19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

VESMÍR: Loučení bez smutku

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 27.5.2011 5:54

"Pak to s námi začne být opravdu zlé"

Pane Astone, ono to nezacne byt zle, ono to uz davno zacalo. Nic se tu temer nevyrabi, vse se dovazi a musi se za to platit, takze penize ze zeme unikaji. Kdysi slo zlato za hedvabi do Ciny,, takze Rim chudnul, az do domlatitli barbari. Co lide, kteri kdysi pracovali ve fabrikach dnes delaji? Obraceji hamburgery, vybiraji myta na silnicich, delaji byrokraty. V USA pred 40 lety mel doktor jednu sestru a ta mu delala i agendu. Dnes ma muj doktor tech zenskejch pet. Jinde se doktori zdruzuji, takze muj orthoped je asi 8 doktoru a asi 20 zenskejch, stridaji se na dvou mistech asi 40 km od sebe. Pritom ale finance, o ty se stara dalsi firma. Jenze tyhle veci se nedaji vyvazet, ze? Nase civilisace jde do hajzlu, take diky politicke korektnosti a neda se to zastavit. Kdyz budu mit problem s computerem a zavolam si k firme o radu, nebudu mluvit s Americanem v Americe, ale s nejakym Sisli Mysli v Indii., takze ani ta "intelektualni " prace se tu neudrzela. A ty budouci kosmicke vehikly, kdo by je vymejslel, Americane urcite ne. Za druhe valky se spostelo na vodu rocne skoro 400 namornich dopravnich lodi Liberty za rok. Dnes je to jako sen, dnes tak leda manasky nebo kanoe.

K. Krbálek 26.5.2011 12:19

za 10 - 15 let?

tou dobou bude Čína v revolučním zmatku, takže nějaké dobývání Měsíce jí zajímat nebude

V. Novák 26.5.2011 11:39

Že bude i z raketoplánu "něco odpadávat",

to je dané Ciolkovského rovnicí. Plus technologií, která dosud není taková, aby umožnila start jednostupňové rakety na orbitu Země. Bude-li kdy vůbec.

Ten základní peroblém spočívá v nadměrném optimismu poté, co USA dohnaly a předehnaly SSSR v dobývání Měsíce. Vlastně už ve chvíli, kdy Armstrong pronášel tu slavnou větu, bylo rozhodnuto, že projekt Apollo skončí Apollem 20. Musely by být objednány další kusy, kdyby se mělo pokračovat v Apollo Application. Nebyly - hračka už byla okoukaná, hledalo se "něco lepšího, to budete koukat!". "Bude raketoplán, ten bude znovupoužitelný, laciný, bezpečný, pohodlný, i vaše babička bude moct letět...".

Samozřejmě nesmysl. Požadavky byly nesplnitelné v 70. letech, ony jsou nesplnitelné i teď. A protože ani v USA nelze přiznat neúspěch tak drahého projektu, musel se dokončit. Aby se aspoň něco podařilo dokončit, přistoupilo se na kompromisy úplně ve všem. Kromě bezpečnosti, kde výsledný stav nelze nazvat kompromisem. Hazard je lepší slovo.

STS nesplnil zadání ani očekávání doslova v ničem. Není ani bezpečnější, ani lacinější, ani pohotovější než klasická raketa. Američany třikrát uzemnil a teď je čeká uzemnění čtvrté. Nadlouho. Na léta. Resp. osud platícího zákazníka taxíků. Rusko si za svou taxikařinu dá nepochybně zaplatit úměrně americké neschopnosti lítat.

J. Anděl 26.5.2011 10:23

Chladný a tichý

Já nevím, jestli bych to postřehl, nebýt krtečka, protože nevím, jestli by v takovém případě o tom dostatečně psala média. Jistý smutek ovšem cítím, právě nad tím vyšumělým snem.

Už se ani netočí pořádné vesmírné bijáky, Hvězdné války nepočítám, do jisté míry nepočítám ani nejposlednější Star Trek. V žádném z nich není vesmír hluboký a prázdný tak, že v něm nikdo neslyší váš křik. A právě ta hloubka, ten nekonečný obzor, ta prázdnota je tím, co mojí mysl poutá, vždycky poutalo, přivedlo k lásce ke sci-fi či k duchovním záležitostem.

Guruové ovšem říkají, že není tak těžké meditovat v horách, ale že skutečný úspěch je meditovat ve městě na tržišti. A podobně jako tomu bylo za socialismu, když nejde uskutečnit cestu ven, je vždycky možné uskutečnit cestu dovnitř. A uvnitř je vesmír stejně hluboký a nekonečný, jako nad hlavou.

P. Rada 26.5.2011 7:16

Co bude za 10 až 15 let?

Pěně napsáno až na ten závěr. S tím, že máme tak deset až patnáct let sice souhlasím ale tím limitem pro nás,  čínany.... bude nejspíš ropa. Toto podstatné co nás nejdřív pozvedlo a pak přivedlo i právě USA s rakrtoplány k zabrždění rozletu kdo ví proč Nefovi uniká. Možná pro něj dostupnost pohových hmot zdaleka ještě není faktor limitující ale uvidíme za pár desetiletí.

