4.12.2021 | Svátek má Barbora


GLOSA: Nečekané souvislosti s novými tarify za elektřinu

6.2.2016

Je to opravdu nepořádek. Lidi si nastavěli solární panely, větrníky, malé vodní elektrárny. Zmatek nad zmatek, kdo to má furt hlídat. Navíc když v dobách temného útlaku rostla distribuční síť, tak ty pacholci bolševický s ničím takovým nepočítali.

Takže je jedině správné, když teď každy spotřebitel nejdřív zaplatí jistič - pak si sviť, top, per každý dle libosti. Jaképak šetření. V malém se stejně šetřit nedá, že. Musíme ale ve společnosti pokračovat stejným trendem ve všech oborech. Cenově jsme vyřešili pokles spotřeby vody, teď vyřešíme elekřinu. A co dál?

Je zde jedno odvětví, které trpí velikou rozkolísaností spotřeby, liší se letní a zimní měsíce, někteří se vrhli na samozásobování, ohrožují tím tvorbu HDP a dokonce i výběr DPH. Najdou se i tací, kteří se těmto zařízením a spotřebě vyhýbají, což působí značné disproporce mezi jednotlivými odběrateli a z toho plynou někdy nepříjemné následky. Přitom tohle odvětví je přímo závislé ma spotřebě, jelikož je třeba udržovat rozsáhlé investice do zařízení. Narážím tím na rozsáhlou síť hospod a restaurací, jejichž majitelé jsou kriticky závislí na odběru. A do toho vstupují různí anarchisté, vaří si pivo doma, jiní zase amatérsky pálí kořalku. Jak k tomu přijde poctivý podnikatel, majitel třeba jediné hospody na vesnici? Jak z toho ven?

Navrhuji využít dlouhodobých zkušeností našich předků a zavést povinný odběr určeného množství piva a kořalky každým občanem starším 18 let. Každý se přhlásí k oběru své kvóty, kterou samozřejmě nemusí konzumovat, stačí jen zaplatit (zde analogie s jističem).

Tato politika povede ke zvýšení HDP i k výběru DPH - navíc by bylo možno využít návrhu ministra financí na snížení DPH u točeného piva.

V dobách feudalismu měly tyto praktiky kladný dopad na rozvoj pivovarnictví a lihovarnictví, navíc někteří autoři tvrdí, že za poklesem bojovnosti Valachů v druhé polovině 17. a v 18. století byl právě odběr piva a kořalek z panských pivovarů a palíren.

A kromě toho bychom zavedením tohoto opatření snížili potencionciál vyhledávání naší země ze strany muslimských emigrantů.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.