23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Porody doma a neprofesionální lékaři

V řadě myšlenek s autorkou beze zbytku souhlasím. Sám jsem jako lékař před léty na gynekologicko-porodnickém oddělení zažil období, kdy byli novorozenci od matek striktně oddělováni a předkládáni pouze ke kojení v intervalech, o kterých rozhodoval řád oddělení, nikoli potřeba a touha po kontaktu oněch drobečků a jejich matek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jaroš 21.8.2013 12:48

Tak já nevím.

Dlouho jsem zvažoval zda-li se zapojit svým příspěvkem do diskuse. Nicméně jsem přesvědčen, že diskuse vedená  se nedotýká podstaty věci. Problémem diskutovaným, je že část žen odmítá rodit v porodnici neboť se zde necítí ať již u jakýchkoli důvodů v pohodě. Řeší tedy dilema zda rodit v porodnici v psicické nepohodě byť v řádech bezpečněji či doma v pohodě s určitým nebezpečím. Řešení je dvojí , odstranit skutečnosti způsobující psychickou nepohodu v porodnici nebo zvýšit bezpečnost domácích porodů..Je otázka na co společnost ve zdravotním pojištění vybere a co je ochotna poskytovat všem.. Ostatní si musí rodička zaplatit sama. Třeba v podobě porodní báby, která přijede k porodu s vlastní sanitou s řodičem a v případě komplikací okamžitě veze rodičku do porodnice.

Podobně mne irituje diskuse na téma kouření v restauracích. Celá diskuse se smrskla na téma kouřit či nekouřit což mi připadá o ničem. Celý problém je zajistit aby nebylo v restauraci nakouřeno.Opět dvojí řešení zákaz kouření či kvalitní a fungující  odvětrání. Což zase něco stojí. Pokud nikdo v restauraci nekouří není potřeba zapínat intezivní větrání. Pokud někdo kouří je nuno intenzivněji a což opět něco stojí. Protože kuřák vyžaduje nadstardatní službu měl by jí v závěrečném účtu zaplatit. Toď dle mého názoru  svoboda..

Z. Kulhánková 21.8.2013 17:30

Re: Tak já nevím.

Takové odvětrání by musel být vítr o rychlosti nejméně 100 km/h.

P. Sulc 21.8.2013 21:33

Re: Tak já nevím.

Kdyz se v letadlech jeste smelo kourit, rozhodne tam nebyla oblaka koure, bylo slusne odvetrano, presto ze tam nebyl vitr 100 km. Koureni ci nekoureni slouzi, stejne jako zakaz zbrani,, ci oteplovani,  ke zviditelnovani politiku. Ono neco zakazovat ci narizovat jednak nic nestoji a pak, takovy blbec se citi cesarem, muze narizovat, zakazovat a lide poslouchaji. Je to proste mentalita vratneho na ministrstvu, ten se citi vetsim panem nez ministr. A aby politik udelal neco skutecne uzitecneho, postavil silnici, skolu, knihovnu, zepsil zdravotnictvi, no to je fajn, moc fajn, ale kde se na to vezmou penize?  To je zcela jina vec, zakazy a narizeni, to stoji jen ten potisteny papir. A tak lide, nepriliz inteligentni, budou diskutovat o koureni v restauracich, kde se kouri uz cela staleti, i v dobach, kdynas byla na zemi pouha miliarda, ALE NIKDO neuvede zdroj, kde se tim zabyval nejaky vedecky tym a dosel k nejakym vedeckym, nikoliv novinarskym vysledkum. Podle toho, jak je tozpolitisovanoi, by jeden rekl, ze se temi kurackymi restaurcemi muselo zabyvat alespon 20 universit a zverejnit cele knihy. Nezabyvalo a nezverejnily.

J. Charvát 21.8.2013 22:42

Re: Tak já nevím.

Proč do toho proboha motáte vědecké týmy a university? Jde o prostý respekt a neobtěžování druhých. Konkrétně, mně cigaretový kouř 1. odporně páchne, 2. způsobuje alergické reakce.  Chci toho moc, aby mne okolí tímto neobtěžovalo, když chci v klidu a pohodě pojíst v restauraci? To, že ještě ke všemu dýchání kouře zvyšuje o nevím kolik % nebezpečí, že dostanu rakovinu, je už jenom jakýsi bonus. Mám snad nosit plynovou masku, když ten kuřák může buď tu hodinku nekouřit, nebo si vyběhnout na luft? Podotýkám, že tentýž názor jsem měl, ještě než se u mne začala projevovat ona alergie.

P. Běhounek 21.8.2013 12:45

ŠICHTAŘOVÁ JE SEBESTŘEDNÝ NARCIS, KTERÝ SE PLETE DO VŠEHO

ekonom si může přečíst její bludy v blogu neekonom může prjít diskuse, Šichtařová je taková Bobošíková mezi ekonomy

J. Schwarz 21.8.2013 7:40

Správně podotýkáte, že:

Tak, jak je to omíláno v řadě jiných oblastí lidského počínání. Svoboda? Zajisté! Nechť je ale provázena zodpovědností za důsledky onoho "svobodného" rozhodování a počínání.

