4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

VĚDA: Troskův sen

Tak například tranzistorové rádio mi ukázala někdy tak kolem roku 1960 paní profesorka Vlasta Hilská, japanoložka, kamarádka mých rodičů. „Co myslíš, že to je?“ zeptala se.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 17.3.2016 9:58

Já se obávám,

no, spíš očekávám takový nástup nanotechnologií, že než bude ta fabrika dostavěná, někdo přijde s dalším, epochálním objevem. Lze jen doufat, že bude ze stejné líhně, ať má recht i Aston.

J. Kavalír 17.3.2016 9:48

Re: Vodík už nejede?

Vodík je jen mezičlánkem mezi elektřinou a elektřinou - obě konverze pak probíhají jen s určitou účinností, tedy se ztrátami. Elektrické vedení je již natažené, trubky pro vodík nikoli.

B. Graf 17.3.2016 9:05

Re: Neni uz F1 aspon castecne

Aeronautilus, kapitán Nemo, paprsky života a smrti, holanit, platiridos, ... Jéje, to byly doby...

Trosku jsem také miloval, moc hezky se to čte, i když je to leckdy dost naivní a nedůsledné. Je to ale takové čisté, dobro je dobrem, zlo je zlem.

B. Graf 17.3.2016 9:00

Re: Vodík už nejede?

Vodík se velmi špatně skladuje (moc mrňavé molekuly vám vlezou všude jako ti trpaslíci) a je dost nerudný - na sebemenší příčinu reaguje prudkým výbuchem. :-)

B. Graf 17.3.2016 8:58

Baterie se budou vždycky nabíjet příliš pomalu...

...protože i kdyby se zkonstruovaly pro superrychlé nabíjení (což není neřešitelné), bude problém, kde vzít takový nabíjecí výkon.

Možností je plno, ale poměrně jednoduchým a elegantním řešením by byly standardizované rychle výměnné bateriové bloky s důvěryhodným účtováním spotřebované energie. V takovém případě není třeba žádných drahých převratných technologií, jen definice standardů a norem a jejich technická realizace.

R. Szewczyk 17.3.2016 8:35

ha ha ha

ha ha ha , akurat v tej Suchej nima asi ani jednego čecha,

Připomenu , že Suchou založili Polští Benediktíní někdy v 13.stol. , ....

S. Donát 17.3.2016 6:48

Re: Neni uz F1 aspon castecne

Ano, pravdu díte. Nakonec i ty Dlouhé stráně jsou taková velká baterka :).

Rozsocha, reostat, Arne, Pavel a na toho třetího si nevzpomenu. Zápas s nebem tuším, že? Byl jsem tou trilogií unešen. Ještě byla jedna z podmořského prostředí, taky vynikající.

P. Hlosta 17.3.2016 5:58

Vodík už nejede?

Já byl nadšený z vize, že v elektropohonu i v možných záložních baterií u počítačů a v jiném, bude hrát prim vodík. Firma Linde dostatečně už vyvinula způsob naplnění zásobníku s pomocí dutých vláken a na vodíkový pohon jezdily i autobusy v Německu. Byly představy, že záložní baterie do počítačů mohou být výměnným způsobem prázdný za plný realizovány prakticky v minimální době. Stejně jako přechod na vodíkový, případně bateriový pohon u automobilů, ale to by měla firma Linde prakticky monopolní trh.

Nějak se vytratilo z médií pění ód na perfektně propracované vodíkové pohony i baterie z toho odvozené. Proč asi? Podle mně ropné koncerny světa přeci nemohou dopustit tak revoluční změnu. Jedině že by ony samy byly leadry tohoto pokroku. Patrně mají spočítané dobře, jak by tratily a proto je i po snech o pohonech motorů bez exhalacích, po snech o doplňování baterií výměnným způsobem za celkem pakatel. Texaco, Opec, BP, Schel a další musí nejprve dovést ropnou krizi do maxima a vytřískat co to dá. A pozor! - ona je i podstatná ona možná nezaměstnanost přeci. Pro lidi tyto společnosti a sdružení kartelů přeci chtějí to nejlepší. Taková starost až dojme. Ještě že se o lidstvo tak starají. S nimi nám nebude hrozit ani ty globální změny klimatu, kterého se nás naučili tak starostlivvě bát.

