28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

BREXIT: Hrdý Albion a evropská otázka

Minulý pátek ve 23.00 udeřil Boris Johnson na gong ve svém skromném premiérském domečku na čísle deset, jak říkají domorodci vládnímu sídlu (10, Downing Street) a dal tak slavnostně na vědomí národu i světu, že Velká Británie po 47 letech politických sporů, rekriminací, potíží a marné snahy mírnit ambice Evropské unie konečně našla odvahu a sílu bruselské impérium opustit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 6.2.2020 11:53

No, to jsme zase u klasického zjištění, že polovina jednotlivců jsou lidé nadprůměrně inteligentní, ale lid se povětšinou chová jako stádo blbů. Skotové zřejmě nejsou výjimkou.

P. Grigar 6.2.2020 0:01

..pane Šejno, vaši dceru i se psem by zpět do GB pustili, jenom by pejsek musel nějakou dobu strávit v karanténě.

P. Grigar 5.2.2020 23:58

.. ona tomu vlastně nerozumí ani většina Skotů, řekl bych. Jenom přihlížejí karieristickým hrátkám malé skupiny politiků, brnkajících na strunku národoveckou. Válečné hřbitovy jsou plné kmánů, generálů poskrovnu..

P. Grigar 5.2.2020 23:50

..pánové, babráte se v malichernostech jako malí haranti na pískovišti.

M. Pivoda 5.2.2020 19:18

A protože diskutujeme pod článkem o Velké Britanii, doplním, že firma Demis Hassabise z Londýna byla světová špička v AI (ve strojovém učení), a proto ji silná americká firma Google koupila.

Velká Britanie má silnou ekonomiku a je silná i technologicky. Takže neočekávám, že po Brexitu zbankrotuje.

M. Pivoda 5.2.2020 19:04

Z. Lapil mi podsouvá něco, co já jsem nikdy neřekl. On si asi někde z mého textu chybě vyvodil, že jsem pro centrální řízení. Přitom já jsem jen řekl, že stát by měl podporovat to, na co tržní síly nestačí. A to je některý druh inovací.

Například Čína v roce 2017 vyhlásila program být světovou jedničkou v umělé inteligenci (AI) do roku 2030. A Američané tu čínskou výzvu berou docela vážně.

To, že já jsem byl před 30 lety vyhozen z VUT Brno, protože jsem pracoval na aplikaci českého systému AI svědčí o mizerném řízení české ekonomiky i českého školství. Za sebe osobně si ale nestěžuji. Pro mne to dopadlo dobře. Prokop, který se zde (podobně jako agent StB) přejmenoval na Staronový, bude ale tvrdit něco úplně jiného. Prostě profesionální demagog!

Dnes není zcela jasné, kromě jiných vlivů, jaká míra centralizace ekonomiky a státu je pro klíčové inovace prospěšná. A to rozhodne konkurenční střet dvou rozdílných ekonomik, USA a Číny.

Musíme si počkat, jak dopadne tento souboj v absolutně nejdůležitějším odvětví/oboru ekonomiky i vojenství. Já do toho vidím přes 30 let. Jak dlouho Z. Lapil?

A je Z. Lapil schopen přesvědčit Američany, aby tu čínskou výzvu v AI nebrali vážně (kvůli tomu, co kdysi řekl Stalin či Gottwald)?

J. Kanioková 5.2.2020 18:15

R^R^R^

Z. Lapil 5.2.2020 16:58

To vypadá, jako byste četl jen nadpisy, protože hned první věta v článku je: "Britská vláda si dala za cíl zakázat nejpozději k roku 2035 prodej všech benzinových, naftových a hybridních vozidel".

Já dodávám, že - jak už to tak ve Velké Británii chodí - do toho bude mít co mluvit parlament.

Z. Lapil 5.2.2020 16:53

Rozhodně ten velký krok udělá snáz samostatně než jako člen EU.

