5.12.2022 | Svátek má Jitka


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Černý 4.10.2022 15:21

Zajímavý článek ns Prvnizpr[UA]avy.cz

Šokdokument: Jak USA plánovaly válku a energokrizi v Evropě.

Závěr na konec. Atomovou bombu mohou na Ukrajině nebo jinde v Evropě jako první použít USA a obvinit z toho Rusko.

Je to dlouhé. Někdo si dal v každém případě práci. Doufejme, že jde o pouhé sci-fi. Ale za přečtení to stojí.

F. Zrcek 4.10.2022 17:42

Baví se tu o Dartu, moc prosím nezatahovat do toho Ukrajinu. Dík.

M. Hoblík 4.10.2022 14:46

Podařilo se vychýlit kus kamene ve vesmíru. Teď už jenom počkáme, kdy nám to Vesmír oplatí!

J. Jurax 4.10.2022 14:16

Klid.

I ten úder, co vyhubil dinosaury, něco přežilo, jinak bychom tu nebyli.

P. Dvořák 4.10.2022 12:03

Konec světa už byl v r. 2012 podle mayské předpovědi. To, že žijeme, je pouze pozůstatek nějaké kvantové projekce. Případně nezpozorované překlopení do jiné dimenze či vesmíru. :-)

F. Zrcek 4.10.2022 10:08

Konec světa se odkládá, a kdo jiný než autor ví, že takové smetí do sebe běžně naráží i bez amerikánů a jejich dartů. Zajímavé budou spektroskopické údaje (není tam třeba zlato, nebo něco, co se dá těžit?) a vychýlení změří evropská sonda, bude-li vůbec měřitelné. Ale ty záběry byly hezké, i obláček trosek se utvořil...

K. Novák 4.10.2022 9:36

Co je „konec světa”? Konec lidstva, Země, Slunce a jeho soustavy, Mléčné dráhy, vesmíru, Boha?8-o

F. Zrcek 4.10.2022 10:14

S Bohem si to už vyřídil nějaký Fricek, Nietzche se jmenoval. Pak ho kvůli tomu zavřeli do blázince v Turíně, a už nevylez. Ale filozofové ho dodnes citujou.

R. Meišner 4.10.2022 8:30

1. nárazem DARTu se nestane vůbec nic---síla sondy je zanedbatelná.

2. konec *světa* nastane za několik miliard let, až Slunce začne spalovat i Zemi. konec civilizace nastane mnohem dříve. velice brzy v kosmických měřítkách. 8-o

P. Rada 4.10.2022 8:51

Nezanedbatelné rozhodně je, že kin. energie těles je úměrná polovině hmotnosti v součinu s druhou mocninou rychlosti. Konkrétněji kosmická sonda Dart (0.5t ... 6.6km/sec) si takto v kinetické energii nese značnou část chemicky vázané energie transformované na pohyb při urychlování rakety... Odezva na takto generovaný impus, přenesený na sice daleko hmotnější těleso rozměrů cca 170m ale volně umístěné ve vzduchoprázdnu... už může být jednoznačně indikovatelná měřením oběžné dráhy vzhledem ke gravitačně slabé vazbě... - a o to jde.

F. Zrcek 4.10.2022 15:43

Ono je to ještě o krapánek složitější. Veškerá kinetická enrgie nárazu by se využila na změnu oběžné dráhy Didyma, kdyby se tečně srazily dva dokonale tuhé objekty, třeba dokonale pružné kulečníkové koule. Pak by byla pozorovatelná maximální dráhová výchylka obou srážejících se objeků. Nicméně, pokud ho Dart trefila trochu šejdrem mimo střed, tak vytvořila moment, který roztočí Didyma kolem vlastní osy. Vzhledem k tomu, že Didymos se kolem nějaké osy točil, tak může způsobit výchylku osy rotace a rychlosti otáčení proti původnímu stavu. Lze si to představit jako faleš udělená při úderu tágem a pozorovat by to asi šlo. Dále musíme předpokládat, že Didymos měl nějakou vnitřní strukturu, která pohltila značnou část kinetické energie a termalizovala ji. Na fotce z doprovodného cubesatu byl vidět oblak vymrštěných částic, které rozhodně odnesly část kinetické energie s sebou. Další část se spotřebovala na deformaci ubohého Didyma a taranujícího Darta. Jak velká část to je, to se ukáže až následným měřením, to jednoduše ab initio spočítat nejde. A pak je tu efekt, který udává autor, změna dráhy a hmotnosti samotného Didyma se v dalším stepu přenese na parametry většího Dimorfa. I jeho dráha kolem slunce se po obdrženém štulci poněkud vychýlí. Myslím že to měřitelné nebude, ale stejně je to zajímavé. V rámci sluneční soustavy sice nedojde ke změně hmotnosti (rychlosti objektů celkem vylučují vymrštění trosek třetí kosmickou), ale změna rozložení hmoty může teoreticky působit až na změnu dráhy slunce kolem centra galaxie. Berte to ovšem tak, že analyticky spočítáme gravitační působení dvou těles, u tří už je to problém a vypomůžem si aproximací, a u nesčetných trosek vymrštěných po nárazu je to neřešitelné.

