16.5.2021 | Svátek má Přemysl


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vavruška 13.4.2021 23:17

Že se nezávodí? Cha cha... Doporučuji pustit některý ze středečních pořadů Dmitrije Konanychina. Celkem obsáhle tam komentuje kosmická úsilí hlavních hráčů, tedy převážně USA a Ruska, z USA samozřejmě hlavně SpaceX. A to konkrétní události, nikoliv PR prezentace nebo něčí zbožná přání, či neodborné tlachy novinářských fantastů.

Jak to ve skutečnosti vypadá: Rusové začínají sestavovat kosmolet s jaderným pohonem, který by měl na první cestu mezi Zemí a Měsícem vyrazit v roce 2028. Výrazně se od jiných liší tím, že má jednak zdroj energie odhadem na 10 let ("klasické" satelity mají zásobu paliva, po jejímž vypotřebování nemohou dále manévrovat), za druhé má mít tato kosmická loď k dispozici něco kolem 400 kW stálého elektrického výkonu, nezávislého na solárních panelech nebo zásobě chemického paliva. Tento výkon lze použít např. k napájení výkonných radarů pro dálkový průzkum Měsíce (nebo Marsu) z oběžné dráhy.

U Američanů nic takového nevidíme. Musk vypráví bajky o tom, že jeho marsolet (Starship) bude létat na metan, protože "toho je na Marsu dostatek", i když vůbec neví, kdo a jak mu ho na Marsu do toho starshipu natankuje.

Nejsou to zrovna závody v dobývání Vesmíru, je to spíš ruský technický náskok několika dekád, zatímco USA různě replikují stará řešení. A rozhodně bych netvrdil, že v tomto oboru bude nějaká "bratrská spolupráce" když prezident jedné z obou kosmických velmocí nazývá druhého prezidenta "vrahem". Spíš se dočkáme toho, že Rusové pošlou amíky do háje zeleného, přestanou jim dodávat raketové motory (RD-181 apod.) a občas jim ze slušnosti někam odvezou jednoho či dva astronauty a to bude celá "spolupráce".

V. Výmola 15.4.2021 11:17

Směšné bláboly tak pro někoho, kdo se v tom vůbec nevyzná.

Rusové žijí ze slávy staré čtyřicet, padesát let a za poslední dvě dekády nedokázali do konečného stavu dotáhnout skoro nic. Zato plánů a powerpointů mají plné sklady. Náskok už dávno žádný nemají. Motor RD-181 je stálice pro Sputnikovce, kteří si nevšimli, že už není konec devadesátých let.

L. Veselý 4.5.2021 14:42

Ten jaderný pohon máte na mysli Iontový a nebo to rusové budou pohánět jadernou explozí:-P

Iontový potřebuje palivo také a není moc vhodný na krátké lety

Š. Hašek 13.4.2021 19:56

Opět zajímavé počtení, děkuji.

V. Bok 13.4.2021 16:06

No, astronom by snad mel vědět, jaky je rozdíl mezi vystrelenim ( napr. z děla) a vypuštěním raketou. Mimochodem, balistický skok není rozhodně plnohodnotny kosmicky let na oběžné dráze.

M. Pivoda 13.4.2021 10:08

"... Parastronaut má za cíl prověřit, zda mohou absolvovat výcvik a případně pracovat ve vesmíru i lidé s fyzickým postižením. ..."

Hlásí se český para-astronaut Miloš Zeman!

Proč?

Na Měsíci bude lehčí i láhev borovičky.

J. Nevrkla 13.4.2021 8:17

Už nejde o nějaké vědecké objevy, ale o propagandu. K tomu hendikepovanemu kosmonautovi by měli přidat nějakou černošku a muslimku a nějakého transgendera. O to tu dnes běží. Jinak je ten drahý spas bez užitku.

P. Zima 13.4.2021 13:04

Jen si tady něco odložím. Myslím že se to zrovna sem docela hodí:

"Is ESA considering mental disability?

For the parastronaut feasibility project ESA is looking for individual(s) who are psychologically, cognitively, technically and professionally qualified to be an astronaut."

J. Nevrkla 13.4.2021 13:44

Kritéria budou zřejmě velmi ohebná, jen aby to bylo politicky správně, o to tu běží. To už známe z našeho socialismu.

P. Zima 13.4.2021 16:44

https://www.esa.int/About_Us/Careers_at_ESA/ESA_Astronaut_Selection/Parastronaut_feasibility_project

"What kind and degree of disability is being considered through the parastronaut feasibility project?

