5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

BIG BEN: Konzervativismus se přesunul k liberalismu

V Británii „liberalizace“ konzervatismu začala za Camerona, když musel vládnout v koalici s Liberály. A už to tam zůstalo, nejen u Mayové, ale i u Johnsona. Ten sice dotáhl do konce brexit, ale nesplnil mandát, k němuž získal tak velkou většinu i od zcela nových voličů ex-Labour.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Cícha 29.10.2022 8:30

V Italii po pogresivním liberalismu není ani stopa, myslím. Otázka je, která evropská země bude italii následvat... a nebo Madarsko?

P. Hák 29.10.2022 8:23

Nemohu posoudit, zda byl plán paní Trussové správný či špatný. Netroufám si to ani odhadnout, ono v ekonomii je vůbec těžké predikovat, kam takové reformní plány povedou.

Ale PROVEDENÍ plánu svědčí o špatné politické práci. Pan Sidlichovsky cituje Telegraph: "sice zpackali provedení reformy, ale analýza (..) byla správná". Což je úchvatná věta na úrovni výroku "herní taktiku jsme stanovili dobře, to jen soupeř ji nerespektoval".

Politik není posuzován podle analýz, ale podle toho, co dokáže prosadit. Aby to dokázal, potřebuje si zajistit, třeba i taktizováním, podporu aspoň ve vlastní straně. Liz Trussová to evidentně nedokázala a tudíž jako politička fatálně selhala.

F. Žůrek 29.10.2022 2:50

Pane Kostelanský, skvěle to říkáte. A když sleduji předsedkyni EU, tak člověk vidí, jak tato dáma je bezradná... Ale řídí celou Evropu...

F. Žůrek 29.10.2022 2:50

Pane Kostelanský, skvěle to říkáte. A když sleduji předsedkyni EU, tak člověk vidí, jak tato dáma je bezradná... Ale řídí celou Evropu...

S. Sidlichovsky 29.10.2022 1:33

Nebo např. Goldman Sachs: Obrat v návrhu Trussové na korporátní daň způsobí hlubší britskou recesi

Camilla Tominey: poslanci konzervativců se vzdali konzervatismu, Konzervativní strana je na sebevražední misi.

Lynn: ještě před několika dny to vypadalo na naději, že Británie má možnost resetovat svoji ekonomiku na dynamický vývoj s vyšším růstem a vzestupem životní úrovně. Nic z toho nebude

Lord Frost: je příliš mnoho soc. demokratů operujících pod konzervativním krytím

Jeremy Warner: Kwarteng byl dobrým min. financí s mnoha správnými nápady. Jeho snaha o radikální akci k oživení britské ekonomiky byla správná

Min. financíé se tak stal Jeremy Hunt, který se sotva vrátil z 3 denních konzultací v Bruselu a byl ihned do funkce min. financí povýšen. Jde o politika, který byl jako kandidát na šéfa konzervativců eliminován hned v prvním kole, protože nesehnal dostatečný počet poslanců na postup (pouze 18 poslanců ho podpořilo).ˇ

Trussová neudělala nic, co by neřekla během kampaně. A tak dnes ti "konzervativní" diskutují o tom, jak se vyhnout hlasování členské základny o příštím bossovi. Výsledkem může být jen úprk konzervativních voličů z Konzervativní strany a výzvy Faragovi, aby znovu vstoupil do vysoké politiky.

S. Sidlichovsky 29.10.2022 1:29

Za její ekonomické reformy se postavil např. prof. Patrik Minford (byl jediným ekonomem, který se postavil za min. předsedkyni Thatcher, když 365 ekonomů zaslalo v roce 1981 dopis do Times se stížností, že, rozpočet zhorší recesi a že monetaristický "exporiment" by měl být ukončen). Minford: I championed Trussonomics".

Za ekonomický program Trussové se postavila i dnes jedna z nejtěžších vah dnešní britské politiky Lord Frost- ex-britský vyjednavač s EU, konzervativní ekonomové Liam Halligana a Andrew Lilico:

Lilico: Konzervativní poslanci parlamentu zesabotovali rozumný ekonomický plán Trussové (konzervativní poslanci ve všech kolech hlasování upřednostnili Rishi Sunaka, o vítězstváí Trussové pak rozhodla až členská základna).

Halligan: Debakl plánu Trussové je ekonomická tragedie.

