4.6.2024 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Proč covid neléčíme doma?!

Ještě na podzim se v našich nemocnicích s covidem léčili zejména senioři, mladší lidé ve většině případů marodili doma.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Brzák 3.3.2021 9:00

s první větou souhlas

poslední větou tu první potvrzujete...

K. Wágner 3.3.2021 5:37

„Veterinární léčivé přípravky nejsou určené pro léčbu lidí, a to ani ve výjimečných situacích,“ řekla prezidentka Komory veterinárních lékařů Petra Šinová, podle níž zájemců o přípravky pro zvířata přibývá. „Tyto léčivé přípravky jsou vyrobeny s ohledem na druh zvířete, u kterého mají být po­užívány, mohou obsahovat pro člověka nevhodné pomocné látky nebo nevhodnou dávku.“

J. Kouřil 2.3.2021 21:19

Pivodo, Pivodo! Už zase?! :)[>-]

J. David 2.3.2021 20:27

Nebyl on Lidovec, či jiný klerikál z HK?

J. David 2.3.2021 20:25

"Pijme pivo s bobkem, jezme bedrník, nebudeme stonat, nebudeme mřít". Ale kudy tudy a kde na pívo, natož s bobkem, a kde narvat bedrník, když máme to stanné právo. S lejstrem jet fedrovat do montovny, to jó, ale kde vzít papír, když papírnictví zavřeli. Na dostupný hajzlpapír se blbě píše. Pro skývu chleba jenom v rámci okresu autem, zu fuss a na kole pouze v katastrálním území trvalého bydliště. No, nejsou k zulíbání, ta klaka naší věrchušky? Ti jsou schopni vymyslit i oxymoron, a ještě s ním kvedlají pod pláštíkem "páchání dobra". Covid není taškařice, ale co předvádí věrchuška, to již tristní taškařice je. Papír na lejstra je nutný, zavřeme papírnictví, hamtat do montovny je nutné, zavřeme ale obuv (láptě a domácí roušky zakážeme). Etc. Zobejme zrno z flašky, když zobák není. Jenom s tím rozdílem, že věrchuška zobáky má, kterak zrno z flašky zobat (kšefty bez zábran).

P. Moravčík 2.3.2021 19:52

Myslel som, že ak koňa po lieku "prešvihne" nikto sa z toho nezblázni. A ovca v takej cene asi ani nie je. Nežeňte to hneď do extrému, pán Kulheim. A zatiaľ nikto nepotvrdil, že Ivermectin u človeka pôsobí antiviroticky, inak by sa dal použiť na liečbu, nie preventívne alebo len na začiatku ochorenia.

P. Moravčík 2.3.2021 19:48

Zaujímavé, viacerí užívatelia tohto preparátu tvrdia, že humánna forma je menej účinná. Dokonca mi to potvrdil aj celkom uznávaný ortopéd, špecialista na kĺby.:-) Tá lyžica namiesto piatich pre koňa je dávka tak akurát.

P. Moravčík 2.3.2021 19:45

Ďakujem za informáciu. A súhlasím s Vami. S ivermectinom je problém s dostupnosťou humánneho liečiva, aj keď ho na Slovensku vyrábajú v Nitre vo veterinárnej forme. Či Vami vymenované lieky majú lekári zakázané predpisovať - myslím, že skôr nie. Isoprinosinu je nedostatok, plaquenil je preskripčne obmedzený (niektoré vedľajšie účinky ma od neho odstrašujú), azitromycin nie je antivirotikum len ochrana pred superinfekciou. V súčasnosti nemáme účinné antivirotikum typu Zoviraxu. Bol by som rád, keby to bol Iver, ale podľa štúdie bezpečné dávkovanie na antivírusový účinok nestačí. Všetko je len podporná liečba. Fajn, ale nakoniec to ostane aj tak na pacientovi.

Ž. Říje 2.3.2021 17:30

Nějak si vzpomínám, kterak tehdejší ministr Heger zrušil 10 tisíc akutních lůžek v nemocnicích. A tedy i personálu. Nyní počítáme v jednotkách kusů, kolik jich kde je volných...Takže si pamatujme, bylo to za vlády ODS.

