24.1.2022 | Svátek má Milena


Diskuse k článku

BIG BEN: Brát svět se stoickým klidem

Starodávný anglický idiom stiff upper lip. To opravdu doslova znamená tuhý horní ret. Jenomže idiomy nikdy neznamenají, co doslova říkají, takže abychom mu rozuměli, musíme si představit Angličana doby koloniální.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Holubec 11.1.2021 8:21

JAN.10.2021/SOURCE TRUMP TRACKER/S.PARKES/M.LINDEL spread the word ; don’t send it via FB/msngr only via email :Sources M.Lindell ; S.Parkes from TrumpTracker

-THIS IS NOT A DRILL-INSURRECTION ACT WAS SIGNED BY THE PRESIDENT TRUMP LAST NIGHT-ITALIAN PRIME MINISTER IS UNDER ARREST-US/QUEBEC BORDER IS SEALED-ENTIRE BORDER OF USA IS SEALED -TROOPS WERE DEPLOYED IN CA.-EXPECT POWER OUTAGES IN US AND UK-EXPECT EMERGENCY MESSAGE SYSTEM TO BE ACTIVATED SOON- OUR PRESIDENT IS SAFE -M.FLYNN PROBABLY VP IN NEW TRUMP ADMINISTRATION-INAUGURATION CEREMONY WILL BE JAN 20 IN WHITE HOUSE-KEEP CALM OUR MILITARY HAS EVERYTHING UNDER CONTROL-SHUT ALL MSM OFF THEY ARE AT WAR WITH REPUBLIC-ALL THE EVIDENCE ABOUT THE ELECTION FRAUD WILL COME OUT THIS WEEK

V. Klepetko 10.1.2021 19:27

Článek jsem si uložil: je natolik zajímavý, že stojí za to si ten text přečíst v klidu, až bude čas. Zatím jsem to prošel jen letmo a mám dotaz -

co vlastně autor myslí tím "libertariánským extrémem liberalismu", který údajně vede k nové totalitě? Vždyť libertariánů je dnes jak šafránu, žádnou moc nikde - a to ani v médiích - nemají, je to nen taková marginální skupinka podivínů, s totalitou nemají nic společného a svým extrémním individualismem nikomu nijak neškodí.

Tedy, až na to, že jakási libertariánka ubrala Trumpovi v klíčových státech Unie rozhodující desítky tisíc hlasů :-)

D. Polanský 10.1.2021 10:16

sorry libertariánů

D. Polanský 10.1.2021 10:13

Všeho moc škodí, i té nevázané, naprosto neohraničené svobody libertiánů. Praxe mě přesvědčila, že mnozí lidé jsou stoici, ale všichni s jedinou výjimkou: když jde o love, tak klid je tatam.

M. Grundmann 9.1.2021 17:22

V podstatě máte pravdu, ale není to mým cílem. Rozhodně tak ani nechci působit.

J. Plíva 9.1.2021 17:11

Hezky napsáno. Ale nezdá se mi to směšování "nárokové generace" s libertariány.

P. Černý 9.1.2021 16:52

Takže vyzobavate rozinky a mandle a tvarite se, že jíte vánočku.

M. Grundmann 9.1.2021 16:32

Je zcela jasné, že dekadence vede k výuce v nesmyslných oborech. Myslím si však, že takováto výuka současně dekadenci výrazně živí, a to není zas tak očividné. Snažím se poukazovat na věci, které nejsou zcela jasné a často se nezmiňuji o zcela jasných věcech. Z toho důvodu, že mi nepřipadají zajímavé, nikoliv proto, že s nimi nesouhlasím.

P. Černý 9.1.2021 14:49

Možná zaměňujete příčinu a následek. Výuka mládeže v absurdních od života odtržených oborech není příčina, nýbrž následek současné dekadence. Ale to je na jinou debatu.

J. Brunner 9.1.2021 14:33

R^

M. Grundmann 9.1.2021 14:21

Osvícenství působilo v době, kdy byla všeobecná vzdělanost velmi malá. V dnešní době jsme v opačném extrému, kdy chceme vzdělávat lidi, aniž bychom toto vzdělání k něčemu potřebovali. Vychováváme novou generaci frustrovaných stoických mudrců, která bude hledat těžko uplatnění v praktickém životě a která bude trávit svůj čas organizováním demonstrací na Letné nebo dáváním nevyžádaných rad lidem celého světa včetně těch z nejvzdálenějších zemí. Tak je tomu na Západě a dá se čekat, že podobnému vývoji neunikneme ani my, pokud se tak již nestalo.

Myslím, že zkáza naší civilizace není nevyhnutelná, pokud se zbavíme některých extremistických myšlenek, na nichž je bohužel založena. Řekl bych dokonce, že naše minulé úspěchy byly dány nerespektováním těchto filosofických myšlenek. Připadá mi reálné, že bychom mohli tyto myšlenky přenechat nepraktickým učitelům filosofie na středních školách podobně jako debaty o významu slova hrdobce a nezatěžovat jimi zbytek společnosti.

