29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Už nikdy jako ovce

Jako už tolikrát v historii stojí v Izraeli před otázkou, jestli se zachovat v souladu s gándhíovskými principy nenásilí anebo – zase – včas a rychle zaútočit a tím se zachránit. Hlavní rizikem pro jeho bezpečnost je nyní Írán.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Handzel 4.4.2012 13:45

Re: Ano,

Hluboce se omlouvám, že jsem Vás uvedl ve zmatek. Svůj diskusní příspěvek vč. odkazu jsem špatně zařadil. Patřil jako reakce na zdejší poněkud přitroublou agitátorku. Znova se omlouvám, ale koho považujete zrovna Vy za sektu, je pro mne informace k ničemu. Totéž platí o Vašich pochybnostech, mimochodem tvrdil jsem já něco o zákazech ve státu Izrael ? Vaše doporučení, co si mám nastudovat za domácí úkol, si zastrčte třeba za ucho. :) Tož asi tik-tak.

H. Lukešová 4.4.2012 13:42

Re: V Íránu žilo kdysi 150tisíc Židů, dnes jich je 25tisíc

A nemají rovnoprávné postavení, mohou sice vyznávat svou víru, ale jejich synagogy, nesmějí mít Davidovu hvězdu, mají jen 1 poslance v íránském parlamentu, kdyby v Izraeli mohl být zastoupen pouze 1 Arab, veřejné mínění by řvalo. Ano, Persie byla k Židům tolerantní, ALE nebyla ve vlivu fanatických a uřvaných, islamonacistických ajatoláhů jak po rocee 1979, návrat velého ajatoláha Chomejního...

H. Lukešová 4.4.2012 13:37

Re: Příčina a následek,dějiny Izraele a válek

Ach jo, palestinské pohádky a pohádky levicových politiků o "ukradeném území"...Co to je "palestinské území", existovalo vůbec nějaké "palestinské území", nebo "palestinská republika", nebo "palestinští králové"...Na to je jednoduchá odpověď, neexistovali.

H. Lukešová 4.4.2012 13:35

Re: Právo na obranu má každý.

"technicky vyspělých zlodějů"...Jako by promluvilo Rudé právo či dnešní Haló noviny...Bránit se proti palestinským teroristům není právo, ale povinnost.

H. Lukešová 4.4.2012 13:33

Re: Izraelská politika

OSN? Která omlouvá darebácké režimy v Číně, islámském světě, afrických režimů v subsaharské Africe? Která si bere na mušku pouze Izrael. Já se nedivím, na takové rezoluce bych také zhluboka kašlala. A o jakém území mluvíte? Copak existuje nějaké "palestinské území"?

S. Netzer 4.4.2012 13:26

Re: No to je mi překvapení, že vztah nejen Peršanů,

Jistě, i ti blbci z Neturei Karta jsou v Iránu vítanými hosty.

Jinak http://en.wikipedia.org/wiki/Persecution_of_Bah%C3%A1%27%C3%ADs a http://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_in_Iran

J. Boleslav 4.4.2012 13:22

Re: Příčina a následek,dějiny Izraele a válek

Už prosím Vás těch ukradených území nechte, jste s tím trapný.

J. Boleslav 4.4.2012 13:21

Re: Kdo věří politikům?

Potíž je v tom, že jednak prozíravých politiků zrovna moc není a druhak si možná říkají, že Israel je daleko a moc se jich to netýká. Pravda ale je, že v tom druhém případě moc prozíraví nejsou, beru zpět.

P. Podešva 4.4.2012 13:20

Re: Příčina a následek,dějiny Izraele a válek

Tady nejde o nějakou slavnou betonovou zeď, tu ať si klidně postaví. Mám na mysli osady na ukradeném území. Btw pokud bychom se tu chtěli vážně bavit o úzamí z doby krále šalamouna, tak bychom museli odejít směrem Slovinsko a bez keců nechat naše území Keltům a Germánům. Takže tento argument asi neobstojí. Ukradené území a na něm osada, to je to správné místo na obranu, protože někdo to dělat halt musí!

S. Netzer 4.4.2012 13:15

Re: Kdo věří politikům?

Prozíraví politici i nepolitici by měli každopádně věřit jeho hrozbám vůči Israeli.

J. Mrázek 4.4.2012 13:13

Příčina a následek,dějiny Izraele a válek

TAM najdete důvody, aktéry, útočníky a obránce, opatření k zamezení dalších útoků.....připomínáte mi souseda , co se rozčiluje nad stavbou plotu druhého souseda, trvale navštěvovaného nevítanými návštěvami z okolí. Vás podobné problémy netrápí, jeho ale zásadně. Tak mu nechte místo na obranu a na jeho uvážení, když už to MUSÍ dělat a nemá jinou šanci...

