20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

GLOSA: Grafomanie v antickém světě

Představa, že by někdo v dávné minulosti ručně popisoval drahé pergamenové folianty, aniž to mělo smysl, se zdá absurdní. V antickém světě byl ideálem myslitel, který vedl se svými žáky učené debaty a své poznání shrnul do jediné nebo několika málo knih.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 26.8.2022 8:04

Z našich starších autorů bych za grafomana označil Karla Klostermana. To, co běžný autor dnes popíše na jedné, dvou stránkách, on dokázal roztáhnout na 50 stránek. Kupodivu Jiráska bych za grafomana neoznačil, jeho díla jsou sice obvykle rozsáhlá, ale taky slušně nacpaná dějem.

za grafomanské bych dále označil pozdní díla Karla Maye. Tehdy už asi jen "přežvýkával náměty svých starších knih, už ne moc kvalitně plus do toho už cpal třeba křestanskou mystiku a podobně. U Karla Maye možná zapůsobila kombinace sociasitické cenzury a posametového kapitalistického trhu. Za socialismu se u nás překládaly a vydávaly jen ty skutečně kvalitní mayovky, tudíž si mayovky získaly mezi našimi čtenáři slušný kredit. Ovšem po sametu ve snaze dosáhnout zisku byly u nás přeloženy a vydány i ty nekvalitní "odpadní".