28.11.2022 | Svátek má René


VESMÍR: Kdy bude konec světa

4.10.2022

Pro mě to byla nejzajímavější a nejdůležitější událost minulého týdne. Kosmická sonda Dart vesmírné agentury NASA zasáhla měsíček Dimorphos. Má v průměru 160 metrů a obíhá planetku Didymos. Takže znovu, Dimorphos obíhá kolem Didymosu jako Měsíc obíhá kolem Země. Sonda Dart měsíček Dimorphos zasáhla rychlostí 6,6 kilometrů za vteřinu. Trefila se do něho na vzdálenost jedenácti milionů kilometrů. Pro představu, střední vzdálenost Země od Slunce je sto padesát miliónů kilometrů. Dimorphos se motá kolem Didymosu zhruba v pětině vzdálenosti, která nás dělí od Marsu. Ještě připomenu, proč se to stalo: byl to první praktický pokus tohoto druhu. Zkouší se, jestli by Země měla obranu proti kosmickému tělesu, které by se řídilo z hlubin vesmíru Na zemi. Už to v minulosti nastalo, například v době druhohor. Následkem dopadu asteroidu vyhynuli dinosauři. A protože se o vyhynutí lidstva chceme postarat sami a nehodláme to přenechat asteroidům, zkouší se, jestli by přesným zásahem šlo asteroid vychýlit ze smrtící dráhy, aby prostě Zemi minul a pak zmizel tam, odkud přiletěl.

Jde o vychýlení, to byl smysl, proč Dart trefil Dimorphos. Teď pozor, dostávám se k tomu, proč vás tu nudím a napínám a chcete si jít vařit kafe, než začne jiný pořad. Dimorphos obíhá kolem Didymosu a ten zase obíhá kolem… to vědí v NASA. Všechno kolem něčeho obíhá, je to složitý propletenec drah. Představte si to jako trojrozměrný kulečník. Z obyčejného kulečníku to znáte, stačí jen malé škrtnutí a koule letí jinam. Dart škrtne o Dimorphos a ten letí jinam. Jenže tím vychýlí z dráhy Didymos a ten zase ovlivní jiný měsíc a celý ten vesmírný kulečník se začne vychylovat a narážet do sebe a rovnováha ustavená po čtrnácti miliardách let od velkého třesku se naruší. Za letních večerů se budeme radovat, kolik přibylo padajících hvězd. Vědci začnou bádat, co se to děje a noviny budou psát o poruše nebeské mechaniky.

Jenom vy, kteří posloucháte moje glosy v rádiu, vy budete v klidu, protože budete vědět, na čem jste. To je přece jasné, budete vysvětlovat těm, kteří budou ochotni vám naslouchat. Slyšeli jsme to před lety v rádiu, říkal to v glose pan Neff. Může za to sonda Dart, ta zasáhla Dimorphos a kvůli tomu se pohnula dráha Didymosu a postupně se to všechno rozsypalo.

Že jako před několika lety. Před kolika lety? Nebo jinak, za jak dlouho se nastane konec světa? Těžko odhadoval, ale pod milión let to nebude. Když se spletu, můžete mi přijít vynadat.