4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jenda 29.12.2009 11:00

Re: jezte bůček. je zdravý!

Ano! Na vase pole jedine plodiny vznikle radiaci ci chemii zpusobenymi mutacemi z nichz nektere zvysily vynosy a ostatni nikdo netestoval!

Mgr. Milda 29.12.2009 10:40

Příspěvky níže signalizují, že průmyslně vyrobené dietní tuky jsou nebezpečné

což jsme už dávno tušili. Tajemství středozemní zdravé kuchyně je celkem jednoduché, vše je na olivovém oleji, hodně zeleniny, cibule, česnek, rajčata. Vše v podstatě antioxydační potraviny, neobsahující radikály ani umělé tuky. Ryby se zde jí málo, protože je drahá, ještě dražší však i maso, snad s výjimkou kuřecího. Chuť dodávají peperonky, papriky, lilky, nakládané olivy, fazolky  a artyčoky. U nás to zatím není tak běžné. Kalorie dodávají nudle ve všech formách a sýry.

Starý Uzenáč 29.12.2009 10:28

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

To máte pravdu, ale ne vůči rybině či soli - týká se to sladké chuti. Pangasius má například přijatelně silnou rybí chuť.  Kdysi jsem si chleba se špekem solil a mohl jsem si z plátků špeku třeba postavit na chlebě domeček, dnes je to přesolený sliz. Mým věkem to není, protože tento přesolený sliz pamatuji z vojny, když chodil v zabíjačkových balících vojákům ze Slovenska, zvláště pak z jižního. Krmili tam prasata jen kukuřicí a chuť tohoto slizu doháněli přesolením a přehnaným uzením. Nikdo se k těmto balíkům zvlášť nehrnul. Zato když přišel balík z Vysočiny, to byl nával. Prase krmené brambory s ječmeným šrotem a podmáslím dávalo ten pravý, tvrdý, lahodný, mandlový špek . Toto se týká chuti většiny současných nechutných uzenin - kvalitu chuti (nedostatek skutečného kvalitního masa) nahrazují množstvím soli a sprostým přeuzením. Fakt, že jsou dotyčné potraviny produkovány ve svobodné tržní společnosti , mému jazyku bohužel nic neříká.

RomanL 29.12.2009 10:22

Re: jezte bůček. je zdravý!

... i když mnohem raději bych tam udělal úložiště radioaktivního odpadu... ;-D

občan 29.12.2009 10:18

Re: Plundrování moří ?

taky čtete Leacocka ? :-)

RomanL 29.12.2009 10:15

Re: Rizika GMO

... snůška lží... :-D

Ludva 29.12.2009 10:14

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

Jen bych to doplnil pro chemiky: "Reeresterifikace u pokrmových tuků je chemický proces, během kterého se nejdříve vyrobí plně nasycený tuk (hydrogenace je totální, vzniklý tuk obsahuje pouze nasycené mastné kyseliny). Tento tuk se smísí s olejem a za přítomnosti alkalických katalyzátorů (Na, K+Na, CH3ONa) dojde k výměnám mastných kyselin uvnitř molekul triacylglycerolů i mezi jednotlivými molekulami triacylglycerolů. Takto upravený tuk se za pomoci emulgátoru smíchá s různým množstvím vody a tato násada  pak podstupuje onen zmíněný čistě fyzikální proces míchání, krystalizace a hnětení, jehož výsledkem je roztíratelný tuk (margarín) s minimálním obsahem trans-izomerů mastných kyselin.

RomanL 29.12.2009 10:14

Re: jezte bůček. je zdravý!

A já bych si je na svoje pole klidně zasadil... ;-P

ok 29.12.2009 10:03

jezte bůček. je zdravý!

Jezte bůček. je zdravý!

Autore, spor o GMO nikomu neleze krkem, spor o GMO probíhá, a já Vás ujišťuji, že na moje pole geneticky modifikované plodiny prostě nesmí.

Ludva 29.12.2009 9:52

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Svatá pravda, pane herynku, ale na druhé straně byla nízká kvalita potravin ve středověku jednou z příčin nízkého průměrného věku. A to nemluvím o šizuňcích, kteří sypali do mouky vápno, do pepře popel apod. Stačí vzpomenout na máčení pekařů ve Vltavě. Takže si nevyberete.

