9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Sven Australan 24.11.2009 13:33

Re: Co tedy navrhujete, nějakou variantu obnovy kolonializmu?

Když se podíváte na jakékoliv dokumentární snímky, nebo čerstvé zprávy z Afriky, vždycky tam uvidíte rozdělování jídla (mouka, rýže, cukr, sůl atd), v pytlích s nápisem  U.S. Aid.      Oproti tomu, kdekoliv je africký masakr, vidíte tam "nevinné" černoušky s Kalašnikovy AK-47 či RPG a kdybyste se na ně podívali zblízka - Made in CCCP, nebo Made in China (rudá).   K tomu také není třeba moc dodat !

Harry 24.11.2009 14:56

Re: Co tedy navrhujete, nějakou variantu obnovy kolonializmu?

Také to USA na pytlích s moukou bylo oprávněně mnohokrát kritizováno. Tím totiž ti lstiví Amíci uráží hrdé Afričany, Palestince aj. Hotentoty. Jak asi musí být tomu černouchovi když vidí že bez těch proklatých Amíků by chcípnul hlady?  Neměl by ten hnusný strýček Sam rozdávat svoje jídlo a peníze anonymně? Nejlépe přes místní vlády a církve? Vždyť je to vlastně jenon jejich zásluha, že dovolí aby jejich národ Amíci krmili.

lucinapes 24.11.2009 12:06

Re: Nikde v článku.....

zbraně nejsou dodávány proto, aby se mohli (kdokoli) vraždit, ale za peníze. To je jediné a rozhodující kriterium a ani pravděalásce se peníze neošklivěj bez ohledu na jejich zdroj. To ona ČSSD je taky plná týpků, kteří slibují rovnostvolnostbratrství a nevidí si přitom ani na špičku nosu ani na špičky bot (přes přežrané pupky), když vůbec připustíme, že jen bohapustě nelžou.

milanS 24.11.2009 10:28

Afrika a "Západ"

Dle mého názoru jsou příčiny dvě:

1) Nelze přeskočit dějiny a "importovat" naší západní civilizaci - Afrika žila na úrovni kmenových svazů - to co tady bylo za Sámy před 1500 lety - a nelze jednoduše tyto kmeny poslepovat ve státy.

2) Životní návyky Tyto kmeny neměly potřebu pracovat a vytvářet "mamom" - oni žili - teď ať mě nikdo nekamenuje - jako zvířata. Co potřebovali to si sklidili nebo ulovili, vyráběli akorát jednoduché nástroje, šperky a zbraně,. Kolonisté je nutili ke změně životních návyků, pracovat za mzdu v dolech, cílevědomě pěstovat plodiny. A to se do dnes nezměnilo - možná, že volíme jen méně kruté prostředky.

Část těchto lidí se přizpůsobila a stala se místní elitou (která ovládla tyto svazy), ale zbytek dál žije někde v "Sámových" dobách. Podívejte se na to, jaké problémy má naše společnost s Cikány. I oni mají odlišné životní tradice, styl. Také část se po několika staletích "přizpůsobila" a začlenila, zbytek - naší optikou - živoří vyloučen v getech. Ale oni pouze žijí tak jak je jim přirozené.

Vlado Z 24.11.2009 10:34

Re: Afrika a "Západ"

Afrika prostě potřebuje čas a žádné zásahy zvenčí to zásadně neurychlí. Maximálně můžeme pomoci lidem přežít, ale demokraty z nich neuděláme - vždyť jak je to těžké i u nás-  po 40 letech komunismu sme se ani za 20let nedostali na úroveň Západu. Afrika bude nějaký výraznějšípokrom potřebovat ještě tak 50-100let - za optimálích podmínek.

V Respektu vyšel rozhovor s Festusem Mogaem z Botswany,kde to hodnotí celkem racionálně.

milanS 24.11.2009 10:48

Re: Afrika a "Západ"

Jenže my nepotřebujeme Afriku, my potřebujeme její nerostné bohatství. A to je ten "zájem" o Afriku.

Vlado Z 24.11.2009 10:50

Re: Afrika a "Západ"

Kvůli tomu tam žádnou charitativní pomocposílat nemusíme,to stačí vyzbrojit pár schopných kmenových vůdců ao další se nestarat...Myslím, že nás hodnotíte příliš kriticky.

