18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Lobo 29.12.2009 9:49

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Ve stáří se mění chuť. A občas na tom má podíl i protéza.

Starý Uzenáč 29.12.2009 10:28

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

To máte pravdu, ale ne vůči rybině či soli - týká se to sladké chuti. Pangasius má například přijatelně silnou rybí chuť.  Kdysi jsem si chleba se špekem solil a mohl jsem si z plátků špeku třeba postavit na chlebě domeček, dnes je to přesolený sliz. Mým věkem to není, protože tento přesolený sliz pamatuji z vojny, když chodil v zabíjačkových balících vojákům ze Slovenska, zvláště pak z jižního. Krmili tam prasata jen kukuřicí a chuť tohoto slizu doháněli přesolením a přehnaným uzením. Nikdo se k těmto balíkům zvlášť nehrnul. Zato když přišel balík z Vysočiny, to byl nával. Prase krmené brambory s ječmeným šrotem a podmáslím dávalo ten pravý, tvrdý, lahodný, mandlový špek . Toto se týká chuti většiny současných nechutných uzenin - kvalitu chuti (nedostatek skutečného kvalitního masa) nahrazují množstvím soli a sprostým přeuzením. Fakt, že jsou dotyčné potraviny produkovány ve svobodné tržní společnosti , mému jazyku bohužel nic neříká.

R 29.12.2009 11:39

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Kupovaná slanina se dělá úplně jinak než ta domácí. Domácí se nakládá do laku na tři týdny, v tom laku změkne a  změkčení dovrší ještě rozumné uzení. Takže domácí je k přímému konzumu ideální. Kupovaná se obstříkne solným roztokem a nechá tak pár hodin. Potom se uvaří v horké páře a ke konci se prostor zaplynuje umělým kouřem z vyvíječe. Výsledek je tvrdá přesolená slanina vhodná tak maximálně do kuchyně na škvarky. A uzená masa je prakticky totéž, akorát v roztoku soli, kterou se před "uzením" nastříknou, je ještě želatina a podobná svinstva.  Pak je ještě ta věc, že prasata šlechtěná a kremná pro silnou vrstvu špeku, který uzený kdysi fungoval jako domácí konzerva s nejméně roční trvanlivostí  byla nahrazena prasaty šlechtěnými ne na tuk, ale na maso, takže silnější sádlo vhodné k uzená na špek jaksi není k dostání.

Ludva 29.12.2009 9:52

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Svatá pravda, pane herynku, ale na druhé straně byla nízká kvalita potravin ve středověku jednou z příčin nízkého průměrného věku. A to nemluvím o šizuňcích, kteří sypali do mouky vápno, do pepře popel apod. Stačí vzpomenout na máčení pekařů ve Vltavě. Takže si nevyberete.

R 29.12.2009 11:42

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Není to třeba tím, že kdysi se kapři přikrmovali obyčejným zrním nebo rybníky hnojily hnojem, aby vyrostly řasy coby přírodní krmivo  pro kapry, zatímco dnes to jsou speciální rybí granule s potravinovými doplňky a s kdovíčím?

Harry 29.12.2009 12:15

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Nic není jako bývalo, ani ty holky, dneska se mi zdaj peknejsi, ale ja jim nééééé. Čim to může být.

Starý Uzenáč 29.12.2009 13:37

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Jsou skutečně pěknější. Antropologům je znám pojem gracilizace - zjemnění kostry. V souvislosti s urychlením růstu a dospívání mládeže z 17 let našich praprababiček na současných 12 let, vypadají mladé ženy jinak - štíhlejší, delší nohy, dětské rysy obličeje - kratší nos, kulatější obličej (zmopslovatění) atd., protože růst krátkých kostí - obličejových je ukončen dřív. Kdo má doma prastaré fotky školních tříd, tak si to může ověřit. Dobrá ukázka jsou i prvorepublikové Sokolské slety, nebo první spartakiáda, kdy akcelerace růstu a gracilizace kostry a obličeje nebyly tak znát. Z dnešního estetického pohledu to působí spíš jako nástupy mongolských zápasnic, v porovnání s jejich dnešními vrstevnicemi na koupališti. Samozřejmě v tehdejší době by dnešní dívky zase působily asi mírně rachiticky a dementně..

Jenda 29.12.2009 11:06

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Spousty kosti jsou ze zdravotniho hlediska vyhodou. Brani lidem to do sebe cpat lopatou. Takze diky kostem ji pomaleji, dukladneji potravu v ustech zpracuji a driv si vsimnou, ze uz vlastne maji dost.

Mgr. Milda 29.12.2009 6:16

Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

takže se vyhne těžké intoxikaci cholesterinu a nasycených tuků. Samozřejmě důležitější však je pohyb a tělesná námaha. S těřichem, nacpaným knedlíky, vepřovým a v dobrém případě zelím se ale špatně sportuje, spíš si dáte raději pivo a sednete si před televizi, tam se díváte na fotbal nebo hokej. Takový sport ale tělu diváka neprospěje.