The pilot aspect of this project means we are starting by opening a vacancy notice for people who have all qualifications required to become an astronaut and the following disabilities:

Persons who have a lower limb deficiency (e.g. due to amputation or congenital limb deficiency) as follows:

- single or double foot deficiency through ankle

- single or double leg deficiency below the knee

- Persons who have a leg length difference (shortened limbs at birth or as a result of trauma)

- Persons of short stature (<130 cm)"

J. Nevrkla 13.4.2021 18:36

Konečně něco pro trpaslíky, to musí být jeden z nich.

R. Meišner 13.4.2021 7:52

..nic proti tomu--ale uhlíková stopa jednoho takového výletu na Měsíc je takřka nekonečně velká--a co bysme tam asi tak dělali? a hlavně proč? Měsíc už je dávno zmapován, horniny přivezeny--co víc tam chcete dělat? (ovšem jako pohádka se o základně na Měsíci poslouchá náramně--uznávám.) a jsme zas u toho---uhlíková stopa etc.-.....

V. Kolman 13.4.2021 8:24

Kdysi dávno, v jistém Americkém patentovém úřadě vedoucí(?) ouřada navrhl zrušení patentového úřadu, protože VŠECHNO, CO BYLO MOŽNÉ VYNALÉZT - BYLO UŽ VYNALEZENO!!

J. Kavalír 13.4.2021 9:02

Pokud se potvrdí významné zásoby vody ne Měsíci, tak se dříve či později vybuduje na oběžné dráze Měsíce "čerpací stanice". Nízká gravitace znamená zlomek nákladů na dopravu na oběžnou dráhu a energie ze Slunce je neomezeně. Další možností do budoucna je těžba He3.

V. Bok 13.4.2021 16:03

No, a co s tou vodou chcete dělat? Pohonna latka to není, její rozklad potrebuje znacnou energii a tu muze dodat jen zarizeni o vaze stovek tu. A cobteprve zkapalňování a skladování... prinos veškerý žádný. A He3? Kolik hobtam je se jen odhaduje. A je velmi silně rozptyleno. Něco jako tezba zlaty z mořské vidy, spíš horší. A lopatou by se asi nenabiralo.

Mesic je opravdu zalezitost pro sondy. Lide jsounprilis drazí a let tam je jen prestiž. Snad až tehdy, najde li se tam něco zajímavého.

J. Jurax 13.4.2021 16:21

No, energie pro rozklad se dá vzít ze sluníčka, zkapalňování je zjednodušeno tím, že ve stínu je tam dost kosa ...

A Měsíc je celkem neprozkoumaný, co užitečného a využitelného se tam dá najít se pořádně neví ...

L. Veselý 4.5.2021 14:48

A rozhodně se tam dá natěžit materiál na výrobu lecčeho;-)

L. Písařík 13.4.2021 9:07

Máte pravdu, co hledat na Měsíci? Ale co hledají lidé na vrcholcích hor, v džungli, na dně moře a jiných obtížně přístupných místech? Napovím: poznání - vědět, co tam je a jak to tam vypadá, to je ona síla, co lidstvo dovedla tam, kde nyní je. Nicméně věřím, že cesta lidské posádky na Mars a zpět by byla natolik nákladná, že ji současnou technikou lze sotva uskutečnit.

J. Jurax 13.4.2021 13:19

No, pokud je palivo rakety vodík a kyslík, o uhlíkové stopě se moc mluvit nedá. :-)

Navíc s uhlíkovou stopou bych v tomto kontextu neblbnul, vesmír není pro gretény ....

P. Vaněk 13.4.2021 13:39

Jestli jste si všimli, apolečnost Spacex začíná ve svém zařízení v Boca Chica v Texasu stavět "továrnu na metan a kyslík", což přeloženo do mluvy ekologistů znamená, že jeho lodě Starship a rakety Booster BN budou používat obnovitelný zdroj energie s nulovou uhlíkovou stopou.

P. Brich 13.4.2021 15:47

Metan - fuj. V něm je jedovatej uhlík.

J. Jurax 13.4.2021 18:42

Nevšiml jsem si ... z čeho ten metan budou vyrábět?

V. Bok 13.4.2021 16:12

Nejen vodík, ale prispevek raket k tzv uhlíkové stopě ( coz samo je do nebe volajici nesmysl) je opravdu pranepatrný. Mimochodem, nez se takovy motor vyvine, musi pri vývoji absolvovat tisice zkoušek...ten let je uz nula nula nic. A proti raketove vyzbroji v armadach sveta ..?