Co to ale je, ta "zodpovědnost"? Není to ze strany "společnosti" dost svévolná kategorie? Pokud by člověk zvolil "svobodu" a "přirozený průběh", pak by ani "společnost" nesměla důsledky onoho rozhodnutí kriminalizovat. Jistě, společnost nemusí na své náklady řešit důsledky takového rozhodnutí, ale nemůže taky vyvozovat trestní důsledky například z úmrtí novorozence. To totiž patří k oné přirozenosti. Neexistuje důvod, proč by měl být člověk povinen řídit se "nejnovějšími vědeckými poznatky". Velmi často totiž "ještě novější poznatky" ství ty současné na hlavu.

P. Sulc 21.8.2013 4:47

Inu tak, kdyz budete cist dejiny,

doctete se kolik habsburskych i jinych princezen v minulosti umiralo pri porodu.Snad jich byla skoro polovina. A jak bylo u obycejnych lidi? Zrejme znacne hure, lepe urcite ne. Takze rodit doma mi pripada opravdu jako navrat do davne minulosti. Konec koncu, i britska princezna sla do porodnice a nijak se necukala.

Z. Kulhánková 21.8.2013 6:31

Re: Inu tak, kdyz budete cist dejiny,

Diana si musela porodnici vybojovat na královně, která tvrdila, že všechny její děti se narodily v paláci a všechno bylo v pořádku.

V. Novák 21.8.2013 9:02

Za HMQ pochopitelně přijela "porodnice" do paláce.

U plebejek se s něčím podobným nedá počítat.

S. Netzer 21.8.2013 14:20

Re: Za HMQ pochopitelně přijela "porodnice" do paláce.

:-)))

Z. Kulhánková 21.8.2013 17:32

Re: Za HMQ pochopitelně přijela "porodnice" do paláce.

Jestli tou plebejkou myslíte Dianu, tak si zjistěte, jak dlouhý rodokmen mají Spencerové a jak dlouhý Windsorové.

P. Sulc 21.8.2013 21:20

Re: Inu tak, kdyz budete cist dejiny,

Ale v palaci maji jiste po ruce operacni sal a u Diany by byli alespon trei doktori. To holt u kmanu nneni.

Z. Kulhánková 21.8.2013 4:06

A já bláhová jsem se žlučníkem šla do špitálu

Přitom stačilo poslat stížnost do Brusele a chirurg by mi s úsměvem provedl laparoskopii doma na kuchyňském stole, abych se zbytečně nestresovala.

L. Krajicek 21.8.2013 2:18

Před časem jsem někde četl:

"Ať si žena rodí třeba pod smrčkem, ale nemůže nic chtít od státu."

Je to velice jednoduché. Každá žena prý má právo rodit doma. Budiž Jelikož se jedná o nadstandard nejtěžšího kalibru, ať si to sakumprdum hradí sama.

Já bych zase chtěl, aby mi doma vyměnili kyčelní kloub nebo odoperovali slepé střevo.

J. Schwarz 21.8.2013 7:44

Re: Před časem jsem někde četl:

Ono jeto jinak, pane Krajíčku! Předsravte si, že kyčelní kloub vůbec nechcete měnit, ani doma ani nikde jinde! Ale nějaký chirurg s argumentem, že on je před zákonem zodpovědný za to, abyste nekulhal vás nechá převézt na sál a odoperuje vás. Pokud byste mu včas utekl, bude vás žalovat pro ohrožení zdraví lidu a vyhýbání se úřední povinnosti.

P. Boublíková 21.8.2013 8:07

Re: Před časem jsem někde četl:

To je myslím špatný příměr, protože žena ve vysokém stupni těhotenství si nemůže říct, že nechce rodit :-)

J. Schwarz 21.8.2013 17:31

Re: Před časem jsem někde četl:

To sice nemůže, ale žádná jednotlivá žena nemá moc prosadit, abyza  její osobní rozhodnutínesl zodpovědnost někdo jiný / stát, doktor / a aby byl někdo jiný povinen platit náklady následků jejího rozhodnutí - třeba doživotně podporovat invalidního potomka. A je otázka, co je "lepší". Aby vás ostatní nechali dělat, co chcete, na vase vlastní riziko nebo aby se vám "zaručili" a pak vám zakázali většinu činností, v jejím důsledku by mělo dojít na plnění? Když to troche přeženu, stát by mohl každému "zaručit" že pokud si na procházce vyvrtne kotník pošle pro něho vrtulník a pak, aby mohl "dostát zákonu" zakázat procházky všem, kdo nemají průkaz sportovce první třídy nebo horolezecký výcvik a tři roky praxe v Alpách coby horský vůdce. Otázka je, jestli o takovou "péči" někdo stojí.