Omar 29.12.2009 9:51

Re: Plundrování moří ?

a v tom je pravě ten problem, pokud je ryba vykrmovaná jako prase (tj v podstatě obilím) její maso se od vepřového přestane z hlediska složení zase tolik lišit. Omega 3 MK jsou z fytoplanktonu, kterým se ta ryba přirozeně živí

Lobo 29.12.2009 9:49

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Ve stáří se mění chuť. A občas na tom má podíl i protéza.

Lobo 29.12.2009 9:46

Nic proti GMO

Ale sóju nemůžu ani cítit;-€

Omar 29.12.2009 9:46

Re: jsem laik

nepřemění a už vůbec ne v trávicím traktu

Starý Uzenáč 29.12.2009 9:23

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Současní kapři nejsou to co bývali, nevím čím to je, zda nedostatečné čištění rybníků, malý průtok vody, špatné krmení, nedostatečné sádkování, či co, zkrátka pro toho, kdo pamatuje chuť kaprů kdysi a dnes, to je velký rozdíl - viz nick. Kdo to nemůže srovnávat to samozřejmě nepozná a ničeho si nevšimne..

Jenda 29.12.2009 9:16

Re: jsem laik

Zdaleka ne. Tohle plati tak pro škroby.

Jenda 29.12.2009 9:15

Re: Zachraňovat ryby genetiskou modifikací sóji, to už je předem prohraná válka.

Vzhledem k tomu, ze i sůl má své Éčko ... :-))

Česká mouka vítězí ! 29.12.2009 9:12

Re: Plundrování moří ?

Pangas,chovaný v říčních farmách na dolním Mekongu?

Česká mouka vítězí ! 29.12.2009 9:02

Re: Zachraňovat ryby genetiskou modifikací sóji, to už je předem prohraná válka.

stolní oleje

tmoravec 29.12.2009 9:00

Re: Zachraňovat ryby genetiskou modifikací sóji, to už je předem prohraná válka.

No zalezi na tom, co za GMO povazujete. Pokud by do definice GMO spadaly pouze transgenni organismy tak jak je to bezne, skutecne toho na regalech mnoho nenajdete, obcas se nekde objevi sojovy olej a to je tak vsechno. Pokud byste ale chtel zahrnout do definice GMO i metody dalsi metody slechteni, ktere nespolehaji na nahodu, ale genetickou variabilitu nejakym zpusobem vytvareji, pak mate pravdu, takove potraviny jsou vsude a uz pomerne dlouho, zhruba osmdesat let.

Zebra 29.12.2009 8:05

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Fotr fotr, rybníky se u nás čistí a rekultivují jako na běžícím pásu a skoro výhradně za prachy z EU (v honzáčtině z ojropy).

A. S. Pergill 29.12.2009 8:04

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Ty kosti jsou asi stejně. A např. u pstruha poměrně jednoduchou manipulací dostanete kompletní kostru pryč.

Navíc už naši předkové nakládali tepelně upravené ryby do octového nálevu a kosti za pár dní přestaly být problém.

A. S. Pergill 29.12.2009 8:00

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

Ten cholesterol se z mnoha důvodů silně přeceňuje, už proto, že sám o sobě není škodlivinou, ale signálem, že se v organismu děje něco nepatřičného (asi jako zvýšená teplota). Jeho medikamentózní snižování je asi stejné, jako podání léků na snížení teploty, bez pátrání po příčině jejího vzniku, ale je to šíleně výhodný byznis pro farmaceutické firmy, méně už pro pacienty, protože ty léky fungují tak, že cholesterol cpou do střeva ve formě žlučových kyselin, které prokazatelně zvyšují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Za normálních okolností si člověk asi 2/3 cholesterolu vyrobí sám (protože ho potřebuje) a zbytek doplní ze stravy.

Daleko větší průšvih jsou látky, které "pumpují" cholesterol do cévních stěn, tam patří především mastné kyseliny z palmového oleje, který je prakticky ve všech průmyslových potravinách (od sušenek po margaríny). Průšvih jsou trans-nenasycené mastné kyseliny (cis-trans izomerie na dvojných vazbách, cis izomery jsou fyziologické), které se mohou vyskytovat v některých margarínech. V době barnumské kampaně "udělejte něco pro své srdce" jich v příslušném margarínu bylo tolik, že kdyby konzumenti místo toho jedli čistý cholesterol, udělali by pro své srdce víc. Protože se trans-mastné kyseliny už zkompromitovaly, je hitem "reesterifikace" (=přeházení mastných kyselin na molekule glycerolu oproti přirozenému stavu na tucích z olejů). Už jsou první práce, že je to taky zdraví škodlivé.