E. Sevrát 4.4.2012 13:08

Re: No to je mi překvapení, že vztah nejen Peršanů,

V MF byl cca před rokem rozhovor s židovským rabínem žijícím v Iránu.V něm řekl,že Židé nejsou v Iránu pronásledování a mohou svobodně praktikovat svoje náboženství.Funguje tam několik synagog atd.V Iránu žije druhá největší populace Židů (cca 25 000,-) na Blízkém východě .Kdyby jim tam bylo tak zle, tak by určitě odešli.Mimochodem bývalý sexuálně deviantní president Izraele Kacev byl taky Iránský žid.

R. Gramblička 4.4.2012 13:08

Re: Izraelská politika

pane vy jste vůl!

V. Novák 4.4.2012 13:07

Speciálně jsem se podíval - ten teheránský reaktor

je původně dárek USA a byl určen pro vysoce obohacený uran (HEU). Když po revoluci přestaly USA dodávat a Írán nemohl nikde sehnat HEU, dohodl se s Argentinci a ti mu jednak přestavěli reaktor na palivo s obohacením 19,75%, dvojak dodali pár desítek kilo takto obohaceného paliva, které stačilo na několik let provozu. A letos v únoru poprvé použili Íránci vlastní palivo.

Mimochodem - obohacení pod 20% se považuje za "nízkoobohacený uran" (LEU) a podléhá jiným předpisům než vyšší obohacení.

P. Zeman 4.4.2012 13:05

Re: Izraelská politika

Máte na mysli okupovaná území? Zkuste si zjistit, jak k nim vlastně přišli a proč je dosud nevrátili. Napovím jen, že to úzce souvisí právě s jejich přežitím ;-)

P. Zeman 4.4.2012 13:01

Re: Záleží na typu reaktoru.

Díky za info :-)

V. Novák 4.4.2012 13:01

Kdo věří politikům?

...

A. Kofroň 4.4.2012 12:55

Re: Izraelská politika

A které cizí  územi Izrael ukradl? Nějaké které Židům nepatřilo za krále Šalamouna?

Čtěte Bibli, tam to všechno je, jak zpívávali V&W.

S. Netzer 4.4.2012 12:49

Re: Ale kdo mluví o "ujišťování"?

Přesně tak.

A proto "Israeli agents all over Iran to search for nuclear activity." http://www.yourjewishnews.com/Pages/17675.aspx

Před ca. 3 týdny bylo na ZDF interview s Ahmadineřádem. Věřit jeho lžím může jen někdo úplně zaslepený.

V. Novák 4.4.2012 12:47

Obohacení pro vojenské účely je 95% a výše.

Zbývá ještě aby pan autor doložil, že Irán obohacuje na takový stupeň, když důležitě vykládá co vykládá.

Podle mě není ani tak blb, jako lhář a propagandista.

V. Novák 4.4.2012 12:43

Viz výše.

Palivo do reaktorů je různé.

V. Novák 4.4.2012 12:29

Záleží na typu reaktoru.

Jsou takové, kde vystačíte s přírodním uranem. Jiné potřebují větší obohacení - před několka lety byl z Řeže nebo Prahy (už si nezpomínám) odvezen k likvidaci uran obohacený přes 30%. Temelínský VVER 1000 potřebuje pokud si správně vzpomínám, 5% a ten teheránský reaktor halt 20%.

No, a uranová bomba musí mít přes 95% - jinak vám nebouchne, protože reakce a uvolněné teplo vám to všechno rozhodí a vypaří dřív, než proběhne pořádná řetězová reakce. Něco takového se nejspíš stalo Severokorejcům při prvním pokusu - nebouchlo to, spíš jen tak pšouklo.

Uznávám, že pokud se prokáže obohacování větších množství na 60% a výše, bude důvod ke znepokojení a důrazným opatřením. Prozatím každé takové opatření a tlak na Írán je porušením NPT.

P. Podešva 4.4.2012 12:28

Re: Právo na obranu má každý.

Toto právo jim nikdo nebere a přeju izraelcům přesný zásah, nicméně dokud jejich politika bude taková, jaká je, tak jsou u mě jen banda technicky vyspělých zlodějů. Nic víc.

V. Kain 4.4.2012 12:19

Re: Právo na obranu má každý.

Pohromou bude,pokud volby v USA vyhraje znovu lhář Obama.Evropští zbabělí pokrytci si myslí,že se to Evropy týkat asi nebude.V tom se ale velice mýlí.Bude a to velmi.Iránský režim ty humanistické blbečky tahá za fusekli už dost dlouho.Na Lybii si troufli,ale tady kde je nebezpečí celosvětové války se tváří jak debilové.

P. Podešva 4.4.2012 12:19

Izraelská politika

Kdyby nekradli cizí území a nevysmívali se rezolucím OSN, možná by měli na své straně podstatně víc lidí. Skutečnost, že jejich dědové a babičky trpěli v koncentráku toto počínání sice může vysvětlit, ale ne omluvit.

