6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Nečekané souvislosti s novými tarify za elektřinu

Je to opravdu nepořádek. Lidi si nastavěli solární panely, větrníky, malé vodní elektrárny. Zmatek nad zmatek, kdo to má furt hlídat. Navíc když v dobách temného útlaku rostla distribuční síť, tak ty pacholci bolševický s ničím takovým nepočítali.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šimek 6.2.2016 11:18

Re: Neomezený odběr elektřiny za měsíční paušál :-)

Ale platba za jistič je jen paušál "za tloušťku přívodního kabelu" a co jím proteče si pěkně zaplatíte navíc :o)

P. Dvořák 6.2.2016 9:16

Re: Neomezený odběr elektřiny není jako internet.

Ano, to s vámi souhlasím. Ale platba za jistič je platba za jistič. Jakýsi paušál (daň, dávka) za to, že "mám prístroj". Nad ten vám ještě napálí platbu za odebranou elektřinu a na to budou určitě různé tarify. Prý dokonce už dlouhé roky existuje, ale není v nabídce, jakýsi "chalupářský tarif". Tedy snížená platba za odběr o víkendech. Četl jsem to v jakémsi článku v rozhovoru s někým z ERÚ _ snad dokonce s Vitáskovou? Nevím.

Prostě grázlovina na druhou.

V. Halašta 6.2.2016 9:14

Takže takový dort.

Kdy přijde kočička? Pejsek na to evidentně sám nestačí.

P. Kmoníček 6.2.2016 9:02

Už to funguje

s poplatky za ČT.Sleduješ-li či nesleduješ-li pořady s Bohdalovou,Dvořákem,Menšíkem a dalšími ,stále dokola reprizovanými esterádami,tak PLATIT MUSÍŠ!

L. Novák 6.2.2016 6:15

Re: Neomezený odběr elektřiny není jako internet.

Napsal jste: "...Platba za jistič vlastně nemá s tarifem za odběr nic společného. Je to jakási daň nebo dávka za to, že "mám prístroj."..."

Takhle to oni chtějí. Daň z velikosti jističe... :-)

P. Dvořák 6.2.2016 3:52

Re: Neomezený odběr elektřiny není jako internet.

Co to je za nesmysl, který jste napsal v 1. odstavci? Vyplývá snad z mého příspěvku něco, z čeho by se dalo usoudit, že souhlasím s tarifem za jističe nebo že schvaluji platby za OZE?

L. Novák 6.2.2016 3:18

Re: Neomezený odběr elektřiny není jako internet.

No, když nám někdo chce nasolit do peněženek náklady na nesmyslné instalace OZE (před evším fotovoltaiky a fofrníků), tak použije vaši argumentaci.

Jen tak mimochodem - za zřízení přípojky a jistič se poplatky platí už odedávna, a ne právě malé. A spoustě občanů ve starších domech, kde mají hlavní jistič před elektroměrem 10A, účtují automaticky poplatek, jako by tam byl jistič 25A, což je v tarifech na 1 fázové připojení nejnižší hodnota.

P. Dvořák 6.2.2016 3:02

Neomezený odběr elektřiny není jako internet.

Jistě můžeme obojí využít bez omezení "množství stažených dat", ale na rozdíl od internetu, za elektřinu ještě budeme znovu platit podle odebraného množství.

Platba za jistič vlastně nemá s tarifem za odběr nic společného. Je to jakási daň nebo dávka za to, že "mám prístroj." Jak je to v tom známém vtipu. Vůbec nezáleží na tom jak často nebo jestli vůbec někdy "prístroj" používám.

L. Novák 6.2.2016 2:57

Re: A co treba snizit

Už nepijte! :-D

L. Novák 6.2.2016 2:54

Re: Neomezený odběr elektřiny za měsíční paušál :-)

Vláda a ERÚ nám jednoduše matou hlavy tvrzením, že naše jističe na přípojkách jsou předimenzované, že jsou málo využívané apod. Zkusme se takhle jednou domluvit, zcela veřejně, aby dohled nad vyváženým chodem zásobování elektřinou měl možnost reagovat a zajistit dostatečnou rezervu výkonu předem, abychom vytížením našich jističů nezpůsobili blackout (kolaps rozvodných sítí). Spustíme jen tolik spotřebičů, abychom si doma nepřetížili hlavní jistič, a pod dohledem ERÚ a ministra Mládka se změří, o kolik desítek či stovek procent se zvýšil odběr energie ve smluveném čase v celé České republice. :-D

Dovolím si odhadovat, že kdyby to občané chtěli těm našim papalášům "ukázat", blackout by byl nejspíš nevyhnutelný. Ukázalo by se, že s tím "rezervováním výkonu a zálohováním" je asi to trochu jinak, než se nám snaží namluvit.

No uznejte, nestálo by to za pokus? :-D

L. Novák 6.2.2016 2:54

Neomezený odběr elektřiny za měsíční paušál :-)

Když se nad tím zamyslím, tak nám vlastně vláda prostřednictvím ERÚ nabízí něco podobného, co je běžné třeba u připojení k Internetu. Nabízí se obvykle (neplatí pro mobilní telefony) připojení s určitou rychlosti stahování (datového toku na přípojce), obvykle bez omezení množství stažených dat. Používá se AGREGACE (podobně jako u zálohování zdrojů v energetice a odhadu celkové zátěže rozvodné a přenosové sítě), protože se automaticky předpokládá, že nikdo nespustí na lince trvalý datový tok (upload+download), aby linku 100% zatížil. Takže se prodá ve skutečnosti víc datových přípojek, než by odpovídalo kapacitě páteřních linek. A funguje to obvykle bez problémů, pokud poskytovatel připojení udržuje agregaci v rozumných mezích a nechce, aby mu zákazníci z přetížením zahlcené sítě nakonec neutekli ke konkurenci.

Představuji si, že něco podobného by fungovalo i v energetice... :-) Zaplatíte vysoký měsíční paušál za jistič - a odebíráte tolik proudu a takový výkon ze sítě, kolik potřebujete a kolik vám jistič před elektroměrem dovolí. Bylo by docela zajímavé, o kolik desítek či stovek procent by se zvýšila spotřeba maloodběratelů. "Když už nám nasadili vysoké paušály, tak jim pustíme žilou..." A domácnosti si připojí (zvláště pak v zimě a chladném období) pokud možno co největší zátěž, kolik jistič dovolí.

Každému člověku, který prošel studiem fyziky alespoň na středoškolské úrovni, bude nejspíš jasné, že takhle to v energetice fungovat nemůže, ampéry přece jenom nejsou totéž, co megabity za sekundu, a vedení jsou nesrovnatelně náročnější na investice.

P. Sulc 6.2.2016 2:52

A co treba snizit

vekovou hranici na tvrdy alkohol na 14 let , vina na 12 let // na Morave na 10 let// a na pivo, celonarodni to napoj a tekuty chleb na 10 let? Jiste by to verejnost vrele prijala a tatici by zase v nedeli mohli poslat synka se dzbanem pro pivo.