26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

BIG BEN: Internet je největší ohrožení demokracie

Říká to jeden z největších obránců demokracie (té nejdemokratičtější demokracie zvané „liberální“) – jménem Barack Obama. Pro čtenáře s krátkou pamětí: To byl ten prezident, co zahájil onu „fundamentální transformaci Ameriky“, kterou teď za něho dotahuje k dokonalosti (někteří zlolajní jazykové říkají „krachu“) jeho bývalý viceprezident Joe Biden. A o němž se vyprávíval tento vtip:

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Ilsner 9.5.2022 9:52

odkud jsi to zase opsal rusoprcno :-/

V. Kain 9.5.2022 10:53

Z tvého oblíbeného Seznamu,ty žlutomodrý kanáre.

M. Ilsner 9.5.2022 11:14

a proč ty vrahu zasratý?

R. Langer 9.5.2022 12:53

Jako myslíš: "A komu tím prospějete?", soudruhu? ;-D

J. Sedlář 9.5.2022 13:38

Špatně, ten nemyslí. Nemá čím.

K. Křivan 9.5.2022 9:35

Rasismus je názor, že se člověk vyvíjel na různých místech v různych podmínkách různou rychlostí a směrem.

Z toho vznikly různé rasy s různými vlastnostmi a schopnostmi. Prostě pro vzdělané lidi, různé rozložení Gaussových křivek u různých vlastností.

Jsem rasista, protože rozeznám černocha od bělocha. Barva kůže je znamení: POZOR ! Zvýšené nebezpečí nepřijatelného chování !

J. Pavelka 10.5.2022 11:02

Jenže, tvrdá data z analýzy DNA ukazají, že mezi řekněme Bambuty a černochy z Maroka je větší genetický rozdíl než mezi marockými černochy a námi...Člověka totiž z velké části formuje prostředí, ve kterém vyrůstal...

J. Pavelka 9.5.2022 9:33

Nic není tak špatné, tak zlé tak marné/aby to nebylo i blahodárné/ ni dobré tak by zneužito/ se nezvrhalo v ohavnost až líto...(Shakespeare)

I. Polák 9.5.2022 8:52

Největší současný nepřítel svobody informací je absolutní inflace dezinformzcí a pseudoinformací.

M. Boháček 9.5.2022 10:25

;-D Dezinformácie typu: Vakcína proti kovidu nás ochráni pred chorobou a vytvorí kolektívnu imunitu?

Alebo: Očkovanie bude dobrovoľné, bez nátlaku a diskriminácie?

Alebo: Určite nezavedieme digitálne imunitné pasy (kovidpasy)?

Alebo: Azov nie su nacisti?

Alebo: V Buči zabíjala ruská armáda, i keď starosta Buče deň po stiahnutí Rusov potvrdil, že všetci sú v poriadku a zdraví?

V. Kain 9.5.2022 10:57

Zelenskyj tam nyní vodí kdekoho kdo je ochoten poslouchat jeho kydy a ukazuje jim jakou spoušť po sobě zanechali rusové.

D. Mach 9.5.2022 11:39

Čo je to také dezinformácia? ;-D

M. Boháček 9.5.2022 11:53

Všetko, čo ministerstvo pravdy označí ako dezinformáciu. A bude dovtedy dezinformáciou, kým ju ministerstvo pravdy neoznačí za pravdu.

Tak jednoduché to je, milý Watson. Nepoužívaj kritické myslenie, pasívne prijímaj. :-)

A slovenčina ti moc nejde, milý Watson. ;-)

D. Mach 9.5.2022 14:39

Laskavě bez tykání, soudruhu. Nejsem ve vaší rudé buňce.

J. Sedlář 12.5.2022 14:04

Čo je to také rudá buňka?

P. Pepax 9.5.2022 8:41

Internet je pouze souhrn počítačových a síťových technologií zcela závislých na el. energii, nabízí úžasné komunikační a informační možnosti a dost ovlivňuje chování lidí. Bojovníci proti dezinformacím jsou dle mého zakuklení inkvizitoři, kteří se bojí o své koryta a právě oni vyhlašují největší dezinformace, jako je např. že Internet je největší ohrožení demokracie.

F. Navrátil 9.5.2022 8:17

Internet není největším ohrožením demokracie. Internet je něco jako novinový papír. Podle nového přístupu, který například uskutečňuje česká fialová vláda, že největším nebezpečím demokracie svoboda slova. Podle tohoto předpisu je skutečná svoboda slova právo občana papouškovat fakta a názory, které mu aktivisté z placené mediální plaky předežvýkají.

P. Kučera 9.5.2022 7:40

Není to tak jednoduché.

Demokracie dnešního typu nespadla z nebe. Vyvíjela se několik století, od malých komunit (svobodní Řekové, Islanďané) přes různá omezení (ne pro ženy, nevolníky, nemajetné) a likvidaci monarchií až k republikám, více či méně tolerujících nejen pestrost názorů, ale i uvolňování stavidel pro lidová hnutí, principy demokracie spolehlilvě ničící (nacismus, komunismus...).

Donedávna měla velký vliv na formování demokracie média, které měla svoje editory, kteří připouštěli k prezentaci informace a zábavu podle svých více či méně kultivovaných představ, vycházejících od filosofických a morálních zásad, přes směry ovlivněné vědeckým myšlením a historií, až po službu kapitálu ve svobodném trhu.

