23.5.2022 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

VĚDA: Úprava genů jako doping

Světová antidopingová agentura zahájila frontální útok proti novým metodám dopingu využívajícím metody genového inženýrství. Bude kontrolovat i dědičnou informaci sportovců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 16.3.2018 13:00

Nedávná zpráva o americkém astronautovi:

Během ročního pobytu na ISS se mu změnil genom, tak potom jaký průkaz?

D. Polanský 28.2.2018 11:15

Možná by stačilo, aby stát vůbec

nepodporoval vrcholový sport, pouze tělovýchovu pro všechny. Vrcholový sport to je dnes de facto soukromé podnikání, proč by ho měl stát financovat, respektive podílet se na jeho fianancování?

Š. Hašek 28.2.2018 11:47

Re: Možná by stačilo, aby stát vůbec

Velice přesné!!!

Jen připomenu, že Sokolové také nebyli v čele nějakých dotačních listin a prosebních delegací na ministerstvech.

Národ může sportovat i bez "olympijské, estrádní, reklamní sešlosti za miliardy".

P. Kubáč 28.2.2018 10:49

Doping je jenom jeden aspekt.

Je otázka do jaké míry bojovat proti dopingu a do jaké míry hodit přes palubu profesionální sport jako takový. Zejména když člověk vidí jak státní prachy jdou do byznysu některých sportovních funkcionářů.

Š. Hašek 28.2.2018 11:19

Re: Doping je jenom jeden aspekt.

Přesné, pane Kubáči!

Definujme si sport. Dnes se začínají měnit definice.

Současný vrcholový, státní, televizní, sledovací, .......... "sport" nenazývám sportem. Já totiž sportuji, nepravidelně, pro radost - i parta kamarádů provádí podobnou činnost. Vedl jsem k tomu i své děti.

A vše si platím sám. To jen na okraj.

Š. Hašek 28.2.2018 9:39

Nevím,

proč se nadělá tolik cirátů kolem "specielní stravy a pilulkování" těch mnohdy vyšlechtěných malinko mutantů. "Sportovců", kteří nežijí, nesportují, kteří jen "pilují pohyby" ve spešl podmínkách, oblecích, dohledem "kosmických odborníků a funkcionářů". Asi mají reklamy vytetované i na zadelých a nad postelí doma, na zdi ..........

Asi přeháním, nemám k této činnosti žádný vztah, protože v době toho svátku/estrády jsem putoval po horách .......... . Místo televize byla obloha s Orionem.

Možná má někdo strach, že ty zfetované sportsmany potom bude celý život živit v invalidním důchodu a zároveň nebude moci vylučovat konkurenční vítěze - protože mají lepší recepisy. Těch komisí! Těch mudrobafuňářů!

F. Houžňák 28.2.2018 9:09

Ovšem nikdo nevysvětluje, proč by měl být takovýto doping,

resp. doping vůbec, zakázaný. "Boj proti dopingu" se změnil na nástroj kriminalizace lidí a států, kteří se z nějakého důvodu znelíbili nositelům "evropských hodnot" a funkcionářům sportovního byznysu. Kdo je oblíben, může legálně dopovat, dostane od doktora s posvěcením sportovních asociací glejt, že látky, ketré jsou u jiného považovány za doping, nutně potřebuje na léčení nějaké své strašlivé nemoci, kvůli které by jinak nemohl sportovat. Boj proti dopingu je dneska jednoduše politické svinstvo a nic jiného.

O. Prokop 28.2.2018 9:13

Re: Ovšem nikdo nevysvětluje, proč by mě...

No jo, ale chronicky nemocný člověk chce na olympiádu a navíc vyhrávat? Ano, jde o peníze. Ale WADA, či média by měly taky ukázat, jak ten dopující člověk po létech vypadá a v jakém zdravotním stavu je. Krásný příklad je náš Zaremba.

F. Houžňák 28.2.2018 9:21

Jo, jistě, já si taky nemyslím, že je doping zdravý,

ovšem pokud dopuje dospělý člověk, je to jeho věc. Jak správně říkáte, všichni by si měli povinně prostudovat, a podpisem stvrdit, že vědí o možných až pravděpodobných následcích, které by dostali coby tlustou brožuru i s fotografiemi. A pak bych je nechal být, ať si dělají, co chtějí. A když by si někdo stěžoval, že je nespravedlivé, že dopující mají lepší výsledky než on, nedopující, tak bych mu doporučil, aby se na vrcholový sport vyflajzl anebo hrál šachy.

I. Polák 28.2.2018 7:47

Já mám ještě lepší nápad

Dělejte to jako já:

Po zprávách přijde sportovní zpravodajství - vypnu nebo přepnu na jiný kanál.

I. Novák 28.2.2018 14:43

Re: Já mám ještě lepší nápad

Zdraví není jen tělesné. Proto v zájmu svého duševního zdraví přepínám ještě před zprávami.

R. Langer 28.2.2018 7:33

Já mám lepší nápad.

Povolte jakýkoliv doping.

D. Polanský 28.2.2018 11:18

To by přestal být kšeftem

podobně jako kdysi za socialismu měli kšeft veksláci. Proč to udělat takhle jednoduše, když to jde složitě.

R. Langer 28.2.2018 13:13

Re: To by přestal být kšeftem

No právě!

Š. Hašek 28.2.2018 12:14

Re: Já mám lepší nápad.

Přesné, pane Langere!

Přístup ke "státním milionům" (penězům, laboratořím, placeným superkombinézám, možnosti nepracovat - jen trénovat) není snad doping???

Je! Je to doping! A odsunuje to reálně sportující. Gladiátoři sportovních estrád vpřed! Aby bylo rozuměno, ať si to dělají za své, za reklamu, ale ať "ministerstvo všesportu" dá žactvu na hřiště!!!