30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bob 18.2.2009 8:49

Ako je to vlastne?

Austrália je civilizovaná krajina  a my meteorológovia máme odtiaľ veľmi spoľahlivé údaje o vývoji klímy za uplynulých najmenej 100 rokov. Skutočnosť je taká, že epizódy horúceho počasia, ktoré sa vyskytujú každoročne na konci leta su takmer z roka na rok intenzívnejšie. Myslím tým výskyt vysokých teplôt, nízkej vlhkosti pôdy a silného vetra. Dá sa to do určitej miery vysvetliť aj rastúcou teplotou vzduchu v širšej oblasti južnej pologule ale najmä posunom atmosférickej cirkulácie. Výskum v tejto problematike prebieha intenzívne, treba na to ale dlhšie obdobie pozorovania. Počasie je totiž dosť premenlivé a extrémy sa nezvyšujú pravidelne z roka na rok. Austrálčania budú musieť trochu zmeniť aj svoj prístup k ochrane buša a ekosystémov, pretože požiare vzniknú len tam, kde má čo horieť. Podobné príklady sú aj z iných oblastí, napríklad z Kalifornie.

possum 17.2.2009 11:30

To para

OK. Tak znovu: pozary tu byly vzdycky. Nektera vegetace (flora, semena) potrebuje projit ohnem. Takze priroda se stara o sebe. Drive se tu pred letem kontrolovane vypalovalo, takze ty pozary nebyly potom tak velke. Zelenym se ale tohle nelibilo. :-/  Proc stoji stromy ti nepovim, zahradnik nejsu. Ale je fakt, ze bush vyhori a stromy stoji. Pocet obeti? Tentokrat opravdu neni typicky, ale ohen se, diky vetru, a zalozeni na vice mistech, prihnal a prehnal velmi rychle. Pred par lety byl v Sydney ctvrti ohen, ktery preskakoval domy. Domy, ktere staly docela blizko, jeden srovnany se zemi, druhy neposkozeny.

A tak jako ty ohne i zaplavy tu byly vzdycky. A rekordy? Asi tak jako statistiky. ;-) Podle toho kdo, pro koho a proc. ;-)

Jestli te zajima o Australii, klikni si na Zviretnik, Rozcestnik (myslim) a tam najdes clanky od George Svehla. ;-)

AA 17.2.2009 13:49

Re: To para

velke poziare su castejsie. Podobne tak sa zvysuje aj pocet zaplav (v globale)...

honzak 16.2.2009 19:11

na idnes píšou

"Brendan Sokaluk, žhář z Victorie, musí shořet v pekle, ventilují tisíce z nich svou zlost na webových sociálních sítích". Borce (dobrovolný hasič) úřady usvědčily (11 mrtvých) a hrozí mu 40 let vězení. 

Myslím, že trest smrti v takových případech dá zadostiučinění obětem toho hajzla a ušetří spoustu peněz za jeho živení a ubytování. Ale v naší nablblé "demokracii" ho z toho právníci vysekají na duševní poruchu....

takyaustralan 17.2.2009 0:54

Re: na idnes píšou

Nikdo nikoho jeste neusvedcil. Soudni jednani bude pokracovat az v kvetnu (prokuratura si vyzadala vice casu na pripravu obvineni).

Zijeme v pravnim state, kde nikdo neni "predem" vinen, stylem: "Dame mu spravedlivy soud a pak jej obesime". Mimochodem, jako i v jinych civilizovanych zemich, trest smrti zde jiz take davno nemame. Takze toho "hajzla" bude li nalezen vinen, budeme zivit (jako zivime mnohe jine, ve vezeni i na svobode). Z Vasich penez to ale nebude a skonci-li nekdo "v pekle" take nezavisi od nikoho z nas, tak se prosim uvolnete.

redbiter 16.2.2009 18:17

Kanada

Tak koukam ze jsem udelal dobre ze jsem v 1968 emigroval do Kanady,a ne do Australie.Kdyz jsou mrazy ,tak se clovek muze dobre oblect,a doma si zatopit,ale s vedrama pres 45 C se neda nic delat,to ani klimatizace nefunguje,protoze se prehreje. ,good luck mates !!!!!!!!!

Josef 16.2.2009 20:26

Re: Kanada

Zapomnel jsi na to, ze ta zima trva 6 mesicu, od listopadu do dubna, a tak se take neda nic jineho delat, nez sedet doma na zadku a hloupe koukat na tu idiotickou TV !!

J.G. Pašek 16.2.2009 16:35

Nevím co je na tom pravdy . . .

