26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Proč se v té Sýrii vlastně válčí?

Na serveru Politico se Robert F. Kennedy, Jr. v únoru 2016 ve svém článku Why the Arabs Don’t Want Us in Syria (Proč nás Arabové nechtějí v Sýrii) zamýšlel nad tím, jak CIA na Blízkém východě svými zákroky podnítila násilný džihádismus jako zbraň studené války.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Wágner 27.6.2017 6:32

Nositel Pulitzerovy ceny o Sýrii

Americký investigativní novinář Seymour Hersh (nositel Pulitzerovy ceny, který proslul odhalením masakru ve vietnamském My Lai a mučení v irácké věznici Abú Ghrajb) vyvrací oficiální (Trumpovu) verzi událostí spojených s údajným chemickým útokem v Chán Šajchúnu z letošního 4. dubna. Jeho článek Trump‘s Red Line zveřejnil německý server Die Welt dne 25.06.2017.

https://www.welt.de/politik/ausland/article165905578/Trump-s-Red-Line.html

S tímto článkem u nás seznámila následující den, tedy hned 26. 6. 2017 čtenáře Tereza Spencerová na webu Literárních novin:

http://literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/24453-seymour-hersh-o-trumpovi-u-televize-a-chemickem-masakru-v-syrii-ktery-nebyl

J. Babička 26.6.2017 21:26

ale

Pokud chceme zůstat na zemi, tak dříve kočka porodí štěnata, než v některé arabské zemi bude demokracie. Osa Moskva Teherán, nemusí mít úmysly a snahy, které by byly k dobru západu. A Robert F. Kennedy, Jr., jako zelený aktivista a jeden z těch, kteří rádi sebemrskačky kritisují USA a všechy hříchy světa, nemusí mít pravdu.

M. Prokop 26.6.2017 22:27

Re: ale

Asi tak, ano.

J. Chodur 26.6.2017 21:00

Zajimave.

Lide maji ruzne motivace a pokud chce nejaka skupina neceho dosahnout, tak se ohlizi po spojencich. jednotlive vetve spojencu nemusi mit zajem (nebo jen okrajove) o motivace ridici skupiny, ale to jim nevadi, pokud vidi, ze spojeni splni jejich vlastni ocekavani. Takze, obycejne v takovych situacich ktera vznikla na priklad v Syrii najdete radu duvodu, zduraznovani ropovodu zkresluje skutecnou situaci i kdyby to pro nekoho na te ci one strane znamenalo vic.

Trochu na okraj: Absolutne nechapu ten zar v ocich nekterych lidi, kdyz se vzpomene ropa ci plyn, takove lidi nemohu brat vazne, protoze jsou to obeti nejake problematicke ideologie. Premyslim, co je spatneho na tom chtit prodavat energeticke produkty do Evropy nekym jinym nez Ruskem. Byt energeticky jednostranne zavisly na Rusku s jeho tendenci pouzivat ekonomiku jako mocensky nastroj by nemel propagovat ani evropsky pritel Ruska. Cenove a strategicky je lepsi mit nekolik soupericich zdroju, jenom tak nebude Evropa obeti monopolni situace toho nejzakladnejsiho strategickeho produktu. Doposud rusky plyn v Evrope mel prilis silne pozice a je prakticka negativni zkusenost v tom smeru, dalsi dva, tri zdroje by byly zadouci. Rusy kontrolovany iransky plyn je stale pro Evropu prilis Rusky. Rusove haji sve zajmy, fajn. Stejne tak kdyz haji sve zajmy USA by to melo byt konstatovano s respektem, tim spis, ze USA ma tradicne vic zajmy ne tak stritkne nacionalni jako Rusko. USA se stale pokousi o udrzeni mirove situace ve svete (hlavne v Evrope)a vetsinou likviduje potencialni ohniska do znacne miry rozdmychane Ruskem. V Syrii by bez Ruska bylo davno po obcanske valce, ISIS a Iransky vliv by ani nemely cas se vytvorit do nebezpecne miry - take teorie.

M. Prokop 26.6.2017 22:28

Re: Zajimave.