V. Petr 5.2.2020 16:50

Já mám dojem, že to jde, ale je to šíleně složité. Jsou na to hygienické předpisy, veterinář musí vzorky psovi odebrat a poslat do GB, když to tam schválí, může pes překročit hranice.

Z. Lapil 5.2.2020 16:47

Jste si jist, že Španělsko má analogicky zájem hájit zájmy ČR? Respektive že tak jedná?

Protože zájmem ČR jsou - v tom se snad shodneme - korektní vztahy s Velkou Británií. Avizovaná snaha o anexi části britského území mi moc korektní nepřipadá.

Jen tak potichoučku - jaký je, ale přesně, rozdíl mezi Gibraltarem a Skotskem? Já jen jestli dalším krokem nebude snaha připojit kus Skotska k Norsku, protože nějaká vikingská enkláva by se jistě našla.

Nebo, nebuďme troškaři, připojit Anglii (její většinu - na jih od Hadriánova valu) k Itálii . Britové by analogicky mohli žádat Bretaň (= Malá Británie).

V. Petr 5.2.2020 16:45

Pokud by ti Cikáni pracovali, šlo by o něco jiného. Oni ale pracovat nechtěli ale chtěli britské sociální zaopatření.

V. Kain 5.2.2020 16:41

A o co jako jde?Tak si vaše dcera nechá tu svoji kikinu po dobu návštěvy v psím hotelu.Nevím vůbec proč takovou blbost tady zmiňujete?

K. Barel 5.2.2020 16:41

K nadnárodní demokracii - ano neexistuje. Když se mi vyhovuje / nevyhovuje současný premiér ČR, tak každý ví co má u voleb dělat a je vcelku jasné jak to dopadne, pokud vyhraje ta či ona strana. I možnosti koalic jsou známy jakž takž dopředu. Překvapení se většinou nekoná.

Ale když se mi líbí / nelíbí Evropská komise? V jakýc volbách mám volit? A koho??? Naposledy byl jakýsi náznak co může která volba znamenat (spitzenkandidati), ale pak si pár moudrých někde sedlo a je tam ženská o které nikdo nikdy (kromě Německa) neslyšel a co se přihlásila k magořinám (uhlík, 50% kvot ženy a pod.).

Jen u Euroskepických stran co chtějí ten spolek rozprášit člověk dopředu ví do čeho svou volbou jde. Jinak je to jen smutná loterie, kdy místní uchazeči o místo v EU parlamentu mohou akorát tak slibovat voličům EU dotace na to či ono.

Z. Lapil 5.2.2020 16:27

Důsledně vzato, bude pro Skoty snazší vystoupit z unie britské, než by bylo z evropské.

Vlastně jim vůbec nerozumím: chtít vystoupit z Velké Británie a zároveň chtít zůstat v EU...

Z. Lapil 5.2.2020 16:20

Mně se taky nechce čekat, jak to dopadne, když vím, že podobně se vyjadřovali Lenin a Gottwald a Stalin a že to nedopadlo dobře.

S pozdravem My jsme mládež nová, mládež Gottwaldova.

Bez pošťuchování: vážně mi uniká, proč si myslíte, že centrální řízení je to pravé prostředí pro inovace, když centrálně řízené ekonomiky dojely právě na neschopnost inovovat?

Z. Lapil 5.2.2020 16:10

Jste si jist, že to je lež a ne statistika, kterou jste si každý sám zfalšoval?

Totiž: pan Tomský zmiňuje 9000 úředníků, vy 1500. Rozdíl je 7500, někde jsem tu zahlídl 74 britské poslance, takže těch 7500 lidí by vydalo zhruba 100 kousků na jednoho poslance. A jelikož každý poslanec má nějaký sekretariát a něco poradců...

