21.6.2024 | Svátek má Alois


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Dušan 12.4.2007 15:51

Re: Re: Re: Nic proti Gagarinovi

jak jste si možná všiml, nenapsal jsem, že si myslím, že kabina letěla prázdná, ale jen to, že mám kolem toho docela vážné pochybnosti. Mimochodem, vše, co uvádíte, by se dalo velmi jednoduše inscenovat. No a kolem toho přistání - ta kabina se nezaryla do země zas tak nedaleko, zkuste si projít prameny, jsou tam dost velké rozpory. Myslím, že paranoidní nejsem ani tak já, ale zcela jistě byl paranoidní bolševický systém, který tajil i to, co nebylo třeba. Každopádně nesrovnalostí a důvodů k pochybnostem je v tomto případě určitě mnohem více, než údajných nesrovnalostí v projektu Apollo...

vita 12.4.2007 17:00

Re: Re: Re: Re: Nic proti Gagarinovi

Fajn - takže u kterého letu přestávají vaše "vážné pochybnosti"? U Titova? Nebo až u těch po Glennovi, aby byli Američané první? Že teď lítají Rusové na ISS, doufám, nezpochybníte...

To je naopak velmi podobné zpochybňování Apolla 11 - ale už jsem neviděl žádné "důkazy" (tedy to, co, piklátoři za důkazy vydávají) nepřistání dalších Apoll. Nikdo nevysvětil, jak se dostaly na Zem ty kila a kila měsíčních hornin, jak docílili toho, že si podvodu nikdo ze zúčastněných vědců nevšiml nebo čím je přiměli to zatajit - a byly jich tisíce. Včetně nejmíň jednoho Čecha. Další lety bez toho 1. by byly větší zázrak než postupná cesta. Zrovna tak u sovětských pilotovaných letů.

Postup sovětských pilotovaných letů je logický - nejdřív vyzkoušení prázdné kabiny, pak krátký let jednoho kosmonauta, který dokázal, že to člověk i loď zvládnou, pak celodenní let kosmonauta, který prověřil, co to s ním udělá, pak pořád delší lety.

Jiří K. 12.4.2007 17:30

Re: Re: Re: Re: Re: Nic proti Gagarinovi - to snad není pravda, vito!

Napsal jsem prakticky to samé, jenom jste byl rychlejší, neb moje datlování na klávesnici není z nejbleskovějších (sem tam udeřím;-D).

Také Vás tak ti "piklátoři" (hezký výraz) tak štvou svojí uhozenou logikou a absencí vědomostí o daném oboru?

Ale trefili jsme se hezky, že?

;-)

Jiří K. 12.4.2007 17:21

Re: Re: Re: Re: Nic proti Gagarinovi - pochybnosti Dušane?

No, pochybnosti a spekulace kolem Gagarina i Apolla jsou nesmysly vhodné tak leda pro bulvár či pisatele "denikenovské" literatury. Apollo nafingovat prostě nešlo, bylo až příliš pod dohledem celého světa, takže nepochybně by to Rusové prokoukli a s chutí Američany nachytali na švestkách jako podvodníky. Taktéž ty laserové odrážeče a další "krámy" aparatury Alsep musel na Měsíci někdo umístit.

U Gagarina je sice teoreticky možné, že cca hodinový a předem neohlášený let by se dal při troše štěstí a snahy nafingovat, nikdo by si nemusel všimnout, že letěla jenom prázdná loď, uniká ovšem logika a smysl takového kroku.

Titova a další kosmonauty již nikdo zpochybňovat nemůže a potom je podivné, proč by hned ten první kosmonaut letěl na orbitu rovnou na celý den. To by bylo daleko větší riziko než vystřelit na jeden oběh Gagarina. Navíc chybí i motiv, vždyť i Titov by byl v kosmu jako první.

 Ba ne Dušane, to nemá logiku, naopak oficiální verze působí věrohodně, neboť i návaznost jednotlivých kroků odpovídá logice vývoje takovéto technologie: Nejprve zkoušky raket, pak lodí prázdných i se psy a potom první kosmonaut na nejkratší možnou dobu, tedy na jeden oběh kolem Země. Vždyť o vlivu tak dlouhého (na tehdejší dobu) a nerušeného pobytu v kosmu a stavu beztíže na člověka ještě nikdo nemohl nic zásadního vědět.

Možná to zní nudně, ale není pochyb, že Gagarin v kosmu byl. Jako první.

Dušan 12.4.2007 18:40

Re: Re: Re: Re: Re: Nic proti Gagarinovi - pochybnosti Dušane?