Za ekonomický plán Trussové se postavila i redakce Telegraphu: "sice zpackali provedení reformy, ale analýza Trussové a Kwartenga (min. financí) byla správná.

Obdobné výroky lze číst i od Dana Hannana , ekonomických hvězd Telegraphu Matthew Lynna, Camilly Tominey a dlouhé řady dalších

Prostě, Trussová se odvážila nerespektovat ortodoxii IMF, World Bank, davoského Schwaba, Bidena, EU, Scholzeho, britských stoupenců EU, OECD a následovala až hysterická reakce těchto spolků. A to byl hřeb do rakve jejího plánu. Ta hysterie by byla i pochopitelná, korporátní zdanění 19 %, když velcí sousedé mají 30v

reagovat

nahlásit příspěvek

S. Sidlichovsky 29.10.2022 1:24

Prosím, zkuste si přečíst diskusi pod jakýmkoliv článkem v Telegraphu, který se týká pádu Liz Truss a nástupu Sunaka - budete asi překvapeni, kolik podpory Liz Truss se tam od členů Konzervativní strany dostává a zároveň jak hlubokou nedůvěru budí Sunak. Poslanci si prosadili svoji preferenci bez ohledů na přání členské základny. Pak těch 14 % je snadno vysvětlitelných. Často se tam setkáte s požadavkem na založení nové Konzervativní strany.

Liz Truss vše směřovala k růstu ekonomiky (2,5 % již v příštím roce), který by ty daňové úlevy zaplatil. Strategie možná, možná trochu riskantní. ale to bylo to, co britská ekonomika potřebuje především. ,

J. Kostelanský 29.10.2022 0:51

Liberalismus je švajneraj ze stejného soudku jako nacismus a komunismus. Ultralevicová totalita, která demokracii využívá jen jako jednosměrný výtah na cestě k získání moci, aby pak tu demokracii zahodila jako starý smradlavý hadr. Kdosi kdysi řekl, že nikdy nevěř žádným -ismům.

Čím vábnější je název takového hnutí nebo filosofie, tím je to větší hnus.

J. Kostelanský 29.10.2022 0:45

Aby to nevyznělo, že jsem zaujatý proti ženám. Bohužel ale žijeme v době, kdy se do funkcí ženy dostávají ne kvůli svým schopnostem, ale jednoduše proto, že jsou ženy. To je často dostatečná kvalifikace na jakoukoli funkci. Proto je velké riziko, že se na vysoký post může dostat žena s těmito (ne)schopnostmi, což byl i případ předchozí premiérky.

Nemusíme po příklady ale chodit daleko. Na Slovensku je presidentkou Zuzana Čapútová - totální politický mimoň - bez "našeptávání" z americké ambasády není schopna žádného vlastního úsudku, natož rozhodnutí.

Předsedkyně eurokomise Ursula von Leyen. Nejlíp se dá o ní mluvit jako o chodící neschopnosti.

Pak šéfka Evropské centrální banky - Christine Lagardová - právník v čele nejdůležitější evropské ekonomické instituce. A tak to pak i vypadá.

P. Diviš 29.10.2022 0:35

Smutně reálné.

Až na tu představu o tom, co vlastně je liberalismus.

J. Kostelanský 29.10.2022 0:34

„Zaútočili na rodinu, dovolili BBC vést válku proti vlastenectví, náboženství a moralitě. Podpořili zadlužování. Zneschopnili policii a soudnictví. Otevřeli dokořán naše hranice. Rozjeli stupidní války. Vypůjčovali a vypůjčovali, bez úvahy, jak se to splatí, s žádnými jinými cíli než vlastní kariéru. Prosperita není možná bez morálky, a náš dlouhý pomalý úpadek to potvrzuje."

Zlatá slova. Zdá se, že ten nový britský premiér je nejen bohatý, ale i chytrý.

Ani nevím, proč si myslím, že pokud ještě existuje nějaká naděje na záchranu Británie, tak by to měl být právě člověk jako on. Tedy ne původní, bílý Brit, ne muslim, ne žena, ale někdo mimo těchto komunit.

Nehrozí mu, že ho budou vinit z rasizmu. Indové jsou navíc chytrý národ, půlka světa si u nich dělá outsourcing vývoje počítačových programů. A taky hinduistické náboženství je diametrálně odlišné než islám. Rodina je pro Indy posvátná, stejně jako tradice a jejich víra.