnanost v jižních zemích EU, migrační krize ohrožující samu existenci evropských národů. Navíc se stále občanům utahují šrouby různými regulacemi typu energetických tabulek budov, snahou o zrušení hotovostního placení, naprosto chybnou podporou OZE, zákazem žárovek a bůhví čím ještě. To vše je okořeněno ovládnutím sdělovacích prostředků, kdy je každý, kdo se odváží něco kritizovat, nazván krajně pravicovým populistou, xenofobem, rasistou, fašistou či příznivcem Kremlu. Já jsem pro EU jako ekonomický spolek suverénních států, kde by se na mezivládní úrovni řešil volný pohyb zboží, kapitálu a možná pracovních sil. Ostatní instituty jako EU komise, EU parlament a EU směrnice jsou nejen zbytečné, ale i škodlivé. Absolutně však nevěřím tomu, že by se parta neschopných EU komisařů a jimi vysokými platy korumpovaných pobočníků a byrokratů k takovým krokům odhodlala a dotáhla je do konce.

M. Valenta 28.6.2016 11:53

Re: Souhlas

Tak Vám tedy pane Erate přeji hodně zábavy se soudruhy na "barikádách." Vidím, že jste se už od nich něco přiučil. "Likvidace nepřítele" - to je docela síla. To ten příměr spolupráce USA/SSSR za 2WW je v jedné věci výstižný. Poté totiž následovaly desítky let studené války.

L. Florner 28.6.2016 11:32

Re: Zabedněnost uniofilů.

Tak určitě, Norsko je vůbec plné i.dio.tů, asi proto kradou děti, ne?

H. Gene 28.6.2016 11:29

Re: Zabedněnost uniofilů.

Norsko neví co s penězi. Lehce nabyl, lehce pozbyl.

L. Florner 28.6.2016 11:13

Re: Zabedněnost uniofilů.

Vidíte, asymetrický vztah. EU vybírá "výpalné", Norsko jej platí.

L. Florner 28.6.2016 11:11

Re: Zabedněnost uniofilů.

Zkuste se na to podívat objektivně. Británie ještě ani nevystupuje a už se jí zdražuje úvěrování, zastavují se zahraniční investice a třetina podniků zastavila příjem zaměstnanců. Jedním z nejsilnějších argumentů zastánců Brexitu bylo vypořádání se s východo a středoevropskou imigrací, což začíná nést trpké ovoce, podobně jako nereálné představy o tom, kolik Británie ušetří. Unie sama zatím nějaké výrazné problémy nezaznamenala (mimo propadů burz, ovšem ty se dějí celosvětově), naopak, Juncker cítí příležitost k utažení šroubů. Možná skončíme v propasti na obou stranách. Zatím to ale vypadá, že Británie má k okraji o dost blíž.

J. Fleiszner 28.6.2016 11:08

Jenom poserové

Jenom poserové si neví radi s odchodem Británie z EU. Nemusím ani hledat důvody, proč Británie odchází. Stačí sledovat představitele EU jak na tuto zprávu reagují. Žádný nadhled, žádná úcta a žádný plán. Jen strašení a vyhrožování. Prostě zasmrádlé EU!

Ohánět se dotacema může jen debil, který vůbec nechápe jijich nesmyslnou a destruktivní roli.

L. Florner 28.6.2016 11:04

Re: Zabedněnost uniofilů.

Asi v tom vidíte to, co vidět chcete. Ovšem, to může být i můj případ.

E. Erat 28.6.2016 11:03

Re: Souhlas

Ano,a já se k nim hrdě hlásím. Když chceš zlikvidovat nepřítele, tak moc možností nemáš. I USA za 2 WW spolupracovala se SSSR. Člověk si musí akorát určit co je větší zlo. A nepřítel mého nepřítele je mým přítelem. Volil jsem NE vstupu ČR do EU, a vítám jakýkoliv problém atd. který EU postihne. Stejně jako jsem to vítal u RVHP,VS. Čím hůře, tím lépe. Můj demokratický názor.

O. Uživatel 28.6.2016 10:56

Uživatel požádal o vymazání
J. Schwarz 28.6.2016 10:51

Na rozdíl od vás

si myslím, že seškrtání "fondů EU" nám jenom prospěje. Neprospěje politikům a na ně navázaným šíbrům, ale zemi prospěje. A pokud jde o procenta podpory v Bruselu - co našim politikům brání i nadále nesouhlasit s kvótami, přijetím Eura či s půjčkami Řecku? Že jsme se zavázali? No a co? Řekové se taky k něčemu zavázali, pak se na závazky nejen vykašlali ale ještě podváděli a - nic. němci a Francouzi se zavázali, pak nesplnili a sami si prominuli sankce. Merkelová jednostranně prohlásila Dublinský systém za přežitek a ignorovala jej. Proč nenásledovat jejich příklad? Nejsou snad právě tohle ty "Evropské hodnoty" v praxi?

J. Heincl 28.6.2016 10:47

Re: Zabedněnost uniofilů.

Mám jednu zásadní otázku. Kdo ze dvou lidí má pravdu o cestě do propasti, když si jeden myslí, že v propasti skončí ten, kdo opustí EU a druhý si myslí, že v ní skončí ten, který v EU zůstane.