Ale vezměme hypoteticky, že změníme dráhu nějakého asteroidu tak nešťastně, že po x obězích nakonec trefí zeměkouli, i když to v úmyslu původně neměl.

A fčíl mudruj.

P. Rada 4.10.2022 16:55

Není nutné zas tolik "mudrovat" - spíše pomůže pozorně sledovat rozdíly dráhy v čase.

F. Zrcek 4.10.2022 17:36

Jde to i ze země. Ale zapomněl jsem zmínit, že teoreticky změna dráhy soustavy Dimorphos Didymos nepatrně ovlivní dráhy sousedních planet, myslím že soustava leží mezi Marsem a Jupiterem. Ta nejmenší změna by byla ve změně excentricity, to je asi nejcitlivější parametr.

Ale můžete být klidný, pozorovat se to celkem určitě nepodaří a na zemské klima to bude mít ještě menší vliv, než prdící krávy...

R. Gramblička 4.10.2022 13:27

aha a hoši z NASA si to buď neumí spočítat anebo to ví a jen tak zbůhdarma posílají sondy do nebes. Vy jste ale hlava pane rado.

R. Gramblička 4.10.2022 13:28

(reakce na Maišnera, ne na Radu)

P. Rada 4.10.2022 7:11

"Nadávám" za profosilní des-orientaci Neffovi už nyní, opakovaně a doposud zřejmě marně. Znovu rámcově shrnu důvody které on nereflektuje.

Honec epochy "světa" Kvartéru který panoval po cca 3milionech let a vyznačoval se periodickým sřídáním dob ledových s kolísáním úrovní oceánů o cca 100m se po poslední periodě odlednění s názvem "svět" Holocén (cca 10tis let) nyní mění na Antropocén s klimatem podstatně teplejším podobném jaké po desetimiliony let panovalo koncem Třetihor - tedy bez celoročních polárních čepiček stabilizujících podnebí mírného pásma.

Posledních jen 70tis lety se zrodil homo s.s. a ten v klimatickém holocénním optimu před cca 5tis lety, kdy se teploty glob ustálily na +-0.5c, založil řadu lokálních civilizací. Globální technická, fosilně založená, je zde jen cca století, a teplotně následně nastává nebývalý glob vývoj až zlom:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/All_palaeotemps.svg

Tento geohistoricky i biosférycky (pokles druhové rozmanitosti) vzato "konec světa" už začíná a velmi pravděpodobně proběhne podle některého ze scénářů jen během několika set let (Clark a kol 2016, zprávy IPCC...).

Relativní dramatičnost změn kterou gradientem i rozsahem překonal jen impakt na K/T rozhraní před 65miliony let s vyhynutím dynosaurů a všeho hmotnějšího jak cca 20kg nutně povede k nastolení zásadně jiného klimatu a za relativně nedlouho (stáletí?). To se může stát pro změnu hominidům až osudnou at si mezi sebou dnes pokrytecky notují nebo bez reflexe k realitě jen nadávají:

https://www.databazeknih.cz/knihy/sest-stupnov-posledne-varovanie-454316

P. Dvořák 4.10.2022 6:54

Nevím, o kolik a jak se vychýlila dráha měsíčku Dimorphos. Stejně tak jako nikdo neví co a v jaké síle způsobí na opačné straně planety onen známý efekt motýlích křídel.

I přesto se dá s jistotou tvrdit, že zničení naší planety nebo vyhynutí lidstva vlastním přičiněním přijde mnohem dřív, než totéž v důsledku vychýlení dráhy měsíčku Dimorphos.

Nějak mě to neuklidnilo.

P. Rada 4.10.2022 8:34

Aby byl ten pravděpodobností efekt M.K. ještě známější a na rozdíl např. od efektu/principu akce a reakce odlišitelnější, cituji wiki:

..."Ovšem pravděpodobnost, že daná motýlí křídla vyvolají dané velké následky, je stejná té, že jiná křídla působící opačně oněm následkům zabrání."...

R. Langer 4.10.2022 8:49

Jo, je to úplně stejně jako s tím CO2, Zelený bolševiku. Žádný vliv. ;-D

P. Dvořák 4.10.2022 9:50

Což nic nemění na tom, co jsem napsal.

V. Němec 4.10.2022 5:44

Marná sláva, ale od té doby, co odešel pan Wagner, šla úroveň NP šupem dolů. To se netýká diskuze, některá ani klesnout už víc ze dna nemohla.

R. Gramblička 4.10.2022 6:31

noo, to si nemyslím. Srovnejte to s úrovní na soc.sítích (tvitr, fejsbůk), tam je to o dost horší. Krom toho, žijeme v hodně turbulentní době, která rozdělila lidi víc, než kdy jindy, takže nervy tečou často i zde

R. Gramblička 4.10.2022 6:34

ostatně, vzhledem k vysokému věku pana Neffa, NP dlouho funkční nezůstane

V. Zavřel 4.10.2022 17:39

Kéž byste neměl ještě hodně dlouho pravdu. Děkuji panu Neffovi a existenci Neviditelného psa.:-)

V. Chrastina 5.10.2022 11:24

R^V!!