Jan 24.11.2009 10:54

Re: Afrika a "Západ"

Nejen, že nepotřebujeme Afriku, ale ani její nerostné "bohatství" a dokonce ani její obyvatele. A nevykládejte o otrokářství - lovci otroků nebyli Evropané (ti se neodvážili ani pár kilometrů od pobřeží). Otroky lovili a prodávali místní - drobný přivýdělek a zbavení se potravních konkurentů.

JH 24.11.2009 11:05

Obchodem s otroky

se v historii zabývali především Arabové  :-(

lucinapes 24.11.2009 12:09

Re: Obchodem s otroky

jimž otroky dodávali a prodávali kmenoví vůdci - buď zajaté ze sousedních kmenů, nebo nepohodlné z kmene vlastního.

certik 24.11.2009 11:10

Re: Afrika a "Západ"

Ano, tu ropu nepotrebujeme, a prave proto Exxon a Shell jsou v cele Nigerii a v Cadu je to samy ropny prospektor. Jestlize ji tedy nepotrebujeme, proc neponechat celou tu vec na Cine, ze?

Historik 24.11.2009 11:23

Re: Afrika a "Západ"

Takže bychom pro Nigérii a Čad měli vyhlásit zákaz vývozu ropy do Evropy a Ameriky???

certik 24.11.2009 11:31

Re: Afrika a "Západ"

Predrecnik pravil, ze africke nerostne bohatstvi nepotrebujeme. Ja uvadim, ze napriklad Exxon a Shell si mysli neco zhola jineho. Vy opet ujizdite po stranicke linii kamsi do temnot.

Historik 24.11.2009 11:41

Re: Afrika a "Západ"

No, já si třeba myslím, že pokud by se, v hypotetickém případě, propadla celá Afrika do moře se vším všudy, z dlouhodobého pohledu bychom na tom vydělali. A ty africké státy jsou rády, že tu ropu mohou těžit a vyvážet, problém je, jak se rozdělují peníze, které za to tyto státy dostávají. Tady různí komentátoři v podstatě tvrdí, že by ty firmy měly změnit politické poměry v zemích, kde působí ve prospěch chudé většiny obyvatelstva. To by snad naposledy mohla (ale v praxi to většinou nedělala) britská Východoindická společnost, která až do povstání Sipáhijů v Indii disponovala vlastní armádou.

certik 24.11.2009 11:59

Re: Afrika a "Západ"

Taky lze ovsem rict, ze kdyby se propadla cela Amerika, Evropa a Asie do more, Africani by na tom z dlouhodobeho pohledu vydelali. To o tech zmenach tvrdi taky napriklad svetova banka, ktera pri pujckach ropnym prospektorum v Cadu jako podminku udelila ze 80% zisku poplyne do rozvoje zeme.

Historik 24.11.2009 17:25

Re: Afrika a "Západ"

No, a kdo to bude kontrolovat???? Znamená to, že si nad nimi vezmeme jakousi kuratelu, což zavání "neokolonialismem."

Historik 24.11.2009 11:21

Re: Afrika a "Západ"

Prodej otroků nebyl pro africké vládce "drobný přivýdělek" ale v některých případech jediný zdroj státních financí. Hlavními zákazníky byli Arabové, podíl evropských zemí (včetně jejich kolonií) byl v 16-19 století významný ale nikdy nedosáhl objemu exportu do arabských zemí. A to nemluvím o dalším "zboží" o které Evropané neměli zájem nikdy, totiž o kleštěncích.

Mára 24.11.2009 11:36

Re: Afrika a "Západ"

Nevím jaký byl zájem o kleštěnce z Afriky, ale v době ne tak dávné se v Evropě na pódiích, co znamenají svět, promenádovali hlavně kleštěnci. Zlý jazykové tvrdili, že tak nádherné hlasy už nikdy v Evropě nezazní.

Sven Australan 24.11.2009 13:36

Re: Afrika a "Západ"

....a hlavně Arabové byli otrokáři, tam se to zachovalo do dnrška !

vzorek 24.11.2009 18:51

Češi byli také otrokáři asi do 13. století, no a co?

Američané dokonce do 19. století.

Emil XX 24.11.2009 23:36

Re: Češi byli také otrokáři asi do 13. století, no a co?

V USA skončilo otroctví s vítězstvím Severu roku 1865, v Brazilii se udrželo až do 80 let 19 století. V Sudánu trvá dodnes, ale ještě v 60 letech 20 století existovalo i v Saudské Arábii.

