10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

BREXIT: Johnson na cestě k další fázi klaunství

„Boris Johnson na cestě k vítězství“ pojmenoval politolog Alexander Tomský svůj oslavně lichotivý článek, přičemž z nějakého mně neznámého důvodu tam jaksi zapomněl podotknout to nejdůležitější, tedy skutečnost, proč nejen opoziční politici současnému premiérovi nedůvěřují a hlavně z čeho mají obavy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 29.10.2019 9:23

Mě by zajímalo, co se stane, když největším tématem předčasných voleb v Británii bude brexit, a volby vyhrají strany, které odchod z EU nechtějí.

M. Prokop 29.10.2019 10:40

Pak by bylo druhé treperendum. Žádný problém.

P. Grigar 29.10.2019 17:53

.. a britská demokracie by byla v ..šak víte kde. I když, ona už tam v podstatě je. A nejen na ostrovech.

P. Zinga 29.10.2019 9:15

Co si myslíte Vy, pane Mařáku, je Johnsonovi u pr*ele. On stojí v aréně a šaškové jsou ti kolem.

Máte to v hlavě pomotané: to mi je logika, chtít zabránit vládě ve vládnutí a odmítat volby. Proč je nechtějí,když jsou si tak jisti, že mají za sebou většinu Britů? Mají gowno.

M. Valenta 29.10.2019 13:54

A Vy myslíte, že s Vámi to má B.J. jinak?

R. Langer 29.10.2019 15:04

S ním není nijak v rozporu, proč by měl? ;-D

P. Grigar 29.10.2019 17:55

.. příliš složité pro lidi s černobílým viděním světa.

R. Tichý 29.10.2019 9:05

Opozice neduveruje Johnsonovi a proto ho chce dal nechat vladnout....

Johnson to dela dobre, skoda ze Mayova neodesla driv....

J. Vintr 29.10.2019 8:50

"Fraška" s odchodem Británie z EU je zcela nepochybně v zájmu Bruselu. Odchod Británie je pro šmejdy, kteří EU vedou, velmi nebezpečný precedens. Ten psychopatický totalitní spolek by se po hladkém odchodu jednoho člena mohl velmi snadno rozpadnout. Nepochybuji, že za potížemi na britské straně stojí korupce. Při neomezených finančních a jiných možnostech bruselských pánů není jisté problém koupit si patřičný počet britských politiků, aby do bexitu mohli neustále házet vidle.

M. Prokop 29.10.2019 8:50

"což je patrně jeden z největších karambolů demokracie" - ale kdepak. Karambol demokracie by byl, kdyby někdo nedbal výsledku voleb nebo výsledku referenda. Pokusy o to jsou, ale spíš od britských eurohujerů, ne od Johnsona.

"Velká Británie bude nadále reptat a škodit v EU na věky věků " - když ona škodí hlavně ta macecha národů korupční EU, ne GB, ta to škodění vždy spíš brzdila. Pokud odejde, bude v tomhle chybět a sešup bude rychlejší.

"mnohokrát usvědčený notorický lhář" - o přínosnosti i škodlivosti lže kdekdo, stoupenci i odpůrci. Je to poměrně snadné, fungování EU je tak komplikované, že dopátrat se skutečnosti dá dost práce. Dle nátury to lze považovat za úmyslné nebo za průvodní jev neschopnosti dohody na důležitých věcech.

" naopak jsem stále více přesvědčen o tom, že brexit se opět bohužel neuskuteční ani letos a ani příští rok a ani za deset či za sto let," - možná jo, možná ne. Ta přibližně polovina Britů, která není s EUrosoudruhy a jejich bačováním (v Bruseli i v Londýně) spokojena, ze světa ani z Británie nezmizí. Ono je to stejně dost jedno, problémem EU není GB a její kverulantství, problémem je socialistická snaha řídit vše a udělat stát na území, kterému chybí politický národ eunijní.

J. Nevrkla 29.10.2019 7:58

Britský parlament dělá dobrou reklamu přímé demokracii. Britové snad nemohou být takoví ubožáci, jací se předvádějí v britském parlamentu.

I když si vlastně přestávám být jíst.

M. Prokop 29.10.2019 9:07

Přímá demokracie je docela dobrá na rozhodnutí CO. Což v případě brexitu referendem učinila. Méně vhodná je k rozhodování JAK.

J. Nevrkla 29.10.2019 10:43

Mně z toho parlamentního dění vyplývá, že přímá demokracie by měla být více používána a pokorně respektovana. To, na čem se to zadrhava, jsou detaily. My jsme za uplynulých 30 let prošli daleko většími změnami a zdaleka jsme při tom tolik nefnukali.

M. Prokop 29.10.2019 10:48

To je těžké, GB má dlouhou celkem úspěšnou tradici demokracie nepřímé, parlamentní. S většinovým volebním systémem, který taky hraje svou roli.

Nic proti přímé demokracii, ale ve velkých a dnes složitých státech má dost úzkou možnost, rozhodnout to CO. V tom je obtížně nahraditelná. Není už tak dobrá na to JAK. To bývá obvykle obsáhlé, plné kompromisů a to se špatně dělá metodou ano/ne, 1/2. I tiŠvýcaři mají normální vládu zastupitelské demokracie, přímou používají jako doplněk.

Fňukali, nefňukali, jak kdo .... Zde i v GB.

