17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

BIG BEN: OSN - mistr výsměchu

Paní ministryně se postavila bok po boku Donaldu Trumpovi, jenž plánoval, ale už nestihl, zastavit disproporčně štědré americké financování této nemravné organizace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 12.11.2023 18:11

OSN nezabránila 1. ani 2. světové válce, ačkoli kvůli tomu byla založena. A vlastně ani té třetí, která zatím omezeně plápolá na Ukrajině a v Gaze. Problémy jsou v tom, že 1) není zpětná vazba mezi právy a povinnostmi. Pokud může být předsedou Rady bezpečnosti OSN země, která napadne (bez vyhlášení války) souseda, též člena OSN... tak je něco špatně. Ale hlasovat může naprosto každý a má stejný hlas. Stejně tak Palestina dostává peníze od OSN, ale na co je utratí a jak se chová? Do toho dárci nic není. 2) V reálném životě musí mít policajt zbraň a právo jí použít. Lump si jí totiž opatří i když vlastně je to pro něj zakázané. No a OSN ten klacek na lumpy má hodně tenký a navíc ho ani vlastně nesmí použít. Lumpové si odhlasují, že se to nesmí a mají většinu, tedy většinou. Čili OSN je spolek mašíblů co si leští ego a plkají nesmysly... a nic. No i zadarmo by to bylo drahé. Správná otázka je, zda OSN je ještě schopná reorganizace. J.L. end

T. Kohout 10.11.2023 15:57

Mistr výsměchu je (může být) kdekdo. Primát má ale Frau Merkel. Ta pod hlavičkou humanity, demokracie, práv, hodnot, liberalismu a já nevím čeho udělala to největší svinstvo po 2. světové válce. Ti Arabové či islámci se jasně odvolávají na toho svého Alláha, ale nezakrývají se za ty "hodnoty", jako ta falešná paní. Prostě na rovinku říkají, že všechny jinověrce, vč. bezvěrců!!!, chtějí vymýtit. Žádné konspirační teorie.

T. Kohout 10.11.2023 16:03

Protože já jsem teda "bezvěrec", tak bych náboženské nechal, ať si to mezi sebou vyřídí a mě dají zasloužený klid. Ale nejsem si jist, zda by to tak fungovalo.

J. Ticháček 13.11.2023 12:32

Jenže to je nejhorší z možných nápadů.

V tu chvíli jste nepřítelem všech. Nevěřící psy nebude trpět žádná ze stran, které si to budou mezi sebou vyřizovat.

A. Teplý 10.11.2023 11:18

Pan Kuras i pan Tomský jsou modří pánové, ale když dojde na otázky týkající se Židů či Izraele, nejsou tak úplně objektivní.

To je zcela logické a není na tom nic špatného - jen je třeba jejich názory takto číst.

Upřímně - očekávat, že OSN (včetně spousty arabských států v ní) bude hlasovat jako sionistická organizace, je dost naivní představa.

R. Langer 10.11.2023 13:02

Ano, dá se totiž na sto procent čekat, že bude hlasovat jako muslimská organizace. ;-D

K. Filip 10.11.2023 15:57

Podle politické atmosféry v Belgii se snad Belgie, jako první evropská země přibližuje k vyhlášení chálifátu.

P. Diviš 10.11.2023 16:50

A kdo tu představu má, pan Kuras, pan Tomský, nebo vy?

P. Sura 10.11.2023 9:56

Na druhé straně má pravdu i Cyriĺ Svoboda, totiž že OSN tak jak funguje je potřebná! Totiž že v přímém přenosu vidíme, "... mezi jakou pakáží my tady musíme dělat rabína ....." !!