Nějaká tam přitroublá organizace, jako jsou Zelení, nepovolila majitelům vykácet a vyčistit suchou a mrtvou flooru kolem jejich baráků tak a bylo zaděláno na tu mega-tragédii . . . .četl jsem zápis ze "schůze" s predstaviteli tamní vlády a chlap jim rozlobeně nadával, přišel v požáru o celou rodinu a majetek, a prej důvody té tragédie je pitomost a regulace australské vlády . . . .

Nevím, proč o tom v článku nené ani Ň  . . .

AA 16.2.2009 15:40

globalne oteplovanie

sa bude musiet este odohrat, aby svet zacal naozaj znizovat emisie CO2?

vela, este velmi vela...

MilanS 16.2.2009 16:09

Re: globalne oteplovanie

Daleko efektivnější prevencí by byly kontrolované požáry, aby pak jednou za 20-30 let nebyly požáry tak katastrofální. Navíc se zřejmě přehodnotí "ochrana" eukalyptů, které jsou podle měřítka některých ochranářů cennější než lidské životy, pročež se zakazovaly kácet v dostatečné vzdálenosti od domů.

Jeden usedlík si dovolil vykácet eukalypty v blízkosti svého domu, dostal od "ochranářů" pokutu 100 000 dolarů. Jako jediný dům v komunitě tu katastrofu přežil ...

Přečtěte si to tom zde.

Ty požáry tam vždy jsou a budou - viz předchozí příspěvky.

AA 16.2.2009 22:22

Re: globalne oteplovanie

Milane,

poziare vzdy boli a budu. Napisal som niekde, ze neboli, alebo nebudu? Globalne oteplovanie znamena, ze riziko intenzivnych a rozsiahlych poziarov sa zvysuje. To je cele. Nic viac, a nic menej. Prevajuje sa to napirklad aj v Kanade alebo USA

Nie som proti pileniu stromov v okoli domov, pokial je sirenie domov v lesoch unosne... mimochodom, kto kaze stavat ludom domy v lese? Iba blazon by si v Australii postavil dom v lese...

Zasadne nie som proti kontrolovanym poziarom - aj ked asi to nie je jedine riesenie. Tiez sa mozu vymknut kontrole. Nevyhnutne je tiez znizovat emsie sklenikovych plynov.... o tom (seriozni) vedci  nepochybuju...

takyaustralan 17.2.2009 1:01

Re: globalne oteplovanie

Ale bratko. Vy tady pekne zelenate. V roce 1939, pri podobnych velkych pozarech ve Viktorii bylo jeste tepleji. Mimochodem, od roku 2000 prumerna rocni teplata zatim klesa. Vsak (coz Vam asi uniklo) se tomu jiz nerika "global warming" nybrz "climate change". A to, ze se pocasi neustale meni, tomu prece bylo jiz odjakziva. ;-)

AA 17.2.2009 13:48

Re: globalne oteplovanie

teplejsie? kde su data? ja viem tak, ze teplejsie nebolo. Ale aj keby bolo teplejsie, tak to nic nemeni na tom, ze teploty v Australii sa v priemere zvysuju.... takze?

krakatit 17.2.2009 17:32

Re: globalne oteplovanie

teplotu měříme pouhých 300let..zbytek je jen odhad...veškeré odvolávání se na průměry je nesmysl...

takyaustralan 18.2.2009 4:55

Re: globalne oteplovanie

Kdyby jste zde bydlel, tak by Vam mozna neuslo, ze od roku 2000 se zde teplotni prumery snizuji, kdezto predtim se asi patnact let zvysovaly. Vsak take se zde jiz nemluvi o "global warming" ale nybrz o "climate change". Jak snad asi i Vy vite, pocasi se vzdy menilo, vsak se take rika, ze nekdo je nestaly jako pocasi.

Nevim jestli Vase pamet saha natolik zpet, ale v 70tych letech jsme byli straseni pro zmenu zase novou dobou ledovou, az v 80tych letech se zacalo naopak oteplovat. Trochu vice nazpet, v stredoveku bylo tak teplo, ze vino se nezacalo pestovat treba nejen u nas v Cechach ale i v severni Francii a Anglii. V Gronsku se tehdy pestovalo obili (vsak take nazev Gronsko-Greenland znamena "zelenou zemi") Tenkrate to otepleni a i pozdejsi ochlazeni lide prezili i kdyz se samozrejme museli vzdy dle toho zaridit. Ani dnes nebude jinak,at se otepli ci ochladi.

Takze: uvolnete se prosim.

lumpik 16.2.2009 23:04

Pane Ači,

vy skutečně trpíte utkvělou představou neboli bludem. Neměl byste navštívit psychiatra?