Ovšemže. Jenže to je málo konspirativní.

J. Jurax 26.6.2017 22:49

Re: Zajimave.

"V Syrii by bez Ruska bylo davno po obcanske valce, ... "

No, možná. Ovšem položme si otázku, díky komu ta občanská válka vzplála . on Asád je na arabské poměry průměrný diktátor, žádný demokrat, ale ani patologický katan. Kdože to poňoukal, podporoval a vyzbrojoval tzv. "demokratickou" opozici a všeliké rebely? Ovšem Asád trpěl ruskou základnu a nechal se podporovat Ruskem. Takže zpočátku to byla typické zástupná válka USA - Rusko, jakých jsme dřív, v dobách SSSR, zažili tucty. Od Vietnamu přes Angolu až po Afghánistán.

Pokazilo se to trochu tím, že z tzv. demokratické opozice (aspoň z její velké části) se nějak vyvinuli islamističtí bastardi IS, které přece jen bylo Západu eklhaft podporovat, takže podpora rebelů se utlumila a bombardování Asáda se dokonce odložilo; teď si v Sýrii Rusko i Západ bombardují každý své rebely a Západ semtam i Asáda, kdežto Turci zase Kurdy.

P. Zinga 27.6.2017 9:46

Re: Zajimave.

Ale pane Chodure, v Evropě se neprodává pouze ruský plyn! Vy to nevíte, že dodává Norsko, VB a poslední roky i Katar (loděmi)? Vysvětlete mi, proč stojí Německo o Nord-Stream?

A co se týká Vašeho hodnocení války v Sýrii: zdvořile řečeno jste naivní. Anebo neinformovaný.

K. Wágner 29.6.2017 6:06

Re: Zajimave.

Šéf Bílého domu Donald Trump plánuje evropským zemím nabízet americký zkapalněný zemní plyn, čímž tak údajně hodlá snížit energetickou závislost Evropy na Rusku. Počátkem června dorazil do terminálu u polského Svinoústí první tanker se zkapalněným zemním plynem (LNG) z USA. Šlo o vůbec první dodávku amerického plynu z břidlicových ložisek do oblasti východní a severní Evropy. Německo se však bojí amerických sankcí proti Rusku, které ohrožují plynovod Nord Stream 2, který by měl přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Odvetná opatření USA by navíc mohla poškodit evropské firmy. „Energetické zásobování v Evropě je záležitostí Evropy, a nikoli Spojených států amerických,“ uvedli ve společném prohlášení německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel a rakouský spolkový kancléř Christian Kern. Podle mluvčího německé kancléřky Stffena Seiberta je podivné, že sankce určené k potrestání Ruska mohou rovněž vést k postihu evropských firem: „To se nesmí stát. Obecně odmítáme sankce s extrateritoriálním účinkem, což znamená s dopadem na třetí země,“ vysvětlil Seibert. „Chcete-li vyhrožovat firmám z Německa, Rakouska a dalších evropských zemí pokutami na americkém trhu, pokud se účastní nebo financují projekty spojené se zemním plynem, jako je Nord Stream 2, přinese to zcela novou a velmi negativní kvalitu do evropsko-amerických vztahů,“ varovali Kern a Gabriel. Podle nich jde pouze „o prodej amerického zkapalněného zemního plynu a vytlačování dodávek ruského přírodního plynu na evropském trhu“ s cílem „zajistit práci v ropném a plynárenském průmyslu v USA“.

J. Kanioková 26.6.2017 17:24

Proč se to v té Sýrii vlastně "rozjelo"

Vynechávají se určitá fakta, hlavně u diskutérů.. 1. VODA - Pochopení Sýrie - http://jdem.cz/bu4g67 - Sucho - problémy tamní lokality, kdy se houfně sestěhovávali lidé ze zemědělských oblastí do měst, kde nenacházeli solidní obživu - ....Sucha, která předcházela syrské občanské válce byla pravděpodobně nejhorší za období 900 let - http://jdem.cz/cs28u4 .... Úloha cen potravin v syrské krizi a cesta vpřed - http://phys.org/news/2015-10-role-food-prices-syrian-crisis.html.. Rovněž tak vliv působení Muslimského bratrstva.

