26.1.2022 | Svátek má Zora


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Eliáš 27.12.2010 22:10

Nikdo na světě neumí

a nikdy nebude umět předvídat budoucnost. Můžeme předpovídat počasí na základě dlouholetého sledování. Když pustíme kámen, bude velice pravděpodobně padat k Zemi. Podvodníci mají štěstí, že si někteří jednodušší lidé myslí, že budoucnost předpovědět lze.

J. Skotnica 27.12.2010 19:14

Psychologvé

Jakmile se článek objeví v žurnálu Journal of Personality and Social Psychology je to "věda". Nemám nic proti psychologům, když jim lidi platí a některým labilním jedincům můžou i pomoct. Ale dělat z toho vědu? To už jsou vědci astrologové, numerologové, kartářky a celá ta postmodernistická sbírka.

R. Kulík 27.12.2010 15:51

Re: Kecá, Jaroslave Petře ! Je to jen intuice, která není žádným kouzlem ! Je to u některých opravdu předpovídání s vyšším úspěchem budouvího neznámého z explicitních premis ! Na tom nic není ! Dzp.

janyška jako vždy rozumí všemu

J. Jonášek 27.12.2010 12:48

Re: "Insight", nikoliv statistika

Velice zajimavy prispevek. S posledni vetou druheho odstavce lze souhlasit.

Bohuzel celkove je to uplne mimo tema clanku a svedci o uplnem nepochopeni obsahu.

M. Pivoda 27.12.2010 9:48

"Insight", nikoliv statistika

"Wagenmakers spočítal, že šance jasnovideckého hráče rulety na milionovou výhru je 48,6 % a za jednu noc by mohl vyhrát částku odpovídající 485 900 americkým dolarům. Pokud by se věnoval hře rulety nonstop celý rok, vydělal by si 177 353 500 dolarů. Nic takového se ale neděje."

No a co? Wagenmakers zřejmě mylně předpokládá, že každý člověk je v podstatě jen ekonomická mašina, jejímž posláním na tomto světě je maximalizovat množství peněz. Může to být ale i jinak. Pokud má někdo jasnovidecké schopnosti a vidí o kousek dál než ostatní, asi také vidí, jak zbytečné je hromadit majetek na tomto světě. A určitě jsou pro inteligentního člověka zajímavější věci na tomto světě, než strávit jeden rok drahocenného životního času na otáčející se ruletu v kasinu.

Obávám se, že statistika (jako velmi hrubý vědecký nástroj) zde panu profesorovi Petrovi moc nepomůže, když mu chybí "insight".

K. Janyška 27.12.2010 9:41

Kecá, Jaroslave Petře ! Je to jen intuice, která není žádným kouzlem ! Je to u některých opravdu předpovídání s vyšším úspěchem budouvího neznámého z explicitních premis ! Na tom nic není ! Dzp.

J. Pašek 27.12.2010 3:22

Mimosmyslové vnímání = 6. smysl = ESP . . .

Když je policie v koncích s vraždou, někdy si pozvou jim známé osoby s ESP, které zavedou k místu  kde našli mrtvolu a pokud tomu rozumím, ten člověk neví jméno vraha, ale říká jim nezveřejněné informace o kterých ví jenom policie a přidá navrch co nevěděli a mnohdy dají policejnímu malíři obličejů popis jak vrah asi vypadá a jak se vražda stala    . . . . a později se ukáže za pravdivé a umožní najít vraha . . . Mám za to, že se zveřejňují případy, kdy vražda byla později vyřešena a "jasnovidec se trefili" a nepíšou, kdy "jasnovidec se netrefil"  . . .

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mimosmyslov%C3%A9_vn%C3%ADm%C3%A1n%C3%AD