19.10.2021 | Svátek má Michaela


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Jiné hlasy

Tak jako Židé z diaspory míří při návštěvě Jeruzaléma k Západní zdi (a jistě nejen Židé, také třeba křesťané), míří muslimští návštěvníci Jeruzaléma na Chrámovou horu, kde stojí mešita Al Aksa a svatyně Skalní dóm.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Hodorka 3.12.2020 18:35

Snad to ta odvazna dama prezije.

V. Klepetko 3.12.2020 18:15

Dnes dobrý článek.

Když pan Stejskal píše o věcech, které dobře zná, je to jiná kvalita, než třeba ty úvahy o názvu jedné uličky v Kanadě :-)

I. Štípek 3.12.2020 12:13

Pane Stejskale, dnes jste v dalším blogu na idnes zapihňal do nevinných slovíček, což to nic, to by byl jen váš další nečitelný balast, avšak nakonec jste opět tvrdil, že Jeruzalém je hlavní město Izraele. Není, jeho velká část je Izraelem okupována, a to proti vůli domorodého arabského obyvatelstva, tak proti všem dohodnutým smlouvám a aktům mezinárodního společenství. Jestli se někdo proti Izraeli vymezuje a je spíš opatrný s jeho bezvýhradnou podporou, pak pro takovéhle excesy. A znovu si myslím, že Netanjahu je brzda míru. A ostatně si myslím, že Golany jsou Syrské.

P. Milan 3.12.2020 15:11

Golany byly syrské, ale Syřani si sami, střelbou z nich do Izraele a jimi započatými válkami vykoledovali, že už syrské nejsou. Možná jim je Izrael někdy vrátí, jako Egyptu Sinaj, ale to si budou Syřani muset zasloužit.

Jeruzalém je hlavní město Izraele. Můžete dupat nožičkou, to je asi tak vše, co kolem této skutečnosti můžete. Pokud se Plastelinci budou chovat mravně, třeba na ně kousek Jeruzaléma zbude.

S. Landa 3.12.2020 15:43

Já Vám nevím. Přijde mi, že jediný, kdo dupe nožičkou, je Stejskal, neustále se vztekající, že většina světa má na situaci na Blízkém východě jiný názor než on.

H. Lukešová 3.12.2020 0:20

Předání Chrámové hory palestinským Arabům, poražené straně, byla tragická chyba Moše Dajana, jak mohl takto selhat? Od kdy vítěz vrací poraženému navíc úhlavnímu nepříteli cokoliv? Zatímco v Izraeli je svoboda, svoboda všech, na autonomních území Judeje a Samaří a v Gaze panuje tvrdá islámská diktatura.

A která města v Izraeli a v Judeji a Samaří bývají nejvíce islamizována? Je to smutné, ale křesťanská ikonická města, v Izraeli Nazaret a v Judeji a Samaří Betlém. Dříve města s výraznou početní převahou křesťanů se nyní stávají městy ryze muslimskými. Nazaret je nejvíce islámské město uvnitř samotného Izraele a lidé v něm pravidelně volí Hamas. Nazaret je líhní islámského extrémismu uvnitř Izraele a to požívají všech výhod jako všichni izraelští občané bez rozdílu.

Palestinští Arabové obviňují Židy z judaizace, ale jsou to jen a jen oni sami, kteří se snaží uzmout a ovládnout křesťanská a židovská města, někdy i zničit, tak jako v případě Josefovy hrobky v Nábulusu, no metody Islámského státu. Kdyby si to, co si dovolují palestinští Arabové k židovským svatým místům, dovolili Izraelci k muslimským svatým místům, celosvětové rozhořčení by nebralo konce.

I. Štípek 3.12.2020 0:42

Ještě jednou doporučuji dokument Tak vznikl Izrael. Docela plasticky ukazuje jak historie šla, a je tam pár údajů o kterých jsem nevěděl. Rozhodně bych spíš chladně diskutoval než hystericky pořvával o prolhaných neomarxistických a antisemitistických univerzitních profesorech jako pan autor první polemiky. A jestli v roce 1948 opravdu existovala tajná dohoda s Jordánskem? Kdo to ví, odpoví.

H. Lukešová 3.12.2020 0:45

Tak na takový prolhaný antisionistický neomarxistický dokument plný lží se dívat doopravdy nebudu, pan Kovanic napsal detailní polemiku. Jednalo by se o ztrátu času. Vyznění filmu? Židé mají nárok na stát, jsou jen zloději a teroristé, zatímco místní arabské obyvatelstvo je jen nevinné naprosto nevinné, děkuji nechci.

H. Lukešová 3.12.2020 0:51

Tady jsou skutečná fakta...1) V průběhu celých dějin nikdy neexistoval žádný státní útvar „Palestina“, a už vůbec ne „arabská Palestina“. Pod pojmem „Palestinou“ rozumíme geografické označení území nazývaného v dějinách Království Izraelské, Království Judské, Země Izraelská či křesťany nazývaného Svatá země. Na druhé straně rozhodnutí Ligy národů roku 1922 hovoří o tom, že židovská národní domovina má být znovuobnovena na místě zvaném Palestina. Na tomto území žili národy Židé, Římané, Arabové, Osmané, Čerkesové, vyznavači judaismu, křesťanství i islámu. Nejednalo se a dodnes se nejedná o arabskomuslimskou zemi.

2) Až do 30. let 20. století požadovali tehdy Arabové žijící v britském mandátním území Palestiny spojení s francouzským mandátem Sýrií a Libanonem, jelikož považovali tuto oblast za jižní Sýrii.