2. Nevraživost vůči Asadovi z důvodu - Katar-Turkey potrubí - https://en.wikipedia.org/wiki/Qatar-Turkey_pipeline .... Katar usiluje o plynovod do Turecka - http://jdem.cz/cs27z5 .... Turecko propaguje navrhovaný plynovod z Kataru -

http://jdem.cz/cs2775 ... takže v této situaci poštvávat různé skupiny proti sobě a hlavně proti Asadovi nebyl problém..

1.1.2012 - BRITÁNIE se připravuje na boje v Sýrii, které by mohly být větší a krvavější než boj proti Kaddáfímu. - http://jdem.cz/cs28b9 ..... Britské speciální síly - školení syrských rebelů? - http://jdem.cz/cs28e7 ..... Sýrie: nové trhy pro katarský plyn bez Al Assad, analytik - http://jdem.cz/cs28f2i

"Podle bývalého francouzského ministra zahraničí Rolanda Dumase, Británie měla v plánu tajnou akci v Sýrii již v roce 2009: „Byl jsem v Anglii dva roky před násilím v Sýrii na jiném podniku,“ řekl francouzské televizi: Setkal jsem se s předními britskými úředníky, kteří se mi přiznali, že se připravuje něco v Sýrii. Británie se připravovala k invazi do Sýrie.“ #NoOilWar - https://twitter.com/hashtag/NoOilWar?src=hash

M. Prokop 26.6.2017 22:30

"Británie se připravovala k invazi do Sýrie."

No a proč tu invazi neudělali? Nepletete si to vy nebo někdo jiný s rokem 1942? :-P

J. Jurax 26.6.2017 22:54

Re: "Británie se připravovala k invazi do Sýrie."

Hm - 1942 Dieppe - to se invaze - no spíš průzkum bojem - udělala, ovšem nepovedla.

V. Student 26.6.2017 16:04

Chudinky Syřané.

Za nic nemůžou! Nevinné oběti manipulace mocných tohoto světa. Oni tolik, TOLIK!, touží po míru, a jen se k němu schyluje, mazaně je někdo rozeštve a místo motyky jim do rukou podstrčí kalašnikova. Nebo bazuku. Vždyť tu jejich mírumilovnost a velkorysost známe z Německa, Francie, Belgie...

Ještě že my jsme na okraji zájmu velkých hráčů! Kdo by taky měl zájem o střední Evropu, že? Takže když se to trhalo tady, o nás nikdo zájem neměl a nic se nám nakukat nesnažil, ani nás vzájemně rozeštvat. Jen díky tomu se tady nic nestalo.

Nebo že by ten článek byl tak trochu blábol...? To je opravdu takový problém uvědomit si, že když se v těchhle nebohulibých končinách odstranil diktátor, byla situace ještě horší a v tu ránu bojoval každý proti každému?

K. Wágner 29.6.2017 7:16

Re: Chudinky Syřané.

Také major Rob Taylor z US Army’s Command a General Staff College minulý rok v Armed Forces Journal napsal, že konkurující si plynovody mohou konflikt v Sýrii ovlivňovat. „Viděno z geopolitického a ekonomického úhlu, konflikt v Sýrii není občanská válka, ale výsledek toho, jak si větší světoví hráči stavějí pozice na geopolitické šachovnici v rámci přípravy na otevření plynovodu,“ uvedl. Podle jeho soudu stejně tak, jako byla válka v Iráku spojena s ropou Perského zálivu, se v Sýrii může ukázat, že vše bylo o zemním plynu.

I. Teren 26.6.2017 15:37

Nie je mozne !

A v Amerike media vysvetluju tie nekonecne vojny ako zapas o freedom, democracy, and apple pie. Zrejme fake news. )

M. Prokop 26.6.2017 15:41

Re: Nie je mozne !

To tady také, i v Rusku a Číně, nějak se musí zdůvodnit, je-li třeba něco učunit z důvodů geopolitických.