Průmysl tyhle hrátky dělá ne proto, aby nám primárně způsobil infarkt nebo rakovinu, ale potřebuje dostat z tekutého oleje pevnou hmotu, aby ji mohl pomocí emulgátorů nacpat vodou (zvlášť "zdravé" až přes 50 %) a pak nám to všechno draze prodat (většinou dráž než máslo, o sádle ani nemluvě), je to vynikající džob zhodnotit vodu za pár korun kubík skoro stotisíckrát (ve "zdravém" mazání na chleba těch pár korun zaplatíte za dekagram).

Zebra 29.12.2009 8:00

Plundrování moří ?

Nejmíň polovina ryb a plodů moře z asi u nás nejlepšího zdroje i.e. z Makra pochází z chovů: losos, pangasius, pražma, mořský vlk, krevety, ústřice, slávky, atd.  Nepochybuji, že vyřešení a rozvoj chovu lahůdek zbývajících je jen otázkou času.

A jinak, ryby lidi rádi jedí, protože jsou dobré.  Nějaké mastné kyseliny, vitamíny, minerály a podobná svinstva slušná hospodyňka do kuchyně netahá, případně od nich jídlo umyje a tyhle věci vylije do výlevky.

jan 29.12.2009 7:58

Re: jsem laik

Pokud si myslíte, že ta pivní pneumatika je z cukru, tak potěš pánbůh.

honzak 29.12.2009 7:50

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

sladkovodní ryby mají jeden technický problém - spoustu kostí....Jinak souhlas, těch rybníků je třeba jako soli! Zrušené obnovit, stávající vyčistit. Ale na to ojropa prachy nedá, chyběly by v "boji" proti právě aktuálnímu nepříteli....

A. S. Pergill 29.12.2009 7:37

Článek a jeho zdroje motají více věcí

Pokud některý faktor snižuje riziko vzniku určitého onemocnění, pak vůbec nemusí být pravda, že současně léčí onemocnění již vzniklé. Navíc u některých studií IMHO nebyl dostatečně oddělen vliv omega-3 mastných kyselin od např. těch kontaminujících látek, kterými jsou ryby dost proslulé a mají jich víc než řada jatečních zvířat (ptáci, savci).

Navíc se opomíjí jiná věc, že omega-3 mastné kyseliny se vyskytují prakticky stejnou měrou jak v mořských tak sladkovodních rybách - určitý rozdíl je dán pouze tím, že z těch mořských konzumujeme ryby s mastnějším masem (ten zase snížíme konzumací výrobků typu filé nebo rybí prsty, kde jsou nejmastnější - tudíž z hlediska mastných kyselin nejhodnotnější - partie odstraněny). Sladkovodní ryby mají pouze o něco méně jódu a selenu, které ale dostáváme i z jiných zdrojů (navíc to kolísá podle lokality a režimu přikrmování). Pokud bychom v rámci přípravy na přirozené globální oteplení obnovili síť rybníků, jaká tady byla vybudována po husitských válkách a byla udržována až do 19. století, tak bychom mohli podstatnou část omega-3 mastných kyselin hradit z tohoto zdroje bez plundrování moří.

Mgr. Milda 29.12.2009 6:16

Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

takže se vyhne těžké intoxikaci cholesterinu a nasycených tuků. Samozřejmě důležitější však je pohyb a tělesná námaha. S těřichem, nacpaným knedlíky, vepřovým a v dobrém případě zelím se ale špatně sportuje, spíš si dáte raději pivo a sednete si před televizi, tam se díváte na fotbal nebo hokej. Takový sport ale tělu diváka neprospěje.

Po obědě s rybím filé a bramborovým salátem se však cítíte docela fit, procházka nedělá potíže a v tom to asi je.

honzak 29.12.2009 6:15

politický melounismus

je strašlivá ideologie, srovnatelná s nacismem a komunismem. Měla by být co nejrychleji vyhubena. Nejlépe kontumací šéfíků a spřátelených novinářů.