P. Černý 9.1.2021 14:03

Obávám se, že toto jsou už pouze vaše osobní dedukce a spekulace. Z poznání, že nejlepšími učiteli jdou naše vlastní chyby a že za své činy odpovidame v první řadě my sami, jste vyvodil neexistenci zpětné vazby.

Podobné jako českoslovenští tzv. komunisté se možná chovaji členové UV KS Číny, přestože mají se stoiky sotva co společného.

Novověké osvícenství hledalo řešení dobové situace ve vzdělanosti. Přitom téměř jediná společensko vědní vzdělanost, která byla v 16. století k dispozici, byly pozůstatky antických literárních a vědeckých pramenů.

Marná sláva, Římská říše nebyla žádný dokonalý státní útvar. Nebyla Utopií. Proto také zanikla. Ale na druhé straně, je stále základem tzv. západní civilizace se vším co v ní bylo dobré a i s tím, co vedlo k jejímu zániku. Berte nebo nechte ležet. Odsuzovat něco an blok, to mi připadá jen jako hloupá výmluva z chyb, kterých se dopouštíme v současnosti.

M. Grundmann 9.1.2021 13:42

V koncepci stoického mudrce zcela chybí zpětná vazba. Pokud mudrcové udělají chybu, mohou na ni přijít pouze sami. Z vnějšku žádná kritika není možná. To je zásadní problém v celém stoickém uvažování, který dělá ze stoického mudrce šaška. Předsednictvo ÚV KSČ se zcela dobře mohlo považovat za skupinu stoických mudrců a podle toho se tak i chovalo.

Není nic utopického na přiznání, že je otrok lidská bytost. Podle mě však není rozumné se chovat k barbarům a nepřátelům podobně jako ke spoluobčanům. V tom je stoicismus zcela utopický.

Novověké osvícenství se pouze snažilo očistit stoické myšlenky obsažené v náboženství od teologie. To je samozřejmě záslužné, ale nijak to neřeší problémy, které obsahuje samotný stoicismus. Osvícenství nijak stoicismus jako takový nekritizovalo, je to pouze návrat k předkřesťanskému myšlení.

P. Černý 9.1.2021 13:26

Představa mudrce jako dokonale bytosti ještě neznamená, že je někdo přesvědčen o jeho skutečné existenci.

Na sebekázni a na odpovědnosti za svá vlastní rozhodnutí není nic špatného.

Neustále vylevate s vaničkou dítě. Vše je do značné míry otázkou právě té míry. Nic se prostě nesmí přehánět.

P. Černý 9.1.2021 13:20

Tady přeci nejde o nějakou filozofii. To, o čem píšete, byly myšlenky, které nutně hýbaly umírající otrokářskou společností. Co je utopického na přiznání, že otrok je lidská bytost? Že to není pouhá mluvící věc? Co je utopického na novověkém osvícenství, které vycházelo mimo jiné z antických tradic a bylo mnohdy v opozici proti církevním dogmatům a náboženské bigotnosti?

Nejste sám, kdo si všiml, že se naše současná situace v mnohém podobá poměrům panujícím v upadajícím Římském císařství. Ale to neznamená, že má zvítězit barbarství jenom proto, že se zdá být reálnější než podle nas utopické ideály.

M. Grundmann 9.1.2021 13:15

Pokud jde o stoické mudrce, o nich učí stoicismus velmi originálním způsobem. Stoický mudrc rozhoduje sám, co je v souladu s přírodou. Mudrc je dokonalý, ať udělá cokoliv, a plní si vždy dokonale své povinnosti. A všichni ostatní lidé jsou hlupáci ( latinsky stulti ).

Populismus je možné považovat za nesouhlas s vládou stoických mudrců. Ty dnes dokonale zastupuje v Česku tzv. pražská kavárna.

M. Grundmann 9.1.2021 13:02

Antický stoicismus není možné považovat za pragmatickou filosofii, tou byl spíš epikureismus. Stoicismus prosazoval řadu utopií, např. myšlenku, že všichni lidé jsou děti společného boha, podléhají stejným zákonům, a jsou proto rovní občané. A proto z lidského společenství podle nich nelze vylučovat ani barbary či nepřátele.

Tolerance asociálního i nepřátelského chování je jednou z hlavních utopických zásad stoicismu a je i základem křesťanství, které ze stoicismu vyšlo. Tento postoj je i jednou z hlavních politických koncepcí současného Západu.

Pokud jde o islám, ten podle mě příliš utopických myšlenek neobsahuje. Je to filosofie úspěšného dobyvatele nebo kariéristy. Muslim nebojuje za lepší svět, ale za svět, který ovládá.

F. Navrátil 9.1.2021 12:02

Liberalismus je vnímán jako líbivý anděl svobody, a to do té doby, dokud si nevšimneme vyčnívajících satanových růžků totality.