J. Kulheim 2.3.2021 17:27

Přesně tak. Pokud je prokázaná účinnost, nevím o čem kdo uvažuje. Problém by byl, pokud by se jednalo o léčivo, které nemá atest na neškodnost u lidí. Pokud je u lidí používaný k léčbě vnějších a vnitřních parazitů, je možné ho použít i na léčbu předmětné nákazy. I když pokud by se toho chytili právníci, mohly by být problémy. Snad se to právně nějak ošetřit dá.

Na informace o používání k léčbě koronavirózy jsem narazil náhodou před půl rokem.

K. Wágner 2.3.2021 16:50

V případě ivermectinu nejde o nově vyvíjený přípravek. U tohoto léčiva není třeba prokazovat jeho bezpečnost a snášenlivost, nebo zjišťovat, jaké že jsou jeho nežádoucí účinky. Neboť lék už v minulosti prošel potřebnými fázemi klinického hodnocení a registraci na evropské úrovni mu udělila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která hodnotí a kontroluje léčivé přípravky v rámci Evropské unie. A ve chvíli, kdy má nějaký lék platnou registraci, nic nebrání tomu, aby se používal při poskytování zdravotní péče: u tohoto léčivého přípravku se pečlivě sledoval jak výskyt nežádoucích účinků, tak jeho účinky při dlouhodobém užívání, lékaři mají i informace o jeho možných interakcích s dalšími léky. Jinak řečeno, ivermectin se používá čtyřicet let a ve světě ho užívaly miliony lidí, dá se tak říci, že je tento lék vyzkoušený a je dobře otestována i jeho tolerance. Slovenské Národní toxikologické centrum také již vydalo doporučení, jak se stavět k příliš vysokému dávkování při léčbě covidu. I při náhodném užití desetinásobku doporučené dávky jsou nežádoucí účinky tohoto léku mírné a zvládnutelné.

J. Kadeřábek 2.3.2021 16:35

FNUSA v Brně jej používá. Buď si jej pacient zajistí sám nebo něco lékaři sami sehnali. A nyní dostali i příděl od státu. Není třeba jej nějak propagovat. Už se to konečně pohnulo i u nás.

J. Chaloupka 2.3.2021 16:14

Jsem jedním z těch, co Alavis pro koně používali. Samozřejmě s úpravou dávkování. Nevážím půl tuny jako kůň. Ale říkal jsem si, že to nemůže pro koně být placebo.

R. Johnová 2.3.2021 16:08

Díky a velká karmaR^

Odkaz na petici zde: https://www.petice.com/petice_za_zpistupnni_leku_s_uinnou_latkou_ivermektin_a_dalich_lek_zlepujici_prbh_nemoci_covid-19_lekam_v_r_pro_podani_pacientm_na_zaklad_vle_pacienta?s=83466725

K. Wágner 2.3.2021 16:00

Již bylo u nás vydáno „Mezioborové stanovisko k použití ivermectinu u pacientů s covidem-19“. A i tam se říká, že „Americký The National Institutes of Health ve svém stanovisku uvádí, že nemůže formulovat žádné doporučení pro nebo proti podávání ivermectinu u covid-19 a nechává rozhodnutí na jednotlivých lékařích a jejich pacientech.“

J. Kulheim 2.3.2021 15:39

To jako myslíte, že když musíte léčit koně, který má cenu například 10 milionů, nemusíte hledět na vedlejší účinky? Chtěl byste platit finanční náhradu v případě poškození jeho zdraví. Na koňovi se to lehce pozná, když vyběhne na dostihovou dráhu. Tak tomu u lidí není. Výroba veterinárních léčiv podléhá stejný předpisům jako léky pro lidi.

Invermectin se u lidí používá x let na vnější a vnitřní parazity. V tomto směru se jedná o zázračný lék. Takže musel projít testováním na neškodnost.

Pokud vím, tak lékaři nemají žádný lék, který by byl použitelný na léčbu koronavirozy. Dělá se pouze léčba podpůrná a plicní ventilátory. Tak o co vlastně jde?