Internet znamená v šíření informací opravdovou revoluci, směřující, využívajíc primitivní interpretace pojmu "svoboda informací", k anarchii. Objevuje se názor, že každý člověk, který je demokraticky zvolen do mocenské funkce, se tímto okamžikem stává zločincem, který si hledí jen svého osobního prospěchu a občanům jen a pouze škodí. Zaslouží si jediné: okmžité odvolání z funkce a příp. i potrestání. Nade vším má kralovat tzv. přímá demokracie, kdy vše bude rozhodovat přímo ničím necenzurovaný lid v permanentních referendech. Přímá demokracie, adorující tzv. "obyčejného člověka" a demagogicky skrývající to nejprimitivnější v jejích hlastelích, zcela ignoruje skutečnost, že referenda (samozřejmě šikovně řízená a manipulovaná) odnímají z politiků jakoukoli osobní odpovědnost. Referendum může "demokraticky" přijmout jakoukoli pitomost a nikdy nebude nikdo popotahován, odvoláván, stíhán.

(Pokračování...)

P. Kučera 9.5.2022 7:42

(Dokončení:)

Zkuste se ponořit do diskusních blogů, twittrů, facebooků atd. Dominanují tu dva trendy. První je být (hlavně řečovitě prvoplánově) vtipný, neustále (se) bavit a pobavit. A druhý trend je pak publikování co možná nejradikálnějších názorů, majících největší šanci na příznivý ohlas. Co zde takřka neexistuje, tak opravdová diskuse, výměna názorů včetně korekce těch vlastních. Čím je postoj hloupější, jednodušší a v horším případě nemorálnější a lživější, tím víc dokáže zaujmout, až konečně právě toto dominuje.

Máme tu zjištění, že internet debilizuje společnost, každý se tu může cítit králem. Mám velký problém tomu nevěřit.

Přeji dobrý den.

I. Schlägel 9.5.2022 7:58

Řekl bych, že jste trefil hřebík přímo na hlavičku. Zdravím.

R. Holub 10.5.2022 4:27

Ano, a hlavne vynechat "vtipne" nadavky misto argumentu.

T. Diblík 9.5.2022 8:09

„Svoboda není nikdy více než jednu generaci vzdálená od svého konce. Nedědí se z generace na generaci. Musíme za ni bojovat, hájit ji a předat ji našim dětem, aby mohly jednou udělat totéž své děti.“

Ronald Reagan

R. Langer 9.5.2022 8:50

Moudrá slova!

T. Diblík 9.5.2022 10:58

Dobře, tak ještě jeden.

Za každou vládní službu a nabídku finanční jistoty se platí ztrátou osobní svobody.

Ronald Reagan;-€

T. Diblík 9.5.2022 12:06

Omlouvám se, jak jsem tam dal tu červenou věc, nevím.

R. Gramblička 9.5.2022 8:15

Ten vývoj se nezastavil a není důvod, aby nepokračoval dál. Internet je relativně nové médium s bezprecedentním dosahem i pro ty, kteří "včera" ještě pásli kozy na venkově. Jako s každou novou věcí se s ní učíme zacházet a nakonec ji zvládneme. Tím, že je toto médium tak globální a dostupné, představuje překážku v autokratických tendencích a ztěžuje návrat zpět do autokracie či totalitarizmu. Ani zastupitelské demokracie nepředstavují společenský ideál a jsou taky náchylné k autodestrukci, minimálně totalitaristickým směrem. Já bych takový pesimista ohledně internetu nebyl. Tou nejvyšší metou, ke které lidstvo může kráčet vstříc je osobní svoboda-zodpovědnost a úcta k ní. Jen pokud dokážeme zachovat svobodný a všem přístupný internet jakožto globální veřejný prostor, je to pro mně zárukou, že se časy nesvobody, utrpení a útlaku nevrátí zpět

R. Gramblička 9.5.2022 8:17

Švýcaři s referendy problém nemají, naopak, umožňují jim mírnit excesy vládnoucí třídy či dílčích společenských proudů

T. Hraj 9.5.2022 8:49

1) Zastupitelská demokracie a její pozitiva (ale i některá negativa) oproti té přímé jsou známé. Nemám tak úplně dojem, že by široká svoboda a možnost projevu, které internet umožňuje masám (každý je publicistou/komentátorem), nutně posilovala přímou demokracii.

2) Internet je obrazem společnosti. Pravda, ten obraz je zkreslený, protože křiklavosti a extrémy jsou chytlavější a tak dostávají více prostoru. Ale jednotlivec se tomu nemusí nutně podřizovat. Existují platformy, kde příspěvky nejsou jen tokem sarkastických či radikálních výkřiků s cílem získat maximální pozornost. Typuji, že to je taky ten důvod, proč jste svůj příspěvek napsal na NP a ne na FB, Twitter nebo třeba Novinky.cz.

Z. Lapil 9.5.2022 12:22

Obávám se, že internet společnost nedebilizuje, ale že na něj platí Čapkovo povídání:

„Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív, kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, nemá žádnou... Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak. Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala! Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nemění. Nedívej se do tváře, která se změnila, nikdo se nestane krásnějším tím, že změnil tvář. Tvrdá zkouška je i tvrdé poznání. Budoucí foliant našich dějin o této době bude mít jeden podtitul: Kdo byl kdo. I dobrá paměť patří k těm stálým věcem, jichž je a bude třeba.“

Zdroj: https://citaty.net/citaty/2019031-karel-capek-ano-mnoho-se-zmenilo-ale-lide-zustali-stejni-je/

R. Dubravský 9.5.2022 8:32

"...názor, že každý člověk, který je demokraticky zvolen do mocenské funkce, se tímto okamžikem stává zločincem..."

Ten názor ovšem nevznikl bezdůvodně, naopak je podložen mnohonásobnou zkušeností a konec konců i vědeckými výzkumy, potvrzujícími vysoký výskyt antisociálních psychopatů v politických funkcích.