H. Gene 28.6.2016 10:41

Re: Zabedněnost uniofilů.

Ano, napadá mě jiný důvod. Je to výpalné gaunerům z EU. Ostatně, nejedná se o horentní částky.

http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/54-vypalne-za-vstup-na-trh-eu.aspx

L. Florner 28.6.2016 10:35

Re: Zabedněnost uniofilů.

Zkuste to přednést v Norsku a Švýcarsku, třeba o tom vůbec nevěděli a proto za přístup na Unijní trh platí jak mourovatí (nebo Vás napadá jiný důvod)?

Vztah silnějšího a slabšího, bohatšího a chudšího bude vždycky asymetrický.

L. Florner 28.6.2016 10:31

Re: Zabedněnost uniofilů.

Pane Chodovsky, my až tak rozdílní v postojích nejsme. Taky si myslím, že každý má právo vybrat si cesrtu sám, jen k tomu potřebuje dostatek informací. Pokud si vyberu cestu do propasti, protože mi někdo u směrníku řekne, že tudy je to nejlepší a můžu klidně běžet se zavřenýma očima, budu opravdu vděčný za korekci (oči otevřu, nebo se najde někdo, kdo mi vysvětlí vliv gravitačního zrychlení a brždění o tuhou překážku na mé tělo a další fyzickou existenci). Pak bude na mě jestli se rozhodnu poslechout poradce u směrníku, když už jsem tedy na tu cestu vyrazil, nebo vycouvám a vyberu si cestu jinou. Moje rozhodnutí reflektující to, co je pro mě nejlepší. Politická reprezentace Británie se teď může rozhodnout, co je nejlepší pro Británii. Osobně si myslím, že rozdíl 650.000 lidí není dostatečně průkazný na to, aby Británie učinila tak zásadní krok a nejspíš směřovala mimo jiné k rozpadu, ale to je jen můj názor a nikomu ho nenutím (ale právo ho sdělit zcela jistě mám).

Názory jsou vždycky jen sděleným pohledem na danou problematiku. A i te pohledy mohou být špatné nebo správné s ohledem na cíle, kterých má být dosaženo. Pro Hitlera byl špatný názor, že by měl nechat Židy a Polsko napokoji. Pro ČSR byl špatný názor, že by měla rezignovat na spojenecké závazky a později předat pohraničí. Naopak, pro druhou stranu to byl názor správný, protože koreloval s jejich cíli. Čili, špatnost a správnost názoru je ošemetná půda záležející na kontextu a straně, na které zrovna stojíte.

Ale obecně jsem rád, že existují různé pohledy. Do doby, než někdo svůj pohled začne prosazovat silou, je pro mne existence více pohledů rozhodně obohacující.

H. Gene 28.6.2016 10:18

Re: Zabedněnost uniofilů.

Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp.

Jediná symetrie nebo asymetrie se dá posuzovat podle obratu, který může být plus mínus stejný. Takže k "poplatkům" důvod není.

L. Florner 28.6.2016 10:16

Re: Krásná ukázka, jak z relativně správných východisek

Ano, to souhlasím. Obecně lidé více reagují na negativní zprávy, než na ty pozitivní a mají sklon si negace pamatovat déle a přisuzovat jim větší váhu. Protiunijní trend se nezvrátí, ovšem jen málokde si budou ještě hodně dlouho ochotni zahrávat s nějakým referendem.

P. Remeš 28.6.2016 10:13

Re: Tady pochopení nenajdete,

Já to vidím naopak. Právě ti starší ještě pamatují hrůzy totality komunistické, a někteří možná ještě nacistické. Právě proto, že touží po svobodě a mají zkušenost se "sluníčkářskými" ideami totalitních režimů, proto jsou tak skeptičtí vůči současné reál-socialistické EU ...

L. Florner 28.6.2016 10:11

Re: Zabedněnost uniofilů.

Teď jste mě rozesmál. Jako přání je to opravdu moc krásné.

P. Remeš 28.6.2016 10:10

Re: Krásná ukázka, jak z relativně správných východisek

Na druhou stranu je fakt, že současné a budoucí probléímy EU dodají euroskeptikům více munice proti případným junkerům ... ono je to fifty fifty a ten narůstající protiunijní trend uvnitř samotné EU se odchodem Britanie nezvrátí

O. Uživatel 28.6.2016 10:05

Uživatel požádal o vymazání
H. Gene 28.6.2016 9:56

Re: Zabedněnost uniofilů.

Ten vztah je naprosto symetrický. 500 milionový trh chce vstup do 10 milionové země. To jste si nevšiml?

L. Florner 28.6.2016 9:53

Re: Zabedněnost uniofilů.

Ten vztah je asymetrický, to jste si nevšiml? 10-ti milionová země chce přístup na 500 milionový trh. Źe by to bylo jen tak? Za přístup platí Norsko, platí Švýcarsko, platí Lichtnštensko, pokud vystoupí, bude platit i Británie...že by v Bruselu čekali na Česko, až vystoupí, s otevřenou náručí a naprosto zdarma? To budeme asi důležitější než všechny výše jmenované země dohromady.