3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: 29. listopad – a jeho důsledky

29. listopad je asi jediné gregoriánské datum, které se dostalo i do hebrejského kalendáře, a docela určitě je nejznámější. Ulici "Kav-Tet BeNovember" najdete ve všech větších izraelských městech. 29. listopadu 1947 rozhodlo Valné shromáždění OSN o rozdělení britského mandátního území Palestiny na židovský a arabský stát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kubeš 10.12.2012 18:46

Srandovní organizace - OSN

Pokud mohlo valnému shromáždění OSN předsedat takové pako, jako byl Kavan - Kato, tak proč vůbec nějak vnímat duševní výměšky této a podobných cimrmanovských organizací. Přeji příjemný večer =)).

T. Valek 10.12.2012 21:30

Re: Srandovní organizace - OSN

Vim, ze byl komunista, nebyl taky zid?

V. Novák 10.12.2012 9:21

Houby delegitimizační kampaň, jen krok, či spíše krůček k legitimizaci

palestinského státu. Hysterická izraelská reakce jen ukazuje, jak se cití slabí v kramflekách.

Dovolím si upozornit, že jen a pouze rozhodnutí oné "impotentní organizace" legitimizuje stát Izrael - tak by si Izraelci neměli příliš vyskakovat a vytahovat se na OSN.

J. Tejkl 10.12.2012 10:12

Re: Houby delegitimizační kampaň, jen krok, či spíše krůček k legitimizaci

duše čistá, duše prostá! rezoluce VS OSN nemají žádnou legislativní hodnotu, tu mají jen rezoluce Rady bezpečnosti  OSN. Rezoluce VS mají pouze charakter doporučení a nejsou pro nikoho závazné, víme? (Doporučuji prostudovat chartu OSN čl. 11). Právní legitimita státu Izrael je založena na předchozích ujednáních a smlouvách, zejména rozhodnutím  konference v San Remu v r. 1920, které bylo schváleno Společností národů vr.1922, akceptováno Kongresem USA téhož roku, a potvrzeno mezinárodní britsko-americkou dohodou o Palestině r. 1925. Ona slavná rezoluce VS OSN č. 181, měla tedy pouze doporučující hodnotu, nebyla pro nikoho závazná, ani pro Araby ani pro Izraelce. Byla pouze návrhem řešení rostoucího napětí v Palestině ve chvíli, kdy bylo jasné, že společný arabsko-židovský stát je iluzí. Židé tento návrh přijali, Arabové odmítli a okamžitě nový židovský stát vojensky napadli. Jelikož sousední Arabské státy vojenskou invazí a následnou anexí území vyhrazeného rezolucí VS OSN č. 181 novému arabskému státu smetli dvojstátní řešení ze stolu a  OSN nehnula prstem, aby vymohla naplnění výše zmíněné rezoluce, zejména aby ochránila nový členský stát OSN před arabskou agresí, není touto rezolucí Izrael, ani nikdo jiný, právně legitimizován. Izrael vznikl a udržel se především zásluhou vlastních armády, která se dokázala ubránit  obrovské arabské přesile za nečinného přihlížení světové veřejnosti s čestnou výjimkou tehdejšího Československa.   

P. Lenc 10.12.2012 10:48

Re: Houby delegitimizační kampaň, jen krok, či spíše krůček k legitimizaci

Nejen že nevíte vůbec nic o vzniku státu Israel, ale vaše argumentace je argumentací blba Roučka.

H. Lukešová 10.12.2012 0:29

Izrael se chová příliš mírně a jemně,

kdyby chtěl dokázal by palestinské Araby zničit, což pochopitelně neudělá, bylo by to špatné. Ale Izrael živí, šatí, posílá elektrický proud lidem, kteří ho chtějí zničit. Izrael by měl přestat posílat elektrický proud, posílat na palestinská území suroviny nutné k životu, ale zastavit snimi veškeré další styky. S nepřáteli se jednat nedá. Říci jasně, buď nás uznáte, všichni a nebo uvidíte. A EU by se měla starat o svoje problémy a nestrkat nosánek do věcí, do kterých jim nic není a přestat šikanovat Izrael a přestat vyznávat ideologii palestinianismu.

J. Jurax 10.12.2012 1:10

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Souhlas.

J. Kanioková 10.12.2012 1:44

No západní civilizace si myslí, že si tím vykoupila

smír s Islámem. Nevykoupila. A jsem zvědavá, kdy si to přiznají. Bohužel asi nikdy. Západ už definitivně rezignoval na zdravý rozum a přijal dobrovolně roli zbabělce, alibisty a závisláka na ropě. A "míru". Islám to určitě bere jako slabost, ústupek. Nebude mu časem stačit prst, bude chtít celou ruku..

