8.2.2023 | Svátek má Milada


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: První izraelsko-palestinské jednání po roce a čtvrt

Za všeobecné skepse a nezájmu médií a s minimálním očekáváním se poprvé po 16 měsících sešli izraelští a palestinští vyjednavači v jordánském Ammánu. Už předem zdůrazňovali, že nejde o obnovu mírového procesu, o kterou usiluje víc Západ než samotní hlavní hráči.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Tejkl 6.1.2012 9:49

no jo,

tzv. mírový proces je už dlouho iluzí, protože  vedení PA  serií jednostranných kroků, které učinilo v minulých měsících, popřelo všechny dosud uzaveřené dohody s Izraelem, které tento dvoustranný mírový proces právně legitimizovaly.  Izraelci udělali velkou chybu, že od začátku projevili vůli jednat o vzniku palestiského státu na celém území  Západního břehu, a bláhově věřili, že jim palestinské vedení bude schopno v rámci budoucích mírových dohod poskytnout bezpečnou a uznanou východní hranici. Kdyby Izraelci od začátku tvrdě trvali na územích, klíčových k zajištění obrany země, což zhruba odpovídá zoně C dle úmluv z Oslo, mohli tuto část, s případnou územní korekcí, dávno anektovat a ponechat Palestincům k jednání jen ta uzemí, která nejsou z hlediska obrany země  tak důležitá.  Izrael by tím měl mnohem lepší pozici k vyjednávání než nyní, kdy neustálými ústupky, učinil pro  palestinské vedení  vlastní nejzažší limity pouze výchozím základem pro jednání, které navíc Palestinci podmiňují  dalšími předběžnými podmínkami, které musí Izrael splnit, aby se  vedení PA vůbec vrátilo k jednacímu stolu. Stejnou chybou se, z dlouhodobého hlediska, jeví i  jednostranné stažení z Gazy, odkud přes původní ujišťování, že stažení IDF a násilné vystěhování 8 000 osadníků, povede k míru, stále jen prší rakety, a brzy asi bude ještě hůř.

Vstup Hamasu a I. džihádu, tedy teroristických organizací, jejichž cílem je zničení Izraele,  do OOP, která v roce 1993 podepsala smlouvy z Oslo, kde se zavazuje k bezpodmínečnému uznání Izraele jako státu (!), dává představu, jakou hodnotu asi mají pro Araby jakékoliv  smlouvy, uzavřeně s Izraelem.   

   

 

  

J. Štrobl 6.1.2012 7:22

Tak nějak se mi zdá,

že jediné rozumné řešení je nahnat palestinské extrémisty do moře.

J. Kanioková 6.1.2012 3:04

Jak si vůbec může někdo vůbec dělat iluze,

že požadavek, aby se Izrael zavázal k jednání o Palestině s HRANICEMI z r. 1967 - může mít nějakou oprávněnou šanci..

Taky.... přemýšlejí, jak přimět Mezinárodní trestní soud v Haagu, aby soudil Izrael za ODVETNOU operaci proti ostřelování Hamasu v pásmu Gazy.

Takové schůzky mi připadají jako vítězství zadků nad mozkem

P. Lenc 6.1.2012 9:25

Re: Jak si vůbec může někdo vůbec dělat iluze,

Problém je,že se Israel dostává nejen díky nejen socialistické Evropě,ale také přispěním Obami a spol.do stále větší isolace.To co předvádí Francie začíná připomínat nový Mnichov.A antisemitismus i díky islámské přistěhovalecké vlně nebezpečně sílí.