J. Brunner 17.3.2016 4:31

Re: Co nás čeká?

Poslední odstavec je určitě správně. Evoluce pořád řádí, i když si to lidé nechtějí přiznat. Opice se nerozhodly stát se lidmi, evoluce je k tomu "dokopala". Kdo ví k čemu dokope současné lidstvo za pět tisíc let?

P. Dvořák 17.3.2016 2:02

Re: Co nás čeká?

Blbost je zcela přirozená, provází lidstvo od nepaměti, nelze ji ničím nahradit. Kdežto umělá inteligence je cosi syntetického, co se tváří jako něco, čím nikdy není.

V tom je dán rozdíl v konečném výsledku. Když používáte umělé sladidlo, tak jste také nadšen z toho, že nedostanete cukrovku, nejste z něho obézní, nemusíte v cizích státech bourat nově postavené cukrovary a pod.

Jenže jak správně píše pan Kovaříček: "A za pět tisíc let? Jen popusťte uzdu fantazii a velice rychle a snadno se z toho zblázníte."

J. Jurax 17.3.2016 1:49

Re: Neni uz F1 aspon castecne

No, ono je v článku řeč spíš o akumulátorech ... a co se Vám na tom nelíbí? Principů akumulace energie je neúrekom, i scifista se vyřádí ... ale furt to bude akumulátor, lidově po Vašem baterka, i když si scifista vymyslí ukládání energie do omega hladin na přechodech mezí psí mezony a kví mezony :-)

Akorát J.M.Troska sbíral nějakou vesmírnou elektřinu tuším tzv. rozsochou, pokud si pamatuju z dávné četby jeho děl - četl jste je taky?

J. Jurax 17.3.2016 1:34

Re: Co nás čeká.....?

Ale ještě víc budete čumět, jaké hovadiny spáchá umělá blbost ... :-)

V. Vaclavik 17.3.2016 1:34

Neni uz F1 aspon castecne

na elektrickych motorech? Onehdy jsem videl neco jako F1 zavod, ale byl to snad simulator, v kazdem pripade kdyz jsem slysel ten zvuk, mozna je to jen to nedavne omezeni aby motory nebyly hlucne jako byvavaly, hned jsem prepnul jinam, na to by nemelo cenu se divat.

A nas scifi autor je plne hoden toho oznaceni - neumi si predstavit nic jineho, nez zase baterky a baterky... proste od scifistu ocekavat neco cerstveho je marne, typicky umi jen prezvykavat to co uz mame.

M. Pivoda 17.3.2016 1:21

Česká sci-fi?

Já bych si zase přál, abych mohl v Česku napsat o výzkumně vývojové práci (v oblasti umělé inteligence), na které jsem se podílel s českým vědcem doc. Václavem Polákem již před pádem českého socialismu v roce 1989. Byl to dlouhodobý projekt, který byl ale v Česku rychle zabit Jiřím Zlatuškou (https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/).

Potěšilo mne ale, že v Americe naopak dokáží pracovat na jednom projektu umělé inteligence i tři desetiletí, než s plným produktem vyjdou na trh. Viz zde:

An AI with 30 Years’ Worth of Knowledge Finally Goes to Work. https://www.technologyreview.com/s/600984/an-ai-with-30-years-worth-of-knowledge-finally-goes-to-work/#/set/id/601047/

J. Kovaříček 17.3.2016 1:18

Co nás čeká.....?

Celá ta moderní technika je jen slabý čajíček, nic moc. Počkejte si ale na pětadvacáté století! To budete zírat jaké vynálezy vynalezne umělá inteligence. A za pět tisíc let? Jen popusťte uzdu fantazii a velice rychle a snadno se z toho zblázníte.