Já přeci netvrdím, že to byl podvod, koneckonců pokud si vzpomínám, napsal jsem, že si myslím, že nebyl. Je tu ale poměrně hodně (často zbytečně) podezřelých okolností. Hledat logiku a smysl v počínání bolševiků by asi i v jiných a mnohem vážnějších věcech bylo pro normální hodnoty vyznávajícího člověka dost těžké. V tomto případě je to pane ale docela snadné - propaganda, propaganda, propaganda... Mimochodem. pokud by mise úspěšná nebyla, domníváte se, že by následovala také objektivní zpráva z TASSu? Let byl pochopitelně monitorován a aby to bylo věrohodné, musela tam být -a taky byla- hlasová komunikace. V tom případě ale z pohledu bolševiků musela stůj co stůj dopadnout úspěšně, neb by už nešla utajit. Další docela pádný důvod pro inscenaci. Nejde o tvrzení, jde o nevyvrácené pochybnosti.

vita 12.4.2007 19:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nic proti Gagarinovi - pochybnosti Dušane?

Byly připravené tři zprávy - pro případ úspěšného přistání na území SSSR nebo spojenců, pro případ úspěšného přistání na území nespojenců a pro případ neúspěchu.

Kocajdank mohla být využita ta první...

Jiří K. 12.4.2007 19:43

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nic proti Gagarinovi - pochybnosti Dušane?

Nesmysl, Dušane. propagandy by bylo dost i kdyby první kosmonaut startoval o nějaký ten měsíc později, Glenn vystartoval skoro o rok později, že jsou američané ve skluzu se vědělo.

Inscenace? Muselo to dopadnout dobře? Takže Gagarina by z důvodů opatrnosti zinscenovali a o necelé čtyři měsíce později by šli do mnohem většího rizika, když by Titova poslali naostro do kosmu na celý den - což byla tehdy neuvěřitelně dlouhá doba.

První zkušební lety se vždy počítají v minutách, max. desítkách minut a zde u nevyzkoušené, mnohem složitější a mnohem rizikovější techniky (navíc s rizikem nevyzkoušeného, tedy neznámého vlivu letu a pobytu na orbitě na lidský organismus) by ti opatrní a rizika blamáže se dle Vás bojící Rusové poslali Germana Titova rovnou na celodenní let se 17 oblety Země.

To prostě nemá logiku a nešlo to ani tehdy v SSSR. Konec konců Leonova s N1 na Měsíc neposlali, přesto že on sám byl připraven a ochoten to risknout.

Že by se neúspěšný pokus snažili utajit, pokud by to šlo, to si dovedu představit, ale zinscenovat úspěšný bylo prakticky nemožné.

Dušan 12.4.2007 22:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nic proti Gagarinovi - pochybnosti Dušane?

No, aby mohli poslat Leonova s N1 na Měsíc, nebo aspoň na oběžnou dráhu, to by tu bestii museli vůbec dostat do vzduchu. Jak se to dařilo nemusím jistě rozvádět, dobře informován zjevně jste. Kam by ho takto poslali, je zjevné.

Kubeš 12.4.2007 10:54

Gagarin

byl první a k celé akci lze jen blahopřát. Avšak příklad s písničkou je jen z mnoha, jak lze někomu lézt do zadku, zvláště pak viditelný u umělců.

Zdeněk Kříž 12.4.2007 12:20

Re: Gagarin

Proboha proč? Byl přece první! A ta písnička komančská taky není, tak o co jde.

pepa 12.4.2007 12:35

Re: Gagarin

 Ta doba byla taková, nikdo nikomu do zadku nelezl, co se týče písničky. Byli jsme tenkrát svědky letu člověka do vesmíru, vůbec poprve v dějinách lidstva. Proto to našení.Je jisté, že komunisté si přihřáli polívčičku. Gagarin za to nemohl.

Chris Kelvin 12.4.2007 10:41

Gustav Brom byl....

...nejlepším propagátorem imperialistické hudby u nás. Jazzman světové úrovně, ač se narodil na ne příliš této hudbě přejícím místě.

Antichartu pane Pašku podepsali všichni pěkně podle abecedy, proto asi byl Brom jeden z prvních. I když nevím, znám to jen z televize (a viděl jsem to až nedávno).

Z tou Aurorou a Zimním palácem to máte trochu popletené, protože útok na Zimní palác si vymyslel filmový režisér Ejzenštejn (píšu to doufám dobře) a z Aurory se možná nestřílelo vůbec.