Po obědě s rybím filé a bramborovým salátem se však cítíte docela fit, procházka nedělá potíže a v tom to asi je.

A. S. Pergill 29.12.2009 8:00

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

Ten cholesterol se z mnoha důvodů silně přeceňuje, už proto, že sám o sobě není škodlivinou, ale signálem, že se v organismu děje něco nepatřičného (asi jako zvýšená teplota). Jeho medikamentózní snižování je asi stejné, jako podání léků na snížení teploty, bez pátrání po příčině jejího vzniku, ale je to šíleně výhodný byznis pro farmaceutické firmy, méně už pro pacienty, protože ty léky fungují tak, že cholesterol cpou do střeva ve formě žlučových kyselin, které prokazatelně zvyšují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Za normálních okolností si člověk asi 2/3 cholesterolu vyrobí sám (protože ho potřebuje) a zbytek doplní ze stravy.

Daleko větší průšvih jsou látky, které "pumpují" cholesterol do cévních stěn, tam patří především mastné kyseliny z palmového oleje, který je prakticky ve všech průmyslových potravinách (od sušenek po margaríny). Průšvih jsou trans-nenasycené mastné kyseliny (cis-trans izomerie na dvojných vazbách, cis izomery jsou fyziologické), které se mohou vyskytovat v některých margarínech. V době barnumské kampaně "udělejte něco pro své srdce" jich v příslušném margarínu bylo tolik, že kdyby konzumenti místo toho jedli čistý cholesterol, udělali by pro své srdce víc. Protože se trans-mastné kyseliny už zkompromitovaly, je hitem "reesterifikace" (=přeházení mastných kyselin na molekule glycerolu oproti přirozenému stavu na tucích z olejů). Už jsou první práce, že je to taky zdraví škodlivé.

Průmysl tyhle hrátky dělá ne proto, aby nám primárně způsobil infarkt nebo rakovinu, ale potřebuje dostat z tekutého oleje pevnou hmotu, aby ji mohl pomocí emulgátorů nacpat vodou (zvlášť "zdravé" až přes 50 %) a pak nám to všechno draze prodat (většinou dráž než máslo, o sádle ani nemluvě), je to vynikající džob zhodnotit vodu za pár korun kubík skoro stotisíckrát (ve "zdravém" mazání na chleba těch pár korun zaplatíte za dekagram).

Ludva 29.12.2009 10:14

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

Jen bych to doplnil pro chemiky: "Reeresterifikace u pokrmových tuků je chemický proces, během kterého se nejdříve vyrobí plně nasycený tuk (hydrogenace je totální, vzniklý tuk obsahuje pouze nasycené mastné kyseliny). Tento tuk se smísí s olejem a za přítomnosti alkalických katalyzátorů (Na, K+Na, CH3ONa) dojde k výměnám mastných kyselin uvnitř molekul triacylglycerolů i mezi jednotlivými molekulami triacylglycerolů. Takto upravený tuk se za pomoci emulgátoru smíchá s různým množstvím vody a tato násada  pak podstupuje onen zmíněný čistě fyzikální proces míchání, krystalizace a hnětení, jehož výsledkem je roztíratelný tuk (margarín) s minimálním obsahem trans-izomerů mastných kyselin.

Jenda 29.12.2009 11:09

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

Clovek, ktery do sebe misto normalniho prirozeneho mlecneho tuku, cpe rafinovanou repku si veskere nasledky zaslouzi. Margariny jsou pochopitelne jako valecna nahrazka, jinak je to zlodejna a podvod.

Ludva 29.12.2009 13:34

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

To je nepodložený názor - klidně do sebe cpěte sádlo a špek se spoustou cholesterolu a kravské máslo s pesticidy. Ale sotva budete zdravější než po rostlinných tucích, i když se jejich část chemicky upravuje. Špatná pověst margarinu se táhne od války, kdy se používaly nebezpečné konzervační přísady a vyrábělo se to kdoví z čeho. Technologie výroby a složení se od té doby podstatně vylepšily, takže si mohou dovolit reklamy typu - náš tuk prospívá vašemu srdci.

Jenda 29.12.2009 14:06

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

A ty rostline tuky jsou bez pesticidu?

A reklamy si nejen dovolit mohou, ale nutne je potrebuji. Jinak by mizernou nahrazku nemohli prodavat draz nez to co ma nahrazovat.

Ale klidne se dal cpete umelymi hmotami kdyz vam to dela dobre.

Ludva 29.12.2009 16:27

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

Jen jsem vás upozornil, že současné margariny nejsou totéž, jako ty válečné náhražky. A kromě toho je jejich produkce ekologičtější než živočišné chovy skotu a prasat.

