31.3.2023 | Svátek má Kvido


Diskuse k článku

JEN TAK: Ucha je „ucha“

V minulé kapitole jsem psal o Halászlé – maďarské rybí polévce, že je moc dobrá, i když jsem si vědom, že v poslední době vše maďarské je vlastně tak nějak protistátní. Alespoň podle novin a televize.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 3.12.2022 9:55

Jestli myslíte tím kafem sáček běžného kafe Standart 100 gramů nebo 80 gramů, tak to bylo tuším tak do roku 2015 za 8 Kč. Pomletý Standart stejné gramáže v sáčku stejného vzhledu stál těch tuším 12. V té době pak došlo ke zvratu, zdražování kávy a k rozšíření nepomletého kafe v půlkilovém a kilovém balení. Nepomleté kafe Standart se potom zražilo na cenu pomletého Standartu a pomletý Standart se vytratil. Místo toho se objevily kilovky pomletého Standartu, pod značkou Jihlavanka. Pamatuji si to, protože v té době jsem definitivně skončil s klasických českým "tureckým" kafem a definitivně ho nahradil kombinací levnějších instantních kafí a kafí překapávaných přes filtr z těch půlkilových a kilových balení.

Za socíku byla cena sáčku kafe Standart výrazně nižší, tuším 3,50 Kčs.

P. Sura 2.12.2022 17:48

Jasně, já vim, uz lecos pamatuju. Ale jsem konzerva. Obdobně to bylo, když olse ici zdražili kafe. To jsem v krámu vždycky říkal "kafe za 8'- umlit."... A prodavačka vždycky povídá:"Ale ta káva stojí 12,-..." A já ji odpověděl - "Ja vim, že stoji 12, ale je to to kafe za osum.."

R. Dubravský 2.12.2022 17:31

Doporučuji ctěné pozornosti další pozoruhodné rusko-ukrajinské polévky soljanka a rassolnik. A polský bigus.

R. Dubravský 2.12.2022 17:28

... proto ho přejmenovali na Henri vejce.

P. Sura 2.12.2022 16:38

Ano, moc dobré! Mně v téhle polévce jen vadí ty drobné kostičky, kterých se nelze zbavit, protože principiálně rozvařením rozkrájených ryb se do vývaru dostat musí. Vyžaduje to konzumaci pokud možno mimo stůl, aby bylo možné je rovnou plivat na zem. ale to je jediná záporná vlastnost tohoto pokrmu a není třeba si tím kazit dojem.

Mimochodem - Ruské vejce taky nemůže za to, jak se jmenuje .....

H. Kotaz 2.12.2022 7:24

Každý národ, má nějaké svoje jídlo, které vařili předkové z dostupných potravin.