23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 4.2.2011 23:20

Egypt je na rozcestí

a s velkou pravděpodobností se rozhodne pro íránskou cestu. Bude hůř, mnohem hůř.

L. Šarina 4.2.2011 20:28

Obama je

pokritecký populista asi nejhoří prezident USA  MA CO JE ČLOVĚK,KDYŽ NEUDĚLÁ SVĚT LEPŠÍM.

D. Nowodny 4.2.2011 20:10

Re: Prostě by byli nejradši, kdyby "revoluci" udělal představitel minulého diktátorského režimu.

Vase prirovnani nema hlavu ani patu, takove pohadky pro blbecky.

K. Dvořák 4.2.2011 20:03

Re: Bezpecnost izraelskeho statu

Bezpecnostni ohledy hraji pri rozsirovani osad na palestinskych uzemich pouze okrajovou roli (ve skutecnosti zajistovani bezpecnosti Izraele spis komplikuji). Prevazuji duvody ideologicke a nabozenske, bohuzel.

A jiste, mate pravdu, bezpecnost Izraele je zatim zajistena pomerne spolehlive. Dokud jsou jedini v oblasti, kdo maji Bombu, mohou byt celkem v klidu. To ale nemusi trvat naveky.

J. Václavíková 4.2.2011 19:16

Re: To je právě pro blby

Už dlouho jsem tak zelený mozek neviděla!

D. Švik 4.2.2011 18:40

Když Arabové "dělají" revoluci

Když jsem poprvé viděl, že se to v Egyptě "hýbe", polil mě studený pot. Paní Zbavitelová /opět/ poměrně dobře popisuje situaci. O žádné demokracii po pádu Mubaraka, nemůže být vůbec řeč. Arabové to prostě nemají v povaze. Je jasné, že celý region bude ještě zatraceně nestabilnější než už je. Co mě fakt dostalo, byla opět ČT, která "řeší", jestli jet na dovču do Egypta...

V. Novák 4.2.2011 15:58

To je právě pro blby

Bidlo-Slaninového ražení nemožné.

J. Václavíková 4.2.2011 14:47

Re: Jenom říkám, že by si to měli vyřídit Egypťané.

Dejte si už konečně pohov, když nemáte co říct.

J. Slanina 4.2.2011 14:26

Re: Jenom říkám, že by si to měli vyřídit Egypťané.

Chybu udělal především tvůj fotr, soudruhu podpraporčíku.

P. Zeman 4.2.2011 13:52

Re: Bezpecnost izraelskeho statu

Žvaníte. Bezpečnost Izraele je poměrně dobře zajištěna i bez dohody s těmi teroristy. A "přikrádání" palestinského území? Kdyby z těchto území nevedli své zbabělé a zákeřné útoky, pochybuji, že by je Izrael vůbec kdy obsadil :-P

V. Novák 4.2.2011 13:05

Jenom říkám, že by si to měli vyřídit Egypťané.

Tu chybu, co jsem udělal s Baradejem, se vynasnažím nezopakovat.

Mimochodem - z toho citovaného článku (vy do mě s francouzštinou...) mi vyplývá akorát to, že se v hodnocení neshodl s jedním nejmenovaným údajným členem MAAE. Od toho je MAAE kolektivní orgán a jeho zpráva je kolektivní dílo komisařů z více zemí, aby se do ní nepromítaly individuální neshody.

Takhle kdybyste našla, že Írán skutečně obohacuje na zbrojní (nebo aspoň nad energetickou) úroveň... To by byla jiná.

K. Dvořák 4.2.2011 12:43

Bezpecnost izraelskeho statu

Bezpecnost izraelskeho statu sotva muze byt zajistena (jen) pakty s diktatory. Bez dohody s Palestinci to nepujde ... a dohoda s Palestinci je stezi slucitelna s pokracujicim prikradanim palestinskeho uzemi.

S. Netzer 4.2.2011 11:27

Re: No, je to logické.

Jste slepý na levé oko.