Koroljov jakožto hlavní tvůrce kosmického programu (jako vlastně nechtěného decka programu vojenského) byl bývalý vězeň z gulagu a také bývalý spoluvězeň a spoluvězeňský kolega konstruktér Tupoleva.

Jojo....... ;-)

Chris Kelvin 12.4.2007 10:42

pardon:

"S tou Aurorou..."

:-) 12.4.2007 10:13

Moje vzpomínka se váže na

protiatomové cvičení, které od raních hodin probíhalo na naší průmyslovce . Krátce po zahájení jsem, jako velitel hasičského družstva, byl vyzván, abych nechal nastoupit svěřenou jednotku v prostoru sklepa. Velitel cvičení přečetl s kamennou tváří onu fantastickou zprávu TASSu a jako by se nechumelilo, vydal rozkaz pokračovat podle plánu v započaté práci. V tu chvíli se mezi spolužáky našli tací, kteří zvážněli a imperialistickému atomovému útoku začali dokonce věřit. ;-D 

www racek 12.4.2007 10:18

Re: Moje vzpomínka se váže na

ta cvičení probíhala i v usa, tý hysterie bylo tehdy opravdu dost. a že se pomalu začaly klukovské hry na rusy a němce pomalu měnit na rusy a američany, to si taky pamatuji.

díky bohu, že jsme to přežili. k válce tenkrát byl pořád jen kousek. 

:-) 12.4.2007 12:38

Re: Re: Moje vzpomínka se váže na

Ono v celé historii lidstva bylo k válce blíž, než kousek. Obdivovatelům zprávy TASSu o Gagarinovi jen připomínám, že nebyl jenom Gagarin, ale také Poznaň, Maďarsko, Kuba, Československo a Afganistán. A nemělo by se zapomínat na Katyň, nebo Černobyl a ostatní zvěrstva slavného CCCP. 

jurist 12.4.2007 12:43

Re: Re: Re: Moje vzpomínka se váže na

Takže co? Budeme se tvářit, že žádný Gagarin nebyl, a že první ve vesmíru byl Alan Shepard? :-/

petr 12.4.2007 13:12

Re: Re: Re: Re: Moje vzpomínka se váže na

Ne,budem se tvářit,že nebyla Poznaň, Maďarsko, Kuba, Československo a Afganistán. A mělo by se

zapomínat na Katyň, nebo Černobyl a ostatní zvěrstva slavného CCCP.

Kořen 12.4.2007 13:25

Re: Re: Re: Re: Re: Moje vzpomínka se váže na

Já teda zapomínat nebudu. Ani na Gagarina, ani na nic dále jmenovaného.

jurist 12.4.2007 15:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje vzpomínka se váže na

Ani já ne, ale Gagarin Gulagy, Katyň a ostatní na svědomí nemá. A pokud je mi známo, kamarád Brežněva taky moc nebyl. Upřímně řečeno při takovéto argumentaci mi vytane na mysl Milan Codr, blahé paměti - Američané sice přistáli na Měsíci, ale v té době hlavně vedli imperialistickou válku ve Vitenamu, a vůbec, SSSR s nimi o Měsíc nikdy nesoutěžil.

:-) 12.4.2007 18:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje vzpomínka se váže na

Milý juristo, přitroublý vašnosto, nikdo Vám toho Vašeho Gagarína nebere, ale protože ho vyprodukoval systém, který byl za kosý pohled schopen opravdové hrdiny  likvidovat po milionech, je dobré, si to i v těchto chvílích připomenout.   

jurist 12.4.2007 18:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje vzpomínka se váže na

Já to zkusím ještě jednou - ten kosmonaut se jmenoval Gagarin.  Žádný Lenin, Stalin, Berija, Jagoda, Mechlis, Ždanov, Sudoplatov a co já vím kdo ještě. Bylo by hrozně hezké, kdyby už tehdy vyhráli Američané, kdyby už tehdy dokázali, že tahle Horvní Volta s jadernými raketami je nevjetším zločinným režimem 20. století, za kterým stojí miliony mrtvých, kdyby se nikdy nesnažili o détetne, ale nestalo se, a díky tomu tady možná nemáme jadernou zimu.

Gagarin byl prostě první člověk ve vesmíru, byl to hrdinský čin, podle mně známých údajů to nebyl  žádný fantický komunista, na jeho rukou žádná krev není, a to, že se tak stalo za onoho systému, na jeho prvenství nic nemění.

Jestli tyhle dvě věci nedokážete odlišit, tak jste stejný blb, jako nebožtík Codr, akorát že v obráceném gardu.