V. Povolný 10.11.2023 9:33

Tentokrát mám k článku pana Kurase výhrady. Emočně pochopitelné a mravně oprávněné výstupy patří do repertoáru politických aktivistů. Ministr národní obrany je profesionální politik, nikoliv politický aktivista. Ostatně, není jediná taková v naší vládě. Putin v pytli na mrtvoly pověšený ve státní svátek na budově ministerstva vnitra - to je také politický aktivismus. Politici by se neměli chovat jako aktivisté, v těch dvou pozicích vidím významný rozdíl. Hlavně v tom, že aktivista není v podstatě odpovědný za dopady svých aktivit. Na rozdíl od politika, ten musí mnohem víc vážit slova a činy. Nebo spíš by měl, jak je vidět.

To samozřejmě neznamená, že s názorem OSN souhlasím. Odkázal bych na postoj Izraelského zástupce v OSN, který uvedl, že OSN zcela ztratilo legitimitu. A uvedl to na plénu OSN, ne na sociální síti. To je jiný kalibr. Ale nikdo z Izraele nevyzývá k vystoupení z OSN. Pochopitelně, jakkoliv se OSN začíná podobat Společnosti národů před druhou světvou válkou, je to jediné fórum, které máme. Můžeme nesouhlasit, ale mluvíme spolu. Když spolu přestaneme mluvit, tak začnou mluvit zbraně. A to nikdo nechce, alespoň zatím.

V. Kuhaj 10.11.2023 11:14

Lepší by bylo OSN reformovat, jistě. Ale jde to vůbec? A jak? I Evropskou unii bych chtěl raději reformovat, než rušit. Ale zase - jde to vůbec? A jak?

J. Farda 10.11.2023 11:43

Kvadratura kruhu v praxi ... :-/

V. Kuhaj 10.11.2023 13:02

Asi tak.

V. Povolný 10.11.2023 13:31

V obou případech by to bylo na místě a v obou případech je to nereálné. U OSN by se na tom museli všichni shodnout a to je vyloučeno. V případě EU je to ještě tvrdší, tady bylo investováno příliš mnoho kapitálu politického i skutečného. Politici, kteří by připustili, že plán na vytvoření společenství Evropských států selhal neexistují, ještě se nenarodili. Od těch současných se to nedá očekávat. Takže v případě EU to bude muset vyhnít až do hořkého konce a to může trvat velmi dlouho. V případě OSN by muselo dojít k nějakému globálnímu průšvihu velkých rozměrů, třeba jako byla 2. světová válka. Jinak není šance, aby všem členům docvaklo, co je to za organizaci. Ale něco takového si může přát jen úplný blázen.

J. Roškota 10.11.2023 9:01

OSN vznikla na základě západního pojetí mezinárodního práva a západního pojetí lidských práv. S představou, že toto pojetí mezinárodních vztahů je univerzální a dříve, nebo později bude přijato všemi státy na planetě ať už po dobrém nebo po zlém.

Bohužel se tak nestalo a v OSN mají hlas i takové státy/společnosti které na celou problematiku nahlížejí odlišně.

Otázka je zda máme, jako Západ, demokraticky akceptovat i názory jiných společností, nebo svoje představy o světovém uspořádání se snažit prosadit silou. Hezký příklad je právě proti vůli arabských států v OSN odhlasovaný vznik státu Izrael, s čímž se muslimové nikdy nesmířili.

S růstem bohatství a moci i jiných než západní hodnoty vyznávajících států se ukazuje že k prosperitě vede i jiná cesta než ta západní. Cesta, která je pro mnohé společnosti vhodnější než západní liberalismus.

O. Vašíček 10.11.2023 10:59

Skromný dotaz k poslednímu odstavci. "S růstem bohatství a moci i jiných než západní hodnoty vyznávajících států se ukazuje že k prosperitě vede i jiná cesta než ta západní."

Jaké bohatství se v těchto společnostech nashromáždilo? Není to právě to, které tam ta Západní společnost poslala? ;-)

Např.: kdo platí za ropu a plyn těm arabským zemím?

J. Roškota 10.11.2023 11:57

V době, kdy ON a později OSN vznikala byl rozdíl mezi západními zeměmi (omlouvám se za termín západní, ale snad je jasné co myslím) a zbytkem světa obrovský. Tenhle rozdíl se zásadně zmenšuje. A se zmenšováním té mezery roste sebevědomí těchto nově bohatých států a ne vždy tyto státy jsou hotovy převzít naše, "západní hodnoty".

Jestli toto nové bohatství pochází ze západu je jedno. Ty země mají zboží, které potřebujeme. Čína, Indie, ropné monarchie, Nigérie, státy jihovýchodní Asie... Teď už určitě nejsme schopni se vylodit v Indonésii a kolonizovat ji.

No a ropa se vyváží všude, po celém světě. Nejenom do Evropy.

R. Langer 10.11.2023 13:05

Pořád jste neuvedl příčinu té "jiné" prosperity. Jestli je to prodej nerostného bohatství, tak na tom nic nového není. :-P

T. Kohout 10.11.2023 15:41

Některým zemím či národům bylo jejich domácí bohatství přímo na škodu, Inkům, Aztékům. Dobyvatelům se ho právě zachtělo. Nevím, jestli jim jejich nějaký Karel Kryl aspoň zazpíval písničku, "Bratříčku, zavírej vrátka". A Španělé zase na té loupeži zbohatli, ale zase zanedbali jiné věci, jak se dělá bohatství, tedy nejen loupením.

V. Kučer 10.11.2023 14:26

Čína, Indie a státy východní Asie dosáhli bohatství svými schopnostmi. Ropné monarchie a Nigérie žijí z petrodolarů. Nizozemsko již Indonésii kolonizovat nechce.

T. Kohout 10.11.2023 15:43

Ale měli tam výbornou kuchyni.

R. Langer 10.11.2023 11:18

"S růstem bohatství a moci i jiných než západní hodnoty vyznávajících států se ukazuje že k prosperitě vede i jiná cesta než ta západní. Cesta, která je pro mnohé společnosti vhodnější než západní liberalismus."

Jaká cesta? Mohl byste být konkrétnější, než tyhle floskule jako opsané z marxistických příruček? :-P

V. Kučer 10.11.2023 13:57

Většina arabských států vznikla na troskách Osmanské říše a Izraeli mělo původně patřit území "Mandát pro Palestinu" později zregulované na "od řeky k moři" a nakonec dostal jenom malý kousíček. Arabové mohou být rádi že EU a USA vyznávají západní liberalismus, také by jim mohli obsadit zásoby ropy.

T. Kohout 10.11.2023 15:47

Nezkoušeli to při Suezské krizi , 1956, tedy Anglie, Francie? USA se toho tehdá neúčastnili.

L. Písařík 10.11.2023 7:58

Dlouhodobý trend v OSN vyústil v to, že rozhodující hlas mají země, pro které humanismus a spravedlnost je trvale cizí slovo. Kdyby se hlasovalo podle toho, kdo kolik na činnost OSN přispívá, vypadalo by to zcela jinak. A žádný hlas těm, co příspěvky nezaplatí.

J. Lukavsky 10.11.2023 7:58

"Nebyly zaznamenány žádné protesty. A proč taky" Protože všichni víme, že "nejlepší hajnej je bejvalej pytlák." Takže ta Persie je OK, po ní přijde na řadu S.Korea a hned za ní Rusko.... J.L. end

R. Vacek 10.11.2023 7:02

Kdyby měly ostatní státy obdobné Černochové, tak už v OSN není nikdo, protože vždy byla řada zemí nespokojena s nějakým hlasováním.

Z. Lapil 10.11.2023 7:16

Tohle není jednotlivé hlasování, to je dlouhodobý trend.

R. Langer 10.11.2023 11:16

A čemu by to vadilo? ;-D

R. Langer 10.11.2023 5:22

Proč návrh na vystoupení z toho islámského spolku všichni považují za hloupost? Tím by se mohlo začít, a vystoupením z EU by to mohlo pokračovat. ;-)