T. Valek 10.12.2012 2:10

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Hanko, oni ti Palestinci v Israeli nemaji volebni pravo, vzdyt neustale tady pises, ze maji vsechna a stejna prava, jako zide?... Izrael nemá zájem na zhroucení Palestinské samosprávy a už vůbec žádnou chuť převzít odpovědnost za každodenní život dvou a půl milionu Palestinců, protahovat okupaci donekonečna nebo snad muset Palestincům v Judeji a Samařsku propůjčit volební právo. A co si myslet tady o tom, ze zide nemaji s kym jednat, (16 tamuzu 5761 Peres nazval Netanjahua zlocincem. Slyšel jsem, že existují lidé, kterí  nazyvaji me a Yitzhak Rabina  zlocinci z Oslo, rekl Peres setkání. Ja ríkám, kdo zastavil Oslo je zlocincem. Byl to Netanjahu kdo zastavil Oslo. Likud Party on 13 May 2002 Prevaznou vetsinou hlasu clenove Likudu odsouhlasili rezoluci rikajici,ze zadny palestinsky stat nebude nikdy ustaven na zapad reky Jordanu,vedouci americky zurnalista prohlasil, ze Israel neni pripraven k miru.) neni to naopak? Jak se ti libi tohle? Behem poslední války s Libanonem Amnesty International, Human Rights Watch a další mezinárodní organizace obvinily Izrael z válecných zlocinu. Izrael používal bílý fosfor v huste obydlených oblastech a útoky byly zamereny predevším na znicení libanonské infrastruktury. Stejnou taktiku Izrael tentokráte použil v Gaze.

P. Pavlovský 10.12.2012 6:12

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Všichni Arabové v Palestně mamí volební právo, i ženy, mají je toli a v takové kvalitě, jako žádní jiní mohamedáni v islámskýh zemích nikde na světě, mají je stejně jako třeva ve Francii  nebo Turci v Německu (pokud mají už občansvtí).

Izraelští Arabové (s občanstvím Erec I.) volí úplně stejně jako Židé do 120 člennéhéo knesetu. Mají i vlastní strany, ale volby jsou tajné. Volit mohou i jejich ženy či dospělé dcery.)

Palestinštíští Arabové (včetně křesťanů) volí úplně stejně jako se volí v Izraeli, a to do svých zastupitelských orgánů.  Organizae těch voleb je plně na k jejich samosprávných orgánech.

Arabové všude jinde volí dost podezřele. kupř. Egypt nemá vůbec administrativně podchycento obyvatelstvo (80% negramotné), neví, je-li jich 90, 100 nebo 110 milionů. Administrativa není schopona vůbec vechny jednotlivě identifikovat, dát všem , včetně žen, voličské průkazy (občanky tam nevedou) a umožnit, any mohl každý OBČAN jít k volbám /a to jen jednou).

V Egytpě, ale i v řadě jiných islámských zemích, není totiž dodnes plně fungující, evropsky, japonsky či americky standardní institut OBČANSTVÍ. PROTO SE TAM DNES OPOZICE TAK STRAŠNĚ BOJÍ SCHVALOVÁNÍ ÚSTAVY REFERENDEM. Co vědí negramoti o ústavě? 

T. Valek 10.12.2012 6:51

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Ma Israel ustavu?

Israel nema psanou ustavu i presto, ze podle "Proklamace nezavislosti" ustavni sbor me pripravit ustavu by rijen 1, 1948......

"Israel does not have a written constitution, even though according to the Proclamation of Independence a constituent assembly should have prepared a constitution by October 1, 1948. The delay in the preparation of a constitution resulted primarily from problems that emerged against the background of the alleged clash between a secular constitution and the Halacha (the Jewish religious law)."

Sep. 7, 2007 - Knesset (Israeli Parliament)

T. Valek 10.12.2012 6:59

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Cili problemy mezi secularni ustavou a Halacha(zidovskym nabozenskym zakonem). A zvitezil kdo? Zidovsky nabozensky zakon. Na jedne strane fanatici Koranu, na druhe strane fanatici Halacha.

T. Valek 10.12.2012 7:17

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

  Tedy potom co jsi napsal(Co vědí negramoti o ústavě?} musim se te zeptat, kteri negramoti,  jsou oba stejni?

P. Pavlovský 10.12.2012 7:29

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

O ústavě jsem nenapsal ani slovo, vím, že se stále, už 64 let píše, a že na ní stále ještě není shoda. Taková je opravdová demokracie.

Psaná ústava není conditio sine qua non demokratického státu, Velká Británíe ji také nemá, a, na rozdíl od Izraele, se o ni ani nepokouší.

T. Valek 10.12.2012 7:53

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Psal jsi pred par momenty o negramotech, uz jsi zapomel? To brzo. O Enlish "ustave" mas tady: predne bych, ale rad upozornil, ze zadny zakon anlicke  Jurisprudence neni ovlivnen nabozenskou kapacitou, jako treba v Israeli zidovske Halase.

The constitution of the United Kingdom is the set of laws and principles under which the United Kingdom is governed. Unlike many other nations, the UK has no single constitutional document. This is sometimes expressed by stating that it has an uncodified or "unwritten" constitution. Much of the British constitution is embodied in written documents, within statutes, court judgments and treaties. The constitution has other unwritten sources, including parliamentary constitutional conventions (as laid out in Erskine May) and royal prerogatives. BTW, slysel nekdy o Magna Charta?