M. Vondráček 4.4.2012 12:17

Re: Velmi srávně, pane nefyziku, jste tady slova nakladl. VÁM jsou asponň základy známé.

Proč obohacuje na 20% , když palivo do JE  využívá materiál obohacený na 4% ??

V. Novák 4.4.2012 12:12

Ale kdo mluví o "ujišťování"?

"Důvěřuj, ale prověřuj" Felixe Edmundoviče je tady víc než na místě. Nechť MAAE prověřuje - to co jí k prověřování přísluší, tedy zacházení s radioaktivními materiály.

Současné metody jsou tak citlivé, že zaregistrují opravdu stopová množství - taková množství, kterých se prostě nelze zbavit. Pokud v budově umístíte nehermetickou nádobu s radioaktivním materiálem, i po létech je možné ze stěru ze zdí zjistit, jaký materiál tam byl umístěn a určit s větší či menší přesností podle poločasu rozpadu i jak dávno. Pokud tam běží odstředivky, stačí jedno naplnění UF6, aby budovu nevratně kontaminoval - a pochopitelně není problém určit poměr U235/U238. Lze zjistit i to, ze které vsázky kterého reaktoru na světě materiál pochází a  - s menší jistotou - z které části reaktoru. Izotopové složení je jako otisky prstů - s tím rozdílem, že obsahuje i časový záznam.

Když mluvím o kontaminaci, jde samozřejmě o kontaminaci mnoho řádů pod nebezpečným množstvím i pod radiačním pozadím. Žádný Černobyl vedle sarkofágu. To můžete zakamuflovat jedině tak, že budovu bezprašně rozeberete, materiál včetně zeminy z okolí odvezete na neznámé místo a tam tajně uložíte a překryjete (nejlépe přirozeně radioaktivním materiálem).

Kdepak "ujišťování"! Jenže prozatím jsme ujišťováni - a to bez důkazů - že Írán vyrábí jadernou zbraň. Což samozřejmě nesmí. Kéž by stejné možnosti konroly jako v Íránu měli inspektoři MAAE i v Izraeli...

P. Zeman 4.4.2012 12:05

Re: Velmi srávně, pane nefyziku, jste tady slova nakladl. VÁM jsou asponň základy známé.

Nestačí na jaderné palivo U235 obohacený na nějakých 2-4%? Nějakých

20% může i u laiků typu mě, vést k úvahám, že obohacování bude

pokračovat až na hodnoty potřebné k výrobě jaderné zbraně ;-).

Jinak si dovolím souhlasit s názorem pana Netzera, že nejmenované tajné služby mohou mít podstatně lepší informace, než jsou ty, jimiž nás krmí a zároveň konejší značně nevěrohodný íránský režim.

V. Novák 4.4.2012 11:57

To je ovšem proto, že se změnily křesťanské státy,

tedy potlačily vliv křesťanských církví a nastolily (ne všechny stejnou) náboženskou svobodu.

V Íránu jsou povolené náboženské menšiny křesťanská, židovská a zoroastrovská - samozřejmě už to, že jiné jsou zakázané a dokonce pronásledované (baháí), je krok zpět oproti dnešní Evropě. Stejně tak to, že je zakázána konverze dospělého muslima k jinému povolenému náboženství, že pokud si mladý člověk nezvolí vyznání do určitého věku, je automaticky považován za věřícího podle víry otce atd. atd.

Írán rozhodně není nábožensky tolerantní země ve smyslu dnešní Evropy nebo USA - ale pan Orlita byl překvapen náboženskou tolerancí Peršanů k židům v historii. Ano, za posledních, řekněme 200 let Evropa islámské země v náboženské toleranci postupně předstihla. Ale to je výjimka. Doufejme, že trvalá...

V. Novák 4.4.2012 11:45

Velmi srávně, pane nefyziku, jste tady slova nakladl. VÁM jsou asponň základy známé.

Takže postoupím dále - Irán obohacuje do 20% U235 - to deklaruje a nechává prověřit MAAE. Nikdo dosud nenašel v Íránu žádné stopy, že by obohacoval na vyšší stupeň - a z uranu obohaceného na 20% už Irán vyrobil palivo pro svůj pokusný reaktor v Teheránu, kde mimo jiné taky vyrábí radioaktivní preparáty pro medicnu a průmysl. Vyrobil a používá.

I ptám se - má snad autor lepší zprávy než MAAE - a protože MAAE přejímá až nekriticky zprávy "nejmenovaných tajných služeb", tak i lepší než ony "nejmenované tajné služby"? Protože z uranu s 20% U235 bombu opravdu, ale opravdu neuděláte. Palivo ano.

A nezbývá mi než zopakovat: neznalost nebo sprostá lež?