9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

VESMÍR: Jak fungují rakety a proč používáme gravitační prak

Gravitační prak nebo též gravitační asistence je fígl, jak sebrat planetě trochu energie a dát ji v podobě větší rychlosti kosmické družici. V čem to spočívá? Potřebujeme se vrátit trochu do minulosti, kdy jsme si povídali o relativitě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 27.7.2023 18:35

Dvě poznámky

- Aby člověk ve zdraví přežil změnu rychlosti v raketě, představ si, že k urychlení na rychlost blízkou rychlosti světla (ke 300 000 km/sec), raketa by se musela plynule urychlovat po dobu asi dvou let, a pak by musela také plynule brzdit dobu asi dvou let.

- Elon Musk, v principu, není schopen vychytat všechny teoreticky možné, nebezpečné situace jeho raket. Nicméně cestou pokusů a omylů (při kterých jeho rakety Falcon i Starship bouchají) je Elon Musk schopen vychytat všechny prakticky nebezpečné situace tak, aby jeho rakety byly uznány jako provozuschopné pro člověka.

M. Pivoda 27.7.2023 19:36

NASA wants to build a nuclear-powered rocket. It could speed astronauts to Mars in half the time it currently takes. (NASA chce postavit raketu na jaderný pohon. Astronauty by mohl urychlit na Mars za poloviční čas, než je tomu v současnosti.)

M. Kocián 6.8.2023 8:32

Ano, to bylo v šedesátkách a jmenovala se myslím Nerva, jenže jaderné dohody mezi USA a tehdejším SSSR projekt smetly ze stolu. Jak je vidět, někde v šuplíku zůstal.

P. Skřivan 27.7.2023 20:02

Na pokusy a omyly to moc nevypadá. To by těch výbuchů bylo o dost více. V každém případě platí. že SpaceX má momentálně špičkové rakety. Nikdo jiný co oni nedokázal.

M. Pivoda 27.7.2023 20:29

"Starého psa novým trikům nenaučíš!"

Elon Musk je původní profesí programátor. Styl jeho současné inženýrské práce (na raketách, i na automobilech Tesla) je v podstatě stylem programátora. Programátora, který není schopen své programy odladit tak dokonale, aby teoreticky nemohla nastat žádná nebezpečná budoucí situace.

To je ale prakticky nový přístup v současném inženýrství. Tzn. netestovat od počátku celý systém dohromady, ale jen jeho jednotlivé komponenty. A ty komponenty (subsystémy) teprve pak skládat dohromady a doufat, že budoucí systém se nebude chovat odlišně od jednotlivých testovaných komponent.

U počítačových programů probíhá Alfa-testování u výrobce programů, a Beta- testování u dobrovolných prvních uživatelů. Viz třeba testování software Windows od firmy Microsoft.

M. Tuma 27.7.2023 22:21

Na Elonovi je dobre videt, ze jede agilne. Neco udela a co nejdrive s tim jde ven. NASA jede waterfall, vsechno naplanuje a testuje do mrte a potom jeste jednou, Musk to udela na prvni dobrou a zkoukne, co se stane a pouci se z chyb. V programovani to jde dobre, o raketach si nejsem jisty, protoze takovy neuspech ma potom vliv na regulatorni organy, ktere z toho sili.

J. Hruška 27.7.2023 17:47

Autor, Martin Tůma, mentalista, - mistrný manipulátor myšlením i konáním člověka (zde svého syna Tima). Ahoj, Jóžín.

P. Fujera 27.7.2023 12:49

Havarie prvního letu Falcon Heavy? Myslím, že Teslu vynesl bez potíží. Tedy jak já si pamatuji :-( Nevím nic o havárii.

P. Sura 27.7.2023 11:08

Nojo, dobré. Ale nebylo by potřebnější se víc zabývat možnostmi, JAK skladovat (popřípadě IN-TIME vyrábět) elektřinu?

M. Kocián 27.7.2023 17:25

Vědců i mecenášů je víc, nechme něco i těm ostatním.