Na internetu lze najít doporučený postup léčby ze zahraničí. Pokud ten lék neublíží například Američanovi, tak by snad neměl ublížit ani Čechovi. Zatím nic lepšího není k dispozici. Taková léčba by vyšla možná na 100 Kč na den. Na tom to snad nestojí.

K. Wágner 2.3.2021 15:20

Soňa Porubská, ředitelka největší české farmaceutické společnosti Zentiva, novinářům řekla, že firma zatím o výrobě ivermektinu neuvažuje. Zentiva v současnosti nevyrábí ani neplánuje vyvíjet a vyrábět ivermektin. „Tento přípravek však máme na trhu ve Francii s původními antiparazitickými indikacemi, kde ho vyrábí naši partneři. Velmi podrobně sledujeme všechna veřejně dostupná data o ivermektinu, jeho účincích a bezpečnosti v souvislosti s použitím při onemocnění covid-19,“ uvedla Porubská.

V. Novák 2.3.2021 15:18

Já Alavis pro koně beru - samozřejmě s ohledem na hmotnost, takže jako pro metrákového ponyho - a jsem s ním spokojen. Až na tu chuť, koňům to nikdo nedochucuje a pokud snad ano, tak možná na jetel nebo oves.

Vycházím z toho, že koně jsou drazí a na placebo nereagují, takže to účinné musí být.

I. Polák 2.3.2021 14:11

Zajímavé, náš ortoped to dokonce doporučil s tím, že to má opravdu dobré vysledky stím, ať si klidně vezmu to pro koně, že je to stejné složení a levnější :-). Byl jste u špatného ortopeda.

M. Boháček 2.3.2021 13:28

R^

E. Lukavská 2.3.2021 13:04

Pane Moravčíku,

remdesivir odpískala WHO už na podzim 2020 jako lék, který covid moc neléčí a nezkracuje dobu hospitalizace (viz odkaz níže). Taky to není lék na covid, ale na ebolu, moc se neosvědčil, tak se zkoušel na HIV a nakonec na covid. Aplikuje se nitrožilně, je silně toxický (poškozuje ledviny) a jak zjistil výzkum v IHU v Marseille je mutagenní. Vytváří nové mutace SARS-COV 2. To že se u nás stále používá, je dáno tím, že EK ho nakoupila za 1 mld. euro krátce poté, co WHO remdesivir označila za nevhodný lék a začala ho nutit nemocnicím po celé EU. Současně je bráněno praktickým lékařům předepisovat léky (např. ivermectin, isoprinosin, plaquenil azithromycin, zinek, atd.), které při podání v časné fázi nemoci dobře účinkují a PODSTATNĚ snižují výskyt těžkých stavů a nutnost hospitalizace.

Studie WHO Solidarity

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.10.15.20209817v1#disqus_thread!!

M. Boháček 2.3.2021 12:59

R^

S. Rádl 2.3.2021 12:30

Já jsem chtěl hlavně vědět to dávkování doporučované pro covid. Doufal jsem, že když na toto téma napíšete sáhodlouhý elaborát, tak ho víte. Ta vaše odpověď je sice správná, ale nicneříkající a odpovídající informace získatelné klikem v Googlu. Pokud by bylo dávkování jiné než běžně používané v antiparazitární léčbě, zcela by to situaci měnilo.

Ptal jsem se hlavně proto, že ty často uváděné in vitro testy byly účinné až v koncentracích nedosažitelných in vivo u člověka.

P. Moravčík 2.3.2021 11:51

Predpokladám, že u hospodárskych zvierat:-). Tam sa to s tými vedľajšími účinkami asi neberie až tak vážne. Ale lekár má pomáhať a nie čakať na bumážku. Hlavne ak ide o na ľuďoch dobre vyskúšaný liek, bez závažných vedľajších účinkov.