3) „Palestinský arabský národ“ v dějinách nikdy neexistoval. Sami arabští obyvatelé tehdejší „Palestiny“ se považovali za jižní Syřany. Arabský konflikt s Izraelem není bojem o území, ale boj mezi islámem a judaismem, zda-li Židé mají vůbec nějaký nárok mít svůj stát právě na území dnešního Izraele. Pro Židy se tudíž jedná o samotný boj o život.

4) Izrael není koloniální projekt. Židé jsou původním obyvatelstvem, samotní Arabové jsou skuteční kolonialisté a imperialisté, kteří vyšli z Arabského poloostrova na začátku 7. století, dobyli a obsadili židovskou domovinu, jejíž jméno „Judea“ změnili Římané na „Palestinu“ a masově zalidnili tuto zemi v průběhu 19. století, kdy započalo novodobé židovské přistěhovalectví do Země Izraelské.

5) Tehdejší rozhodnutí Britského mandátu (tedy před rok 1939 než Britové zneplatnili Balfourovu deklaraci z roku 1917 a začali podporovat výhradně Araby), podpořilo více než 50 zemí, uznalo židovské urovnání na celé zemi západně od Jordánu (tj. Stát Izrael, Judea a Samaří, Gaza) na východ od řeky Jordán se nachází dnešní stát Jordánsko, tam se Židé usazovat nesměli.

H. Lukešová 3.12.2020 0:53

6) Židovské osady v historické židovské vlastni nemůžou být „ilegální“.

7) Pokud má být někdy situace vyřešena na základě dvoustátního řešení, nemůže být zřízen jeden čistě arabský stát bez Židů a druhý stát židovský i s arabským obyvatelstvem. Je nemyslitelné a nespravedlivé vůči Židům prosazovat jeden čistě etnický arabský stát.

8) Arabové první prováděli etnické čistky za pomocí teroristických útoků v podobě vražd, drancování a ničení židovských domů, majetku a polí v období 1920-1948. Zhruba 20,000 Židů bylo vykořeněno ze svých domovů v lokalitách Hebronu, Jeruzaléma, včetně Gazy, Nábulusu, Jeninu, Jericha, Tul Karmu, Gush Etzionu a dalších míst.

9) Arabové vždy odmítli jakoukoliv diplomatickou nebo politickou dohodu, stejně jako jakýkoliv kompromis, včetně vyjmutí Transjordánska z mandátního území pro židovskou vlast, několik návrhů na rozdělení mezi roky 1937-1939, stejně jako konečný návrh rozdělení na základě rezoluce OSN z 29.11.1947. Posléze Arabové odmítli nabídku Izraele o vrácení všech území za zelenou hranicí 1967, které Izraelce dobyli v průběhu Šestidenní války, tj. nabídky izraelských politiků Dajana, Allona, následně Barakovu mírovou dohodu z roku 2000 a nakonec mírové návrhy Olmerta, Livni a Netanjahua.

10) Palestinská samospráva je nedemokratickou diktaturou, kterou ovládá řada konkurenčních teroristických bojůvek. Prakticky zde neexistují politická, lidská a občanská práva pro její vlastní arabské obyvatele. Palestinští politici jsou neústupní, nepodporují mír a koexistenci s Židy a Izraelem, zatímco protižidovské předsudky jsou v palestinské společnosti vštěpovány prostřednictvím jejího vzdělávacího systému od nejnižších stupňů. 11) Palestinská samospráva odměňuje terorismus, přijala politiku „výplatu za vraždy“, tj. motivuje své obyvatele k vraždění Židů z důvodu, aby jejich rodiny mohly získat peníze.

K. Zangl 3.12.2020 7:08

Pamatuji si, jak se Jásir Arafat, synovec prohitlerovského Husejního, nazýval Syřanem a ne palestincem, a to ještě na začátku sedmdesátých let.

P. Milan 3.12.2020 15:14

Jestli se moc nemýlím, tak J.A. byl Egypťan, kterého Egypt nechtěl.

I. Schlägel 3.12.2020 9:19

Jste zoufale mimo. A ještě se tím veřejně chlubíte.

R. Langer 3.12.2020 10:37

Muslimácký fašoun je z principu mimo automaticky, ukládá mu to víra... ;-D

K. Křivan 3.12.2020 10:39

Pane Štípek,

odpověď vám dal už NP, 16.9.2020.

ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak vznikl Izrael ?

16.9.2020

I. Štípek 3.12.2020 11:39

Čili vy tři pánové jste dokument viděli?

H. Lukešová 3.12.2020 11:48

Göbbelsovu propagandu netřeba vidět. Tehdy Francouzi natočili tento nenávistný protižidovský dokument, aby jim nakonec muslim dekapitoval francouzského učitele dějepisu a později vraždil před kostelem. Že i vy budete obhajovat islámský džihád a podporovat EU jsem si nemyslela. Vždy jsem vás považovala spíše za kritika EU ne neomarxistického eurounijního proislámského hujera.

I. Štípek 3.12.2020 11:59

A určitě budu i fašoun a nácek. A to jen proto, že chci upřednostnit diskusi. Hm, hm.

H. Lukešová 3.12.2020 12:03

Za fašouna a nácka vás nepovažuji, to jsou jen laciné levičácké nadávky. Každý je nacista a fašista v očích levičáků.

I. Štípek 4.12.2020 0:07

Vy to nechcete vidět a přitom odsuzujete. Tohle jsme v bleděmodrém zažili všichni, v roce 1977 jsme si naopak chtěli přečíst Chartu, abychom věděli, proti čemu nuceně protestujeme. Já osobně jsem byl ubezpečen, že poletím, když na tom budu trvat. Vy chcete, abychom odsoudili TV dokument protože kdosi pro vás důvěryhodný ho považuje za protiizraelský. Z vás by měli soudruzi radost.

K. Křivan 3.12.2020 12:21

Ano stáhl jsem si ho, ale je to pitomá propaganda. Už jsem ho smazal.