P.P. 16.2.2009 14:47

žháři

Otázkou je, nakolik se podepsali žháři. Identifikovali je zde http://www.eurabia.cz/Articles/2690-kdo-podpaluje-australske-lesy-.aspx jestli správně nevím.

mokiemori 16.2.2009 15:05

Re: žháři

Nepodlozene zpravy zamerne vyvolavajici a posilujici jiz dostatecne ignoranty k vetsi nenavisti.

Za pozary budou uplne obycejni, bili lide.

para 16.2.2009 16:07

Re: žháři

Mokiemori koho míníš těmi "ignoranty" ???

Předseda 16.2.2009 14:11

Je mi těch lidí líto,

ještě více je mi líto toho milionu zvířat ;-(

Josef 16.2.2009 14:53

Re: Je mi těch lidí líto,

A mne je lito omezenych, primitivnich blbecku, jako jsi ty !! 

takyaustralan 16.2.2009 10:03

Opakujici se pribeh (pokr.)

Toto jsou nektere z tech nejjednodussich zasad, jez ale stale vetsina (90%) lidi zcela opomiji. Samozrejme, kdyz do mistni politiky se zapoji zeleni a ostatni "tree huggers", tak mistni sprava se pak brani  pravidelnemu kontrolovanemu spalovani lesa a horlavy odpad na pude lesa rok od roku roste. Podle zprav, prumerny odpad na zemi ve Viktorii byl tentokrate 30 a vice tun. Za takovych to podminek, spolu s horkym a suchym vetrem, velikost pozaru je mnohonasobne vetsi a z 30 vterin se najednou stanou dlouhe minuty, kdy i stojici stromy (nejen jejich listi) zacnou horet a preziti v aute je zcela nemozne (velka vetsina tech temer dve ste lidi zahynula timto zpusobem). I domy jsou vystaveny vetsimu nebezpeci, nebot mnohonasobne vyssi teplota ohne, s mnohonasobne delsim pusobenim, zacne zapalovat domy i zvenku (verandy, ramy a pod.) a preziti takoveho pozaru je i v pak ve velmi dobre pripravenem dome mnohonasobne obtiznejsi, ne-li nekdy  nemozne.

Vlada jiz vyhlasila Royal Commission (vysetrovaci komise s pravem povolat a prinutit kohokoliv vypovidat) jez ma odevzdat vysledky sveho setreni v polovine pristiho roku. Vysledky se zcasti daji jiz dnes predpovedet, jakoz i to, ze jako i vzdy predtim, drive nebo pozdeji, jeji doporuceni budou opet opomijena, az do dalsiho "katastrofalniho" pozaru, asi tak za dalsich dvacet let.

possum 16.2.2009 13:17

Re: Opakujici se pribeh (pokr.)

Jj. Hezky probrane. Zapomel jsi ale na zhare. Kdyby vedeli, ze je ceka poradny trest, mozna by je to trochu odradilo. Ale kdyz vi, ze dostane par let a za pul ci mene bude venku.....:-/   Kolik daji tomu, co ho ted chytili? I kdyby ho odsoudili, jak Rudd rika, za mass murder?? 

YGA 16.2.2009 13:57

Re: Opakujici se pribeh (pokr.)

possum, jsem ráda, že jsi se ozvala, už jsme se báli, co je s tebou.

Jakub S. 16.2.2009 23:54

Re: Opakujici se pribeh (pokr.)

Possum - nazdar!

takyaustralan 17.2.2009 1:29

Re: Opakujici se pribeh (pokr.)

Vazena, nezapomnel. Lec kdyby byly pravidelne ohne nizke ucinnosti, tak i kdyz zalozeny zharem (a ne bleskem, jak tomu je ve vice nez polovine pripadu) tak by domy presto zbytecne nehorely a lide zbytecne  neumirali.

To samo by mozna i odradilo nektere ty zhare (podivana by nebyla tak "senzacni") a spokojili by se treba s postrikavanim majetku nas vsech i soukromeho, svym "umenim".

Navic, znate nekterou zemi, kde maji trest smrti za vrazdu, ze by tam vrazd nebylo?;-)

JaroKOva 16.2.2009 13:24

Re: Opakujici se pribeh (pokr.)

R^!

mokiemori 16.2.2009 15:01

Re: Opakujici se pribeh (pokr.)