O. Mayer 26.6.2017 14:31

.. podobný článek,

dokonce se stejným obrázkem už na tomto serveru jednou dosti nedávno byl (od stejného autora?) Vysvětlovat válku v Sýrii (a vlastně v takřka celém širém arabistánu) dvěm konkurečnímu trasami plynovodu mi přijde poněkud přitažené za prorokovy fousy. Ostatně ty plynovody mají zdroj ve dvou různých polích a celkem by mnoho nebránilo postavit oba (určitě by stáli nohonásobně méně , než válka v Sýrii). I jejich kapacita by by se jistě využila a ta investice vyplatila (ostatně z Ruska vede taky několik alternativních rourovodů), nemluvě o tom že by se jistě pro oba našla alternativní cesta (např. Sinaj pro ten katarský a Tabríz pro ten iránský)

K. Novák 26.6.2017 14:53

Re: .. podobný článek,

V článku je to jasně napsáno. "Pokud by totiž zvítězila americko-arabská varianta plynovodu, znamenalo by to podstatné oslabení pozice Ruska jakožto energetic­kého doda­vatele plynu do Evropy, jeho značné ekonomické ztráty, ale i oslabení jeho vlivu v Evropě." To je vše a s ropou je to obdobné. Pro Rusko je zabránění dodávek ropy a plynu ze středního východu do Evropy otázka života a smrti a válčit tam je pro něj nutností. Proto si udržuje kontrolu nad Sýrií. A původcem toho všeho jste vy, protože jste Evropan a jezdíte autem (nebo autobusem). Doprava ropy a zkapalněného plynu tankery je neohrabaná, riskantní, málo kapacitní a ropu i plyn zdražující.

K. Wágner 26.6.2017 15:15

Re: .. podobný článek,

Kdo by si ještě před pár lety pomyslel, že projekt plynovodu Nord Stream 2 pod Baltským mořem sbližuje Německo s Moskvou a naopak staví Berlín proti USA ?

M. Prokop 26.6.2017 15:45

Re: .. podobný článek,

Nutnost, pro Rusko? Je to zájem ruských potentátů, kteří nechtějí spolupracovat a znají jen soupeření až boj.

K. Wágner 26.6.2017 15:04

Re: .. podobný článek,

Pane Mayere, ještě jednou v klidu a pozorně si přečtěte celý článek, pak zjistíte, že sice vychází z podobných základů, které se u nás i různě po světě objevily, ale upozorňuje na to, že dnes je již jiná situace. Což neznamená, že prvotní příčinou byl právě ten katarský plynovod. Dokonce jste si neposlechl ani švýcarského historika Daniele Gansera, který je vedoucím institutu SIPER. To byste zde pak nemohl tvrdit, že "ty plynovody mají zdroj ve dvou různých polích".

Ve skutečnosti, jak je nahoře ve článku uvedeno, a jak Ganser vysvětluje, jedná se o společné Severní pole (South Pars), kde se nacházejí jedny z největších zásob zemního plynu na světě.

Jinak na webu institutu SIPER najdete více podrobnějších informací na dané téma. Pokud s jejich argumenty a názory nebudete souhlasit, můžete jim zaslat své výhrady.

O. Mayer 26.6.2017 21:55

Re: .. podobný článek,

.. to že ty pole spolu geologicky mohou souviset, nijak nesouvisí s tím , že díry co do nich vedou končí ve dvou různých státech a ty roury od nich vedoucí budou muset přinejmenším nějakou část vést odděleně

V. Novák 28.6.2017 17:16

Re: .. podobný článek,

Takže státech a ne polích, jak jste se utnul.

M. Prokop 26.6.2017 15:43

Re: .. podobný článek,

Nějakou roli to asi hrálo, konec konců, Rusáci také prosazují své zájmy.

Pro mne je důležité, které ty zájmy jsou v celkovém efektu méně škodlivé pro mne.

Mám i nějaký názor na větší či menší morálnost věci, ovšem neočekávám, že by něco takového hrálo podstatnější roli.

P. Maleček 26.6.2017 13:35

Islám kopíruje vývoj křesťanství a touží ho zničit.