:-) 12.4.2007 22:32

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje vzpomínka se váže na

Mojí odpověď jste našel ve vyšších patrech.

kopec 12.4.2007 22:34

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moje vzpomínka se váže na

neni na svete nic, co by neslo pospinit a poplivat. Priznam se , ze jsem se na prijezd Gagarina do Prahy dival velmi nevrazive, ale musim rict, ze tak nadseneho  prijeti,  jakeho se dostalo Gagarinovi, se pred tim ani po tom nedostalo zadnemu statnikovi. Ulice kudy projizdely limuziny jeho doprovodu byly olemovany nadsenymi davy aplaudujicich prazanu a mel jsem prilezitost videt , jak pred nim u staromestske radnice rozvinuli asi 40m dlouhy rudy koberec.Tenkrat jsem se na to dival s opovrzenim, ale dnes jsem velmi rad, ze jsem Gagarina videl ziveho ze vzdalenosti asi jeden a pul metru

Arccos 12.4.2007 9:42

Výborná písnička, první kosmonaut

Žádné ideologické žvatlání komunismus/imperialismus/blbismus nic nezmění na tom, že Gagarin byl první, což je přelom v dějinách lidstva a Bromova písnička je výborná (hlavně instrumentální pasáže jsou skvělé).

Jirka původní 12.4.2007 9:34

jo byl to hrdina, to bez debaty

ono taky si sednout do vojenské vybrakované rakety, nevědět jestli to přežiju a další nebezpečí o kterých jako laik nic nevím , si opravdu žádá celého muže ....bez debat a jízlivostí nejde jen o to , že byl první, ale to , že se vrátil živý a zdravý je samo o sobě zázrak. Ostatně i teď je to docela dobrodružné. Je mi úplně jedno, jestli byl Američan, Rus, Tunguz, či Eskymák....byl jen velmi statečný a stejně s ním i konstruktéři, technici.......a i poslední dotahovač poklopu.

www racek 12.4.2007 10:00

Re: jo byl to hrdina, to bez debaty

no, konec konců to john glenn za rok něměl o nic lepší, raketa atlas nebyla zrovna synonymum spolehlivosti a let se musel tuším 4 x odložit pro závady když už glenn seděl v raketě.

nakonec, raketa r 7 co vynesla gagarina se vyrábí a dobře složí dodnes, i když oslaví letos padesátku ( bude nejméně vyrábět dalších 20 let), americký atlas také ... ovšem dnes je vybaven ruskými motory od kuzněcova, původně konstruované pro měsíční projekt N1. a ruský modul kosmické stanice zase platili američané...

jo jo, to jsou ty paradoxy ...

Psí vrah Čumil 12.4.2007 9:26

No ano, Gagarin byl skutečně první.

Možná je dnešním trumberům líto, že to nebyl Američan, ale to je asi tak všechno, co mohou dělat. Von Braun měl holt zpoždění.

Na citátu z MF je hezky vidět, jak ještě u nás nebyla ustálena odborně-politické terminologie astronaut-kosmonaut. Možná i pod vlivem v té době populární Lemovy sci-fi Astronauti...:-)

www racek 12.4.2007 10:16

Re: No ano, Gagarin byl skutečně první.

von braun neměl zpoždění, von braun tam nebyl vpuštěn, z ideologických důvodů. ale nakonec, měsíční program vlastně vedli němci z penemünde (fakticky...) a uspěli.

stejně jsem nechápal, že von braun byl veřejně odsuzován za rakety na londýn, ale konstruktéři bombardérů a bomb, které zabily desetinásobně lidí jen v londýně ne .. a o bombarďácích spojenců ani nemluvě.

jo, metrů je vždy víc. konec konců, ta žena na měsíci co byla namalovaná na té zkušební A 4 )známé jako V2) byla pro moje chápání jejich motivací přece jen rozhodující.

Kořen 12.4.2007 13:33

Re: Re: No ano, Gagarin byl skutečně první.

Kam nebyl von Braun z ideologických důvodů vpuštěn? Významně se podílel na vývoji amerických raket už od konce války. Stal se dokonce jednou z vedoucích osobností. Raketu pro projekt Apollo (tuším Staurn???) skicoval už koncem padesátých let. Bohužel, než vznikl NASA, pracoval Braun pro armádu a ta evidentně o kosmický výzkum neměla žádný zájem. Doporučuji knihu "Smrt se učí létat" od Viléma Nejtka. Z projektu z Peenemünde se na raketovém výzkumu USA podílela asi stovka vědců. Do startu prvního Apolla jich bylo zapojeno přibližně devadesát a nikdo je v té době již veřejně neodsuzoval.