Problemem nejsou zeleni, nakonec kontrolovane pozary se provadeji bezne nejenom v Australii, ale po celem svete. Problem je zonovani, kdy se povoluje stavet v blizkosti lesu, ktere v pripade pozaru jsou mnohem nebezpecnejsi nez zatravnene plochy. Totez se stalo v San Francisku,  kde bylo povoleno stavet  na zlomovych plochach, New Orleans a staveni v zaplavove oblasti a v Australii v blizkosti porostu. Navic ve Victorii k tomu prispela  dlouhotrvajci sucha a extremi vedra. Je videt, ze Ash Wednesday nebyl dostatecnym varovanim, zejmena s ohledem na prisnejsi zonovani. Svadet to na 'zelene' ci 'tree huggers' neni na miste pri takovych tragediich, navic s tim maji skutecne malo co spolecneho.

Plno lidi i zvirat zemrelo na nedostatek kysliku, nebot v pripade crown fires je veskery kyslik okamzite spotrebovan, navic toto zpusobuje ohnove boure (firestorm), ktere ve vetru, ktery byl, nesou horice castice az do vzdalenosti 25 kilometru.

Je to bezesporu tragedii, kterou si clovek, ktery nikdy nic takoveho nezazil, nedokaze plne uvedomit. Cely svet s napetim sledoval tuto desivou kalamitu a byl vdecny za kazdou pozitivni zpravu, at uz o lidech samotnych ci  dvojici koal s popalenymi tlapkami.

takyaustralan 17.2.2009 1:17

Re: Opakujici se pribeh (pokr.)

Bohuzel, z ciste politickych duvodu, nebot obe hlavni politicka seskupeni potrebuji ten extra (zpravidla zeleny) gram na vaze, ziskat politickou moc, tech "kontrolovanych pozaru" je mnohonasobne mene, nez je zapotrebi. "Dlouhodoba sucha a vedra" jsou pravidelna ve vetsine Australie a ty "fire storms" a jiskry letajici "do vzdalenosti 25 kilometru" jsou prave pruvodni jevy neobycejne prudkych pozaru v oblastech kde nebyla pravidelne (ohnem) odstranovana horlava vrstva na zemi lesu.

Temer soustavne zde cteme o farmarich odsouzenych k statisicovym pokutam, ze "nicili prirodu" (na svem). Preziti, s nedutknutou rodinou a farmou snad i za tech par dolaru stoji. 

takyaustralan 16.2.2009 10:02

Opakujici se pribeh

Pozary  v australske prirode jsou natolik prirozene, jako napriklad snih v Cechach. Nevyskytuji se sice na tom samem miste kazdy rok, ale jak bylo pozorovano asi tak kazdych sedm let. Kde je cast prirody husteji osidlena, pozarum se samozrejme zabranuje. Presto, pro zdravi australskeho lesa jsou naprosto nezbytne, neb nejenom ze jej ocisti od ciziho plevele ale take mnoho rostlinych druhu zavisi na svem rozmnozeni na pozaru.

Odhaduje se, ze kazdy rok padne na akr (0.4 ha) asi tuna odpadu se stromu. Kdyz pozar projde casti australskeho lesa (buse) pravidelne za kazdych (priblizne) sedm let, tak jeho trvani v tom kterem miste se omezi v prumeru na pouhych 30 vterin a pak postupuje dal. Listy blahovicniku (gum trees) jsou pro tento ucel plne oleje, ktery rychlost pozaru tak podporuje. Za takovychto podminek, je mozno prezit pozar i uvnitr auta, na podlaze prikrytim cimkoliv ale pak hned, po prechodu auto opustit, na jiz vyhorele misto, nebot obycejne do ctyr minut se vzniti nadrz pohonnych hmot a auto zcela shori.

Podobne, v techto podminkach domy se vzdy vzniti zevnitr ven. Jiskry se dostanou, skrze horkem popraskane okenni tabule dovnitr, kde zapali zaclony, ci skrze mezery mezi krytinou vniknou do pudniho prostoru, kde zalozi ohen, ktery pak prohori skrze strop, propadnuc se zapali vnitrek domu. Kdyz jsou vevnitr lide, pripraveni s dostatkem vody a mokrych hadru, jakekoliv zarodky ohne ve strese i v dome okamzite uhasit, tak dum je ochrani od toho nejvetsiho tepla a koure. Prazdny dum samozrejme shori.

Casto na televizi ukazuji stare drevene domy, jez prezily ohen mezi spalenisti domu cihelnych. Rozdil je v tom, ze stare drevene domy maji zpravidla strechu z vlniteho plechu (bez mezer) a cihelne domy mely take nehorlavou krytinu (tasky) ktere ale jiskram vstup nezabranily. Vycistene okapy, naplnene vodou (s ucpanyma svody) take pomohou. Zadne okapy jsou ale nejlepsi.