P. Moravčík 2.3.2021 11:48

Mne trochu vadí neistota autora (a nielen jeho) v tom, či ide o prevenciu, alebo liek. Nejaký efekt jeho včasné podanie asi bude mať (podobne ako Remdesivir), ale zo štúdie o virocídnom účinku ivermectinu na tkanivových kultúrach sa udáva pre tento účel nutnosť dávkovania tak, aby minimálne osemkrát prekročil sérovú hladinu, dosiahnuteľnú pri maximálne povolených bezpečných dávkach. Zatiaľ mi pochopenie mechanizmu účinku pripomína skôr: "Keď si zatlačím na koreň nosa, pichne ma v kolene". Ale zúfalí ľudia robia zúfalé veci, a lepšie robiť aspoň niečo ako sedieť so založenými rukami. A už len z hľadiska ceny je pri rovnakom účinku stokrát lepší ako Remdesivir.

M. Boháček 2.3.2021 11:27

MUDr. Janeková popisuje účinnú ambulantnú liečbu covidu, ktorá by posdstatným spôsobom znížila vznik ťažkých stavov a teda i úmrtnosť.

https://www.youtube.com/watch?edufilter=NULL&v=9b7F_IqBoNw

Alebo. keď už nastane ťažký covidový stav.

Umelá pľúcna ventilácia je pre kovidových pacientov posledným riešením. Napriek tomu až deväť z desiatich chorých na umelej pľúcnej ventilácii zomiera. Na Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny vo Východoslovenskom ústave srdcových chorôb v Košiciach však vďaka unikátne nastavenej liečbe prežíva až 85 percent ťažkých kovidových pacientov. Rozprávali sme sa s lekárom, ktorý stojí za touto úspešnou metódou, s emeritným prednostom kliniky VÚSCH Košice docentom Pavlom Törökom.

https://www.ta3.com/clanok/1201323/unikatna-liecba-pacientov-s-covid-19.html

M. Boháček 2.3.2021 11:26

MUDr. Janejová popisuje účinnú ambulantnú liečbu covidu, ktorá by posdstatným spôsobom znížila vznik ťažkých stavov a teda i úmrtnosť.

https://www.youtube.com/watch?edufilter=NULL&v=9b7F_IqBoNw

Alebo. keď už nastane ťažký covidový stav.

Umelá pľúcna ventilácia je pre kovidových pacientov posledným riešením. Napriek tomu až deväť z desiatich chorých na umelej pľúcnej ventilácii zomiera. Na Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny vo Východoslovenskom ústave srdcových chorôb v Košiciach však vďaka unikátne nastavenej liečbe prežíva až 85 percent ťažkých kovidových pacientov. Rozprávali sme sa s lekárom, ktorý stojí za touto úspešnou metódou, s emeritným prednostom kliniky VÚSCH Košice docentom Pavlom Törökom.

https://www.ta3.com/clanok/1201323/unikatna-liecba-pacientov-s-covid-19.html

L. Beneš 2.3.2021 11:11

V článku najdeme slova mluvčího Thomayerovy nemocnice: ".... čím dál více hospitalizujeme covid pozitivní pacienty ...", neslyšel jsem slova "léčíme", případně "léčíme lékem XYZ". Jaké léky jsou vlastně podávány proti viru samotnému? Existují snad jen léky na ředění krve a potom už jenom plicní ventilace? Lékaři se staví opatrně k lékům, které původně proti covidu určeny nejsou. A přesto některé mohou být více či méně účinné. Vidím zde obdobu s lékem Alavis na kloubní potíže. Když jsem se na jeho použití zeptal ortopeda, vysmál se mi, že je to léčivo veterinární, tudíž nevhodné pro člověka. A já přesto znám osobně čtyři lidi, kteří Alavis s uspokojivým účinkem užívali.

Ś. Svobodová 2.3.2021 11:10

Celkově je u covidu průšvih ten, že s léky i bez léků můžete dělat jen 2 věci: po laicku odhadovat zda je stav horší (což není to lehké když máte 6tý den horečku a zadýcháváte se i při převracení zprava doleva), nebo zavoláte lékaře a ten když není v náladě vám doporučí si zavolat záchranku. Nic mezi tím.

K. Wágner 2.3.2021 10:59

Z nejnovějších zpráv: Brněnská fakultní nemocnice u sv. Anny v úterý dostala 10 tisíc balení ivermektinu. Informaci Právu sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Lékaři podle něj mají o tento lék zájem a kvůli dlouhému čekání na dodávky ze zahraničí bylo nutné zajistit pro české pacienty lék rychleji. :-)