E. Sevrát 10.12.2012 8:16

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Jediné dva demokratické státy,které nemají ústavu je GB, kde je historické zvykové právo a demokratické tradice atd.  tak silné,že není ústava potřeba.Stejný model převzal i Nový Zéland. Izraelské právo,ale ovšem nemá žádnou tradici a to že chystá ústavu 64 není opravdová demokracie,ale záměr jak znemožnit lidem odvolání k Ústavnímu soudu.

P. Pavlovský 10.12.2012 8:51

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Izraelské právo má  tradici daleko delší než je těch ubohých 1000 let práva britského. Jedním z prvních psaných zákoníků je přece Dekalog, ten se může měřit co do stáří i s Cnamurabivho zákoníkem. Proti těmto dvěma normám je i římské právo mladíček.

Židovské právo je samozřejmě nesmírně důkladně rozpracováváné v Talmudu - něco takového nemá v dějinách právních sysstémů obdoby. EO IPSO, izraelské právo má tradici jako žádné jiné.Ta tradice samozřejmě kotví v náboženství, ale to je u anglosaského práva stejné a u římského také, o právu šaria raděj nemluvit.

Společná otázka je tu jediná: Do jaké míry došlo kde k odluce církve a práva od státu? Platí církevní sňatky stejně, jako civilní? Je k civilnímu sňatku nebo rozvodu třeba souhlas církevní autority? Mluví církev do udělování občanství? Mají volební právo všichni občané bez rozdílů náboženství, pohlaví a národnosti?

Tady všude mají všechny blízkovýchodní státy, všetně Izraele, moc co dohánět. (Kontrolní potázka: od kdy mají Švýcarky volební právo ?)

T. Valek 10.12.2012 19:21

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Clovece tak jsem si trochu z toho Talmudu precet na tehle addr(http://rense.com/general86/talmd.htm) a tim by ses nemel moc chlubit. Tolik nenavisti a zla(anti Gojim) jsem jeste nevidel.

P. Pavlovský 10.12.2012 20:29

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Na té adrese jsou desítky textů, včetně nacistických redakcí Talmudu (první překlad do češtiny, vydaný za Protektorátu).

Doporučuji Talmud /pro každého/ od  A. Cohena, Sefer, Praha 2006.

T. Valek 10.12.2012 21:21

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Co neco o Talmudu od prof. Israel Shahak, "Historie a nabozenstvi zidu",Tiha tri tisic let predsudku, pokrytectvi a nabozenske nesnaselivosti-Votobia), nebo zeby on byl taky nacistou.

P. Pavlovský 11.12.2012 1:47

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Máte mylné informace. Talmud není tak starý (3000 let), vznikl okolo roku 200, 

tedy asi před 18 sty lety. To už se Říše žápadořímská pomalu chýlila k zániku.

Slované u nás ještě nebyli, písmo - staroslověnština - vzniklo až o téměř 700  let později.

T. má dvě části. Mišna je psanou sbírkou ústního zákona judaismu a Gemara je diskusí nad Mišnou.

Starý zákon je ovšem daleko starší. 

M. Krátký 10.12.2012 9:00

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Pane Sevráte, zdá se, že nám za chvíli napíšete, že OOP taky nemá Ústavu a jak jsou demokratičtí - naládují střelným prachem trubku od vodovodu a odpálí - a ta raketa se domokraticky rozhodne zda poletí na Gazu, nebo na Izrael. ŠKODA, že cestou netrefí soudruhy Zaorálka a Roučka, ev. celé ÚV z Bruselu

I. Lyčka 10.12.2012 7:55

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Nemyslím si, že ústava je nejdůležitější zákon, bez kterého se ta která společnost či stát neobejde. 99 procent zákonů by nebylo potřeba, kdyby se lidé chovali podle hesla "co nechceš, aby ti nečinili jiní, nečiň ty jim" a "chovej se slušně", nemluvě o desateru. Nebo vy si snad čete v ústavě před spaním, než se pomodlíte otčenáš?

P. Lenc 10.12.2012 9:24

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

No pane Válku, dál věřte AI a HRW.A vaše výlevy ohledně zlého Israele by byly směšné, kdyby nebyly tragické.

T. Valek 10.12.2012 18:26

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Ano bude nadale verit AI, Isr. tisku a pod. Ti Cesti experti nerozumi ani Cesku, jak dokazuji denodene.:-)))))Chovani Israele je tragicke a uz se od neho odpoutavaji i US, Cesko, jako jedina evropska zeme se nepocita, je vsem k smichu jak vcera priznal jejich min. zahranici. :-))))))

H. Lukešová 10.12.2012 11:11

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Ano Tony, Arabové v Izraeli mají rovná práva, volí do parlamentu, mají politické strany, mohou studovat, chodit do zaměstnání, a arabské ženy v Izraeli mají více práv, než v jakékoliv arabské zemi.

T. Valek 10.12.2012 18:31

Re: Izrael se chová příliš mírně a jemně,

Uvidite, jako co? Ti uz toho za tech 60 let videli  a Israelcum stale nedochazi, ze uznani ani s pomoci A-bomb si nelze vynutit. A ze "demokraticky" stat si vyzaduje uznani od "teroristu". Joke.