Zločinné metody, které k udržení moci praktikuje Hamas nebo Ahmadineřád, se v ničem neliší od metod používaných Mubarakovým režimem.

V. Novák 4.2.2011 10:58

No, je to logické.

Kdo se nepostará o udržení moci, může dopadnout jak Allende.

Ale třeba to dopadne jinak.

Ne že bych tomu moc věřil.

V každém případě je to na Egypťanech - a na těch by to mělo zůstat. My bychom v 89. taky nebyli nadšení, kdyby SSSR poskytl Jakešovi podporu. A mohl...

B. Rybák 4.2.2011 10:48

Re: Egypt v problémech

Souhlasím s Vámi.

S. Netzer 4.2.2011 10:38

Re: Prosím, prosím, klidně tenhle.

Zkušenosti z Hamastánu a Iránu nám říkají, že jde v prvé řadě o udržení moci, přičemž oba režimy nejsou ve volbě svých metod  zrovna přílišně vybíraví. Tohle http://www.ikhwanweb.com/articles.php?pid=37 je jenom fasáda.

V. Novák 4.2.2011 10:27

Prosím, prosím, klidně tenhle.

Nakonec Baradej je víc odborník než politik a Egypt bude potřebovat Pana Politika, nemá-li sklouznout na nějakou nemilou stranu. Otázka je, jestli to vůbec jde.

Máte pravdu, podstatné je, koho znají, komu věří a co si myslí Egypťané. Sám kritizuju nadřazené radění zpoza hranic - a pak se ho dopustím...

Jestli zvítězí Muslimští bratři, nebude to kvůli fanatismu. Každá muslimská masová organisace je především sociální a charitativní síť - i ten zlořečený Hamás. I ten má jen pár desítek, možná stovek členů paramilitárního křídla - a většina práce, kterou vykonává, je vysloveně sociální a humanitární. Nahrazují - H i MB - neexistující sociální politiku státu - a proto jsou tak populární. A samozřejmě, jedna součást podporuje druhou.

Takže MB pravděpodobně vyhrají. Otázka je, co potom - cosi v revolučně íránském stylu za Chomejního, nebo spíš budování státu "zdola"? Pomoc chudým 70% nebo budování moci?

S. Netzer 4.2.2011 9:58

Re: Odkud máte, že zatajoval cokoli o íránském

To, "že nekývl na každou postupnou lež vypadlou z trojpísmenných organizací USA" máte od koho? Nevím, odkud Kopretina má, že zatajoval cokoli o íránském jaderném programu, já to mám odsud: "ElBaradei, un opposant très contesté" http://www.lefigaro.fr/international/2011/01/28/01003-20110128ARTFIG00662-elbaradei-un-opposant-tres-conteste.php Baradei by byla špatná volba, protož se nechal zapřáhnout islamisty. Naštěstí je v Egyptě daleko míň známý než v zahraničí. Nejpopulárnější egyptský politik s dlouholetou zkušeností,  který by mohl vystřídat Mubaraka, je Amr Moussa, generální tejemník Arabské ligy.

V. Novák 4.2.2011 9:46

Prostě by byli nejradši, kdyby "revoluci" udělal představitel minulého diktátorského režimu.

Asi jako kdyby 24. listopadu 1989 vystoupil v televizi našminkovaný Husák, prohlásil, že už dál presidentovat nechce, ale musí kvůli stabilnímu předání ještě devět měsíců, jmenoval Adamce novým předsedou vlády a presidentství začal předávat Jakešovi.

O změnách v armádě, policii a StB ani zmínka. O svobodných volbách dtto.

A očekával, že se davy z Letné přesunou zpět do továren a vytvoří klid na práci.

Egypťani nejsou o nic větší blázni, než jsme byli my před 20 lety. Nejsou o nic víc disponováni stát se mistry světa ve skoku na špek.

V. Novák 4.2.2011 9:38

Odkud máte, že zatajoval cokoli o íránském

jaderném programu?

"Zatajoval" tím, že nekývl na každou postupnou lež vypadlou z trojpísmenných organizací USA? Nebo je nenáviděn bushisty už proto, že nepotvrdil bushistickou válečnou lež o ZHN v Iráku?