J. Nevrkla 29.10.2019 12:03

Já to vidím tak, že parlamentní elity mívají jiné priority než obyčejní lidé. Poslanci ve velké většině nejsou příznivci brexitu, proto mu staví překážky. Platí to už skoro obecně, že referenda nejsou parlamenty respektována s různými vymluvami. To bohužel parlamenty zneverohodnuje. Pak prichazi často lidmi podporovany diktátor. Bohužel.

Z. Lapil 29.10.2019 16:30

Právě proto má pan Prokop pravdu. Náš třídní na gymplu říkal: na školní výlet pojedem tam a tam. Je vás tu třicet, to máme nějakých čtyřicet názorů a to já nebudu řešit.

A teď si spočtěte, kolik lidí a názorů je v parlamentu a kolik ve Velké Británii. Připomínám, že v tom parlamentu spolu - čistě technicky - mohou mluvit, ale jak chcete zařídit přímý kulatý stůl málem 70ti miliónů lidí?

J. Nevrkla 29.10.2019 17:29

Lidé rozhodli, že má GB z EU odejít. Vláda to měla do 3 let zařídit, jak nejlépe umí, žádná další diskuze není požadovaná. Pokud dohoda není možná, pak bez dohody. Jako ten váš třídní, on už nese odpovědnost.

Z. Lapil 29.10.2019 17:38

Vláda to zařídila nejmíň dvakrát (dohoda Mayové a Johnssonova), ale parlament zatím zatrhl obě dohody i variantu bezdohodovou.

P. Grigar 29.10.2019 17:39

R^

V. Klepetko 29.10.2019 7:52

Martine, jsi zřejmě zaslepen jakousi nepochopitelnou záští k Britům, která Ti brání ve vyhlédu. Jsou totiž jenom dvě možnosti:

- buď se Boris Johnson a celé exitové hnutí od počátku mýlí, a GB by měla být organickou součástí sjednocené Evropy, potom ty několikaleté průtahy dávají smysl, protože vytváří šanci pro druhé referendum a remain, a v tom případě bys měl vidět v každém odkladu novou pozitivní šanci,

- nebo má Boris pravdu (což si myslím), a EU v současnosti směřuje do natolik nesvobodné a nedemokratické podoby, že je to neslučitelné s tradicemi britského parliamentarismu, ze kterého vzešla celá naše západní Svoboda. V tomto případě je pro nás odchod Britů tragédií, ale pro ně - vysvobozením, a nezbývá nám než popřát jim (i Borisovi) s těžkým srdcem hodně štěstí.

To jsou racionální postoje. Ale ty řeči o "Brexitklaunech", to zní jako iracionální hádky zhrzené manželky při rozvodu, je to zatížené jakousi až nepřátelskou emocí, vyvolává to staré zapštklé duchy etnických rozbrojů! Jakoby z Tebe mluvil ten Tebou tolik zesmešňovaný "národovec" a říkal, ať už konečně vypadnou, vždyť to nejsou žádní autentičtí Evropani, pryč s nimi z Evropy !!:-)

M. Valenta 29.10.2019 8:31

A kdo je tedy podle Vás na vině?

M. Prokop 29.10.2019 8:52

Vině za co?

M. Valenta 29.10.2019 8:57

za vystupování/nevystupování

M. Prokop 29.10.2019 9:11

Nejspíš snaha, využít brexit k osobním cílům, v případě Corbyna je to dost evidentní. A mimo to asi i osobní nechuť některých poslanců, uskutečnit výsledek referenda. Vinu ani zásluhu bych v tom nehledal. Normální problém demokracie, na rozdíl od diktatur pomalé a kompromisní. Což je většinou výhoda, není-li nutno reagovat okamžitě a tvrdě, což v tomhle případě není.

M. Valenta 29.10.2019 10:34

Děkuji. Už toho, že jste neobvinil Brusel, jak tu bývá ve zvyku, je potěšující, zde na Psu téměř hrdinské.

M. Prokop 29.10.2019 10:43

Moc to prožíváte, podobně jako pan Mařák.

Brusel, EUnie a poměry tam panující (hlavně pod vlivem Frantíků a Němců) jsou příčina brexitu. Jeho provedení už je věcí Britů, až na úroveň té výstupní smlouvy, tam zase Britové tahají za kratší konec.

V. Klepetko 29.10.2019 11:51

Celkem by mě zajímala Vaše reakce na mou odpověď Vám níže, předem děkuji...

V. Klepetko 29.10.2019 8:57

My všichni včetně Britů. Lisabon, to už byl natolik pokročilý integrační krok, že bylo naprosto nezbytné současně představit jasnou vizi budoucího uspořádání (federace regionů nebo naopak stávajících států, institucionální řešení, atd.) Nebo s tím pokročilým krokem počkat. Ale i Britové ten Lisabon schválili! Tím ale vzniknul těžko řešitelný rozpor, ve kterém se nyní potacíme a že kterého vzešel i Brexit... IMHO.

Vidíte nějaké východisko? Věřím že by mohlo existovat, a nemuselo by být nutně destruktivní.

M. Prokop 29.10.2019 9:15

Jasná vize v podobě EUnijní ústavy byla odmítnuta ve Francii a Holandsku. Takže se jede dál salámovou taktikou.

Východiska nevidno, návrat k udržitelnému stavu stoupenci nadstátu nepřipustí, cesta vpřed ke státu hrozí umocněním problémů.

V. Klepetko 29.10.2019 9:32

Ta odmitnutá "Ústava", to stejně byl jen jakýsi přechodný, dočasný stav - něco jako ta první ústava americká...

Že nevidíš východisko neznamená že není :-)