Ano, i mně přijde stovka docela dost, ale ti poradci jsou určitě aspoň někteří placeni ne za 8 hodin, ale "od rady" a jestli vzal pan Tomský bez většího přemýšlení seznam faktur za poslední rok, tak klidně můžete mít pravdu oba. Často stačí si vyjasnit pojmy a silná slova vůbec není třeba používat.

Z. Lapil 5.2.2020 15:54

Jesli EU není úplný idiot, tak to opravdu nějak blíže specifikované bude. Viz u nás na vsi - zastupitelstvo je o člověka větší než minimální (je jen jedna kandidátka a i na té je málem víc lidí, než je v obci občanů), že aby se v případě odpadnutí jednoho jediného člověka nemusely vypisovat nové volby.

Z českého parlamentu taky už pár lidí odstoupilo, a náhradníci se našli bez doplňovacích voleb; tuším to byli nejbližší nižší z příslušné kandidátky.

S. Ševeček 5.2.2020 15:45

46 fleků je rezervováno pro zástupce Islámských Enkláv.

V. Braun 5.2.2020 15:18

Podmínky jsou specifikované, je ne na místě, které jsem našel v rychlosti. Nebuďte líný a když vás to zajímá najděte si to sám.

A. Mara 5.2.2020 14:44

jo toho je dulezite miti

A. Forman 5.2.2020 14:36

Nechcete snad, pane Šejno, radit, jak to mají v Británii dělat, že ne? Právě z toho vybředli a jako svrchovaný stát demokratickou cestou určí pravidla fungování.... a nikde není zapsáno, že je vše na pořád, takováto maličkost může doznat změny.

J. Svoboda 5.2.2020 14:33

Je mi divné, že vám je divné, že si Britové dělají, co chtějí. Mhlo vám už docvaknout, že účelem brexitu bylo zbaveni se bruselské věrchušky.

J. Svoboda 5.2.2020 14:29

A co takhle pan Filip?

P. Brich 5.2.2020 14:17

Politbyro EU nejlépe ví, kdo si poslanecký plat zaslouží - já na bráchu, brácha na mněEURv

P. Brich 5.2.2020 14:12

Velká Británie nepodlehla Třetí Říši a fandím jí, aby nepodlehla ani té Čtvrté.

První krok má úspěšně za sebouR^[>-]

M. Šejna 5.2.2020 13:49

drobná informace pro fantazírujícího Prokopa Staronového:

moje dcera (to je ta proslulá londýnská uklízečka, jak ji tu nazvalo jedno duševní prase), mi nebyla schopna před vánocemi sdělit, zda přijede v létě k nám do Česka na dovolenou se svým psíkem.

Dokud byla GB členem EU, stačil pro psa tzv. psí pas. Po odchodu GB z EU, už by dceru do Británie se psem zpět nepustili. A ona nevěděla, jestli v létě už budou Britové mimo EU.

Teď už to ví, a pes bude muset zůstat v Londýně. Směrnici převozu zvířat z ciziny si Britové odsouhlasili sami, na to nepotřebovali věrchušku z Bruselu.

M. Šejna 5.2.2020 13:42

pro Prokopa Staronového je nepochopitelné, že kdo chce obchodovat s EU, musí plnit normy (směrnice) EU.

Staronový nikdy nepochopí, že pokud chtějí Britové dovážet své zboží do EU, budou muset ty směrnice a normy splňovat, i když nebudou členy EU.

Mohou si ale vytvořit vlastní normy a směrnice. Pak nebudou kompatibilní s EU, ale mají na to právo.

M. Šejna 5.2.2020 13:38

Milan Prokop, krycí jméno Staronový. ;-D

Ale mě to nevadí. Od té doby, co vystupuje pod krycím jménem, už nepoužívá výraz "londýnská uklízečka".

;-)

A. Forman 5.2.2020 13:36

Takže nic, poslanci jsou vlastně určeni za blíže nespecifikovaných podmínek..... demokracie EU v praxi.... určování počtu a jakých poslanců.... nad tím by i vůl zaplakal...