Baradej by byla asi nejlepší volba z možných. Vzdělaný, se zkušenostmi z mezinárodních organizací a diplomacie, celkem respektovaný a známý ve světě.

A nejspíš proto nemá šanci...

D. Nowodny 4.2.2011 6:52

Americani

jiz dobre vedi, ze Obama je neschopny president. Druhy Carter, ktery prosustroval Iran.

Obama recni jako kazdy "kazatel" idealismu ! Ale realita je hodne rozdilna.

Kdyz "padne" Egypt radikalnim muslimum, mame se na co tesit !

K. Křivan 4.2.2011 0:47

Re: Egypt v problémech

Taky se toho obávám.

H. Lukešová 4.2.2011 0:12

Nahradí Baradej Mubaraka?

Z Vídně se vrátil do Egypta jeden z vůdců egyptské opozice, Muhammad Baradej.Ihned se zapojil do masových demonstrací a dostal domácí vězení. Některými je Baradej označován za nástupce prezidenta Mubaraka. Může být Baradej pro Egypt a Blízký východ přínosem?Dr.Baradej (69),  nositel Nobelovy ceny a bývalý generální ředitel Mezinárodní atomové agentury (IAEA) se narodil v Káhiře. Ve funkci generálního ředitele IAEA zatajoval RB OSN informace o íránském jaderném výzkumu. Když pravda vyšla najevo, pokoušel se bránit uvalení sankcí na Írán poukazem na jaderný výzkum v Izraeli.

Baradej je znám svou podporou íránského ajatolláha i Muslimského bratrstva,které tvoří největší opoziční sílu v Egyptě.  Muslimské bratrstvo stojí za vytvořením islámské teroristické organizace Hamás a Al Kajdy a prosazuje proměnu Egypta v islámský stát, který by stál v čele globálního džihádu.Baradej je velkým favoritem Muslimského V září 2010 Baradej vyzval k bojkotu parlamentních voleb v Egyptě a předpověděl,že „rozhodnutí vyjít do ulic, pokud režim nesplní naše požadavky, bude začátek jeho konce.“

 

H. Lukešová 4.2.2011 0:07

Egypt v problémech

Arabské země mohou řídit pevnou rukou generálové nebo islámští radikálové typu Hamás.Vládnout Arabům je nesmírně složité. Cílem vzdělání je často učení se koránu zpaměti a všechno ostatní je podružné.roto mají arabské země vysokou negramotnost a z toho plynoucí chudobu. Jejich vlády jsou většinou zkorumpované.Průměrný denní výdělek Egypťanů je méně než 2 dolary.Chudoba a frustrace vládne v Egyptě, Tunisku, Alžírsku, Jemenu,Jordánsku i Sýrii. Takový stav je vodou na mlýn islámským vůdcům, kteří vidí nápravu jedině v návratu k islámskému právu.Zbídačené masy je snadné svolat do ulic. Jenže z ulice nevchází demokracie, ale vládní diktaturu vystřídá tyranie islámských radikálů,jak se to stalo v Íránu. Jestliže diktát povolí svobodné volby, téměř jistě zvítězí islámští radikálové z Muslimského bratrstva.Převrat v Egyptě může být pro Izrael velkou hrozbou.Egypt totiž dostává od USA každoroční vojenskou pomoc v hodnotě 1,3 miliardy dolarů. Získal od USA nejmodernější zbraně,např.  200 letadel F-16, francouzské stíhačky Mirage nebo 100 útočných vrtulníků (Izrael jich má podle Centra pro strategická mezinárodní studia 80).„Lidé v Sýrii trpí ještě víc než v Tunisku nebo Egyptě“,tvrdil student medicíny TV Al Jazira, „ale mlčí, protože se jim nechce jít do vězení na 10 let.“

Podle bývalého izraelského velvyslance v Káhiře Shakeda jsou vztahy egyptskýcha izraelských generálů mimořádně slušné, lepší než mezi diplomaty obou zemí.