R. Meišner 27.7.2023 7:22

no těch pár km nad Zemí bych ani lety do vesmíru nenazýval. I při využití praku by trval let k nejbližší hvězdě 10.000 let. pokud by se snad někdy podařilo dramaticky rychlost zvýšit, stačí srážka se zrníčkem prachu a máte komplet po raketě. tohle je realita. nikoliv snění.

J. Jurax 27.7.2023 11:26

Ano.

Podle klasické teorie, která popisuje let v atmosféře, nemohou čmeláci díky své hmotnosti, výkonu a ploše křídel létat.

J. Ticháček 27.7.2023 19:28

Samozřejmě že nemohou.

Jen nelétají jako letadlo, ale těmi křidélky velmi šikovně mávají.

Hele, umíte plavat prsa? Podle klasické teorie to také nejde. Pohyb rukou vzad je anulován jejich návratem do výchozí pozice. To, že se někam dostanete je způsobeno tím, že ty pracky dopředu strkáte jinudy a jinak otočené.

Jasně. Čmelák nemůže na rozdíl od jiných blanokřídlých létat. No, nemůže plachtit.

M. Pivoda 27.7.2023 19:39

Teorie fyziky se v tomto století moc nezměnila. To o čem hovoří J, Ticháček patří spíše do principů inenýrství.

L. Žaloudek 27.7.2023 6:23

Pane Tůmo, dnes jste byl (možná) moc rychlý, přestože jsem fyzikou skoro nepolíbený, nezdá se mi:

1. Opravdu míček už při druhém úderu bude mít rychlost 9?

2. Opravdu rakety při manévru gravitační prak využívají rotaci planety? Nemyslím při startu z planety, ale při přiblížení k ní?

M. Tuma 27.7.2023 10:17

1. V normalnim svete kde je spousta ztrat deformaci micku pri odrazu, gravitaci, to nebude mit. V idealnim svete ano, na Wiki v sekci gravity assist to popisuji podobne.

2. Muzeme vyuzit obeh planety kolem Slunce, nebo i rotaci kolem sve osy s tim, ze obeh je mnohem ucinejssi a na obezne draze Zeme se to pri spravnem naplanovani drahy scita. Doporucuji mrknou na ten Indicky stroj.

L. Žaloudek 27.7.2023 14:14

No, já si pamatuju, jak třeba zrychlovala Apolla, ale domníval jsem se, že třeba k vymrštění ze soustavy je jedno, kterým směrem planeta, jejíž přitažlivost (a tudíž oběžnou rychlost) využiju, rotuje.

L. Žaloudek 27.7.2023 19:14

Existuje docela slavná sci-fi povídka, ve které se koule po dopadu a odrazu pohybuje rychleji než předtím. Ale i tam autor tento jev vysvětluje odčerpáváním tepla z okolí, takže koule nakonec zkřehne a roztříští se (není to fantasy).

L. Žaloudek 27.7.2023 19:25

No ale je pravda, že ta země se vůči té kouli chovala pasivně, jakoby stála. Takže možná ... Jak popisuje wiki tu lokomotivu, připouštím, že všechno je možné.

Pochopitelně kdyby se potkaly dva totožné tenisové míčky, tak by se možná oba zastavily.

L. Žaloudek 27.7.2023 21:54

Ale rozhodně odmítám smířit se s představou, že takové dva míčky, které se srazily rychlostí 3 (tj. v součtu 6), by se následně vzdalovaly rychlostí 9 (tj. v součtu 18), jak to zdánlivě naznačuje text.

M. Tuma 27.7.2023 22:19

Tady jde o to, ze micky se odrazi od sebe kazdy na druhou stranu, zakon zachovani hybnosti, pokud budou oba micky stejne s kazdy bude mit 3ms, tak se kazdy odrazi zpet zase tou samou rychlosti. Raketa ale pokracuje v pohybu, myslim tenisova raketa. To je rozdil, pridava do celeho systemu hybnost, o cem je vlastne i ten gravitacni prak

L. Žaloudek 28.7.2023 13:38

Už je mi to skoro jasné - samozřejmě nemůže fungovat gravitační prak u dvou objektů srovnatelné hmotnosti. Ale to zdvojnásobení mě dostalo...