Středa 23. dubna 2025, svátek má Vojtěch
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

VĚDA: Svět logaritmů

Slovo exponenciála se dnes skloňuje stejně často jako covid-19. Statistici se snaží vysvětlit laikům, co je to ten exponenciální růst, a zdá se, že marně. Možná není divu. Odpor k exponenciále máme zřejmě přírodou zakódovaný v genech.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Foto

To by znamenalo, že človek vníma exponenciálny rast ako lineárny. pravdepodobne sa to týka nielen zmyslového vnímania ale aj myslenia.

0 0
možnosti
LN

A není smyslové vnímání součástí myšlení (mozkové činnosti)? ;-)

0 0
možnosti
RV

Jé, děkuji za vysvětlení exponenciálního a aritmetického růstu a i těch ostatních jevů. Kdybych měla takovouto učitelku matiky, na Gymnáziu, šla bych to studovat. Bohužel jsme se minuli v čase.

0 0
možnosti

Ano.

A proto zrušíme maturitu z matematiky. Ty henté logaritmy a exponenciály či co jsou moc složité.

0 0
možnosti
Foto

Na Oslu je pěkné pokračování disputace od pana Wagnera.

0 0
možnosti
KK

Že výška tónu, je závislá od frekvence zvuku, to je doufám známé. Tak si sedněte ke klavíru nasliňte ukazovák, a ťukejte céčka od nejspodnějšího "C" po nejvyšší. Uslyšíte stoupající řadu tónů, jak perličky na šňůrce.

Houbelec ! Pravda je jiná. Rozsah od jednoho k dalšímu se nazývá oktáva. A oktáva znamená dvojnásobnou frekvenci. Od "C" k dalšímu se frekvence zvojnásobí. Pět oktáv, od prvního k pátému znamená frekvenci 2^5, tedy 2.2.2.2.2. = 32. Pátý tón v řadě má 32x vyšší frekvenci.

Jen tak můžeme slyšet a rozlišovat tóny od 50Hz po 20 000 Hz.

0 0
možnosti
FK

Asi jsme tady taková parta dědků, výjimkám se omlouvám, která se navzájem přesvědčuje o svých mimořádných znalostech a schopnostech vědět nejlépe, jak to je. Problémem však spočívá v tom, že nám ti "hloupí" asi moc nenaslouchají. Ale to je normální jev. Začíná svítit sluníčko a tak jdu na zahradu něco faktického dělat.

0 0
možnosti
TH

T59o14m68á17š 64H17r48a52j

6. 11. 2020 14:30

Jsem výjimka. Nejsem dědek (což je ale jen otázka času) a nejsem přesvědčen "o svých mimořádných znalostech a schopnostech vědět nejlépe". A osobně na NP vidím mnohé další podobné. Proto je zde také možno vést skutečné diskuse a nejen štěkat jako mnohde jinde.

0 0
možnosti
JP

Článek dobře informuje čtenáře o exponenciálních funkcích. Jen by stálo za to dodat, že průběh exponenciální křivky nezáleží tolik na základu, ale na exponentu. Lidé znalí předpokládají, že exponent je větší než nula, tedy kladný. Teoreticky může být roven nule, pak není nárůst, ani pokles, je-li záporný, dojde naopak k poklesu.

0 0
možnosti
Foto

Píšete blbosti.

Exponentem je přece proměnná x, nikoliv konstanta

Rovnice exponenciály je y=Z na xtou.

A právě na základu Z záleží, jestli exponenciála je pro kladná rostoucí x funkcí rostoucí (když Z>1) nebo klesající limitně k nule (když Z<1).

0 0
možnosti
FK

Musím jen poznamenat, že problematika základních matematických funkcí je látka, která se běžně probírala na středních školách, totéž platí o základních typech posloupností a jejich matematických definicí. Šíření nějaké epidemie nemá jen exponenciální charakter, ale modeluje se tzv. růstovou křivkou, kde je důležité odhadnout souřadnice inflexního bodu. Celá problematika obrany před tzv. covidovou pandemií má ovšem, tedy podle mě, jediný důvod, totiž aby nezkolaboval zdravotnický systém. To by potom znamenalo, že nás nikdo neošetří ani v úplně jiných případech, třeba infarkt. Virus může degenerovat, nebo nás bude dál promořovat nebo ho zničíme nějakou medikací. Žádné jiné možnosti nevidím.

0 0
možnosti
PV

Jenže když máme v nemocnicích až 40% sociálních případů, a dobývají se nám tam další tisíce vyděšenců k smrti, tak se systém zahltí i při slabší chřipce.

0 0
možnosti
Foto

Když čtu příspěvky od pánu Veselého a Nevrkly, tak zjišťuji, že vůbec nepochopili, o čem je článek.

Ten není o Covidu, ale o logaritmech, jejich exitenci a použití v reálném světě.

0 0
možnosti
FK

Samozřejmě, že máte pravdu, jen se obávám, že bez elementárních znalostí matematiky, stejně nelze pochopit, co je lineární, exponenciální nebo mocninná závislost a jejich fyzikální interpretace.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz