6.6.2024 | Svátek má Norbert


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kostelanský 6.4.2024 1:57

Občanské průkazy v USA sice nemají, ale často jejich funkci plní vodičské průkazy. A jelikož v USA jezdí - snad kromě bezdomovců - každý, každý má i tento kvázi průkaz totožnosti.

O tom, že v USA neexistují databázy občanů, mám veliké pochybnosti. Každý občan - krom ilegálů a bezdomovců - má jedinečné číslo svého sociálního pojištění. To pak slouží i k jiným účelům. Je to něco jako u nás rodné číslo. Každý musí mít své vlastní číslo, nemůže se stát, aby 2 lidé měli to samé číslo. K tomu je ovšem potřeba mít nějaký centrální registr nebo databázi.

A i kdyby to bylo tak jak vy píšete, mělo by být především zájmem Američanů mí takový volební systém, který vylučuje podezření z volebních machinacích.

J. Kostelanský 6.4.2024 1:46

Na americké kultuře mě fascinuje, jak je možné jakýkoli nesmysl povýšit na standardní pravidlo. Stačí k tomu, že ten nesmysl je schválen jako zákon. Tenhle akt jaksi smaže všechny pochybnosti o daném nesmyslu.

Nejlíp je to vidět na amerických volbách. Jak je možné, že platí i hlasovací lístky doručené 17 dní od skončení voleb? Vždyť to vysloveně svádí k falšování voleb. Nebo jak je možné, že v některých státech USA nejsou ke hlasování potřebné volební seznamy a průkazy totožnosti? Opět to přímo svádí k falšování voleb. Nebo proč se volební lístky sčítávají pomocí počítačů někde na opačném konci světa? A proč jsou povoleny někdy bizarní způsoby hlasování, které prakticky znemožňují zpětné propočítání hlasů? (V některých státech prý hlasují pomocí páček, které jsou pod fotkami kandidátů.)

To vše vyvolává dojem, že systém je záměrně z minulosti nastaven tak, aby mohl "pomoct" k vítězství jedné nebo druhé politické strany. Nakonec kdo vyhrá, není často až tak důležité. Za nitky tahají "neviditelní" a vlivní lidé v pozadí. V USA je např. běžné, že velké americké firmy "sponzorují" stejnou mírou jak republikány, tak demokraty. Pak je pro ně nepodstatné, zda vyhrála ta nebo ta strana.

M. Grundmann 6.4.2024 1:40

Zase kritika korespondenční volby a příklad USA. Ale problémy USA jsou dány specificitou USA. V USA neexistují občanské průkazy nebo centrální databáze občanů. Dokonce byly pochyby o občanství USA prezidenta Obamy. Každý stát USA má vlastní legislativu a je zodpovědný za organizaci voleb. Korespondenční volby existují v mnoha jiných státech a žádné problémy s nimi nejsou. Příkladem jsou Francie, Velká Británie, Švýcarsko a Německo. Každý ale pořád mluví pořád o skandálech v USA. Přitom volby v USA jsou pravidelně spojeny s volebními skandály, ať už se jedná o volby korespondenční či jiné. I prezidentské volby G W Bushe byly spojeny se skandály a přepočítáváním normálních hlasovacích lístků, nikoliv korespondenčních. Jakákoliv zmínka o volebních problémech v USA je absurdní, je to místní folklór.