7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

VĚDA: Velký novoroční zázrak

Neuvěřitelné množství peněz. Enormní expertní nasazení. Nejnovější vědecké objevy. To vše dohromady umožnilo přinést lidem v rekordním čase několik vakcín a zároveň rozběhnout akci, jež snese srovnání zřejmě jen s očkovací kampaní proti obrně v 50. letech minulého století nebo s eradikací neštovic v letech 1967 až 1977.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Hoblík 5.1.2021 9:49

Pro někoho byl SARS dobrý a výnosný nápad, ale další jeho mutace je přímo zlatý důl. Pro některé...

L. Machala 5.1.2021 9:45

Já jsem si vakcínu Comirnaty od Pfizeru nechal píchnut hned 27.12.2020 ráno a dosud toho nelituji;-). Koncepci založenou na přímé aplikaci mRNA považuji za účinnější a bezpečnější, nežli vakcíny s adenovirovými nosiči (AstraZeneca, Janssen, Sputnik), ale nechal bych se klidně očkovat i Sputnikem, kdyby jiná možnost nebyla.

J. Pecháč 5.1.2021 9:44

Benýšku, vy tedy máte starosti ! Tady umírají statisíce lidí na celém světě a vy řešíte zkumavky, mikroskopy a centrifugy. Tfuj, to tedy ne, odcházím zhynout do houští...

P. Boublíková 5.1.2021 9:33

Tipla bych to poslední, ale asi trochu jinak, než si představujete. Totiž princip vakcíny v prvopočátku vymyslela jedna chytrá hlava, nebo možná v debatě jeden malý tým. A uvést princip do života, to už je především práce laborantek - samozřejmě pod kontrolou zkušenějších pracovníků.

Takže peníze šly na velkou armádu laborantů a laborantek a na menší armádu vedoucích laboratoří. Na nákup dostatečného množství laboratorních přístrojů, spotřebního laboratorního materiálu, pokusných zvířat a biochemikálií. Spíš než o kvalitu, která je dána hlavně tím původním nápadem, tady asi šlo o kvantitu, aby se současně mohlo provádět obrovské množství ověřovacích experimentů.

R. Benýšek 5.1.2021 9:06

Si tak říkám, co to vlastně znamená: neuvěřitelné množství peněz (stálo to, bylo do toho vloženo), nešetřilo se penězi, atd. Že si mohli koupit ještě lepší mikroskopy a centrifugy nežli ty nejlepší, co už mají? Nebo víc zkumavek? Nebo díky tomu výrobci začali vyíjet a vyrábět nové a ještě lepší přístroje, jaké tu předtím nebyly? Anebo to znamená jen to, že už předtím královsky placení lidé změnili priority, a začali se přednostně věnovat tomuto, na úkor jiných, předtím pro ně dost lukrativních projektů? Což by z pouhé vědecké zvědavosti či altruismu vůči lidstvu neudělali?

D. Stys 5.1.2021 7:46

Když testování trvá krátkou dobu, nemůže odhalit dlouhodobé komplikace. To je holt taková vlastnost času....

Vím, že lidé s předponou bio- před názvem oboru s tím mívají potíže, (protože většinou používají předpublikační metodu výběru z dat). Nicméně podle všech známých fyzikálních meření zatím vždy příčina předcházela následek a ne naopak.

P. Boublíková 5.1.2021 3:22

Velmi pěkný přehled. Jen bych si dovolila opravit údaj o skladování Moderny - dlouhodobě stačí -20 °C, což je teplota běžných domácích mrazáků.

J. Sedlář 5.1.2021 1:48

Dvě otázky.

Už jste si ten zázrak píchnul?

Odpověď na stejnou otázku jednoho z autorů ( ceu BioNTech Uğur Şahin) toho zázraku znáte?