Islám vznikl jako o +-600 let zpožděná arabská reakce na úspěšné monoteistické křesťanství. To když arabští vůdcové na příkladu expandujícího křesťanství pochopili mocenskou efektivnost náboženství s jedním bohem.

A tak se tamní moudré hlavy zkouřili hašisem a ze základů křesťanství a arabských pověr slátali islám. A v touze po úspěchu islám okořenili mnohem větší expanzně-krvavou agresivitou než křesťanství.

Což se ukázalo jako velmi úspěšné a tak islám během pár set let vyexpandoval do poloviny tehdy známého světa. Úspěch však stejně jako v křesťanství vyvolal mocenský rozkol a islám se roztrhl na dvě větve (křesťanství na mnohem víc) a ty se mezi sebou začaly rubat. To aktuálně, jako v křesťanské 30.leté válce vrcholí, když vyznavači toho echt islámu z onoho 6 - 7 století, zajišťujícího totalitní moc chtějí definitivně zvítězit.

Což by nejen pro EU společenství mělo znamenat islám na své území vůbec nepustit, nebo tamní území tvrdě ovládnout a islámu vnutit něco jako křesťanské osvícenectví s oddělením světské a náboženské moci. Cokoliv jiného bude znamenat zničení křesťansko-evropské civilizace a její ovládnutí radikálním islámem.

D. Novak 26.6.2017 13:41

Re: Islám kopíruje vývoj křesťanství a touží ho zničit.

Islám na své území vůbec nepouštět. To jako poručíme větru...dešti. Omezovat náboženství se pokoušeli soudruzi všude. Neměli s tím valného úspěchu. Náboženství je věc svědomí.

A méně agresivní křesťanství? :-)

M. Prokop 26.6.2017 15:51

Re: Islám kopíruje vývoj křesťanství a touží ho zničit.

Náboženství zajisté je věc svědomí, ale pouštět si do země volně a bez kontroly 3i (ilegální islámské imigranty), to je naprostá pitomost. A omezit lze, na dokonale nenáboženském základě, jen chtít. Viz Austrálie,

M. Prokop 26.6.2017 15:49

Re: Islám kopíruje vývoj křesťanství a touží ho zničit.

Dovolil bych si silně pochybovat, že dotyčný Mohamed věděl nějak moc o křesťanství, které ho ani zu moc neobklopovalo, ještě spíš tak nějací Židé.

Prostě měl nějaké vidiny a upatlal z nich náboženství.

K mocenským zájmům ve velkém ho použili (podobně jako křesťanství) až jeho následovníci.

Křesťansko-evropskou civilizaci ničí hlavně sybaritismus.

A. Alda 26.6.2017 10:25

V Sýrii se válčí proto, že Syřané válčit chtějí.

Kdyby Syřané nebyli ochotni válčit mezi sebou, pak by v Sýrii byla válka možná jen formou napadení z vnějšku. Avšak ta válka začala uvnitř. Chtějí válčit, nesnesou se sami mezi sebou a místo diskuse a voleb se chtějí zabíjet. Jako u nás začátkem 15. století.

M. Prokop 26.6.2017 10:52

Re: V Sýrii se válčí proto, že Syřané válčit chtějí.

Ty náboženské tahanice mají obvykle nějaký zcela pragmatický, mocenský podklad. V tom má pan Wagner pravdu.

Jaký je podíl jednotlivých příčin a činitelů, těžko říci. Jedině snad, že příčiny nejsou JEN náboženské ani JEN mocenské.

V. Novák 26.6.2017 11:13

Re: V Sýrii se válčí proto, že Syřané válčit chtějí.

Někteří Syřané jsou ochotní bojovat, některým nezbývá než se bránit a někteří jsou halt lidské štíty.

Kupodivu o lidských štítech je zřejmě povoleno referovat pouze v Mosulu a Rakká, kde na ně útočí proamerická koalice (a civilní oběti se tudíž nepočítají), zatímco v Aleppu, alespoň dle referování SOHRahmána a (nejen) našich novinářů, se snad ani bojovníci nevyskytovali, že by používali civilisty jako žiné štíty - to zmínit bylo už vůbec tabu.

Nebo haram, at jsme kulturně na výši...