Cholesterol 29.12.2009 11:32

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

dotaz pro. A. S. Pergill - k vašemu názoru:

protože ty léky fungují tak, že cholesterol cpou do střeva ve formě

žlučových kyselin, které prokazatelně zvyšují riziko vzniku rakoviny

tlustého střeva a konečníku...  lze se někde dopátrat zdroje této teorie?

Díky,

J.G. Pašek 29.12.2009 16:04

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

Smažené filé s bramborovým salátem váhově není ani o chlup zdravější a kaloricky nižší, než to knedlo-zelo-vepřo . . .  Záleží, kolik toho je na tom talíři - všeho s mírou!  . . .  Můj děda často říkával to staré české pořekadlo "Jez do polosyta, pij do polopita" a já to opakoval mému potomstvu . . . .

Jenda 29.12.2009 18:01

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

Nepocitejte kalorie, pocitejte kilometry! Kdyz pribirate tak nemate moc jidla, ale malo pohybu.

J.G. Pašek 29.12.2009 18:21

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

To je pravda, ale pokud jde o kalorie  (karbohydráty, protýny a tuky) tak není moc rozdílu mezi tou smaženou rybou s bramborovým salátem a knedlo-zelo-libové vepřo, pokud je stejná váha porcí . . .

Sportovec-plavec, který intenzivně trénuje na Olympiádu spotřebuje cca 10 000+ kalorií a úředník, který sedí celý den u počítače potřebuje cca 12-1500  . . . . pokud ten úředník bude také sportovat, tak bude muset přidat zdravé kalorie . . .  

honzak 29.12.2009 6:15

politický melounismus

je strašlivá ideologie, srovnatelná s nacismem a komunismem. Měla by být co nejrychleji vyhubena. Nejlépe kontumací šéfíků a spřátelených novinářů.

RomanL 29.12.2009 10:15

Re: Rizika GMO

... snůška lží... :-D

bruner 29.12.2009 2:29

jsem laik

a myslím si, že každé jídlo, které člověk sní, se v trávicím traktu přemění na cukry, které projdou do krevního oběhu a je jedno, z jakého jsou zdroje. Nebo to tak není?

jan 29.12.2009 7:58

Re: jsem laik

Pokud si myslíte, že ta pivní pneumatika je z cukru, tak potěš pánbůh.

Jenda 29.12.2009 9:16

Re: jsem laik

Zdaleka ne. Tohle plati tak pro škroby.

Omar 29.12.2009 9:46

Re: jsem laik

nepřemění a už vůbec ne v trávicím traktu

kirast 29.12.2009 1:14

Zachraňovat ryby genetiskou modifikací sóji, to už je předem prohraná válka.

jestliže dneska musí být na každém obalu napsáno, že potravina neobsahuje geneticky modifikované potraviny, aby to zblblé zákaznictvo vůbec koupilo! Podobně jako éčka. Jako by nebyl fakt, že od revoluce, kdy jsme se začali stravovat potravinami, kde na obalu místo obsahu soli nebo kyseliny citronové se uvádí nějaké éčko, tak stoupla průměrná délka života snad o pět let. Zrovna včera jsem v hypermarketu slyšel reklamu na nějaké zboží, které "zaručeně nemá žádná éčka", jenom samé přírodní látky ;-D Jestli chcete něco udělat pro ryby, tak rozšiřte ne, že nezlepšují zdraví, ale že jsou prokazatelně JEDOVATÉ! Uděláte mi tím radost, protože cena půjde dolů a já mám ryby rád. A ani z éček ani z nemastných omega kyselin si nic nedělám ;-)

ps 29.12.2009 1:32

Re: Zachraňovat ryby genetiskou modifikací sóji, to už je předem prohraná válka.

Já marně hledám potravinu, která by měl na obalu napsáno, že obsahuje geneticky modifikované organismy abych si ji mohl koupit. Neví někdo o nějaké, která by byla v běžném prodeji?

Zephir 29.12.2009 5:23

Re: Zachraňovat ryby genetiskou modifikací sóji, to už je předem prohraná válka.

To jsou všechny ostatní. GMO je dnes prakticky všude.

tmoravec 29.12.2009 9:00

Re: Zachraňovat ryby genetiskou modifikací sóji, to už je předem prohraná válka.

No zalezi na tom, co za GMO povazujete. Pokud by do definice GMO spadaly pouze transgenni organismy tak jak je to bezne, skutecne toho na regalech mnoho nenajdete, obcas se nekde objevi sojovy olej a to je tak vsechno. Pokud byste ale chtel zahrnout do definice GMO i metody dalsi metody slechteni, ktere nespolehaji na nahodu, ale genetickou variabilitu nejakym zpusobem vytvareji, pak mate pravdu, takove potraviny jsou vsude a uz pomerne dlouho, zhruba osmdesat let.