Pavel 25.11.2009 0:16

Re: Afrika a "Západ"

Tak zaostalá aby neznali zemědělství zase nebyla.

"Cikáni" přišli z Indie, ne z Afriky!!! Proboha.

Obecný znalosti 0, ale hlavnš že žvaníš...

Ludva 24.11.2009 10:26

Je to o surovinách

V Kongu je vidět, co se může stát, když je poptávka po surovině - tady je to hlavně tantalit (coltan) zdroj nedostatkového tantalu - lidská práva jdou stranou. Humanitární pracovnice paní Kutilová uvádí: "Vždycky můžu vyletět z kůže, když si někde přečtu, že v Kongu zuří občanská válka. To je jedna z největších lží, která se médii šíří. Je to válka, v níž nepřímo pokračuje rwandská genocida, a také především válka ekonomická, do níž je přímo či nepřímo zapleteno mnoho dalších zemí a mezinárodních firem. Je třeba, aby média nahlas jmenovala firmy, které kradený coltan od Rwanďanů vykupují a země, které je v tom podporují. OSN zpracovala zprávu, v níž jmenovala mimo jiné firmy Nokia, Dell, IBM, Ericsson, a země jako USA, Belgii, Francii či JAR. Je třeba, aby někdo konečně publikoval zprávu o finančních tocích, o tom jak a kam kradené suroviny z Konga odcházejí, kdo je vykupuje. Peníze a obrovské zisky drží tuhle válku při životě. Kdyby se firmy chovaly zodpovědně a nevykupovaly kradené zboží, nikomu by se to nevyplatilo. A pak nechápu proč média mlčí o tom, co Rwanďané v Kongu páchají.

Jan 24.11.2009 10:44

Re: Je to o surovinách

Já bych spíše viděl za příčinu válek paní Kutilovou a jí obdobné. Ti se totiž živí stavěním  "Chaloupek stýčka Toma" v zoufalé snaze nějak odůvodnit požadavky na peníze, zajišťující jim obživu. Kdyby Kutilové a spol. nebyli placeni (samozřejmě z Evropy, Ameriky či některých asijských zemí) problém by vcelku rychle zmizel - nepřibývalo by nezaměstnatených nezaměstnaných, snížila by se potřeba "humanitární" pomoci na jejich výživu a nakonec by možná i nebylo nutno stavět různé obranné systémy proti těm, kdo prchají z afrického ráje.

certik 24.11.2009 10:47

Re: Je to o surovinách

Ano, tyhle spory je treba resit tvrde po stranicke linii. To pomuze.

Jan 24.11.2009 10:50

Re: Je to o surovinách

Kterou stranu teď máte na mysli? Komunistickou stranu Číny?

certik 24.11.2009 11:08

Re: Je to o surovinách

No rekneme tuhle Stranu svobodnych obcanu nebo hradni taliban, v ceskych pomerech.

lucinapes 24.11.2009 12:16

Re: Je to o surovinách

hledisko paní Kuticábové a jí podobných je v rozporu s tím, co se tam ve skutečnosti děje. Afričtí vládcové jsou ve své podstatě hamižní lidožrouti, ale jediní, s nimž se obchodovat dá - tj. ti, co tam mají moc.A to bez ohledu na to, mají-li Oxford nebo plzeňská práva či Universitu 17.listopadu. Kruté řešení afrického problému (a nejen afrického) zařídila sama matka příroda AIDSem.

Historik 24.11.2009 11:03

Re: Je to o surovinách

Suroviny jsou nalupovány od těch, kteří je mají a prodávají. Od nikoho jiného se jaksi koupit nedají. Pokud by OSN vyhlásila bojkot Rwandy, bylo by to o něčem jiném. 

Nebo byste chtěl  návrat do časů britské Východoindické společnosti, soukromé firmz, která měla vlastní armádu.

Mimochodem, mnohé státy už v minulosti válčily o území, obsahující nějaké suroviny a jejich vlastníkem se stal ten, kdo tu válku vyhrál.

pteryx 24.11.2009 10:23

je to složitější,

ono i ty koncerty "na pomoc africe" mají svůj smysl. Jsou lidé kteří skutečně pomáhají "v místě", například člověk v tísni, nebo katolická charita. Říct paušálně že to nemá smysl je sprosťárna.