L. Krajicek 21.8.2013 18:18

Re: Tedy pane Schwarz, s vodpuštením,

co to hulej za svinstvo? Vždyť vy tady plácáte 5/9. Co mají podvrtnuté kotníky nesportovců společného s domácími porody?

Pěkně to přirovnala paní Kulhánková.

K. Řežábek 21.8.2013 1:09

Plytký příspěvek míjející to, oč nyní jde

Komentáře pod původním článkem paní Šichtařové mají  výrazně vyšší hodnotu, než tento článek.O tom, že žena může rodit (sama) doma, není pochyb. Zákon to nezakazuje.O to netřeba bojovat.Je to nebezpečné, to je také jisté. Přesto to některé ženy a některé porodní báby chtějí. Budiž, svět už je takový, že lidé jsou různí.

O co jde, je "kdo to zaplatí". Cílem  aktivistek u soudu v Bruselu je donutit stát (ČR), neboli všechny ostatní občany, aby jim tuto jejich touhu či libůstku uhradil ze všeobecného zdravotního pojištění. Tedy aby stát měl povinnost zajistit u porodu doma zdravotnického pracovníka (porodní bábu či lékaře), který tak převezme za porod odpovědnost. Odpovědnost za vybavení ( u ženy doma) přístroji, personálem, pomůckami, a hlavně odpovědnost za rizika a případné soudy a náhrady škody, když se dítě nenarodí  v pořádku nebo žena při porodu zemře.

Jak na to: prohlásit porod doma za základní lidské právo. K tomu by se aktivistky rády dostaly. Třeba soudem EU.

To je to, oč tu běží. Všichni budou mít práva, povinnosti pokud možno žádné... a platit bude kdo?

R. Gramblička 21.8.2013 6:38

Re: Plytký příspěvek míjející to, oč nyní jde

máte recht, to je to, voč tu běží

J. Schwarz 21.8.2013 7:51

Re: Plytký příspěvek míjející to, oč nyní jde

Nikdy by mne nenapadlo, že například moje právo vyjít si na procházku do lesa / takové právo chápu tak, že mi v tom nikdo nesmí bránit / znamená zároveň povinnost státu zajistit, aby se mi přitom nic nestalo / jinak mu - státu - hrozí soudy a placení náhrad škody /. Zatím stat neplatí škodu ani neprávem odsouzeným, nekompenzuje oběti trestných činů jimž svou interpretací "nutné obrany" znemožnil se bránit, takže mi není jasné proč se obává zrovna údajných nároků rodiček, kterým by mimochodem mohl nechat podepsat revers a pak nechť se děje Vůle Boží. Howgh.

J. Kadeřábek 21.8.2013 15:33

Nicméně žaloba těch dvou bab v Bruselu

je právě jen snaha získat peníze z našich daní za jejich nadstandardní libůstku. Spor se vede totiž o náklady na lékařskou asistenci.

J. Schwarz 21.8.2013 17:35

Re: Nicméně žaloba těch dvou bab v Bruselu

Pokud sleduji cvrkot, tak zatím tady, v česku nějací porodníci žalovali porodní asistentku, té byla zakázána praxe a byla odsouzena k milionové pokutě. Celou tu hysterii vyprovokovali doktoři.

P. Boublíková 21.8.2013 7:58

Re: Plytký příspěvek míjející to, oč nyní jde

Přesně tak.

P. Boublíková 21.8.2013 8:06

Re: Plytký příspěvek míjející to, oč nyní jde

Souhlasím i s vašimi komentáři pod článkem paní Šichtařové.

Touha po psychické pohodě je v případě domácích porodů jen sobectví rodiček. Jsem sice laik, ale domnívám se, že během porodu je dítěti srdečně jedno, zda se vše odbývá doma nebo v porodnici, a po porodu už dnes v žádné nemocnici nebrání kontaktu matky a dítěte podle jejich potřeb (kromě případů, že dítě musí z nějakého důvodu třeba do inkubátoru).

J. Schwarz 21.8.2013 17:41

Re: Plytký příspěvek míjející to, oč nyní jde

pokud ale srovnám i tu nejtrhlejší matku, mohla by chtít rodit třeba v jeskyni na kůžích, s manažerkou, co se dobrovolně rozhodla děti nemít protože 1) by jí překážely v kariéře, vyžití či "realizaci"

2) nechce se s nima otravovat, neb ji nějací nezajímaví haranti nic neříkají

pak musím chtě nechtě konstatovat, že ta trhlá dává dětem mnohem vyšší šanci na spokojený život než "manažerka"

z tohoto úhlu pohledu nechápu zášť "společnosti" popřípadě "odborné veřejnosti" vůči potrhlým a toleranci vůči sufražetkám.

Sufražetka dává dětem nulovou šanci, potrhlá 95%. Co s tím?