K. Kužel 26.5.2011 5:59

Kroky průkopníků ztrácejí smysl,

...nejsou-li následovány běžným lidským hemžením. Jen vzpomeňme heroického prvovýstupu na Mt. Everest. Dnešní generace horolezců tam již vybíhají bez kyslíku aby si udělaly čárku za další kopec. Na severním pólu se málem pořádají běžkařské závody a to už vůbec nemluvím o běžnosti létání. V cestách do vesmíru byl učiněn pokus v tomto směru, ale zemřel mlád. Mluvím o konceptu levné rakety Lutze Kaysera a jeho společnosti OTRAG - odkaz bohužel v angličtině:

http://en.wikipedia.org/wiki/OTRAG

Slavný teoretický fyzik a kosmolog Steven Hawking došel k tomu, že je jen otázkou času, kdy naši zemičku potká přírodní katastrofa, ať už kosmického či geofyzikálního původu, a ta přestane být místem vhodným pro život. Navrhuje vlastně všeobecný přírodní princip: expanzi druhu mimo svoje běžné životní prostředí. Vybízí ke kolonizaci blízkého a později vzdálenějšího vesmíru. Bez expanze není přežití.

V. Novák 26.5.2011 11:45

Ty "běžkařské závody" ovšem spočívají v tom,

že vás Rusové odvezou na svou základnu Barneo, když chcete, můžete si s průvodcem udělat poslední půstupeň na pól - a tam si pro vás zaletí vrťas. Když se nechcete zabývat tím půlstupněm, tak vás odnesou i tam.

Ideální pro bohaté švýcarské důchodce.

B. Uhlich 26.5.2011 0:47

Celá věc stojí a padá (doslova) s fyzikálními zákony

...a fyzikální zákony, jak dobře známo - poměrně hodně souvisí se zákony ekonomickými...obzvlášť za situace, když někdo chce ony fyzikální zákony využívat k nějakým cílům. A je na světě poměrně málo spravedlnosti...ale jedna tu opravdu je...fyzikální a ekonomické zákony platí pro každého...tedy pro Rusa, Američana, Číňana a třeba i Eskymáka...proto je velmi málo pravděpodobné, že když se Američan i Rus po dost dlouhé době experimentů, omylů, pokusů a katastrof - rozhodli, že už dále ve vesmíru moc velkou díru do světa neudělají...proč zrovna Číňan by měl na rozhazování a z tak obskurního důvodu jako je politika, by začal cosi budovat na Měsíci...proboha proč?!?! K čemu by mu to tak asi bylo , kromě dojímání přitroublých novinářů ???  Kdyby se dalo opravdu něco smysluplného ve vesmíru nebo na Měsíci vyrábět - tak věřte, že se to tam už dávno vyrábí...k tomu svět nepotřebuje Číňany.

Už jsme to tady probírali dříve...kosmonautika se prostě dostala na určité rozcestí a začíná se ukazovat, že přítomnost člověka není úplně nezbytná. Člověk se dnes stává spíš naprosto neefektivní přítěží a to dokonce až tak, že vzhledem k jeho faktické zranitelnosti a nutnosti zachovávání životních podmínek za každou cenu se jeho létání do vesmíru stává naprosto nereálné. Prostě loď s lidskou posádkou už nedělá skoro nic jiného, než , že dotyčné posádce zachovává její život a to prosím ne vždy.... Za těchto okolností se prostě a jednoduše ukazuje, že jedna epocha dobývání vesmíru končí a musí nutně začít jiná. Pochopitelně, že se zde projevila i hospodářská krize, které jaksi ukázala, zvláště pak na americkém raketoplánu, že tudy asi cesta nepovede. Ne, že by byl raketoplán špatný..to rozhodně ne, ale měl jednu zásadní vadu - nelétal zadarmo. Stejně tak se jednou ukáže, že zadarmo nelétají Rusové a určitě ani Číňané... Prostě létání do vesmíru bude muset prodělat zásadní změny a uvidí se, kam ty změny povedou. Rozhodně se však nedá očekávat, že by někdo objevil cestování do vesmíru zadarmo

D. Mentzlová 26.5.2011 11:47

Re: Celá věc stojí a padá (doslova) s fyzikálními zákony

Souhlasím. Myslím, že se tu projevuje stejný efekt jako na tichomořských ostrovech. Tyto ostrovy jsou příliš daleko od civilizace a nic tam není. Již kapitán Cook měl problém, jak si obstarat dostatek potravin a vody na malých ostrůvcích v rozlehlých pustinách oceánu. Ani dnes tam moc lidí nebydlí a hospodářské využití nemá smysl – vozit na takovou dálku suroviny a náhradní díly je hrozně drahé.

P. Sulc 27.5.2011 5:38

Re: Celá věc stojí a padá (doslova) s fyzikálními zákony

Mate naprostou pravdu. V podstate jediny vytezek kosmicke techniky jsou nove materialy, fantasticke integrovane obvody, technologie computeru, sofrware a ja nevim co. Jenze z toho netezi ti co na tom pracovali, ale Japonci, Korejci Cinane, neb v honbe za vetsim ziskem se tam prestehovala vyroba. V podstate cely "vesmir" je slepa ulicka. A podobna slepa ulicka je i nadzvukove dopravni letadlo. Doletalo jiz pred par lety a dalsi neni. A neni ani na rysovacich prknech, ane ve zmensenych prototypech. Bude-li kdy, vezme to dalsich alespon 30 let.