P. Černý 9.1.2021 11:59

Boj (včetně umírání a vraždění) za umělé ideály je charakteristický pro křesťanství (nebo třeba pro islám). Nikoli pro poměrně pragmatickou antiku.

Víra, sebeobetovani, úcta k mudrcům, touha po moudrém vládci apod. jsou všelidské záležitostí.

PS Zdá se, že dnešní Čechy dostanou do ulic jedině úplně nesmysly. Zadarmo protestovat za něco podstatného je nikdo nedonutí. Nejsou blázni.

J. Jurax 9.1.2021 11:59

No jo no, nabýval jsem vzdělání v době, kdy učení řeckých filosofů jaksi nebylo v módě.

Takže jsem netušil, že náš pubertální slogan "Inteligenta nenasereš" byl vyjádřením stoického postoje.

J. Nevrkla 9.1.2021 11:49

Možná by bylo lepší, aby třeba Čapek nevaroval před diktaturou a bral to se stoickym klidem?

I. Schlägel 9.1.2021 11:34

K selskému rozumu bych přidal dostatek relevantních informací. Bez nich bývá i selský rozum v defenzivě.

M. Grundmann 9.1.2021 11:29

Stoicismus je v západní civilizaci stále živý a dokonce bych řekl, že je hlavní charakteristikou současného Západu. Feminismus, komunismus, politická ekologie, multikulturalismus, pacifismus a všechny další ismy, které má Václav Klaus starší tak rád, mají kořeny v antickém stoicismu. Dá se říci, že Evropa v oblasti sociálních věd nevymyslela nic nového za posledních 2300 let a že se neustále potýká se stejnými problémy. I když občas někdo přijde s nějakou novou myšlenkou jako je makroekonomie, stejně pak dojde k návratu ke starým stoickým konceptům. Příkladem je snaha neustále lidi převychovávat a tlačit je ke stoicky ctnostnému chování. Nebo hledání příčin všech nedostatků v nerespektování stoicky ctnostného individuálního chování.

Hlavním problémem dnešního Česka jsou prezident a předseda vlády, kteří neodpovídají kriteriím stoického mudrce, to je jediná myšlenka, která dnes dokáže dostat Čechy ve statisících do ulic. A tato analýza je jediným bodem programu současné politické opozice, celé politické myšlení se dnes redukuje na nutnost dostat do čela státu stoické mudrce.

M. Grundmann 9.1.2021 11:11

Zachovávat klid, rozvahu a držet se logiky, to jsou všeobecně uznávaná pravidla rozumného chování. Stoicismus se pochopitelně proti těmto zcela rozumným pravidlům nestaví a je s nimi zcela v souladu.

Ale stoicismus se neredukuje na tato zcela rozumná pravidla, jinak by byl příliš jednoduchý a nezajímavý. Na stoicismu jsou podstatné ty myšlenky, kterými se odlišuje od běžně uznávaných forem lidského chování a myšlení, to je jeho pravý obsah. A je to právě tento specifický obsah, z něhož čerpá dnešní krajní levice. Ideologie dnešní krajní levice v podstatě neobsahuje žádnou myšlenku, která by již nebyla součástí antického stoicismu. Osobně vidím dnešní krajní levici jako novou formu stoicismu.

P. Černý 9.1.2021 11:10

Obávám se, že bojujete s větrnými mlýny (koho dnes zajímá stoicismus?) a že si dokonce vymýšlíte.

Stoicismus je v podstatě učení o tom, jak nad sebou získat vládu a nenechat se zmítat emocemi. Na tom není nic špatného, až na onu tendenci potlačovat emoce.

Je fakt, že pouze extrémní stoik, který lidské emoce nahradil emocemi v podstatě virtuálními, dokáže uctívat mučící nástroj, na němž zemřel jeho spasitel.

To ovšem neznamená, že se máme od stoiků s odporem odvracet. Stačí, když je nebudeme brát tak zcela doslova. (Seneca: Kážu o cnosti, nikoli o sobě.)

V. Hodorka 9.1.2021 10:55

Proste ridit se zdravym selskym rozumem.

V. Hodorka 9.1.2021 10:54

Paradni clanek. Diky za nej.

I. Schlägel 9.1.2021 10:21

Myslím, že autor chtěl zdůraznit metodu, se kterou přistupovat k řešení problémů nebo k vyhodnocování informací. Zachovávat klid, rozvahu a držet se logiky. To neznamená, že si v případě zjevné agrese lehnu na záda a budu čekat na ránu.

I. Schlägel 9.1.2021 10:18

Velmi poučný článek. Děkuji pane Kurasi.

J. Pokoutný 9.1.2021 9:46

Nechtěl byste se raději zamyslet nad formami a metodami regresivismu (žádné "pro-" tam nevidím) a tím, co doporučoval onen za života značně aktivní (a úspěšný) císař?